ویزای اوکراین


ورود به خاک کشور اوکراین برای ایرانی‌ها نیاز به یکی از انواع ویزا اوکراین دارد که هدف از سفر و اقامت، نوع آن را تعیین می‌کند. ویزای اوکراین را می‌توان به صورت حضوری یا آنلاین درخواست داد و مراحل آن‌را پیگیری کرد.

ویزای اوکراین

کشور اوکراین یکی از کشورهای مستقر در اروپای شرقی‌ست که سال‌هاست رویای پیوستن به پیمان شنگن را در سر دارد. این سرزمین با تاریخ پرفراز و نشیب و طبیعتی شگرف هر ساله میزبان مهاجران و مسافران متعددی شده که با دریافت ویزای اوکراین وارد خاک آن می‌شوند.

علاوه‌بر سفرهای گردشگری و بهره‌مند شدن از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی این کشور، بسیاری از متقاضیان ویزای اوکراین به دنبال اخذ مجوز اقامت دائم هستند.

این سرزمین که از حاصلخیزترین خاک جهان پوشیده شده، در صنعت کشاورزی و مواد غذایی پیشرفت‌های بسیاری داشته است؛ از این رو، بسیاری از متقاضیان انواع ویزا اوکراین با هدف کار یا راه‌اندازی کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری به اکراین سفر و مهاجرت می‌کنند.

افزون بر تفریح، کار و مهاجرت، تحصیل در اوکراین نیز یکی از راه‌های مهاجرت به این سرزمین است که به تازگی طرفداران خود را پیدا کرده است. بسیاری از دانشگاه های اوکراین در لیست برترین دانشگاه های جهان دیده می‌شوند.

 

انواع ویزا اوکراین

ویزای اوکراین به سه دسته کلی تیپ B، تیپ C و تیپ D تقسیم می‌شود. در ادامه به بررسی هر یک از این ویزاها و روش اخذ آن‌ها خواهیم پرداخت.

ویزای ترانزیت (Type B) اوکراین

ویزای نوع B در مواردی صادر می‌شود که یک فرد خارجی یا بدون تابعیت قصد اقامت بسیار کوتاه مدتی در اوکراین دارد. به‌عنوان مثال برای افرادی که قصد دارند از خاک اوکراین برای حمل و نقل کالا و مسافر یا امور ترانزیت استفاده کنند. همچنین افرادی که به‌عنوان خدمه کشتی حمل کالاهای خارجی از بنادر این کشور عبور می‌كنند، نیاز به دریافت ویزای ترانزیت اوکراین دارند. هر دوره حضور در خاک اوکراین از طریق این ویزا نباید از ۵ روز بیشتر شود. ویزای نوع B بسته به شرایط، اسناد و مدارک، به‌صورت ویزای یک، دو یا چندگانه با اعتبار حداکثر ۱ سال یا بیشتر صادر می‌شود.

ویزای ترانزیت به مسافران این امکان را می‌دهد تا پروازهای خود را در منطقه بین‌المللی فرودگاه‌های یک کشور در مسیر مقصد سوم تغییر دهند. اگرچه هنگام انتقال از طریق فرودگاه‌‌های اوکراین نیازی به ویزا نیست، اما ممکن است از مسافر خواسته شود که یک سند مسافرتی یا گذرنامه واجد شرایط را که حداقل شش ماه پس از تاریخ سفر معتبر است، ارائه دهد.

ویزای کوتاه مدت (Type C) اوکراین

ویزای کوتاه مدت یا نوع C در مواردی صادر می‌شود که یک فرد خارجی یا بدون تابعیت قصد دارد در هر ۱۸۰ روز حداکثر ۹۰ روز در اوکراین اقامت داشته باشد. ویزای نوع C به صورت ویزای یک (یک بار ورود در بازه زمانی ۳ ماهه)، ویزای دو (دو بار ورود در بازه زمانی ۶ ماهه) و ویزای چندگانه (چند بار ورود با بازه زمانی یک ساله) برای افراد صادر می‌شود و حداکثر اعتبار آن تا ۵ سال است. ویزای نوع C متداول‌ترین ویزای صادر شده به اوکراین برای اهداف گردشگری، سفرهای تجاری یا دیدارهای خصوصی و خویشاوندی است. در ادامه انواع ویزا که از نوع ویزای تیپ C اوکراین هستند را به شما معرفی می‌کنیم.

ویزای توریستی اوکراین (C-۰۶)

ویزای توریستی اوکراین برای اتباع کشورهایی صادر می‌شود که قصد آن‌ها از سفر به اوکراین، اهداف گردشگری و توریستی است و از آن‌ها خواسته می‌شود فقط برای دلایل گردشگری و سرگرمی ویزای ورود به این کشور را دریافت کنند. ویزای توریستی اوکراین را می‌توان از سفارت یا کنسولگری این کشور دریافت کرد. متقاضیان برای تکمیل فرایند درخواست باید به صورت حضوری به آنجا مراجعه کنند. مدت زمان ویزای توریستی برای اوکراین بسته به نیازهای مسافر متفاوت است اما همچنان در چهارچوب ویزای نوع C (ویزای کوتاه مدت) باقی می ماند.

در صورتی که متقاضی تبعه یک کشور واجد شرایط ویزای آنلاین اوکراین باشد، ویزای توریستی می‌تواند به صورت ویزای الکترونیکی برای او صادر شود. البته اتباع ایرانی مشمول ویزای الکترونیکی اوکراین نیستند. شرایط لازم برای اخذ ویزای توریستی اوکراین به شرح زیر است:

 • داشتن یک دلیل مناسب برای سفر به این کشور
 • هزینه‌های لازم برای اقامت خود در اوکراین
 • شرایط بهداشتی و شخصیتی مناسب
 • و مدرکی برای بازگشت به کشور خود داشته باشید.

ویزای اوکراین برای بازدید تجاری (C-۰۱)

ویزای تجاری به اتباع کشورهایی اعطا می‌شود که قصد دارند فقط برای اهداف تجاری و بازدید کوتاه مدت به اوکراین سفر کنند. ممکن است متقاضی برای شرکت در یک کنفرانس، جلسه تجاری یا سایر فعالیت‌های تجاری از این نوع ویزا برای ورود به خاک اوکراین استفاده کند. متقاضی ویزای تجاری می تواند برای مدت محدودی در اوکراین اقامت داشته باشد که تاریخ دقیق زمان ورود و خروج آن در ویزا ذکر شده است.

ویزای خصوصی اوکراین (C-۰۲)

شهروندان کشورهای ثالث که قصد ملاقات با یکی از اعضای خانواده، اقوام یا دوستان مقیم اوکراین را دارند باید برای اخذ ویزای خصوصی درخواست دهند. برای صدور این نوع ویزا باید یک دعوت‌نامه خصوصی از اقوام یا دوستان برای شما ارسال شود و با ارائه آن به کنسولگری پس از بررسی شرایط، ویزا را دریافت خواهید کرد. از شهروند اوکراینی که برای شما دعوت‌نامه فرستاده است، خواسته می‌شود که مدارک خویشاوندی را ارائه دهد. این مدارک باید مورد تایید سفارت اوکراین قرار گیرند. مدت زمان این ویزا مطابق ویزای تیپ C و حداکثر ۹۰ روز در یک دوره حضور در اوکراین است.

ویزای اوکراین برای فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و شرکت در کنفرانس‌ها

در صورت تمایل به شرکت در رویدادها و کنفرانس‌های فرهنگی یا ورزشی، متقاضیان خارجی باید این نوع ویزا را برای سفر به اوکراین دریافت کنند. ارائه دعوت‌نامه رسمی از سوی سازمانی که قصد دارید در برنامه‌های آن در کشور اوکراین شرکت کنید، به عنوان بخشی از فرایند درخواست الزامی است.

ویزای اوکراین برای آموزش و کارآموزی کوتاه مدت

ویزای کوتاه مدت دانشجویی یا کاری برای اتباع خارجی صادر می‌شود که مایلند برای تحصیل یا آموزش کوتاه مدت به اوکراین سفر کنند. با این حال، درصورتی که مدت اقامت فرد بیش از ۹۰ روز باشد، او باید برای ویزای تحصیلی یا کاری اقدام کند که در دسته ویزای تیپ D است. برای اخذ این ویزا، ارائه یک دعوت‌نامه رسمی که از سوی کارفرمای آینده یا موسسه آموزشی مستقر در اوکراین ارسال شده، الزامی است.

نامه دعوت از یک نهاد، شرکت یا سازمان ثبت شده در اوکراین باید ارائه شود. این نامه باید دارای سربرگ رسمی، با ذکر شماره نهاد مطابق با ثبت نام واحد دولتی اوکراین از اشخاص حقوقی، کارآفرینان فردی و انجمن‌های شهروندان باشد. همچنین اطلاعاتی همچون شماره ثبت، تاریخ و امضا، نام کامل شخص دعوت شده، اطلاعات مربوط به تاریخ و محل تولد وی، ملیت، مشخصات گذرنامه، محل اقامت، هدف از بازدید، مدت سفر مورد نظر به اوکراین، تعداد ورودی‌ها و محل اقامت در اوکراین، تعهدات سازمان یا شخص حقوقی برای تأمین هزینه‌های مربوط به اقامت و یا خروج شخص از اوکراین را شامل شود.

ویزاهای بلند مدت (Type D) اوکراین

ویزای نوع D در مواردی صادر می‌شود که فرد خارجی یا بدون تابعیت قصد درخواست مجوز اقامت موقت را داشته باشد. ویزای نوع D به منظور اقامت بیش از ۹۰ روز در اوکراین و به عنوان ویزای چند بار مجوز ورود به مدت ۹۰ روز صادر می‌شود. این نوع ویزا بنا به شرایط زیر برای ورود شخص به خاک اوکراین صادر می‌شود:
 • اشتغال
 • تحصیلات
 • مشارکت در پروژه‌های بین المللی و کمک فنی
 • استخدام در دفاتر نمایندگی مشاغل خارجی در اوکراین
 • استخدام در شعب یا دفاتر نمایندگی بانک‌های خارجی در اوکراین
 • اجرای فعالیت‌های فرهنگی، علمی، آموزشی بر اساس موافقت‌نامه‌های بین‌المللی اوکراین یا برنامه‌های ویژه و همچنین مشارکت در برنامه‌های داوطلبانه بین‌المللی و منطقه‌ای یا فعالیت‌های سازمان‌های ثبت شده در اوکراین
 • در مواردی که یک فرد خارجی موسس، شرکت‌کننده یا مالک (کنترل کننده) یک شرکت ثبت شده در اوکراین است و سرمایه ورودی آن کمتر از ۱۰۰ هزار دلار نباشد.

متداول‌ترین ویزاها که از زیر مجموعه ویزای تیپ D هستند، شامل موارد زیراند:

ویزای دانشجویی اوکراین (D-۱۳)

دانشجویانی که مایل به ثبت نام در موسسات آموزشی و تحصیل در اوکراین هستند، ملزم به درخواست برای ویزای تحصیلی اوکراین اند که از طریق مراجعه به کنسولگری با ارائه فرم اصلی دعوت نامه ارسال شده از سوی موسسه آموزشی، قابل اخذ می‌باشد. پس از بررسی شرایط و درصورت تایید مدارک توسط سفارت اوکراین، ویزای تحصیلی شما حداکثر تا ۱۵ روز صادر می‌شود. ممکن است سفارت، مدارک دیگری یا حتی مصاحبه حضوری از متقاضی درخواست کند.

ویزای کاری اوکراین (D-۰۴)

برای درخواست ویزای اشتغال و کار در اوکراین، ابتدا متقاضی باید مجوز کار در این کشور را که توسط یک کارفرمای اوکراینی و به نام شخص که توسط مقامات دولت اوکراین صادر شده است، به کنسولگری ارائه دهد. یا اگر فردی قصد کار در شعبه یک شرکت خارجی در اوکراین را دارد، باید فرم دعوتنامه از شعبه شرکت یا تأییدیه وزارت توسعه اقتصادی و تجارت اوکراین را به سفارت این کشور ارائه دهد.

ویزای خویشاوندی اوکراین

ویزای دیدار مجدد خانواده مطابق با ارائه گواهی ازدواج با یک شهروند اوکراینی و اثبات خویشاوندی صادر می‌شود. برای ورود این افراد به منظور بازدید از خوشاوندان خود، شهروند خارجی که در اوکراین اقامت دارد، باید کارت اقامت دائم یا موقت اوکراین را ارائه دهد. اعضای یک خانواده شامل همسر، فرزندان و والدین می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند.

به‌طور کلی سه نوع ویزای خویشاوندی در اوکراین وجود دارد:

 • ویزای D-۰۲ : دیدار مجدد خانواده با شخصی که به عنوان پناهنده در اوکراین شناخته شده است یا فردی که نیاز به حمایت تکمیلی دارد یا از حمایت موقت در اوکراین برخوردار شده است.
 • ویزای D-۱۴ : دیدار مجدد خانواده با فردی در اوکراین که از طریق ازدواج با شهروند اوکراینی داری مجوز اقامت دائم این کشور است.
 • ویزای D-۱۵ : دیدار مجدد خانواده با افرادی که دارای مجوز اقامت موقت در اوکراین هستند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی اوکراین

برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین باید لیستی از مدارک گردآوری شود تا ضمیمه فرم درخواست بررسی شود. باید توجه داشت که پاسپورت معتبر با حداقل یک‌سال اعتبار و تعداد صفحات کافی برای ویزای اوکراین لازم است.

علاوه‌بر این مدارک و سوابق تحصیلی و شغلی باید به زبان اوکراینی ترجمه شود. مهم‌ترین مدارک و شرایط مورد نیاز ویزای تحصیلی عبارت هستند از:

•    ترجمه پلمپ‌شده ریز نمرات مقطع دبیرستان با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پلمپ‌شده ریز نمرات پیش‌دانشگاهی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پملپ‌شده و اصل مدرک دیپلم به زبان اوکراینی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پملپ‌شده و اصل مدرک پیش‌دانشگاهی به زبان اکراینی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    ترجمه پملپ‌شده و اصل مدارک دانشگاهی به زبان اوکراینی به صورت جداگانه با مُهر وزارت خارجه و دادگستری
•    مدرک زبان انگلیسی یا اکراینی با نمره مناسب
•    ترجمه و اصل شناسنامه
•    ترجمه معتبر صفحه اول پاسپورت به زبان اوکراینی
•    جواب منفی آزمایش ایذر و هپاتیت که حداقل ۲ ماه پیش از تاریخ درخواست صادر شده باشد
•    ترجمه گواهی سلامت
•    گواهی تمکن مالی
•    گواهی عدم سوءپیشینه
•    اصل دعوت‌نامه معتبر صادر شده از موسسات آموزشی اوکراین

باید توجه داشت که برگه نتیجه آزمایش سلامت متقاضی باید در سربرگ کلینیک معتبر صادر شود و نام پزشك معالج و مشخصات متقاضی در جواب آزمایش درج شده باشد. این گواهی باید به زبان اوکراینی ترجمه شود.

 

علاوه‌بر تمامی مدارک تحصیلی، اصل برگه نتیجه آزمایش سلامت متقاضی و ترجمه آن نیز باید توسط وزارت بهداشت، وزارت خارجه و دادگستری تایید، مهر و پامپ شود. باید توجه داشت که بسته پلمپ شده باید به دست سفارت برسد.

یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز این مرحله ارائه گواهی تمکن مالی است؛ این نامه که از بانک‌های ایرانی به زبان انگلیسی صادر می‌شود، توانایی مالی متقاضی (یا حامی مالی او) برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل را نشان می‌دهد. موجودی حساب بانکی باید برابر با شهریه سالانه موسسه آموزشی و هزینه یک‌سال زندگی در کشور اکراین (حداقل 3 هزار دلار آمریکا) باشد.

باید توجه داشت که متقاضیان تحصیل در دوره تحصیلات تکمیلی علاوه بر مدارک فارغ‌التحصیلی دوره‌های پیشین مهمور به مهر دادگستری و وزارت امور خارجه، باید چند توصیه نامه و انگیزه نامه هم ضمیمه مدارک تحویل سفارت دهند.

 

دانشجویانی که تمایل به تحصیل به زبان اوکراینی دارند، می‌توانند ابتدا در دوره پاتفک شرکت کنند؛ در این دوره علاوه بر زبان اوکراینی، دروس اصلی رشته تحصیلی مرور می‌شود تا متقاضی برای ورود به دانشگاه آماده شود. نامه پذیرش از این دوره برای دریافت ویزای تحصیلی اوکراین لازم است.

بررسی مدارک توسط آفیسر ویزای تحصیلی اوکراین در کمتر از دو هفته صورت می‌گیرد؛ اگر متقاضی نوع درخواست فوری را ثبت کند، با پرداخت هزینه بیشتر، پردازش مدارک پرونده در زمان کوتاه‌تری اتفاق می‌افتد.

در کنار مواردی که ذکر شد، ممکن است آفیسر ویزای تحصیلی اوکراین مدارک دیگری نیز از متقاضی درخواست کند. پرونده‌های درخواست ویزای اوکراین به صورت فردی بررسی می‌شود؛ به عبارتی دیگر، چک‌لیست مورد نیاز انواع ویزا اوکراین به خصوص ویزاهای بلند مدت به شرایط و وضعیت فردی متقاضی بستگی دارد.

هزینه ویزای تحصیلی اوکراین

سفارت و کنسولگری‌های اوکراین در خارج از این کشور برای پردازش درخواست‌های ویزا 65.00 دلار به عنوان هزینه اولیه دریافت می‌کنند. در صورت درخواست فوری و خدمات سریع، هزینه اولیه نیز دو برابر می‌شود.

باید توجه داشت که در صورت عدم پذیرش درخواست و به اصطلاح ریجکت شدن ویزا، این هزینه مسترد نمی‌شود و هزینه ویزا فارغ از نوع آن غیر قابل بازگشت است. پس اقدام به موقع (حداقل دو ماه پیش از سفر) و ثبت درخواست عادی و معمولی به صرفه‌تر است.

 

ویزای توریستی اوکراین

تقریبا در تمامی شهرهای کشور اوکراین نشانی از تاریخ این کشور نهفته که پیشینه ژرف و پُرافت‌وخیز آن‌را نمایش می‌دهد. این کشور اروپایی طبیعتی زیبا دارد و در کرانه‌های دو دریای سیاه و آزوف شکوه طبیعت را به نمایش گذاشته است. گردشگران ایرانی برای مسافرت تفریحی به این کشور نیاز به دریافت یکی از انواع ویزا اوکراین دارند.

 

ویزای توریستی اوکراین (تایپ C) به دارندگان این مجوز اجازه می‌دهد که در بازه زمانی 180 روز، 90 روز را در خاک اوکراین اقامت داشته باشند. مدت‌زمان اعتبار این مجوز بسته به نوع آن از 6 ماه تا پنج‌سال است و در صورت نیاز می‌توان اعتبار آن را تمدید کرد. برای سفرهای کوتاه‌تر می‌توان از ویزای اوکراین نوع B استفاده کرد.

برای تمدید اعتبار زمانی ویزای توریستی اوکراین باید سابقه سفر و دلایل کافی برای اقامت بیش از 90 روز ارائه کرد تا بتوان آفیسر ویزای اوکراین را قانع کرد. در غیر این صورت تمدید این مجوز کار چندان ساده‌ای هم نیست.

با اینکه پروسه دریافت ویزای توریستی اوکراین از ثبت درخواست تا دریافت ویزا روی پاسپورت کمتر از یک‌ماه زمان نیاز دارد، اما برای اطمینان خاطر بهتر است از سه‌ماه پیش از تاریخ سفر برای درخواست آن اقدام کرد تا هرگونه وقفه در طول مراحل درخواست، تاریخ سفر را به تعویق نیاندازد.

برای ثبت درخواست ویزای توریستی اوکراین باید ابتدا فرم درخواست در سایت سفارت تمکیل شود تا نوبت مصاحبه و ارائه مدارک مورد نیاز تعیین شود. برای این منظور مشخصات هویتی متقاضی باید در فرم به زبان انگلیسی و با حروف بزرگ درج شود.

یکی از موارد مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی اوکراین، دعوت‌نامه از آشنایان مقیم در اکراین یا اسپانسر است. اگر متقاضی آشنایی در خاک اکراین ندارد که حق شهروندی را دریافت کرده باشد، می‌تواند از طریق اسپانسر این خلع را پر کند.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی اوکراین

سفر گردشگری به اکراین نیاز به ارائه مدارک مشخصی به سفارت دارد. از جمله مهم‌ترین مدارک و شرایط مورد نیاز برای ویزای توریستی اوکراین عبارت هستند از:

•    اصل و کپی دعوتنامه رسمی از یک شهروند اکراینی (یا اسپانسر)
•    گواهی رزرو بلیط رفت‌وبرگشت هواپیما
•    پاسپورت معتبر
•    2 قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی (3.5 در 4.5)
•    گواهی تمکن مالی با موجودی حداقل 20 میلیون تومان
•    گواهی عدم سوء پیشینه
•    فیش پرداختی تعرفه مجوز
•    بیمه‌نامه مسافرتی
•    انگیزه‌نامه سفر و هدف متقاضی از انتخاب کشور اکراین
•    گواهی رزرو هتل یا آدرس فرد دعوت‌کننده
•    کپی مدارک شناسایی و اقامتی فرد دعوت‌کننده
•    تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی اوکراین

به طور کلی سفر گردشگری به اوکراین را می‌توان با ویزای ترانزیت هم عملی کرد، اما در صورت نیاز به اقامت بیش از یک‌هفته باید مدارک مورد نیاز ویزای توریستی اوکراین را گردآوری، ترجمه و برای سفارت ارسال کرد.

باید توجه داشت که مواردی مانند داشتن سوابق کیفری و سوء پیشینه، اعتبار کم و تعداد صفحات ناکافی در پاسپورت، روند مصاحبه حضوری، ارائه مدارک تقلبی، ارائه ندادن تمکن مالی مناسب و کافی نبودن موجودی بانکی، و عدم اعتبار بیمه نامه منجر به رد درخواست متقاضی و ریجکتی ویزا می‌شود.

هزینه ویزای توریستی اوکراین

بسته به طول سفر و نوع ویزایی که متقاضی برای سفر دریافت می‌کند، هزینه ویزای اوکراین متفاوت است. پردازش عادی پرونده درخواست ویزا برای مجوز یک‌بار ورود 85 دلار، دوبار ورود 130 دلار، و چندبار ورود 200 دلار هزینه دارد؛ در صورت درخواست فوری ویزا این هزینه‌ها دو برابر می‌شود.

پردازش و صدور ویزای اوکراین برای متقاضیان زیر 6 سال، نظامیان دعوت‌شده از سوی وزارتخانه‌های اکراین، متقاضیان شرکت در امور خیریه و اهداف کمک‌های بشردوستانه، اعضای هیات‌های رسمی کشورهای خارجه، کارمندان سفارت‌های این کشور و خانواده آن‌ها، دارندگان پاسپورت دیپلماتیک، و کارمندان سازمان‌های بین‌المللی اکراین و خانواده آن‌ها رایگان است.

ویزای کاری اوکراین

یکی از پرمخاطب‌ترین انواع ویزا اوکراین ویزای کاری است که نیاز به دعوت‌نامه و پیشنهاد کاری Job offer از سوی کارفرما دارد. کارفرما موظف است ابتدا در شهر محل کار و سپس تمامی شهرهای اکراین مشخصات نیروی مورد نیاز خود را به مدت 90 روز کاری آگهی کند؛ در صورت نبود فرد مورد نظر، نوبت به انتشار آگهی در اتحادیه اروپا می‌رسد. اگر با هم نیروی کاری مورد نظر خود را پیدا نکرد، می‌تواند از متقاضیان کار در اکراین نیرو بگیرد.

اگر متقاضی تمامی شرایط مورد نیاز کارفرما را داشته باشد، می‌تواند پیشنهاد شغلی و دعوت‌نامه از سوی کارفرما دریافت کند. این نامه مهم‌ترین مدرک برای درخواست ویزای کاری اوکراین محسوب می‌شود که همراه قرارداد برای سفارت ارسال می‌شود.

به طور کلی، قرارداد کاری در دو نوع صادر می‌شود؛ توافق همکاری بلندمدت و ثابت، و توافق همکاری در پروژه‌ای خاص. در توافق‌نامه بلند مدت باید مشخصات هویتی متقاضی، شرح وظایف، تاریخ شروع همکار و … درج می‌شود.

در توافق‌نامه‌های همکاری روی پروژه خاص متقاضی موظف به گذراندن دوره آموزشی سه‌ماهه است. پس از دریافت گواهی پایان‌دوره از دوره کارآموزی متقاضی می‌تواند برای امضا قرارداد و آغاز همکاری اقدام کند.

برای یافتن شغل و مطالعه شرح وظایف شغلی می‌توان به سایت‌های کاریابی رسمی مراجعه کرد. طبق قوانین این کشور، حداقل مدرک تحصیلی برای کار در اوکراین مدرک لیسانس است. شاغلین در طول هفته به مدت 40 ساعت مشغول به کار می‌شوند و اجازه اضافه‌کاری هم دارند. سقف مدت زمان اضافه کاری در طول سال نیز در حدود ۱۰۰ الی ۱۲۰ ساعت برآورده شده است.

ویزای کاری اوکراین با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شود و از خاک اکراین قابل تمدید است. اگر متقاضی بتواند رضایت کارفرما را جلب کند و گواهی اشتغال به کار به اداره مهاجرت ارائه کند، ویزای کاری اوکراین تا سه سال تمدید می‌شود و در پایان در صورت واجد شرایط بودن، پس از سه سال حضور در خاک این کشور می‌توان اقامت موقت با مجوز کار را به اقامت دائم تبدیل کرد.

مدارک مورد نیاز ویزای کاری اوکراین

متقاضی کار در اوکراین باید شرایط ویژه‌ای داشته باشد تا بتواند نظر کارفرمایان را جلب کند؛ در غیر این صورت نیروی جویای کار در دیگر شهرهای کشور اکراین یا حداقل در سطح تحادیه اروپا یافت می‌شود. کارمندان ممتاز با تخصص ویژه، فارغ‌التحصیلان از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان و افراد خلاق در اولویت جذب هستند. در صورت واجد شرایط بودن به این گروه از متقاضیان ویزای کاری اوکراین با اعتبار سه‌ساله صادر می‌شود.

علاوه‌بر نامه پیشنهاد شغلی و قرارداد رسمی امضا شده میان متقاضی جویای کار و کارفرما، مدارک و شرایط دیگری نیز برای مهاجرت مورد نیاز است؛ از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری اوکراین عبارت هستند از:

•    پیش نویس قرارداد کار
•    فیش پرداختی مربوط به ویزای کاری اوکراین
•    فیش پرداختی عوارض دولتی
•    پاسپورت معتبر
•    گواهی عدم سوء پیشینه تاییدشده
•    تکمیل فرم درخواست ویزای کاری اوکراین
•    2 قطعه عکس در ابعاد پاسپورتی ( 4.5 در 3.5)
•    گواهی تمکن مالی با گردش مالی حساب بانکی در 90 روز گذشته
•    ارائه مدارک تحصیلی مرتبط با شغل مورد نظر
•    ارائه سوابق شغلی مرتبط با شغل مورد نظر
•    ارائه نشانی محل سکونت در طول اقامت در اکراین
•    گواهی بیمه درمانی با پوشش حداقل 30 هزار یورو

باتوجه به شروط ویزای کاری اوکراین، ارائه سابقه کاری و مدارک تحصیلی در حیطه مشاغل مورد تقاضای این کشور می‌تواند شانس متقاضی را برای جلب رضایت کارفرما بیشتر کند. از جمله مشاغل مورد نیاز این کشور می‌توان به متخصص ITو کارشناس کامپیوتر، استاد زبان های خارجی شامل انگلیسی، روسی، آلمانی و … ، راننده ماشین‌های ساختمانی، پزشک، معمار، تولید کننده محتوا، مترجم مسلط به زبان انگلیسی، طراح دکوراسیون، وکیل، مهندس کشاورزی، حسابدار، سرآشپز و نیروی بخش خدمات اشاره کرد.

 

مدارک مورد نیاز ویزای کاری اوکراین باید به تایید ارگان‌های مربوطه برسد و به زبان اکراینی ترجمه شود. برای ثبت درخواست ویزا باید فرم تکمیل شده به صورت آن‌لاین برای سفارت ارسال شود، اما مدارک باید حضوری به دست آفیسر ویزا برسد. مدت زمان بررسی و پردازش مدارک حدود 10 روز کاری زمان می‌برد که با پرداخت دوبرابر هزینه می‌توان این زمان را کاهش داد.

با اینکه ارائه مدرک زبان اوکراینی به عنوان شرایط اصلی کار در این کشور اعلام نشده، اما باید توجه داشت که دانش و مهارت این زبان در کنار زبان انگلیسی در یافتن شغل و ارتقا تاثیر بسیاری دارد. پیشنهاد می‌کنیم با فراگیری این زبان شانس خود را در یافتن پیشنهاد شغلی افزایش دهید.

هزینه ویزای کاری اوکراین

بر اساس آخرین اعلامیه سفارت کشور اوکراین هزینه اولیه برای پردازش و بررسی متقاضیان انواع ویزا اوکراین 65 دلار آمریکا اعلام شده است. علاوه‌بر این، دریافت مجوز کار 250 یورو اعلام شده است. اگر به‌طور دقیق‌تر بررسی کنیم، مجوز کار یک تا 6 ماهه 163.80 دلار (معادل UAH 4 540,00)، مجوز کار 6 ماهه تا یک‌ساله 327.59 دلار (معادل UAH 9 080,00) و مجوز کار یک تا 3 ساله 491.39 دلار آمریکا (معادل UAH 13 620,00) است.

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *