دانشگاه سملوایز مجارستان


دانشگاه سملوایز مجارستان

معرفی دانشگاه سملوایز

دانشگاه Semmelweis یک دانشگاه مثال زدنی در مجارستان و اروپا در حوزه پزشکی و علوم بهداشتی است. یکی از ویژگی های مهم دانشگاه سملوایز مجارستان نسبت به سایر دانشگاه ها همسو کردن همزمان آموزش، تحقیقات و درمان است. که باعث شده دانشگاه سملوایز به یک مرکز دانشگاهی بین المللی و مشهور و محبوب تبدیل شود.

دانشگاه سملوایز به عنوان یک دانشگاه تخصصی، موقعیت منحصر به فردی در کشور مجارستان دارد. اهمیت دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان اینگونه بهتر نشان داده می شود که تقریباً 42 درصد پزشکان مجارستان، 70 درصد از دندانپزشکان، 50 درصد داروسازان و 27 درصد از متخصصان مراقبت های بهداشتی مجارستان فارغ التحصیلان دانشگاه سملوایز مجارستان هستند .

همان طور که در سایت دانشگاه سملوایس مجارستان نیز قید شده است. این دانشگاه شامل دانشکده های: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، علوم تربیتی، علوم ورزشی و بهداشت است. رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این دانشگاه تا مقطع دکترا، تخصص و فوق تخصص ادامه دارند.
دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان به معنای واقعی کلمه بین المللی است. و رشته های آموزشی آن به سه زبان (مجاری ، انگلیسی ، آلمانی) ارائه می شود.دانشجویان این دانشگاه تقریباً 11000 نفرند که حدودا یک سوم از آنها را دانشجویان بین المللی که در هر شش دانشکده دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، تشکیل می دهند.

علاوه بر تربیت کادر درمان، دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان بزرگترین ارائه دهنده خدمات مراقبت های بهداشتی در مجارستان نیز می‎‌باشد.
بخشی از آموزش دانشجویان به صورت تدریس عملی در کلینیک ها و بیمارستان های دانشگاه انجام می شود. این بیمارستان ها همزمان با ارائه بالاترین کیفیت خدمات درمانی به بیماران، پزشکان آینده را نیز آماده می کنند.
در بخش های مختلف درمانی دانشگاه سملوایز مجارستان برای بهبود بیمارانی که با مشکلات مزمن و ویژه دست و پنجه نرم میکنند و نیاز به درمان پیچیده دارند، خدمات لازم اراِئه می شود. از این رو دانشگاه را می توان یک مرکز ارائه دهنده خدمات درمانی ملی نامید.

یکی از اهداف اصلی تحقیقات دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان، پیشگیری از بیماری, تشخیص زود هنگام و درمان است. در حال حاضر بیش از 300 گروه تحقیقاتی در این دانشگاه وجود دارد که توسط 31 کمک هزینه تحقیقاتی بین المللی و 94 کمک هزینه تحقیقاتی در کشور مجارستان ساپورت می شوند.

بسیاری از اساتید دانشگاه سملوایس مجارستان عضو آکادمی علوم مجارستان هستند. و همکاری قوی بین این دو نهاد در زمینه های بی شمار وجود دارد.

 

دانشگاه Semmelweis چندین بارعنوان معتبر دانشگاه تحقیقات را دریافت کرده است. علاوه بر آن رتبه دانشگاه سملوایز مجارستان بین دانشگاه های اروپایی همیشه درخشان بوده است.

دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان نزدیک به 8500 کارمند دارد. که برای آموزش های فنی حرفه ای آموزش عالی، آموزش های مقطع کارشناسی ارشد، آموزش های حرفه ای آموزش عالی، پرورش نسل بعدی دانشمندان و پرورش استعداد فعالیت می کنند.

این دانشگاه کنفرانس های بین المللی معتبری را برگزار می کند. و در سمینار های علمی بین المللی متعددی شرکت می کند. شهرت دانشگاه سملوایز  مجارستان در حقیقت یک شهرت جهانی است.

دانشکده های دانشگاه سملوایز

دانشگاه Semmelweis بزرگترین ارائه دهنده خدمات مراقبت های بهداشتی در مجارستان است. بر اساس اطلاعات سایت دانشگاه سملوایز مجارستان سالانه حدود 2.5 میلیون بیمار در مرکز بالینی دانشگاه که از بیش از 40 موسسه دانشگاهی و بخش بالینی تشکیل شده است، درمان می‌شوند.

بیمارستان ها و کلینیک های دانشگاه سملوایز مجارستان با بالاترین کیفیت خدمات، مراقبت از بیمار و همچنین آموزش عملی را ارائه می دهند. اکثر بخش ‌ها به جدی ‌ترین موارد و بیمارانی که نیاز به درمان پیچیده دارند، رسیدگی می‌ کنند و دانشگاه را به ارائه ‌دهنده مراقبت‌ های بهداشتی ملی و مرکزی برای تعدادی از مداخلات تخصصی در اروپای مرکزی و شرقی تبدیل می کنند.

دانشگاه سملوایس بوداپست مجارستان به طور تخصصی بر حل مشکلات سلامتی، جسمی و روانی انسان تمرکز دارد. و دانشکده هایش با آماده سازی کادر درمان در این راستا به سیاست کلی دانشگاه کمک می کنند. لیست دانشکده های دانشگاه سملوایز مجارستان به شرح زیر است:

 • دانشکده ادیکتولوژی
 • دانشکده روانشناسی کاربردی
 • دانشکده چشم پزشکی بالینی
 • دانشکده مطالعات بالینی
 • دانشکده مطالعات بالینی زنان و زایمان
 • دانشکده تغذیه و علوم تغذیه
 • دانشکده روش شناسی ارتقای سلامت
 • دانشکده علوم بهداشت عمومی
 • دانشکده تصویربرداری و ابزار پزشکی
 • دانشکده مورفولوژی و فیزیولوژی
 • دانشکده پرستاری
 • دانشکده اکسیولوژی و مراقبت های اورژانسی
 • دانشکده فیزیوتراپی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده صوت، گفتار و بلع درمانی
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده پزشکی خانواده سملوایز

رشته های دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز مجارستان برای بهبود وضعیت سلامت مردم و “حفاظت و خدمت به سلامتی” از طریق آموزش، تحقیق و فعالیت های مراقبت های بهداشتی تلاش می کند.آموزش به زبان خارجی (انگلیسی) در دانشکده علوم بهداشتی در سال تحصیلی 2004/2005 در مقطع کارشناسی فیزیوتراپی آغاز شد. از آن زمان، تعداد فزاینده ای از دانشکده ها شروع به ارایه دروس به زبان انگلیسی کردند. تا این امکان برای دانشجویانی که می خواهند حرفه آینده خود را به زبان انگلیسی مطالعه کنند، وجود داشته باشد. در نتیجه این تصمیم، تعداد دانشجویان خارجی که در این دانشگاه سملوایس بوداپست مجارستان تحصیل می کنند، سال به سال افزایش می یابد.

در حال حاضر طبق سایت دانشگاه سملوایز مجارستان دانشکده های این دانشگاه برنامه های زیر را به زبان انگلیسی ارائه می دهد، بسیاری از این رشته ها تاثیر به سزایی در بهبود رتبه دانشگاه سملوایز مجارستان در رنکینگ های جهانی دارند.

مقطع کارشناسی

 • پرستاری
 • فیزیوتراپی
 • مامایی
 • رژیم غذایی
 • بینایی سنجی
 • ویزیتور سلامت
 • کارشناسی مدیریت مراقبت های بهداشتی با تخصص گردشگری سلامت.

مقطع کارشناسی ارشد

 • علوم پرستاری
 • فیزیوتراپی

دوره های آموزشی فشرده کوتاه مدت

 • پرستاری اورژانس
 • پرستاری سوپروایزر
 • سلامت جهانی

آزمون ورودی دانشگاه سملوایز مجارستان

آزمون های ورودی دانشگاه سملوایس بوداپست مجارستان به طور منظم برگزار می شود. محل و تاریخ برگزاری امتحانات توسط دانشکده یا نمایندگان محلی مثل آوای دانش پس از تکمیل فرم ثبت نام به متقاضیان اطلاع رسانی خواهد شد. امتحانات ورودی معمولاً شامل انگلیسی، زیست شناسی، شیمی و نوشتن یک انگیزه نامه است.
برای پذیرش در برنامه های کارشناسی ارشد، دانشجویان متقاضی دانشگاه سملوایز مجارستان باید علاوه بر آزمون کتبی از یک مرحله مصاحبه شفاهی (آنلاین یا حضوری) نیز باید عبور کنند. نتایج امتحانات و مصاحبه ها توسط هیئت علمی مورد ارزیابی قرار می گیرد و نتایج طی سه هفته به متقاضیان اطلاع رسانی خواهد شد.

بسیاری از داوطلبین با امتحانات ورودی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آشنایی دارند اما با توجه به سایت دانشگاه سملوایز مجارستان داوطلبین رشته های زیر نیز باید امتحان ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارند.

برنامه های دوره کارشناسی

لیسانس رژیم غذایی
کارشناسی مدیریت گردشگری سلامت
کارشناسی مامایی
کارشناسی پرستاری
کارشناسی بینایی سنجی
کارشناسی فیزیوتراپی
کارشناسی سرپرست بهداشت عمومی

برنامه های کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد پرستاری
کارشناسی ارشد فیزیوتراپی

شهریه دانشگاه سملوایز مجارستان

مجارستان و پایتخت بین المللی و پر جنب و جوش آن، بوداپست، نه تنها از نظر فعالیت ها، برنامه ها و سرگرمی، بلکه از نظر قیمت نیز مکانی شگفت انگیز برای دانشجویان دانشگاه است. در بوداپست، می‌توانید از تمام مزایا و مزایای سبک زندگی اروپایی لذت ببرید، اما با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه‌تر.
به عنوان یک دانشجوی بین المللی در بوداپست، می توانید با هزینه زندگی ماهانه 500-700 یورو، از جمله اجاره محل اقامت، حمل و نقل، غذا، مواد غذایی، اقلام بهداشتی، صورتحساب و سایر هزینه های ضروری زندگی کنید.

شهریه برنامه های پزشکی (در هر ترم)

هزینه آزمون ورودی 400 دلار

هزینه ثبت نام : (بعد قبولی) 200 دلار

پزشکی (12 ترم ) 9600 دلار
دندانپزشکی ( 10 ترم) 9600 دلار
واحد تخصصی برای دانشجویان دندانپزشکی (در سال 3-5) 2160 دلار
دکترای داروسازی ( 10 ترم ) 6300 دلار

واحد تخصصی برای دانشجویان داروسازی (در سال 3-5) 650 دلار

لازم به توضیح است بعد قبولی دانشجویان باید برای رزرو صندلی خود 2000 دلار از شهریه را ظرف ۱۴ روز بعد از اعلام نتیجه پرداخت نمایند.

شهریه برنامه هابی پیراپزشکی (در هر ترم)

فیزیوتراپی و پرستاری: (۸ ترم) 3700 یورو
تغذیه: (۸ترم) 3800 یورو

مامایی: 4000 یورو

مدیریت سلامت گردشگری: 3700 یورو

بینایی سنجی: 3450 یورو

 

بورسیه های تحصیلی دانشگاه سملوایزمجارستان

دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان بورسیه تحصیلی برای دانشجویان برنامه های زبان انگلیسی ارائه نمی دهد. اما برخی از بورسیه های دولتی به دانشجویان این دانشگاه تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum : این بورسیه تمام هزینه های دانشجو از جمله هزینه های تحصیل، اقامت، بیمه درمانی، بلیط هواپیما و سایر هزینه ها را پوشش می دهد. همچنین برای دانشجویان کارشناسی کمک هزینه ماهانه 140 دلار برای پوشش غذا و سایر هزینه ها ارائه می شود.

بورسیه تحصیلی دیاسپورا مجارستان : این بورسیه هزینه تحصیل، خوابگاه و بیمه درمانی شما را پوشش می دهد. همچنین برای هزینه های خوابگاه یا کمک هزینه ماهانه 128 دلار ارائه می شود.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش دانشگاه سملوایز

در صورتیکه قصد ادامه تحصیل در دانشگاه سملوایز داشته باشید حتما برای شما این سوال پیش امده که شرایط پذیرش دانشجوی بین المللی در دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان چیست؟ مدارک مورد نیاز اولیه به شرح زیر است.

 • گواهی پایان تحصیل از دبیرستان یا کالج معتبر
 • رزومه
 • کپی پاسپورت
 • عکس های پرسنلی
 • ویزای دانشجویی

تاریخچه دانشگاه سملوایز مجارستان 250 سال پیش از سال 1769 آغاز شد، زمانی که ملکه ماریا ترزا یک دانشکده پزشکی را به دانشگاه Nagyszombat Trnava ، اسلواکی اضافه کرد. مدتی بعد، دانشگاه ابتدا به بودا و سپس به پست (بوداپست کنونی) نقل مکان کرد.

زمانی که دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان در محل دائمی خود مستقر شد، رشد جهانی آن آغاز شد. تعداد دپارتمان‌ها و تخت‌های بالینی افزایش یافت – در واقع تا سال 1838 ابعاد و تعداد بیماران تحت درمان آنها آنقدر زیاد شد که حتی مجلس ملی مجارستان به وضعیت دانشکده پزشکی پرداخت.

علیرغم شرایط سخت جنگ‌های متعدد، اساتید دانشکده تلاش کردند تا همگام با پزشکی بین المللی که در این مدت شتاب بیشتری می گرفت و تخصصی تر می شد، حرکت کنند. متأسفانه، پس از شکست انقلاب مجارستان در سال 1848، بسیاری از این اساتید زندانی یا مجبور به مهاجرت شدند.

اگرچه از دهه 1800 به زنان اجازه پذیرش در دانشکده داده شد، اما این جنگ جهانی اول بود که تغییرات واقعی را در این زمینه ایجاد کرد، زمانی که اکثر اساتید و دانشجویان در ارتش ثبت نام کردند.

وضعیت به سختی شروع به عادی شدن پس از پایان جنگ کرده بود که بحران اقتصادی به وجود آمد و میزان هزینه های دولت برای مراقبت های بهداشتی را به شدت کاهش داد. با وجود این، دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز بوداپست در آن زمان به شهرت بین المللی دست یافت و همچنین در این دوره بود که سیستم مدارک مورد استفاده امروز توسعه یافت و طول تحصیل به شش سال افزایش یافت.

در طول جنگ جهانی دوم، هنگامی که خط مقدم جنگ در سال 1944 به بوداپست نزدیک شد، مقامات سعی کردند دانشکده پزشکی را به آلمان انتقال دهند. در طول محاصره بوداپست دانشکده آسیب قابل توجهی متحمل شد، اکثر تجهیزات آن از بین رفتند و ساختمان های آن آسیب قابل توجهی دیدند.

در اوایل دهه 1950 چندین بیمارستان به دانشگاه سملوایز مجارستان پیوستند و به کلینیک آموزشی تبدیل شدند. در همان زمان، دانشکده پزشکی به یک موسسه مستقل به عنوان دانشگاه پزشکی بوداپست تبدیل شد. نام Ignác Semmelweis را در دویستمین سالگرد دانشکده به خود گرفت.

تعداد زیادی از دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه سملوایز مجارستان در انقلاب سال 1956 شرکت کردند. آنها عمدتاً از مجروحین مراقبت می کردند. البته بسیاری از آنها به دنبال تهاجم شوروی به مجارستان مجبور به مهاجرت شدند، در حالی که آنهایی که باقی ماندند با مجازات مواجه شدند.

تشدید روابط بین‌الملل دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان که از دهه 1960 شروع شد به آنها اجازه داد تا با دنیای علمی بین‌المللی همگام شود. در همین راستا تدریس به زبان‌های آلمانی و انگلیسی زبان آغاز شد.

چگونه برنامه کلاسی خود را برای ترم بعدی از دانشگاه سمل‌وایس مجارستان دریافت کنم؟

پس از ثبت نام می توانید برنامه خود را در Neptun خود در سایت دانشگاه سمل‌وایز مجارستان در برنامه مطالعات/کلاس بررسی کنید.

4.3/5 - (9 امتیاز)

آیا برای تحصیل در دانشگاه سملوایز باید در امتحان ورودی شرکت کنیم؟

بله! متقاضیان دانشگاه سملوایز باید در امتحان کتبی و مصاحبه شفاهی این دانشگاه نمره قبولی بگیرند.

4.3/5 - (9 امتیاز)

شهریه دانشگاه سملوایز چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان را می‌توان مبلغی بین 6000 تا 9100 دلار برای هر ترم دانست.

4.3/5 - (9 امتیاز)
4.3/5 - (9 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *