دانشگاه های انگلستان


دانشگاه های انگلستان

دانشگاه های انگلستان، تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری و رتبه بندی دانشگاه های انگلستان از مهم ترین مواردی است که سعی داریم در این مقاله به تحلیل و بررسی علمی آن ها بپردازیم. موقعیت عالی و شرایط خوب زندگی و تحصیل و همچنین اهمیت ویژه کشور انگلستان در دنیا و نظام آموزشی بسیار قوی این کشور باعث گردیده که تحصیل در دانشگاه های انگلستان، هدف بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان گردد. مدارک بسیار معتبر و  هزینه های مناسب تحصیل می تواند هر دانشجویی را ترغیب به تحصیل در این کشور کند.

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان را می‌توان به عنوان زمینه بسیار وسیعی مطرح کرد؛ زیرا شامل زیر شاخه‌های مختلفی است. مراکز علمی این کشور دارای شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو در مقاطع و رشته‌های مختلف هستند. اگر به دنبال شرکت در دوره‌های علمی مراکز معتبر این کشور هستید، باید از این مسئله آگاه باشید که برای موفقیت در این مسیر باید شرایط خوبی داشته باشید.

دولت این کشور همواره به دنبال آن بوده است تا در زمینه فناوری‌های جدید و یا پیشرفت در زمینه‌های مختلف علمی جزو پیشتازان سطح جهان باشد به همین سبب نیز موسسات آموزشی خود را به به‌روزترین امکانات مجهز کرده است. نتیجه این کار را نیز می‌توان در رتبه دانشگاه‌های انگلستان مشاهده کرد.

دانشگاه آکسفورد

اولین در میان دانشگاه های انگلیس آکسفورد است. احتمالا به دیکشنری های معروف آکسفورد بر خورده اید. پس بدانید که دانشگاه آکسفورد بزرگترین انتشارات دانشگاهی را در دنیا دارد. به طوری که در سال ۶۰۰۰ کتاب جدید منتشر می کند. این دانشگاه در سال ۱۰۹۶ تاسیس شده و دومین دانشگاه قدیمی دنیاست. ۳۹ کالج، چندین موزه و گالری و بزرگترین شبکه کتابخانه در انگلیس، تنها بخشی از ویژگی های منحصر به فرد این دانشگاه است.

این دانشگاه دومین رتبه جهانی را در دنیا مطابق رتبه بندی QS دارد و 28 تن از نخست وزیران بریتانیا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. آکسفورد از جمله دانشگاه های انگلیس است که همیشه از برترین ها بوده و هست. برای مشاوره رایگان و تخصصی با مای آرمان تماس بگیرید. مشاوران مای آرمان همگی تجربه تحصیل در خارج از کشور را داشته اند و مشاوره آن ها ارتباط مستقیم با تجربه شخصی خودشان از محیط خارج از کشور دارد.

دانشگاه کمبریج

اگر برای آزمون آیلتس درس خوانده باشید حتما کتاب های آمادگی آزمون آیلتس کمبریج را خریده اید. دانشگاه کمبریج قدیمی ترین انتشارات دنیا را دارد و دارای ۱۱۶ کتابخانه است که تمام کتاب های منتشر شده در انگلیس و ایرلند را داراست. یعنی حدود ۱۶ میلیون کتاب را در خود جای داده است! این دانشگاه با رتبه ۳ در دنیا، دومین در میان دانشگاه های انگلیس است. کمبریج دارای 31 کالج و 150 دانشکده و انستیتو می باشد. در سال 2000 بیل گیتس و همسرش 210 میلیون دلار به این دانشگاه اهدا کردند تا برای بورسیه دانشجویان بین المللی خرج شود. این دانشگاه امکانات زیادی دارد. از جمله 8 موزه که برای استفاده عموم نیز آزاد هستند. از طرفی دانشگاه کمبریج با دانشگاه MIT آمریکا یک انستیتوی تحقیقاتی مشترک دارند. کمبریج که در قرن 12 میلادی تاسیس شده از جمله دانشگاه های انگلیس است که قطعا تحصیل در آن برای هر دانشجویی رویا به حساب می آید.

کالج سلطنتی لندن

این دانشگاه رتبه ۳ را در میان دانشگاه های انگلیس و رتبه ۷ را در میان دانشگاه های دنیا دارد. رشته های موجود در این دانشگاه شامل علوم، تکنولوژی، پزشکی و مدیریت هستند. ۶۰ درصد دانشجویان این دانشگاه خارجی اند. دانشکده پزشکی این دانشگاه دارای چند بیمارستان آموزشی است که این بیمارستان ها به طور مستقل دارای کتابخانه، رستوران و باشگاه های ورزشی هستند. ۴ دانشکده این دانشگاه ۲۶ بخش مختلف برای رشته های متفاوت دارند. همچنین این دانشگاه شامل ۱۱ انستیتوی علمی است که همگی بین رشته ای کار می کنند.

این دانشگاه همکاری مستقیمی در پروژه کشف پنی سیلین و فیبرهای نوری داشته است. از جنگ جهانی دوم این دانشگاه همکاری نزدیکی با دانشگاه MIT آمریکا دارد. به طوری که در ده سال گذشته 15000 مقاله علمی مشترک چاپ کرده اند. کالج سلطنتی لندن یکی از 10 دانشگاه همکار ناسا در پروژه صعود به ماه بوده است. از امکانات مثال زدنی این دانشگاه می توان به باشگاه های ورزشی، استخر و سالن های تمرین موسیقی اشاره کرد. جالب است بدانید که این سالن ها دارای دو دسته پیانو هستند. برای مبتدی ها و برای حرفه ای ها. این دانشگاه دارای یک شبکه تلویزیون، یک روزنامه و یک کانال رادیویی است.

دانشگاه UCL

این دانشگاه رتبه ۴ در میان دانشگاه های انگلیس و رتبه 8 را در میان دانشگاه های دنیا دارد. همچنین 11 دانشکده با 100 دپارتمان و مرکز تحقیقاتی دارد. این دانشگاه از همکاران پروژه کشف DNA بوده است. از طرفی این دانشگاه محل کشف گازهای نادر، لوله خلا و برخی هورمون هاست. از فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان به 34 برنده جایزه نوبل و 3 برنده جایزه فیلدز اشاره کرد. حوزه تحقیقات اصلی دانشگاه UCL شامل سلامتی جهانی، شهرهای بادوام، تعاملات بین فرهنگی و سلامت گونه بشر است. این دانشگاه بودجه اسکالرشیپ زیادی دارد به طوری که همیشه جز تک رقمی ها در میان دانشگاه های انگلیس است. دانشگاه UCL از نظر مقالات علمی با سایتیشن بالا رتبه 13 جهانی را به خود اختصاص داده است. در مورد امکانات این دانشگاه نیز باید گفت که 70 کلوپ ورزشی دارد و دانشجویان سال اول لیسانس و ارشد ضمانت خوابگاه دارند.

دانشگاه ادینبرگ

این دانشگاه رتبه ۵ در میان دانشگاه های انگلیس و رتبه ۳۲ در دنیا را دارد و در اسکاتلند واقع است. دانشگاه ادینبرگ سالانه ۶۰ هزار دانشجوی لیسانس جدید می گیرد. سه تن از نخست وزیران بریتانیا در این دانشگاه تحصیل کرده بودند. یکی از اساتید این دانشگاه در سال ۲۰۱۳ برنده جایزۀ نوبل شده است. به همین دلیل امروزه نام این دانشگاه را می توانید در بین ۲۰ دانشگاه معتبر انگلستان ببینید. سه دانشکده اصلی این دانشگاه شامل هنر و علوم اجتماعی، علوم و مهندسی و در نهایت پزشکی هستند. این دانشکده ها به ۲۱ زیرمجموعه از رشته های مختلف تقسیم می شوند. همچنین انستیتوهای تحقیقاتی این دانشگاه ۲۱ عدد هستند که کارهای تحقیقاتی متنوع انجام می دهند. کتابخانه این دانشگاه نیز ۸ طبقه است و ساختمان آن دارای قدمت زیادی است.

رتبه بندی دانشگاه های انگلستان

دانشگاه های انگلیس پرطرفدارترین دانشگاه ها در میان همه دانشجویان و علاقمندان اپلای سراسر دنیا می باشد که این طرفداری به دلیل اعتبار و سطح بالای دانشگاه‌های این کشور در کل جهان است که تحصیل در انگلستان را پرتقاضا ساخته. پرآوازه ترین دانشگاه ها با اساتید و دانشمندان برجسته در کشور انگلستان قرار دارند. به همین دلیل جدولی را تحت عنوان رنکینگ و رتبه بندی دانشگاه های انگلیس و آدرس سایت های مربوطه در ادامه خدمتتان شرح خواهیم داد.

نام دانشگاه رتبه جهانی رتبه در انگلیس آدرس وبسایت دانشگاه
دانشگاه آکسفورد 5 1 www.oxford.ac.uk
دانشگاه کمبریج 7 2 www.cam.ac.uk
دانشگاه امپریال لندن 8 3 www.imperial.ac.uk
دانشگاه کالج لندن 10 4 www.ucl.ac.uk
دانشگاه ادینبورگ 20 5 www.ed.ac.uk
دانشگاه منچستر 27 6 www.manchester.ac.uk
کینگز کالج لندن 31 7 www.kcl.ac.uk
دانشگاه اقتصاد 49 8 www.lse.ac.uk
دانشگاه بریستول 58 9 www.bristol.ac.uk
دانشگاه واریک 62 10 warwick.ac.uk
دانشگاه گلاسکو 73 11 www.gla.ac.uk
دانشگاه سوتهمپتون 77 12 www.southampton.ac.uk
دانشگاه دورهام 82 13 www.durham.ac.uk/homepage/
دانشگاه بیرمنگام 90 14 www.birmingham.ac.uk
دانشگاه سنت اندرو 91 15 www.st-andrews.ac.uk
دانشگاه لیدز ۹۱  16 www.leeds.ac.uk
دانشگاه شفیلد 95 17 www.sheffield.ac.uk
دانشگاه ناتینگهام 103 18 www.nottingham.ac.uk
دانشگاه کوئین ماری 117 19  www.qmul.ac.uk
دانشگاه لنکستر 135 20 www.lancaster.ac.uk
دانشگاه نیوکسل 134 21 www.ncl.ac.uk
دانشگاه اکستر 149 22 www.exeter.ac.uk
دانشگاه کاردیف 151 23 www.cardiff.ac.uk
دانشگاه یورک 151 23 www.york.ac.uk
دانشگاه باث 166 24 www.bath.ac.uk
دانشگاه لیورپول 189 25 www.liverpool.ac.uk
دانشگاه reading 202 26 www.reading.ac.uk
دانشگاه آبردین 205 27 www.abdn.ac.uk
دانشگاه ساسکس 226 28 www.sussex.ac.uk
دانشگاه لافبورو 231 29 www.lboro.ac.uk
دانشگاه لستر 236 30 le.ac.uk
دانشگاه Heriot-Watt 270 31 www.hw.ac.uk

 

رتبه بندی جهانی دانشگاه های انگلستان

 

رتبه QS ۲۰۲۲ برترین دانشگاه‌های رشته علوم پزشکی
۲ دانشگاه کمبریج
۳ دانشگاه آکسفورد
۸ کالج امپریال لندن
۳۷= کالج دانشگاهی لندن
۶۶=  دانشگاه ادینبورگ
۲۱= دانشگاه منچستر
۸۵ دانشگاه ساوث هامپتون
۱۰۸= دانشگاه لیدز
۱۱۰= دانشگاه شفیلد

برترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در انگلستان

رتبه QS ۲۰۲۲ برترین دانشگاه‌های رشته مهندسیچ
۲ دانشگاه کمبریج
۴ دانشگاه آکسفورد
۱۰ دانشگاه امپریال کالج لندن
۳۹= دانشگاه منچستر
۸ دانشگاه UCL
۲۴= دانشگاه ادینبورگ
۱۰۳= دانشگاه ساوت‌ همپتون
۱۲۱= دانشگاه لیدز
۱۴۲= دانشگاه شفیلد
۷۰= دانشگاه بریستول

برترین دانشگاه‌های مهندسی در انگلستان

رتبه QS ۲۰۲۲ برترین دانشگاه‌های رشته هنر و علوم انسانی
۱ دانشگاه آکسفورد
۲ دانشگاه کمبریج
۹= دانشگاه ادینبورگ
۱۱ کالج دانشگاهی لندن
۱۸ دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن
۲۷ دانشگاه کینگز کالج
۴۱ دانشگاه دورهام
۴۵ دانشگاه منچستر
۴۹ دانشگاه اس تی آندرس
۵۴= دانشگاه وارویک

برترین دانشگاه‌های رشته هنر و علوم انسانی انگلستان

رتبه QS ۲۰۲۲ برترین دانشگاه‌های رشته علوم طبیعی
۳ دانشگاه کمبریج
۴ دانشگاه آکسفورد
۹ دانشگاه امپریال کالج لندن
۳۷ کالج دانشگاهی لندن
۴۰= دانشگاه ادینبورگ
۴۰= دانشگاه منچستر
۶۰= دانشگاه بریستول
۹۵ دانشگاه وارویک
۹۹= دانشگاه دورهام
۹۹= دانشگاه ساوث‌همپتون

برترین دانشگاه‌های رشته علوم طبیعی انگلستان

مدارک موردنیاز برای ارسال درخواست از دانشگاه های برتر انگلستان

مدارکی که به‌همراه ارسال درخواست خود به‌صورت آنلاین باید بارگذاری کنید عبارتند از:

 • گواهی تولد
 • پاسپورت و کارت شناسایی ملی
 • نامه مرجع (در صورت نیاز)
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی
 • کپی مدارک تحصیلی و دیپلم
 • ریزنمرات تحصیلی
 • ارائه پروپوزال تحقیقی (برای مقاطع تحصیلات تکمیلی)

زمان ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه های برتر انگلستان

با توجه به‌اینکه برای درخواست از برخی دانشگاه‌ها و برخی مقاطع باید به زمان تعیین شده توسط دانشگاه توجه داشته و در زمان مناسب درخواست خود را ارسال کنید، برخی از ددلاین‌های مهم برای ارسال درخواست برای شما گردآوری شده است:

 • نیمه اکتبر: زمان ارسال درخواست برای تمامی رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و دامپزشکی
 • نیمه ژانویهزمان ارسال درخواست در سیستم UCAS برای متقاضیان کشورهای اتحادیه اروپا. دانشگاه‌های برتر انگلستان درخواست‌های مقطع لیسانس را که پس از ددلاین تعیین شده برای UCAS، ارسال می‌شوند را نمی‌پذیرند.
 • اواخر ژوئن: زمان ارسال درخواست برای متقاضیان خارج از کشورهای اتحادیه اروپا
 • اوت: زمان ارسال درخواست از سیستم UCAS برای جایگاه‌های باقی‌مانده و متقاضیانی که هنوز قصد تحصیل در سال جاری را دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *