کار در انگلستان


کار در انگلستان

کار در انگلیس و مهاجرت به این کشور از دیرباز مقصدی بسیار ایده آل برای ایرانیان به شمار می رود. انگلیس کشوری بسیار مرفه، با سطح علمی بسیار بالا در تمامی مقاطع تحصیلی، کشوری با اقتصاد بسیار قوی و ثروتمند است.

مهاجرت کاری به انگلیس برای افرادی که در رشته ای خاص مهارت دارند، مدرک دانشگاهی دارند و مسلط به زبان انگلیسی هستند می تواند بهترین گزینه مهاجرتی محسوب شود. کار در انگلستان، شرایط اخذ ویزای کار انگلستان و مهاجرت به انگلستان از طریق کار در این مقاله  با استفاده از وب سایت های به روز و معتبر کشور انگلستان نگارش و گردآوری شده است، مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد.

انواع روش‌های کار در انگلستان

کار در انگلستان و اخذ ویزای کار تنها به دریافت پیشنهاد شغلی ختم نمی‌شود. مهاجرت کاری در زمینه‌های مختلفی به افراد فرصت مهاجرت، کار و زندگی در انگلستان را می‌دهد. در ادامه با انواع روش‌های مهاجرت کاری آشنا می‌شویم:

کار در انگلستان از طریق برنامه کارگر ماهر

کار در انگلستان از طریق برنامه کارگر ماهر نیاز به دریافت ویزای Tier 2 دارد. فرد متقاضی برای مهاجرت از طریق این روش باید:

 • برای یک کارفرمای بریتانیایی کار کرده باشد و کار او مورد تایید دفترخانه باشد.
 • گواهی که نشان‌دهنده حمایت کارفرما از وی بوده و حاوی اطلاعات و موقعیت شغلی متقاضی باشد.
 • شغل متقاضی در لیست مشاغل واجد شرایط باشد.
 • حداقل درآمد را با توجه به موقعیت شغلی خود داشته باشد.

قبل از درخواست برای دریافت ویزای کارگر ماهر باید مهارت زبان انگلیسی و یک جاب آفر یا دعوت‌نامه شغلی از سوی کارفرمای انگلیسی خود داشته باشید. کارفرمای شما درواقع به‌عنوان اسپانسر شغلی شما شناخته می‌شود. جهت دریافت ویزا باید از کارفرمای خود گواهی حمایت دریافت کنید.

این گواهی، یک پرونده الکترونیکی است و حاوی یک شماره مرجع است که برای بررسی درخواست ویزای شما استفاده خواهد شد. پس از دریافت این گواهی شما فرصت دارید تا در عرض ۳ ماه برای ویزای کارگر ماهر درخواست دهید.

برنامه کارگر ماهر، ویزای دیگری برای مهاجرت رشته‌های کادر درمانی نیز ارائه می‌دهد. در این شرایط فردی که قصد دارد از طریق موقعیت شغلی خود به‌عنوان کادر درمان بیمارستان مهاجرت کند باید:

 • موقعیت شغلی وی به‌عنوان پزشک، پرستار، متخصص و یا رشته‌های دیگر کادر درمانی در حد حرفه‌ای باشد.
 • در نهادهای درمانی اجتماعی و سلامت کار کرده باشد.
 • کار او توسط یک کارفرمای انگلیسی تایید شده باشد.
 • گواهی که نشان‌دهنده حمایت کارفرما از او بوده و حاوی اطلاعات و موقعیت شغلی متقاضی باشد.
 • حداقل درآمد را با توجه به موقعیت شغلی خود داشته باشد.

برای دریافت ویزای این نوع روش، باید مهارت زبان انگلیسی در سطح B1داشته باشید. این ویزا نیز مانند ویزای کارگر ماهر، اعتبار ۵ ساله دارد و قابل تمدید است. شاید برای شما سوالی پیش آید که زمانی‌که موفق به دریافت ویزای مناسب کادر درمان شدید چه کارهایی می‌توانید و چه کارهایی نمی‌توانید در انگلیس انجام دهید.

شما می‌توانید:

 • شغل اضافه داشته باشید،
 • کارهای داوطلبانه انجام دهید،
 • به ادامه تحصیل بپردازید،
 • همسر و فرزندان خود را به انگلیس بیاورید،
 • امکان سفر به خارج از انگلیس و بازگشت به این کشور را داشته باشید.
 • و می‌توانید پس از ۵ سال اقامت موقت واجد شرایط درخواست برای دریافت اقامت دائم شوید.

و اما شما نمی‌توانید در این مدت:

 • برای بهره بردن از صندوق مالی دولتی و یا مستمری دولتی درخواست دهید.
 • درصورتی‌که ویزای خود را تمدید نکرده باشید نمی‌توانید شغل خود را تغییر دهید.

کار در انگلستان از طریق برنامه کار موقت Tier 5

اگر از آن دسته افرادی هستید که بخاطر شغل خود به کشورهای دیگر سفر کرده و به‌صورت موقت در کشوری کار می‌کنید، مهاجرت شما از نوع برنامه کار موقت است. فردی که قصد کار در انگلستان به‌صورت موقت را دارد، باید ویزای کار موقت Tier 5 انگلستان را دریافت کند. افرادی که براساس موقعیت شغلی خود می‌توانند ویزای کار موقت را دریافت کنند عبارتند از:

 • ورزشکاران
 • کارمند خیریه
 • کارمند شاغل در نهادهای مذهبی و دینی
 • کارمند دولت
 • کارمندان توافقات بین‌المللی
 • کارمند فصلی

درخواست ویزای کار موقت افراد در طی سه مرحله بررسی می‌شود:

 • الزامات دریافت تاییدیه: متقاضیان باید جهت درخواست برای دریافت ویزای کار موقتی، فرم مخصوص را پر کنند. اطلاعات فرم باید به‌درستی وارد شود و خالی نماند. در غیر این‌صورت، در تاییدیه درخواست به مشکل برخواهند خورد و درخواست رد می‌شود.
 • الزامات صلاحیت: صلاحیت هر فرد با توجه به شغل او و قوانین کار بررسی می‌شود. رفتار هر فرد نباید مخالف قوانین مهاجرتی باشد و کسانی که از چنین قوانینی پیروی نکنند، درخواست آن‌ها رد خواهد شد.
 • الزامات واجد شرایط بودن: در این بخش افراد براساس ضوابط اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورت واجد شرایط نبودن درخواست آن‌ها رد می‌شود.

کار در انگلستان از طریق برنامه گلوبال تلنت

برنامه گلوبال تلنت انگلیس که جایگزین سیستم استعدادهای خاص شده است، مخصوصافراد نخبه‌ای است که قصد پیشرفت و کار در انگلستان را به‌عنوان یک استعداد خاص دارند. ویزای این نوع مهاجرت، ویزای گلوبال تلنت است. می‌توانید اطلاعات گسترده‌تری راجع‌به این نوع ویزا در صفحه ویزای گلوبال تلنت بریتانیا بدست آورید.

کار پس از فارغ‌التحصیلی در انگلستان

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود اجازه کار در انگلستان را دارند. همچنین اجازه کار در هنگام تحصیل در انگلیس از طریق ویزای تحصیلی انگلیس به دانشجویان بالای ۱۶ سال داده می‌شود. دانشجویان اجازه کار در طول ۷ روز هفته را به‌صورت نیمه‌وقت دارند.

دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام تحصیلات کارشناسی و یا کارشناسی ارشد خود و فارغ‌التحصیلی در انگلیساجازه اقامت به‌مدت دو سال برای پیدا کردن کار را خواهند داشت. دانشجویان مقطع دکتری پس از فارغ‌التحصیلی، اجازه کار کردن به‌مدت ۳ سالرا خواهند داشت. البته این امتیاز درصورتی‌ است که ویزای تحصیلی فرد اعتبار داشته باشد. پس از اتمام اعتبار ۲ یا ۳ ساله فرصت کار فارغ‌التحصیلان در انگلیس، افراد می‌توانند جهت دریافت اقامت بیشتر در انگلیس اقدام به دریافت ویزای Tier 2، ویزای کارگر ماهر، از طریق موقعیت شغلی خود کنند. در این صورت اسپانسر فرد برای دریافت ویزای کارگر ماهر، دانشگاهی خواهد بود که از آن فارغ‌التحصیل شده است.

کار در انگلستان از طریق ثبت شرکت و اخذ ویزای نوآوری

متقاضیانی که علاقه‌مند به ایجاد یک کسب‌وکار جدید در انگلیس هستند می‌توانند از طریق ویزای نوآوری اقدام کنند. اما قبل از هرچیزی باید بدانیم شرایط مهاجرت از طریق برنامه نوآوری چیست؟

کسب‌وکار ایجاد شده باید نوعی نوآوری به‌حساب بیاید و متفاوت از هر کسب‌وکاری که وجود دارد، باشد. همچنین ایده کسب‌وکار شما توسط نهاد پشتیبانی تایید شود. شرط دیگر برای ایجاد کسب و کار این است که چنین نوآوری جای رشد و پیشرفت را داشته باشد. فردی که قصد دریافت ویزای نوآوری را برای ایجاد یک کسب‌وکار جدید دارد بایدمسلط به زبانانگلیسی در سطح B2 باشد. اعتبار این نوع ویزا به‌مدت ۳ سالاست و جهت اقامت بیشتر در انگلیس و دریافت اقامت دائم می‌توانید ویزای خود را تمدید کنید و این موضوع محدودیتی ندارد.

کار در انگلستان از طریق ثبت شرکت و اخذ ویزای استارت آپ

این ویزا شباهت‌های زیادی به ویزای نوآوری دارد. اما تنها چند تفاوت جزیی در شرایط ایجاد کسب‌وکار جدید از طریق استارت آپ دیده می‌شود. علاوه‌بر شرایط ویزای نوآوری که در ویزای استارت آپ نیز چنین شرایطی موجود است، ایده کسب وکار متقاضی باید توسط یک موسسه آموزش عالی بریتانیایی و یک سازمان تجاری با سابقه حمایت از کارآفرینان انگلیس تایید شود.اعتبار این نوع ویزا به‌مدت ۲ سال است، اما امکان تمدید آن وجود ندارد.

کاریابی در انگلستان

برای پیدا کردن کار مناسب خود می‌توانید از وبسایت‌های کاریابی بریتانیا اقدام به یافتن شغل مناسب برای خود کنید. در ادامه، ۶ مورد از وبسایت‌های محبوب کاریابی را برای شما آورده‌ایم:

وبسایت Monster

این وب‌سایت (www.monster.co.uk) که معادل فارسی آن هیولا است، یکی از اولین وب‌سایت‌های کاریابی در انگلیس است. شما می‌توانید از طریق جستجو در این سایت، آگهی‌های شغل‌ها را ببینید. همچنین امکان دسترسی به شرایط رزومه کاری و مصاحبه در پروفایل شرکت‌ها و حتی مشاوره حقوقی در این سایت وجود دارد.

وبسایت NHS

نهاد خدمات درمانی ملی (NHS)، سایتی به نشانی (www.jobs.nhs.uk) برای کاربرانی که قصد دارند در این نهاد کار کنند طراحی کرده است. سایت NHS پنجمین سایت بزرگ کاریابی در جهان است. این سایت با نیروی کار ۱.۷ میلیون نفره، فرصت‌ها و موقعیت‌های شغلی بسیاری برای متقاضیان دارد.

وبسایت Indeed

وبسایت Indeed با نشانی (www.uk.indeed.com) به‌عنوان سایت کاریابی شماره یک در جهان شناخته می‌شود و توسط ۶۰ کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وبسایت Linked In

این وبسایت به نشانی (www.uk.linkedin.com/jobs) است. شما در این وبسایت می‌توانید پروفایل خود را همراه با رزومه و تجربه‌های کاری خود داشته باشید. تعداد شرکت‌ها و نهادهایی که به‌دنبال کارمند می‌گردند هر روز در این سایت در حال افزایش است و این نشان می‌دهد شانس شما برای پیدا کردن کار مناسب خود در این سایت بالا است.

سایت کاریابی ایرانیان

اگر به‌عنوان یک ایرانی متقاضی کار در انگلستان هستید، وبسایت (bazaryab.co.uk/karyabi.htm) آگهی‌های مربوط به کاریابی ایرانیان در انگلیس و لندن را بدون دریافت هیچ هزینه‌ای به نمایش گذاشته است.

مدارک  موردنیاز برای کار در انگلستان

موسسات کاریابی در انگلیس به خوبی می‌توانند در زمینه یافتن شغل به افراد کمک کنند. و اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان قرار دهند. زیرا از طریق این موسسات می‌توان به راحتی از میزان درآمد در انگلستان، انواع مشاغل، نوع ویزای هر شغل و غیره اطلاعات کسب کرد.

در حال حاضر، انگلیس به کارهای موقت نیاز چندانی ندارد و افرادی شانس بیشتری خواهند داشت که در حرفه و شغل خود، توانا و نوع فعالیت‌شان برای انگلیس کارآمد باشد. به‌طور معمول، متقاضیان باید برای درخواست ویزای کار در انگلیس از نوع ویزای Tier 2 استفاده کنند. هم‌چنین برای فرآیند درخواست شغل در انگلستان شرایط زیر لازم است:

 • یک حامی و کارفرما
 • مهارت در شغل
 • نیاز انگلیس به شغل مربوطه
 • داشتن مهارت زبان انگلیسی (باتوجه موقعیت شغلی خود)
 • پشتوانه مالی (باتوجه به موقعیت شغلی خود)
 • ویزای کار

شرایط هر فرد برای مهاجرت و کار در انگلیس با توجه به نوع کار خود متفاوت است. اما به‌طورکلی براساس قوانین کاری انگلیس، فردی که قصد کار در این کشور را دارد باید تابعیت بریتانیا و یا اقامت معتبر انگلیس را داشته باشد. کسانی که اقامت موقت انگلیس را از طریق ویزاهای کاری دریافت می‌کنند، تنها می‌توانند در مدت‌زمان مشخص شده از طرف نوع ویزا در انگلیس، اقامت داشته و در زمینه کاری مربوط به ویزای خود مشغول شوند.

 اما سوال اینجاست چه کسانی نیازی به دریافت ویزا برای کار در انگلیس ندارند؟

 • فردی که تابعیت بریتانیایی دارد،
 • تابعیت کشورهای اقتصادی اتحادیه اروپا (EEA) را داشته باشد، (شامل کشورهای: اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیختنشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلوواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و بریتانیا)،
 • شهروند سوییسی باشد که تا قبل از ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ در بریتانیا مشغول به‌کار بوده است.

در صورتی‌که هیچ‌کدام از شرایط بالا را ندارید و شهروند کشورهای ذکر شده نباشید، هنوز هم شانس کار در انگلیس را دارید، اما از طریق پیشنهاد شغلی! برای مهاجرت از این طریق باید از طرف یک کارفرما پیشنهاد شغلی دریافت کنید. پس از آن، با مراجعه به سفارت و درخواست برای اخذ ویزا، واجد شرایط کار در انگلیس خواهید شد.

مشاغل مورد نیاز در انگلیس

برای بالا بردن شانس خود در کاریابی بهتر است بدانید که کدام مشاغل در انگلیس بیشتر درخواست شده و مورد نیاز هستند. در ادامه با ۱۰ مورد از مشاغلی که تقاضای بیشتری برای کار در انگلستان دارند، آشنا می‌شویم:

 • مدیریت پروژه
 • توسعه نرم‌افزار
 • پرستاری
 • گرافیست
 • بازاریابی دیجیتال
 • مشاغل مهندسی
 • پشتیبانی فنی
 • امنیت سایبری
 • مدیریت عملیات
 • مشاغل آموزشی

درآمد مشاغل در انگلستان

خوشبختانه، فرصت‌های شغلی در انگلیس نامحدود هستند و درآمد مشاغل در انگلیس بسیار خوب است. اما اگر برایتان سوال است که کدام مشاغل درآمد بالاتری دارند، در ادامه به معرفی ۱۰ مورد از پردرآمدترین مشاغل در انگلیس می‌پردازیم:

 • مراقبت پرواز
 • مدیر عامل اجرایی
 • خلبانان هواپیما و مهندسین پرواز
 • مدیر بازاریابی و فروش
 • متخصصان حقوقی
 • مدیران فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات
 • واسطه فروش
 • مدیر مالی
 • متخصصان پزشکی
 • مدیر تبلیغات و روابط عمومی

اگر از متقاضیان کار در انگلستان هستید، می‌توانید از طریق جدول زیر میزان درآمد هر یک از مشاغل پرطرفدار در انگلیس را مشاهده کنید.

عنوان شغل میزان درآمد به‌صورت سالانه (پوند)
دندان‌پزشک ۷۵ هزار پوند
مهندسی ۶۱ هزار پوند
داروساز ۴۷ پوند
پرستار ۲۰ هزار پوند
وکیل ۲۰ الی ۲۰۰ پوند
متخصص فنی کامپیوتر ۳۶ هزار پوند
منشی ۲۱ هزار پوند
پرستار کودک ۱۲ هزار پوند

مالیات و هزینه‌های کار در انگلستان

مقدار هزینه پرداختی برای مالیات بستگی به میزان درآمد شما نسبت به حد استاندارد دارد. همچنین میزان مالیات به انواع شغل و تعداد اعضای خانواده نیز بستگی دارد. کسانی که به مدت ۳۰ روز در انگلستان اقامت دارند و مالیات بر درآمد دارند موظف هستند مالیات بپردازند.

مقدار مالیات با توجه به مقدار درآمد در جدول زیر قابل مشاهده است:

گروه درآمدی درآمد مالیات بردار نرخ مالیات
میزانی که نیازمند پرداخت مالیات نباشد. تا مبلغ ۱۳.۵۷۰ پوند صفر درصد
نرخ پایه ۱۳.۵۷۰ تا ۵۵.۰۷۰ پوند ۲۰ درصد
نرخ بالا ۵۵.۰۷۰ تا ۱۶۰ هزار پوند ۴۰ درصد
نرخ اضافی بالای مبلغ ۱۶۰ هزار پوند ۴۵ درصد

سیستم تامین اجتماعی در انگلستان

هدف سیستم تامین اجتماعی در انگلستان، تامین آرامش عموم مردم است. همچنین، حق پرداخت تامین اجتماعی برای کلیه کارکنان اجباری است. حق پرداخت برای بیمه تامین اجتماعی با توجه به شغل و درآمد هر فرد متفاوت است. طرح تامین اجتماعی می‌تواند شامل مواردی چون: حقوق عائله‌مندی، حقوق بازنشستگی، هزینه بیکاری و بیماری، و مراقبت‌های درمانی باشد.

در انگلیس خدمات درمانی به صورت دولتی و خصوصی است. افرادی که تحت پوشش بیمه درمانی دولتی هستند جزو بیمه NHS قرار می‌گیرند. کسانی که دارای بیمه خصوصی هستند، افرادی‌اند که از نظر مالی مرفه‌اند و به مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های خصوصی مراجعه می‌کنند.

بازنشستگی در انگلستان

در انگلیس سن بازنشستگی برای مردان در ۷۰ سالگی و برای زنان در سن ۶۸ سالگی است. دولت انگلیس دارای یک سیستم بازنشستگی کشوری است. در این سیستم، کسانی که در حین کار در انگلیس بیمه ملی (NI) را پرداخت کرده‌اند، پس از رسیدن به سن بازنشستگی، می‌توانند مطالبه حقوق بازنشستگی خود را شروع کنند. حقوق بازنشستگی در انگلیس کیفیت زندگی را تضمین می‌کند. افرادی که از کشور دیگر برای کار در انگلیس مهاجرت می‌کنند باید برای شماره بیمه ملی درخواست دهند و به‌مدت ۱۰ سال حق بیمه خود را پرداخت کنند تا مشمول طرح بازنشستگی شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *