تحصیل در روسیه


تحصیل در روسیه

روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه، بزرگترین کشور جهان با 17 میلیون کیلومتر مربع مساحت است که در کنار زیبایی‌های فوق‌العاده‌ و مزایای بسیار آن؛ چه برای سفر و چه برای زندگی، کشوری مشهور به هوای سردسیر، با تاریخ غنی، معماری منحصر بفرد و خیره کننده، ترکیب فرهنگی جالب آن، جغرافیای بکر و بی انتهای آن، جاذبه‌های تاریخی، دنیای مدلینگ و موسیقی‌های زیبا از هر سبکی و از سطح خیابانی گرفته تا فرصت‌های بالاتر، غذاها و نوشیدنی‌های خاص خود، نوجوانان و جوانان پارکورکار از آسمان‌خراش‌های آن، فستیوال‌ها و جشن‌های مختلف و… شهرت دارد. روسیه با 147 میلیون جمعیت نهمین کشور پر جمعیت در جهان است.

اگر از ذکر مزایا و کلیه فرصت‌های عالی این کشور از جنبه‌های مختلف برای زندگی که بگذریم، چیزی که سالیان سال توجه بسیاری را از جمله از کشورهای منطقه و همین ایران خودمان نسبت به این کشور جلب کرده، موقعیت‌های بسیار عالی برای تحصیل در این کشور است؛ به ویژه از نظر تناسب بین هزینه‌های تحصیل و در عین حال سیستم آموزشی قوی و با استانداردهای بالا که ما هم در این مقاله در رابطه با همین موضوع یعنی تحصیل در روسیه، شرایط، هزینه و مزایای آن صحبت خواهیم نمود؛ با ما همراه باشید.

تحصیل در روسیه در یک نگاه

متوسط شهریه دانشگاه های روسیه

مقطع کارشناسی: 240000 تا 260000 روبل در سال

مقطع کارشناسی ارشد: 260000 تا 280000 روبل در سال

مقطع دکترا280000 تا 300000 روبل در سال

مدت تحصیل در مقاطع دانشگاهی روسیه

مقطع کارشناسی: 4 سال

مقطع کارشناسی ارشد: 2 سال

مقطع دکترا4 سال

تحصیل در مدارس روسیه

تحصیل در مدارس، یکی از گزینه‌های پرطرفدار برای شروع به تحصیل در روسیه است. تحصیل در مدارس بین‌المللی روسیه برای متقاضیان جزو گزینه‌های مناسب به‌شمار می‌رود. جزییات تحصیل در مدارس بین‌المللی روسیه در ادامه بررسی می‌شود.

مدارس بین‌المللی در روسیه

کشور روسیه مدارس متعددی برای تحصیل ارائه می‌دهد. فقط در مسکو، ۲۰ مدرسه بین‌المللی برای تحصیل کودکان وجود دارد که این مدارس انگلیسی زبان، دوزبانه یا چندزبانه هستند. این مدارس برای تحصیل کودکان و نوجوانانی که توانایی زبانی کافی دارند، بسیار مورد توجه است. شرایط و شهریه تعدادی از این مدارس در ادامه بررسی می‌شود.

نام مدرسه شهر بازه سنی مورد پذیرش شهریه زبان تحصیل توضیحات
مدرسه بین‌المللی بروکز مسکو مسکو ۲الی ۱۸ سال ۶۰۶ هزار تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار روبل روسیه انگلیسی در صورت ثبت نام دو کودک از یک خانواده، امکان دریافت تخفیف در شهریه تا ۱۰ درصد وجود دارد.
مدرسه بین‌المللی مسکوی غرب مسکو ۳ الی ۱۱ سال متغیر انگلیسی در سال ۲۰۱۲ افتتاح شده است.
مدرسه بین‌المللی مسکو مسکو ۲ الی ۱۷ سال ۱۶ هزار الی ۳۱ هزار یورو انگلیسی
کالج بالتیکا سن پترزبورگ ۱.۵  الی ۱۷ سال متغیر روسی –انگلیسی- آلمانی- فرانسوی در سال ۱۹۹۱ افتتاح شده است.
مدرسه بین‌المللی سمارا سمارا ۳ الی ۱۲ سال متغیر روسی- انگلیسی- فرانسوی
مدرسه بین‌المللی کازان کازان ۲ تا ۱۷ سال ۳۲ الی ۸۱ هزار روبل روسیه در ماه انگلیسی
مدرسه بین‌المللی CIS سن پترزبورگ- مسکو ۳ الی ۱۸ سال ۱۵ هزار الی ۲۴ هزار یورو روسی و انگلیسی ۳۲ الی ۸۱ هزار روبل روسیه در ماه

تحصیل کارشناسی در روسیه

افراد برای تحصیل کارشناسی در روسیه نیاز به گذراندن دوره‌ای به نام پادفک دارند. این دوره برای آماده‌سازی متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه و تقویت زبان روسی آن‌ها برگزار می‌شود. برای تحصیل به زبان روسی، دانستن زبان این کشور یا شرکت در دوره پادفک روسیه ضروری است. برای کسانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه را دارند، امکان شرکت در دوره پادفک انگلیسی وجود دارد.

برای مقطع کارشناسی، دروس پایه نیز برای متقاضیان در دوره پادفک تدریس می‌شوند. تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه ۴ سال طول می‌کشد و افراد حین تحصیل در این مقطع، اجازه کار بدون گرفتن مجوز را دارند.

دانشگاه‌های روسیه، از دانشگاه‌های برتر جهان به‌شمار می‌روند. در رده‌بندی QS سال ۲۰۲۳، ۱۷ دانشگاه از دانشگاه‌های کشور روسیه رتبه زیر ۵۰۰ را کسب کردند.

علاوه بر رتبه‌بندی جهانی، وجود دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در روسیه و دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه، از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت تحصیل دراین کشور به‌شمار می‌رود. در سال ۲۰۲۱، تعداد ۹۷ دانشگاه روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران و ۹ دانشگاه آن مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار گرفت. تحصیل در روسیه به هردو زبان انگلیسی و روسی امکان‌پذیر است و برای تحصیل به زبان روسی اثبات دانش زبان روسی مورد نیاز است و در غیر این‌صورت باید در دوره پادفک شرکت نمود.

شهریه دانشگاه‌های روسیه، در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و حتی آسیایی مقدار مناسبی هستند. برای افرادی که محدودیت در پرداخت هزینه دانشگاه دارند، روسیه جزو بهترین گزینه ها به حساب می‌آید. در ادامه شهریه چند دانشگاه برتر روسیه را باهم بررسی می‌کنیم.   شهریه دانشگاه‌های مختلف بسته به رشته و سطح دانشگاه، متفاوت است. در جدول زیر حدود  شهریه دانشگاه های برتر کشور روسیه برای مقطع کارشناسی ارائه شده است.

دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۵ ۳۲۵ هزار روبل روسیه
۲ دانشگاه پلی تکنیک بومن مسکو ۲۳۰ ۲۷۰ هزار روبل تا ۳۵۰ هزار روبل روسیه
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۲۶۰ ۴۵۰۰ دلار
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۲۶۴ ۱۸۰ هزار روبل الی ۳۳۰ هزار روبل روسیه
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۲۷۰ ۲۹۰ هزار الی ۳۲۰ روبل روسیه

تحصیل کارشناسی‌ارشد در روسیه

برای تحصیل کارشناسی‌ارشد در روسیه، دانستن زبان روسی یا انگلیسی ضروری است. با داشتن معدل مناسب و مدرک زبان مورد نیاز برای دانشگاه، امکان تحصیل بدون دغدغه برای متقاضیان فراهم است. تحصیل دوره کارشناسی‌ارشد در روسیه ۲ سال طول می‌کشد و افراد حین تحصیل در این مقطع اجازه کار بدون گرفتن مجوز را دارند. در جدول زیر حدود شهریه دانشگاه‌های برتر کشور روسیه برای مقطع کارشناسی‌ارشد ارائه شده است.

دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۵ ۳۲۵ هزار روبل روسیه
۲ دانشگاه پلی تکنیک بومن مسکو ۲۳۰ ۲۹۰ هزار الی ۵۳۸ هزار روبل روسیه
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۲۶۰ ۳۶۰۰ الی ۶۵۰۰
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۲۶۴ ۱۸۰ هزار روبل الی ۳۳۰ هزار روبل روسیه
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۲۶۷ ۲۹۵ هزار الی ۳۵۰ هزار روبل روسیه

تحصیل دکترا در روسیه

برای تحصیل دکترا در کشور روسیه، داشتن مقالات ISI در کنار رزومه تحصیلی مناسب و مدرک زبان ضروری است. تحصیل دکترا در کشور روسیه معمولا ۴ سال طول می کشد و دانشجویان امکان دریافت کمک هزینه تحصیل در این مقطع را دارند. علاوه بر شانس بالای دریافت کمک هزینه برای تحصیل مقطع دکترا، امکان کار حین تحصیل نیز برای دانشجویان وجود دارد.در جدول زیر حدود  شهریه دانشگاه های برتر کشور روسیه برای مقطع دکترا ارائه شده است.

دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۳ میزان شهریه سالانه مقطع دکترا
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۵ ۲۶۱  هزار روبل روسیه
۲ دانشگاه پلی تکنیک باومن مسکو ۲۳۰ ۲۹۰ هزار الی ۵۳۸ هزار روبل روسیه
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۲۶۰ ۵۵۰۰ دلار
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۲۶۴ ۲۲۰ هزار تا ۳۵۰ هزار روبل روسیه
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۲۷۰ ۳۲۰ هزار الی ۳۷۵ هزار روبل روسیه

 

بورسیه‌های تحصیلی کشور روسیه

کشور روسیه با وجود اینکه در مقایسه با کشورهای دیگر، هزینه‌های تحصیل پایینی دارد، امکان دریافبت بورسیه را نیز برای متقاضیان فراهم کرده است. بورسیه‌های تحصیلی روسیه، به صورت سازمانی، دولتی و دانشگاهی ارائه می‌شود. با داشتن رزومه مناسب و یا روند تحصیلی مناسب، امکان دریافت بورسیه برای افراد فراهم است. بورسیه‌های ارائه شده در کشور روسیه، می‌تواند همه یا قسمتی از هزینه‌های تحصیل شخص را پوشش دهد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه

برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه، باید به کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کنید. مدارک موردنیاز دریافت ویزای تحصیلی برای کشور روسیه عبارتند از:

  • اصل و کپی پاسپورت معتبر
  • دعوت‌نامه رسمی برای ورود به کشور روسیه (دریافت شده از یک دانشگاه معتبر)
  • فرم‌های مورد نیاز
  • عکس به ابعاد ۳.۵ در ۴.۵ سانتی‌متر
  • تست سلامت (ایدز)
  • اجازه پدر و مادر (برای افراد زیر ۱۸سال)

خوابگاه و زندگی دانشجویی در روسیه

زندگی دانشجویی در روسیه هزینه بالایی ندارد و با حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار در ماه می‌توان زندگی خود را گذراند.
هزینه خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه بسیار به شرایط خوابگاه بستگی دارد. قیمت اجاره خوابگاه‌ها بسته به نوع اتاق و ساختمان، کیفیت خدمات، امکانات اتاق و… بین ۵۰ تا ۶۰۰ دلار می‌تواند متغیر باشد.

کار حین تحصیل در روسیه

دانشجویان محصل در روسیه، اجازه کار حین تحصیل به هر میزان که به تحصیلشان آسیبی نرسد دارند. برای اشتغال حین تحصیل، نیاز به دریافت مجوز وجود دارد. هزینه دریافت مجوز کار حین تحصیل، برای تحصیل به زبان روسی ۳۵۰۰ روبل روسیه است. مجوز کار حین تحصیل برای دانشجویان، یک‌ساله صادر می‌شود و امکان تمدید برای دوره تحصیل وجود دارد. با کار در روسیه، امکان پرداخت هزینه‌های تحصیل افراد تا حد زیادی فراهم می‌شود. البته باید دقت شود که دریافت مجوز برای کار در روسیه نسبتا دشوار است.

 ویزای همراه

دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه، امکان بردن همراه را با خود حین تحصیل دارند. همراه این افراد می‌تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال و در مواقعی والدین نیز باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *