خرید ملک در یونان


 خرید ملک در یونان

ویزای طلایی یونان یکی از محبوب ترین برنامه های ویزای سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا است. خرید ملک در یونان یک ویزای اقامت از طریق سرمایه گذاری است که برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که سهم قابل توجهی در اقتصاد یونان دارند صادر می شود. گزینه‌ های متعددی برای سرمایه‌گذاری در یونان وجود دارد، اما رایج‌ترین راه، خرید املاک و مستغلات به ارزش 250.000 یورو است.

قوانین اقامت یونان از طریق خرید ملک

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در یونان و یا سایر روش ها را دارند لازم است از نحوه اقامت و تابعیت خود در این کشور اطلاعات لازم را کسب نمایند و پس از آن گامی را در این مسیر بردارند. اقامت در یونان می تواند مزیت های بسیار زیادی برای افراد به همراه داشته باشد برای مثال: افراد می توانند از آموزش و تحصیل در یونان به طور رایگان برای خود و دیگر اعضای خانواده خود بهره مند شوند. امکان سفر به دیگر کشورهای عضو شینگن و اخذ ویزای طلایی و دریافت اقامت برای اعضای خانواده خود و حتی پدر و مادر فرد متقاضی و همسر وی و فرزندان تا 24 سال، از دیگر امتیازهای اخذ اقامت کشور یونان است. برای خرید ملک در یونان و اقامت این کشور لازم است که فرد ملکی را به مبلغ حداقل ۲۵۰ هزار یورو در ابتدا خریداری نماید و پس از آن می تواند برای خود و همسر و فرزندان وابسته تا 24 سال اقامت کشور یونان را دریافت نماید.

نکته جالب در رابطه با اقامت خرید ملک یونان این است که از همان ابتدا متقاضی اقامت 5 ساله دریافت می کند که شرط حضور ندارد و می تواند این اقامت را مجددا به مدت 5 سال تمدید کند. درصورتی که متقاضی تمایل به دریافت پاسپورت این کشور داشته باشد بایستی به مدت 7 سال در یونان زندگی کند و هر سال 6 ماه شرط حضور را رعایت کند.

شرایط و قوانین خرید ملک در یونان

خرید ملک یکی از راه های سرمایه گذاری در یونان می باشد. همچنین خرید ملک در یونان فرصت مناسبی برای افرادی است که به دنبال انتقال سرمایه خود به اروپا هستند. در سال های اخیر، خرید ملک در یونان رونق بسیار خوبی داشته است.
از این رو دولت یونان نیز شرایط را برای متقاضیان خارجی بسیار آسان کرده است. بدین سبب خرید ملک در یونان رشد روز افزونی را در این سال های اخیر تجربه نموده است.
بازار املاک در کشور یونان نیز روز به روز در حال رشد است و هزاران ملک برای فروش و نیز صدها آژانس املاک در کشور یونان به وجود آمده است زیرا اتباع خارجی با خرید ملک در یونان، علاوه بر اخذ اقامت این کشور می توانند به سود قابل توجهی نیز دست پیدا کنند. از این رو در طی سال های اخیر، خرید ملک در یونان، افراد زیادی را از کشورهای مختلفی، به خصوص ایرانیان به خود جلب کرده است.

متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در یونان را دارند، باید بدانند که در این کشور شرایط خاص و پیچیده ای وجود ندارد. متقاضیان می توانند با سرمایه ای به میزان حداقل به ارزش 250 هزار یورو اقدام به خرید ملک در این کشور نمایند.
بر اساس قوانین کشور یونان، اتباع خارجی در صورت داشتن تمکن مالی و عدم سو پیشینه، می توانند در اکثر مناطق یونان صاحب ملک و املاک شوند. این ملک می تواند در بخش مسکونی و یا تجاری باشد.
لازم به ذکر است که برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا در برخی مناطق مرزی از جمله شرق اژه، جزایر دودکان، مناطق شمال یونان، کرت و رودس برای خرید ملک محدودیت هایی وجود دارد. در صورتی که متقاضیان تمایل به خرید در این مناطق را داشته باشند، باید به شورای بخشدار محلی مراجعه نمایند. همچنین متقاضیان می‌ توانند پس از خرید ملک در کشور یونان، آن ملک را اجاره دهند

مراحل خرید ملک در یونان

هر فرد خارجی می تواند در یونان صاحب ملک شود. متقاضیان پس از بررسی شرایط و قوانین کشور یونان در رابطه با خرید ملک، می توانند ملکی را در نظر بگیرند تا مراحل قانونی خرید آن را برای خرید، انجام دهند که شامل موارد زیر می شود:

 • در مرحله اول سرمایه گذار به صورت حضوری و یا غیر حضوری از پروژه مورد نظر خود بازدید می نماید.
 • متقاضی باید قیمت اصلی ملک را که توسط وزارت دادگستری این کشور تعیین شده است را بدست آورد و در خصوص سوابق مالیاتی ملک انتخابی تحقیقات لازمه را به عمل آورد. بررسی مسائل بانکی و تعداد وام های دریافت شده از طریق سند ملک مورد نظر و اطمینان خاطر از تسویه وام های اخذ شده توسط شخص وام گیرنده و بررسی مسائلی مانند جریمه های دولتی ملک مورد نظر از دیگر وظایف خریدار است.
 • پس از انتخاب ملک مورد نظر توسط مشتری، توافقنامه ای بین خریدار و سازنده امضا می گردد.
 • سپس 10درصد بهای ملک به صورت بیعانه پرداخت می‌ شود. در این مرحله بهتر است خریدار اطمینان کامل از سند ملک حاصل نماید و با بررسی و  استعلام سوابق مالیاتی، مسائل بانکی و وام های اخذ شده احتمالی را دریافت کند و پس از آن مراحل دیگر خرید را اقدام نماید.
 • در مرحله بعد امور قانونی خرید ملک می تواند  از طریق وکیل نیز، در یونان صورت می گیرد. متقاضیان به صورت حضوری باید برای اعلامیه رسمی، امور مالیاتی، تهیه مدارکی مانند عکس، مشخصات کامل و حساب بانکی در داخل یونان اقدام نمایند. همچنین مؤسسات اقتصادی و بانکی بزرگی در یونان وجود دارند که خدمات مشتری بین المللی را برای سرمایه گذاران در زمینه خرید ملک را فراهم می آورند. بانک, Piraeus ,Alpha Euro bank ,NBG از معروف ترین بانک های ملی در یونان شناخته شده اند.
 • مرحله بعد که در واقع امور مالیاتی، انتقال سند و امور وکالتی به طور قانونی می باشد صورت می‌ پذیرد.
 • مبلغ کامل ارزش ملک طی 2 ماه باید پرداخت شود و طی سه ماه قرارداد نهایی بسته می شود.
 • پس از آن متقاضی می تواند برای درخواست مجوز اقامت دائم وblue paper   اقدام کند.
 • در مرحله نهائی نیز متقاضی خرید ملک در یونان امور مربوط به تاییدیه رسمی، مالیات، عکس، مشخصات و حساب بانکی را انجام می دهد
 • سپس با ثبت اثر انگشت و اطلاعات بیومتریک، (طبق قرارداد) اقامت دائم فرد طی 4 الی 2 ماه صادر می شود.

حضور یک وکیل قانونی که به زبان یونانی مسلط باشد می تواند بسیار کمک کننده باشد زیرا متقاضی برای خرید ملک در یونان، باید به اداره ها و مؤسسات زیادی مراجعه نماید تا سند ملک خریداری شده را بدست آورد.

مدارک مورد نیاز خرید ملک در یونان

متقاضیان برای خرید ملک در کشور یونان نیاز به مدارکی دارند که برای سازمان ها و دفاتر اسناد و غیره مورد نیاز می باشد. در صورت داشتن کسر مدرک ممکن است روند خرید و انتقال سند به تعویق بیوفتد و سرعت آن کند شود. به همین جهت پیشنهاد می شود که مدارک را به صورت منظم دسته بندی کرده و چک لیست نمایید.

 • اصل گذرنامه و ترجمه رسمی آن به زبان یونانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • سند ملک و تاییدیه سازمان ثبت اسناد و املاک
 • گزارش ارزیابی ملک و استعلامات مربوط به ملک
 • کد مالیاتی محلی
 • افتتاح حساب بانکی در یکی از بانک های مجاز یونان برای اتباع خارجی
 • دو قطعه عکس جدید رنگی از خریدار
 • یک قطعه عکس از فروشنده
 • در صورت گرفتن وکیل، وکالتنامه رسمی

لازم به ذکر است به همراه داشتن یک مترجم رسمی مورد تایید اداره ثبت یونان از الزاماتی است که خریدار خارجی باید داشته باشد. همچنین مدارک شناسایی که مربوط به خریدار است باید به طور کامل یک نسخه ترجمه رسمی زبان یونانی از آن نیز در پرونده وجود داشته باشد.

مدارک مورد نیاز اخذ اقامت با خرید ملک در یونان

متقاضیانی که خارج از اتحادیه می باشند در ابتدا باید از نظر عدم سوء پیشینه مورد تایید باشند تا اجازه خرید ملک در یونان را داشته باشند.
اما به طور تمام افرادی که از نظر توان مالی و عدم سوء پیشینه شرایط لازم را داشته باشند، می توانند برای خرید ملک در یونان اقدام کنند. متقاضیان خرید ملک در یونان برای اخذ اقامت خود در این کشور نیازمند مدارک زیر می باشند:

 • 3 عکس رنگی از متقاضی
 • کپی گذرنامه
 • کپی قرارداد ملک حداقل به ارزش 250/000 یورو
 • اثبات بیمه درمانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات منابع مالی کافی برای زندگی در یونان (تمکن مالی و پرینت حساب)
 • اثبات پرداخت مبلغ مورد نیاز به اداره مالیات

محدودیت خرید ملک در یونان

مانند هر کشور دیگری، محدودیت‌های خاصی برای سرمایه‌گذاران که در یونان املاک خریداری می‌کنند اعمال می‌شود:

 •  تملك در مناطق جنگلی: منوط به قانون اساسی یونان، كاربری اراضی در مناطقی كه جنگل محسوب می‌شوند قابل‌تغییر نیست.
 • تملک املاک و مستغلات در مناطق نزدیک به مرز: پیش‌نیازهای خاصی برای تملک در مناطقی نزدیک مرزها وجود دارد. در این مناطق، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با دریافت مجوز ویژه با تأیید وزیران مشترک، املاک و مستغلات را به دست آورند. یک لیست در دسترس عموم چنین مناطقی را مشخص می‌کند محدودیت‌های سختگیرانه اعمال می‌شود و سرمایه‌گذاران باید قبل از خرید تحقیقات کاملی در مورد این گونه توطئه‌ها انجام دهند.
 • مواردی که در خارج از منطقه بندی شهری قرار دارند: باید به توطئه‌هایی که در خارج از مناطق شهری یا مسکونی قرار دارند توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا غالباً با توجه به ظرفیت توسعه‌ای که ارائه می‌دهند محدودیت‌هایی دارند و در اکثر موارد توطئه‌ها در بخش‌های کوچک‌تر قابل تقسیم نیست.
 • اکتساب در خط ساحلی: توسعه املاک و مستغلات که در نزدیکی ساحل قرار دارند ممکن است تحت شرایط بسیار مشخصی که توسط دولت تعیین‌شده ممنوع یا مجاز باشد.
 • اکتساب در مناطقی که آثار باستانی در آن قرار دارند: ممکن است توسعه در مناطقی که بناهای تاریخی در آن واقع‌شده‌اند، تحت شرایط بسیار خاص ممنوع یا مجاز شوند. در بیشتر موارد، مجوز ویژه توسط مدیر صالح وزارت فرهنگ لازم است.
 •  اکتساب در مناطقی از زیبایی طبیعی برجسته (Natura) یا تحت نظارت ویژه حفاظت از محیط‌زیست. هر دو کسب و توسعه املاک و مستغلات در چنین مناطقی به دلیل محدودیت‌هایی که ممکن است اعمال شود توسط وزارت محیط‌زیست مسدود شود.

بهترین مناطق برای خرید ملک در یونان

جستجوی املاک در یونان با Rightmoveoverseas.co.uk – بهترین مکان برای جستجوی ملک در یونان و بخشی از Rightmove.co.uk، است. از خرابه‌های باستانی گرفته تا دریاهای درخشان، یونان یک کشور خیره‌کننده و متنوع با دارایی فراوان برای فروش است. چه به دنبال ویلا در سانتورینی و چه آپارتمانی در آتن باشید، محدوده و ملک بسیار خوبی در یونان وجود دارد. Rightmoveoverseas.co.uk بهترین مکان برای یافتن ملک در یونان است.

املاک در کرت

کرت، جنوبی‌ترین جزایر یونان، کرت ازنظر تعداد گردشگری و فروش بین‌المللی املاک، بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین جزایر یونان است. قدرت بازار گردشگری خریداران خارجی را ترغیب کرده است که با خرید ملک در این جزیره اقدام به سرمایه‌گذاری کنند. بخش اعظم املاک در کرت نماینده ۴۰۰۰ سال تاریخ این جزیره است و می‌تواند در مناظر زیبا، سواحل خیره‌کننده و در شهرهای ساحلی خالی از سکنه و روستاهایی که هنوز با گردشگری انبوه و توسعه نیاورد و دست‌نخورده هستند، پیدا کنید.

املاک در جزایر ایونی

بخش اعظم جزایر ایونی در ساحل غربی یونان پراکنده‌شده‌اند، به‌استثنای Kythira که در ساحل جنوبی Peloponnese قرار دارد. دو مکان مشهور برای املاک در جزایر ایونی املاک در کورفو و املاک در کفالونیا است. درحالی‌که املاک در زاکینتوس و املاک در لفاکادا توسط استراحتگاه‌های تفریحی محبوب احاطه‌شده و املاک در ایتاکا برای کسانی که به دنبال یک جزیره آرام و خالی از سکنه هستند و دست‌نخورده از توریسم انبوه قرار دارد بسیار عالی است. هر جزیره‌ایونی شخصیت و جذابیت خاصی دارد و با توجه به سلیقه‌ای که دارید نیاز املاک متناسب به شما را ارائه می‌دهد.

املاک در جزایر اژه

جزایر اژه از Samos، Chios، Lesbos، Limnos، Ikaria و Thassos ساخته‌شده‌اند و تقریباً کوهستانی هستند که مناظر نمایشی کاملاً مناسب برای اکتشاف را ایجاد می‌کنند! گفته می‌شود که املاک در Limnos با بهترین سواحل در جزایر اژه احاطه‌شده است، اما سواحل تاسوس، ساموس و لسبوس نیز کاملاً دیدنی است. این جزایر در مسیر گردشگری به‌خوبی شناخته‌نشده‌اند، بنابراین اکنون می‌تواند زمان ایدئال برای سرمایه‌گذاری در املاک در ساموس، محل تولد فیثاغورس ریاضیدان در اطراف شهر زیبا با میراث جهانی برای بازدید از ویرانه‌های آفرودیت و تونل یوپالینوس باشد.

ملک در Chios، برای لذت بردن از آرامش و اصالت جزیره، همراه با چشم‌اندازهای متنوع و زیبا، روستاهای خوب و سواحل بتونی بهترین انتخاب هستند. املاک در لسبوس، جزیره‌ای که به دلیل پیاده‌روی‌های دیدنی کوهستانی مشهور است که در مسیرهای کوهستانی در شمال و جنوب جزیره قدم می‌زند. املاک در Limnos، جایی که شما نیازی به سرمایه‌گذاری به‌دوراز Myrina، پایتخت پر جنب‌وجوش آن، سواحل زیبا – یکی از هر دو طرف وجود دارد! املاک در Ikaria، جزیره‌ای که به خاطر اسکار اسطوره ایکاروس نام‌گذاری شده است، برای استراحت در چشمه‌های حرارتی طبیعی جزایر و شراب قرمز معروف آن ایدئال است.

مزایای خرید ملک در یونان

با توجه به اینکه یونان اکنون از آخرین نرخ نهایی مالی خود خارج شده و با کندتر شدن اقتصاد در حال تغییر است، چهار دلیل برجسته مبنی بر نگاه سرمایه‌گذاران خارجی به املاک یونان:

 • اقامت از طریق خرید ملک

برنامه “اقامت برای سرمایه‌گذاری” یونان بیشترین سود را در اروپا دارد. یونان با “ویزای طلایی” به خارجیانی که حداقل ۲۵۰۰۰۰ یورو دارایی در کشور دارند، صادر می‌کند. اجازه اقامت یونان در هنگام تعدیل هزینه‌های مالیات و ویزاها ارزان‌ترین قیمت در میان باقی کشورهای اروپایی است: برای مقایسه، لتونی اجازه اقامت را برای افرادی که ملک آن‌ها در مجموع ۲۵۰۰۰۰ یورو است صادر می‌کند، اما خریداران باید ۵٪ هزینه ملک را پرداخت کنند و آن را افزایش دهند.

همچنین حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری ۲۶۲۵۰۰ یورو است. خریداران املاک می‌توانند انتظار داشته باشند که هزینه‌های ویزای طلایی را در جاهای دیگر پرداخت کنند: قبرس به حداقل ۳۰۰۰۰۰ یورو سرمایه‌گذاری نیاز دارد. در پرتغال، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری ۳۵۰۰۰۰ یورو است. در اسپانیا، ۵۰۰ هزار یورو است.بیش از ۹۰۰ تبعه روسی از زمان آغاز برنامه تاکنون ویزای طلایی یونانی را دریافت کرده‌اند. تنها کشوری که مجوز اقامت بیشتر از روسیه را دریافت می‌کند، چین است و بیش از ۲۵۰۰ دارندگان از این برنامه بهره‌مند می‌شوند.

طبق این برنامه، در صورت تملک سرمایه‌گذار ملک، اجازه اقامت یونان هر ۵ سال یک‌بار قابل تمدید است. اعضای خانواده متقاضی اصلی – همسر، والدین، ​​والدین و فرزندان زیر ۲۱ سال نیز واجد شرایط اقامت هستند. دارندگان اجازه اقامت می‌توانند زندگی دائمی در یونان را انتخاب کنند یا درواقع به این کشور سفر نکنند. آن‌ها همچنین می‌توانند بدون ویزا در کل منطقه شینگن سفر کنند.برنامه یونان محبوبیت رو به رشدی دارد.

 • رونق گردشگری

یونان یکی از پر بازدیدترین کشورها در جهان است. بر اساس داده‌های سازمان جهانگردی جهانی سازمان ملل در سال ۲۰۱۶ (UNWTO)، تعداد گردشگران به‌طور متوسط ​​۲: ۱ از تعداد ساکنان محلی فراتر رفته است. طبق اعلام بانک یونان، تعداد گردشگران بین‌المللی در این کشور از ۱۶٫۹ میلیون نفر در سال ۲۰۰۹ به ۳۰٫۲ میلیون در سال ۲۰۱۷ افزایش‌یافته است؛ و برای قرار دادن این تعداد در یک زمینه آینده، شورای جهانی جهانگردی و جهانگردی (WTTC) پیش‌بینی می‌کند که این تعداد تا سال ۲۰۲۸ به ۴۲٫۵ میلیون نفر خواهد رسید.

بر اساس WTTC، گردشگری ۲۰٪ به تولید ناخالص داخلی یونان کمک می‌کند.بر اساس تخمین‌های انجام شده توسط شرکت تحقیقاتی بین‌المللی Euromonitor، آتن با رشد تعداد گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۷، دارای دومین نرخ رشد در بین تعداد گردشگران است که به ۵ میلیون نفر رسیده است – ۱۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۶. این سازمان پیش‌بینی می‌کند که گردشگران بین‌المللی در آتن تا سال ۲۰۲۵ ۳۰٪ به ۶٫۵ میلیون افزایش می‌یابند، درحالی‌که همین رقم برای پاریس تنها ۲۳٪ و تنها ۱۷٪ برای بارسلونا است.رونق گردشگری آتن خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران املاک است.

آپارتمان‌های مرکز شهر تقاضای گردشگری زیادی دارند. طبق اطلاعات سرویس AirDNA که داده‌های Airbnb را پردازش می‌کند، ۱۶۰۰۰ بازدید کننده در آوریل ۲۰۱۷ اقامت در آتن را رزرو کردند، درحالی‌که در آوریل ۲۰۱۸ این تعداد به ۲۱٫۶ مستأجر افزایش‌یافته است – افزایش ۳۴ درصدی. در تابستان، متوسط ​​نرخ اجاره ۵۰ یورو در هر شب با میانگین اشغال ۷۰٪ – رقم‌های بسیار خوش‌تیپ برای یک سرمایه‌گذار آینده‌نگر است.

 • بهبود شرایط اقتصادی یونان برای سرمایه‌گذاری

بحران اقتصادی جهانی ۲۰۰۸ همراه با کسری بودجه یونان منجر به فلج اقتصادی در سطح کشور شد. بااین‌حال، از سال ۲۰۱۰ دولت یونان اقدامات زیادی را برای کاهش بدهی ملی انجام داده و بهبود اقتصادی این کشور را آغاز کرده است. در اوایل ماه مه ۲۰۱۸، بانک مرکزی اروپا نتایج آزمایش را برای چهار بانک بزرگ یونان منتشر کرد. حتی در یک سناریوی منفی و نتیجه موفقیت‌آمیز در بازسازی طولانی‌مدت آن‌ها را نشان می‌داد. کارشناسان انتظار دارند که توان‌بخشی تدریجی مالی تأثیر مثبتی در بازار دارایی کشور داشته باشد.

 • پتانسیل رشد قیمت املاک مسکونی

یونان یکی از آخرین بازارهای املاک و مستغلات در اروپا است که هنوز شاهد کمبود ورودی سرمایه است و از سال ۲۰۰۸ بهبود نیافته است. قیمت ملک در آتن ۴۲ درصد پایین‌تر از سطح قبل از بحران است و میانگین قیمت هر مترمربع تنها ۱٫۵ یورو است. برای مقایسه، بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۷، قیمت املاک در سوئد، ایسلند، نروژ و لوکزامبورگ بیش از ۵۰ درصد افزایش‌ یافته است، درحالی‌که در آلمان، بلژیک، مجارستان، انگلیس و مالت رشد قیمت بین ۲۰ تا ۴۰ درصد بود.

منبع:

3.7/5 - (4 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *