کار در یونان


کار در یونان ، شرایط اخذ ویزای کار یونان و قوانین مهاجرت به یونان از طریق کار و شرایط کاریابی در یونان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. افرادی که قصد دارند برای کار در یونان اقدام کنند ممکن است سوالاتی در ابتدای امر برای آن ها ایجاد شود از جمله اینکه شرایط مهاجرت کاری به یونان چگونه است؟ راه های اخذ ویزای کاریونان کدام است؟ نرخ بیکاری کشور یونان به چه صورت است؟ مدارک مورد نیاز برای کار در یونان چه مدارکی است؟ در این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ داده شده و موارد دیگری از جمله نحوه کاریابی در یونان، میزان حقوق در یونان، مشاغل مورد نیاز یونان در سال 2021 و چگونگی پیدا کردن موسسات معتبر کاریابی در یونان و شرایط اخذ اقامت یونان از طریق کار مورد بررسی قرار گرفته است.

در ابتدای بحث کار در یونان و همچنین ویزای کار یونان نیاز است که در خصوص شرایط عمومی این کشور توضیحاتی ارائه دهیم. یونان کشوری در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان است.

این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای اژه احاطه شده و از غرب به دریای یونان محدود است.

یونان نام فارسی این کشور است و این نام از ایونیا منطقه یونانی‌ نشین آسیای صغیر گرفته شده است .یونان در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا واقع شده است و میراث‌ دار یونان باستان، امپراتوری بیزانس و نزدیک چهار سده سلطه ترکان عثمانی است.

 

این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه ی غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه‌ نویسی (شامل هر دو نوع کمدی و تراژدی) قابل توجه است .

یونان دارای تاریخی ویژه و پرحادثه و دارنده میراث فرهنگی است که به طور قابل توجهی دارای نفوذ در آفریقای شمالی و منطقه خاورمیانه است و ساختاری بنیادی برای فرهنگ اروپا و آنچه امروز به عنوان غرب خوانده می‌شود، به حساب می‌آید .

زبان رسمی این کشور یونانی و پول رسمی آن نیز یورو می باشد. جمعیت کشور حدود 11.000.000 نفر و مساحت آن نیز حدود 132000 کیلومتر مربع می باشد.

نیروی کار یونان بالغ بر ۴۹۰۰۰۰۰ نفر است که در میان کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بعد از کره جنوبی در رتبه دوم قرار دارد.

بر پایه یک نظر سنجی که توسط دانشگاه گرونینگن انجام شد یونان بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ در رتبه سوم ساعات کار در هر سال در بین کشورهای اروپایی قرار دارد . به این ترتیب یونانی‌ها در هر سال ۱٬۸۱۱ ساعت کار کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۷ کارگران متوسط ۲۰ دلار در هر ساعت تولید کرده‌اند . این رقم مشابه اسپانیا و کمی بیش از نصف متوسط تولید کارگران در آمریکا است. نزدیک به یک پنجم نیروی کار را مهاجران خارجی تشکیل می‌دهند که در بخش‌های کشاورزی و ساخت و ساز به کار گرفته شده‌اند .

شایان ذکر است که مهاجرت به یونان از طریق کار فقط یکی از روش های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور می باشد؛ چنان چه تمایل دارید برای آگاهی از سایر روش های مهاجرت و خذ اقامت این کشور مطلع گردید.

افرادی که قصد کار در یونان را داشته باشند در ابتدا باید ویزای کاری این کشور را دریافت کنند. قطعا برای دریافت ویزای کار یونان به یک پیشنهاد شغلی نیاز دارند.

برای این موضوع متقاضیان باید در ابتدا یا به صورت یک ویزای توریستی وارد یونان شده و با یک کارفرما صحبت نموده و توانایی های خود را به اثبات برسانند و پیشنهاد شغلی را دریافت کنند و یا اینکه به صورت آنلاین این تایید را دریافت نمایند.

زمانی که مورد تایید اولیه قرار گرفتند و کارفرما را متقاعد کردند می توانند به کشور خود بازگردند که کارفرما طبق قوانین و اصول تعریف در حوزه اروپا مراحل قانونی و اداری ارائه دعوتنامه کاری را انجام دهد.

به این صورت که باید ثابت نماید که نتوانست نیروی کار مورد نظر را در کشور یونان و در اتحادیه اروپا یافت کند بنابراین می خواهد یک شخصی را خارج از اروپا و در یک کشور دیگر به عنوان نیروی کار خود انتخاب نموده و دعوتنامه کاری برایش صادر نماید.

زمانی که این موضوع برای اداره کار یونان و وزارت کار و بازرگانی این کشور به اثبات رسید به کارفرما اجازه اعطای دعوتنامه شغلی برای یک شخص غیر اروپایی داده خواهد شد. کارفرما می تواند این تاییدیه را به سفارت یونان در کشور شخص متقاضی ارائه داده تا او بتواند زمینه های مصاحبه کاری را با کارفرمای خود انجام داده و پس از آن ویزای کار یونان را دریافت نماید.

تمامی این مراحل ممکن است در حدود 1 سال طول بکشد. متقاضیانی که توانستند این ویزا را دریافت کنند در ابتدا با یک اقامت 1 ساله به یونان ورود می کنند و پس از آن در صورت تمدید مجدد قراردادکاری خود با کارفرما اقامت خود را نیز تمدید نمایند. در صورت تکرار اقامت تا 5 سال می توانند اقامت کشور یونان بصورت دائم را اخذ نمایند.

کار در یونان و مدارک مورد نیاز ویزای کار

متقاضیان کار در یونان برای دریافت ویزای کاری باید یک سری مدارک اولیه و مهم را تهیه و گردآوری نمایند. مدارک باید به صورت دقیق و درست جمع آوری شده و در هنگام مراجعه به سفارت به صورت منظم ارائه شوند. در این قسمت از مقاله این مدارک را معرفی می نماییم:

 • نشان دادن مدرک و قرارداد کاری بین کارفرما و شخص متقاضی به همراه ترجمه آن
 •  تهیه پرینت حساب بانکی و تمکن مالی مورد نیاز مبنی بر نشان دادن توانایی پرداخت در هزینه های زندگی برای یک سال
 •  تهیه چهار قطعه عکس مخصوص پاسپورت
 • تهیه بیمه نامه معتبر درمانی
 • تهیه گواهی نامه سلامت مبنی بر عدم داشتن بیماری خاص
 •  تهیه اجاره نامه مبنی بر داشتن مکان مناسب برای زندگی در کشور مورد نظر
 • تهیه مدارک تحصیلی مرتبط با سابقه کاری و ترجمه آن ها
 •  تهیه سوابق کاری مرتبط با قرارداد کاری منعقد شده

 

کار در یونان و نرخ بیکاری

موضوع خیلی مهمی که در خصوص کار در یونان باید در نظر داشت نرخ بیکاری در این کشور است. همانطور که می دانید در میان کشورهای اروپایی کشور یونان از آمار بیکاری بالایی برخوردار است. این کشور در سال های گذشته دچار رکودهای اقتصادی زیادی شده است.

پیامد این فراز و نشیب در بخش اقتصادی از سال 2008 شروع شد و کم کم بسیاری از فرصت های شغلی در این کشور از بین رفت و نرخ بیکاری را پله پله افزایش می داد و لیست مشاغل مورد نیاز یونان خیلی محدود گردید و حتی حقوق کارگر ساده در یونان نیز بسیار ناچیز بود. میزان تولید ناخالص داخلی و تسهیلات و اعتبارات بانکی به شدت کاهش پیدا کرد و باعث شد که از بخش اروپای غربی و حوزه یورو از نظر رشد و شکوفایی عقب بماند.

در زیر نمودار نرخ بیکاری را از سال 2010 تا سال 2019 ارائه داده ایم. در این نمودار چیزی که مشخص این است که در سال 2013 آمار بیکاری به بیش از 26 درصد رسیده است که در سال های بعد یک مقداری کاهش پیدا یافته و در سال 2019 به حدود 18 درصد رسیده است که باز هم رقم خیلی بالایی را به نسبت سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان و اتریش به خود اختصاص داده است.

بنابراین توصیه این است که اگر افراد قصد دارند برای یک کشور برتر اروپایی اقدام کنند که شرایط کاریابی راحت تری داشته باشند می توانند کشورهای آلمان و اتریش را انتخاب کنند. این دو کشور در یک سری از رشته ها از جمله رشته های فنی مهندسی مانند مکانیک، برق، کامپیوتر، it و… بحران نیروی کار دارد و آمار بیکاری نیز زیر 4 درصد می باشد.

نکته خیلی جذاب این است ک بدون نیاز به دعوتنامه هم می توان با ویزای جستجوی کار اتریش و یا ویزای جستجوی کار آلمان به این کشورها ورود کرد و به راحتی کاریابی انجام داد و اقامت کاری بهترین کشورهای اروپایی را با حقوق و مزایای عالی دریافت نمود.

کار در یونان و لیست مشاغل مورد نیاز در یونان 2022

متقاضیان کار در یونان برای اینکه از لیست مشاغل مورد نیاز یونان و همچنین حقوق کارگر ساده در یونان آگاه شوند باید با تحقیقات کامل و جامع و گسترده از این مشاغل آگاه شده و بر اساس شرایط خود و طبیق آن وضعیت موجود خود برای ویزای کار یونان اقدام نمایند.

بنابراین از مهم ترین مسائل در این مسیر آگاهی از تعداد و انواع مشاغلی است که در این کشور برای نیروی کار متخصص نیاز است. بسیار مهم است که افراد بدانند برای چه رشته هایی و مشاغلی می خواهند اقدام کنند. بنابراین با توجه به نیاز افراد برای اطلاع از این موارد در زیر در قالب یک جدول لیست این مشاغل را ارائه داده ایم.

لیست مشاغل مورد نیاز یونان

دستیار مدیریت داده
مهماندار رستوران
دستیار پیشخدمت
اپراتور مرکز تلفن
حسابرس
مهندس IT
توسعه دهنده وب
اتوماسیون ویندوز
مهندس مکانیک
مهندس برق
مدیریت توریسم
مدیریت هتل
مدیریت پروژه
مهندس عمران
مهندس معماری
پزشک و دندانپزشک

کار در یونان و میزان حقوق نیروی کار

مورد مهم دیگر در خصوص کار در یونان و میزان حقوق کارگر ساده در یونان و یا یک نیروی متخصص در این کشور به صورت ساعتی یا ماهیانه می باشد. در این قسمت از مقاله به بررسی میزان دستمزد و حقوق افراد در مناسب مختلف شغلی می پردازیم.

دستمزد ساعتی حقوقی است که در یک ساعت کار پرداخت می شود. معمولاً مشاغل به دو دسته تقسیم می شوند: مشاغل دارای حقوق ماهیانه و مشاغل دارای حقوق ساعتی. مشاغل دارای حقوق و دستمزد ماهیانه بدون توجه به ساعات کار، مبلغ مشخصی را در یک تاریخ خاص پرداخت می کنند اما در مشاغل ساعتی به ازای هر ساعت کار دستمزد افراد را می پردازند.

برای تبدیل دستمزد ساعتی به حقوق ماهیانه با فرض 5 روز کاری در هفته و 8 ساعت کار در روز که استاندارد برای بیشتر مشاغل است استفاده می شود.

یک تفاوت عمده بین کارمندان حقوق و دستمزد ساعتی، صلاحیت اضافه کاری است. کارمندان حقوق و دستمزد معمولاً بر خلاف کارمندان با حقوق ساعتی، از اضافه کاری معاف هستند. در جدول زیر میزان حقوق در مشاغل مختلف بیان شده است.

عنوان شغل و رشته

میانگین حقوق ماهیانه

حسابداری 3980 یورو
مدیر حسابداری 8140 یورو
مدیر مالی 12500 یورو
خزانه دار شرکت 10400 یورو
مهماندار هواپیما 4920 یورو
مهندس معمار 5260 یورو
مهندس مکانیک 3170 یورو
مدیر پروژه 7200 یورو
مهندس عمران 5280 یورو
مهندس برق 5890 یورو
مهندس مکانیک 6050 یورو
مدیر هتل 8580 یورو
پزشک 13800 یورو
تکنسین کامپیوتر 4420 یورو
برنامه نویس 5370 یورو
مدیر فناوری اطلاعات 8810 یورو
مدیر منابع انسانی 8530 یورو
متصدی منایع انسانی 4730 یورو

 

 

کار در یونان و نحوه کاریابی و مؤسسات کاریابی در یونان

در هنگامی که متقاضیان کار در یونان از شرایط مشاغل مورد نیاز یونان و همچنین نحوه اخذ ویزای کار یونان و از میزان حقوق کارگر ساده در یونان اطلاع پیدا کردند می توانند برای چگونگی کاریابی یا به صورت حضوری و یا از طریق سایت کاریابی یونان اقدام نمایند.

معمولا افراد یا می توانند خود با یک ویزای توریستی به این کشور ورود کرده و با کارفرمایان مختلف به صورت حضوری صحبت نموده و برای اخذ پیشنهاد شغلی اقدام نماید و یا اینکه از داخل کشور خود به صورت آنلاین و از طریق مراجعه به لینک ها و سایت های کاریابی و ارسال رزومه کاری خود جهت اثبات توانایی خود در تخصص مورد نظر کارفرما را متقاعد کنند و پس از آن وقت مصاحبه کاری دریافت نمایند.

پس از اینکه مصاحبه کاری انجام شد شخص کارفرما می تواند با اجرای مراحل قانونی در کشور یونان و حوزه اروپا مانند اینکه اثبات نماید در کشور یونان و اتحادیه اروپا شخص بومی و اروپایی برای کار مورد نظر یافت نشد و سپس تاییدیه گرفتن قرارداد منعقده فی مابین خود و شخص مورد نظر و… قرارداد کاری را برای متقاضی مربوطه ارسال نماید.

شخص متقاضی با در دست داشتتن پیشنهاد شغلی و با مراجعه به سفارت می تواند ویزای کاری یونان را دریافت نماید.

این مطلب مهم را اینطور می توان بیان نمود که برای استخدام و انجام کار در کشوری همچون یونان می بایست روال صحیح و قانونی که در اتحادیه اروپا برقرار است انجام پذیرد که این شامل آگهی و درخواست جذب نیروی کار برای موقعیت شغلی مشخص در خود کشور به مدت سه ماه است که در صورتی که هیچ متقاضی در این مدت برای کار وجود نداشت به مدت سه ماه این درخواست در محدوده ی اتحادیه اروپا مطرح میگردد تا افرادی که استخدام می گردند تا حد ممکن از میان متقاضیان کار اتباع خود این کشورها باشند .

در صورتی که مجددأ هیچ متقاضی برای موقعیت شغلی مد نظر ذی صلاح نبود می توان پیشنهاد شغلی برای استخدام را برای یک فرد غیر از اتحادیه ی اروپا ارسال نمود.

همچنین باید توجه داشته باشید که زبان یونانی زبان ملی و رسمی کشور است و در زمینه های کاری زبان انگلیسی، زبان دوم در نظر گرفته می شود. بنابراین موسسات کاریابی بهترین روش برای کاریابی افراد غیر یونانی می باشد. در جدول زیر لیست معتبرترین سایت کاریابی یونان را معرفی می نماییم.

لیست سایتهای معتبرکاریابی در یونان
FORIS
EURO WORK
IKIA FRONTIDA – GONTZOU
ISMINI
ZIKAS EVANGELOS
ARISTON
ZIKAS EVAGGELOS
P & K SYNERGASIA
FAROS – FOUKIS CHARALAMPOS
ANTAMS
KOSSIORIS CHRISTOS – ELPIDA
PLUS4JOB – VAINA ELENI

کار در یونان و بررسی ویزای همراه

در بحث کار در یونان مسئله ای که برای متقاضیان خیلی مهم است بحث اخذ ویزای همراه می باشد. افرادی که ویزای کار یونان را دریافت می کنند پس از اینکه به این کشور ورود کردند و اقامت کاری خود را دریافت نمودند می توانند پس از آن برای الحاق همراهان خود اقدام نمایند.

در حقوق بین الملل همراه شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می شود. بنابراین تا زمانی که اثبات نشود که شخص کار خود را پیدا کرده است و از نظر هزینه های زندگی می تواند همسر و فرزندان خود را حمایت نماید نمی تواند برای ویزای همراه و الحاق درخواست نماید.

کار در یونان و وضعیت اقامت و تابعیت

موضوع اصلی برای متقاضیان کار در یونان این است که از این طریق بتوانند به اخذ اقامت و تابعیت یونان دست پیدا کنند. افرادی که از طرق مختلف از جمله از طریق سایت کاریابی یونان کار خود را در لیست مشاغل مورد نیاز در یونان پیدا کرده باشند .

می توانند پس از اخذ ویزای کار یونان اقامت کاری 1 ساله را دریافت کنند و پس از آن در صورت داشتن شغل خود و تمدید قرارداد کاری با کارفرمای خود تا 5 سال این اقامت را تمدید نمایند و پس از گذشت 5 سال اقامت دائم و پس از آن نیز تابعیت یونان را به دست آورند.

اتحادیه ی اروپا (EU) ، به اتباع خارجی و غیر اروپایی که از نظر قانونی و به طور مداوم به مدت پنج سال در محدوده ی یکی از کشورهای اتحادیه ی اروپا زندگی کرده و در حین انجام کار، بیمه و مالیات دولت را پرداخت بنمایند، اقامت اعطا می کند و با آن فرد همانند یک شهروند اتحادیه اروپا رفتار خواهد شد و این تضمینی است که قوانینی که برای اتباع کشور مقصد اعمال می شود، برای آنان نیز اعمال خواهد شد

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه اقامت و کار در یونان

متقاضیان برای کار در یونان باید اجازه اقامت در این کشور را نیز دریافت نمایند. جهت اخذ اجازه اقامت مدارک زیر باید ارائه شود:

 • ارائه ویزا کاری
 • دریافت فرم درخواست و تکمیل نمودن آن
 • ارائه اصل پاسپورت و ارائه کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • فرد باید گواهی سلامت تایید شده را ارائه دهد.
 • ارائه مدارک مربوط به بیمه درمانی
 • فرد باید مدرکی را جهت اقامت در کشور یونان ارائه دهد.
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • پرداخت هزینه ها به اداره مالیات و ارائه گواهی پرداخت

بعد از تکمیل نمودن فرم درخواست یک فرم آبی به متقاضی اعطاء می شود. این فرم نشان دهنده آن است که فرد در حال حاضر مشغول به کار می باشد.

کار در یونان و اقدامات لازم برای تمدید مجوز اقامت

متقاضیان باید 2 ماه قبل از پایان یافتن اعتبار مجوز اقامت، جهت تمدید این مجوز اقدامات لازم را انجام دهند. متقاضیان برای تمدید این ویزا باید 50€ (یورو) بپردازند. افراد برای تمدید مجوز اقاما باید مدارکی را ارائه دهند.

در ادامه به مدارک لازم برای تمدید گواهی اشاره خواهیم کرد:

 • ارائه پاسپورت معتبر با مدت زمان حداقل 2 سال
 • ارائه فتوکپی از تمامی صفحات شناسنامه
 • ارائه مجوز قبلی اقامت در کشور بونان
 • درخواست فرم تمدید مجوز و تکمیل نمودن آن

کار در یونان و موسسات کاریابی 

برای کار در یونان متقاضیان می توانند از طریق کنسولگری های این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. در ابتدا باید متقاضیان از طریق سایت های کاریابی کار فصلی که مورد علاقه شان می باشد را پیدا کنند. موسسات معتبر کاریابی در این کشور شامل موارد زیر می شوند:

 • شرکت سهامی بین المللی گرانت تورنتون
 • HVS بین المللی
 • شرکت بین المللی HVS در شهر آتن

 

 

همراهان عزیز سعی مجموعه ویزاتیک ارئه اطلاعات کامل و موثق میباشد.در صورت مشهاده اطلاعت غیر صحیح لطفا برامون بنویسید تا اضلاح گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *