تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا ویزاتیک

 

تحصیل در ایتالیا ، پذیرش تحصیلی ایتالیا و شرایط اپلای دانشگاه های ایتالیا از مباحث مورد سوال افراد می باشد که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم. ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا، کشوری است که در اروپای جنوبی واقع شده است. پایتخت این کشور شهر تاریخی رم است. ایتالیا به دلیل شکل قلمرو آن به کشور چکمه معروف است، جمعیت آن بیشتر از ۶۰ میلیون نفر و مساحت آن ۳۰۱۳۴۰ کیلومتر مربع است.

ایتالیا یکی از قدرت های اصلی اقتصاد جهان و هشتمین کشور اقتصادی بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی می باشد. واحد پول ایتالیا یورو و زبان آنها ایتالیایی  است.

از جمله صنایع مهم ایتالیا می توان به صنایع فلزکاری، وسایل نقلیه، مواد غذایی و مشروبات اشاره کرد. هر ساله به طور میانگین حدود ۶۰ میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می کنند و از این نظر پنجمین کشور پر بازدید در جهان است.

از جمله جاذبه های گردشگری ایتالیا می توان به شهر ورونا، تروی، جزیره لاپلوسا، کلیسای دی سن فرانسسکو و…. اشاره کرد. حدود ۵/۵℅ از تولید داخلی کشور ایتالیا را گردشگری به خود اختصاص می دهد. همچنین باید ذکر شود که به دلیل وجود تعداد دانشگاه ها و مراکز علمی موجود در این کشور، ایتالیا می تواند مقصد خوبی برای ادامه تحصیل باشد.

تحصیل در ایتالیا

دوره های تحصیلی در مدارس کشور ایتالیا عبارتند از:

 • دوره مهد کودک: این دوره 3 ساله شامل سنین 3 تا 6 سالگی است. تحصیل در مهد کودک های کشور ایتالیا اجباری نمی باشد. تعداد دانش آموزان شرکت کننده در این مقطع در حال افزایش است.
 • دوره ابتدایی: این دوره از سن 5 سالگی شروع می شود و درواقع ابتدای شروع دوره های تحصیلی اجباری از این مقطع است.
 • دوره متوسطه: این دوره برای سنین 11 تا 14 سال می باشد. دروس این دوره به قدری سخت است که هم به صورت عمومی و هم به صورت تخصصی به دانش آموزان ارائه می شود و برخی از این دروس شامل زبان ، هنر ، ورزش و کامپیوتر می باشد.
 • دوره دبیرستان: این دوره شامل سنین 14 تا 19 سال می شود و افراد استانداردهای متفاوت تحصیلی را برای ورود به دانشگاه تجربه می کنند. برای اجازه ورود به دبیرستان، نیاز به گواهینامه پایان دوره مقدماتی متوسطه است و هدف از قانون گذاری های خاص و نوآوری های آزمایشی ارشاد دانش آموزانی می باشد که باید درباره شغل آینده آنها یا ادامه تحصیلات در دبیرستان تصمیم بگیرند.

فرد می تواند در ابتدا از طریق کار آموزی اقدام کند تا بدین ترتیب امکان یادگیری بهتر زبان ایتالیایی را نیز داشته باشد. بیشتر موقعیت ها برای کارآموزی در صنعت مد و معماری و هنر قابل دسترس می باشد.

شرایط تحصیل در ایتالیا 

در سال 2022 شرایط تحصیل در ایتالیا با توجه به گذشت از دوران اوج همه گیری بیماری کرونا شرایط بهتری پیدا کرده است. کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش های بیمه ای و سایر موارد می باشد.

و همچنین هر 2 کشور ایران و ایتالیا به دلیل داشتن تاریخ و تمدن دیرینه دارای مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی می باشند که آن را می توان به وضوح در زندگی روزمره و فرهنگ مردم هر 2 کشور مشاهده نمود. دوره های تحصیل در ایتالیا به شرح زیر می باشد:

تحصیل در ایتالیا در دوره ابتدایی از 5 سالگی شروع می شود و طول مدت این دوره 5 سال می باشد. بعد از گذراندن دوره ابتدایی وارد 1 دوره 3 ساله متوسطه که در آن ریاضیات و علوم پایه بسیار اهمیت دارد که در پایان آنها امتحانات داخلی برگزار می شود و دوره 5 ساله دبیرستان آغاز می شود و در نهایت دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت می کنند و مدرک دیپلم به نام Diploma di Maturita را دریافت می کنند.

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیل و اعزام دانش آموز به ایتالیا همانند تمامی کشورهای اروپایی در تمامی سنین امکان پذیر می باشد. اما برای تحصیل در ایتالیا متقاضیان باید شرایطی داشته باشند که در ادامه به آنها می پردازیم.

در ایتالیا از سن 3 سالگی مقطع تحصیلی به صورت اختیاری شروع و از سن 6 سالگی تحصیل اجباری شروع می شود. دوره راهنمایی از سن 11 سالگی شروع و تا سن 14 سالگی ادامه دارد. دوره دبیرستان از سن 15 سالگی شروع می شود و 5 سال طول می کشد.

جالب است بدانید که تنها 2 سال از دوره دبیرستان در این کشور اجباری است و مدت زمان تحصیل در ایتالیا در رشته های فنی، کلاسیک، هنر و علمی با هم متفاوت است. افراد در هر رشته ای پس از تحصیل در پایان باید در آزمون شرکت کرده و پس از کسب موفقیت در آزمون می توانند وارد دانشگاه شو.

دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در ایتالیا می بایست قیم داشته باشند. هزینه تحصیل در مدارس دولتی ایتالیا رایگان و زبان تحصیلی ایتالیایی می باشد و هزینه تحصیل در مدارس خصوصی سالانه بین ۱۳ الی ۱۸ هزار یورو و زبان تحصیل انگلیسی می باشد.

در جدول زیر اسامی برخی از مدارس بین المللی همراه با شهریه درکشور ایتالیا را میتوانید مطالعه کنید:

نام مدارس بین‌المللی در ایتالیا شهریه موقعیت مکانی
مدرسه بین المللی سنت استفان ۴۵٠٢۴ یورو رم
مدرسه بین‌المللی میلان ٩٠٠٠ تا ٢٢٠٠٠ یورو میلان
مدرسه بین‌المللی Ambrit ١٠٨١٢ تا ٢٠٣۵۵ یورو رم
مدرسه بین‌المللی مودنا ١٠٠٠٠ تا ١٨٠٠٠ یورو پیازا
مدرسه بین‌المللی انگلیس سنت جورج ١٠٧٠٠ تا ١٩٩٠٠ یورو رم
مدرسه آمریکایی میلان ١٠۶٠٠ تا ٢٢۴٠٠ یورو میلان
مدرسه بین‌المللی برگامو ٨٠٠٠ تا ١۶٠٠٠ یورو برگامو

ایتالیا دارای فرهنگ غنی و مردمان بافرهنگی است؛ با این وجود چنان‌چه فرزند شما در سنین حساس نوجوانی است و قصد دارید فرزند خود را برای تحصیل پیش از دانشگاه به کشور ایتالیا بفرستید، باید به نکاتی مانند محل اقامت، نوع مدرسه روزانه یا شبانه‌روزی، مسافرت تنهایی یا به همراه یکی از اعضای خانواده و… توجه کنید.

تحصیل  کارشناسی در ایتالیا

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا را دارند، باید مدرک دیپلم دوازده ساله داشته باشند. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور ٣ الی ۴ سال است وزبان تحصیل، ایتالیایی و انگلیسی است. ضمنا برخی از دانشگاه‌های ایتالیا برای ورود به مقطع کارشناسی میان متقاضیان آزمون ورودی یا مصاحبه برگزار می‌کنند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی عبارتند از:

 • رزومه‌ کامل تحصیلی
 • ارائه اصل مدرک دیپلم و پیش‌‌دانشگاهی ترجمه شده

تقریبا ١٣ مرکز مورد تأیید سفارت ایتالیا در ایران وجود دارند که باید مدارک خود را برای ترجمه به یکی از این مراکز بسپارید. ترجمه مدارک شما باید دارای مهر قوه قضاییه و وزارت امور خارجه نیز باشد.

 • نامه‌ تأییدیه تحصیلی: این نامه را می‌توانید از دفاتر پیشخوان دولت دریافت کنید.
 • گواهی ارزشیابی صادر شده از سفارت ایتالیا: این گواهی نشان می‌دهد تحصیلات دانشجو در کشور ایتالیا مورد تایید است.
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی درصورت تحصیل به زبان انگلیسی (آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا تافلiBT با حداقل نمره ٨٠)
 • مدرک زبان ایتالیایی درصورت تحصیل به زبان ایتالیایی
 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی در ابعاد ۵/٣×۵/۴ مطابق با چارچوب ویزای شینگن

تحصیل  کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا مقطع فوق لیسانس با زبان انگلیسی امکان‌پذیر می‌باشد و کسانی که مدرک زبان انگلیسی ترجیحا آیلتس را دارند می‌توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس ایتالیا دو سال به طول می‌انجامد و دانشجویان با پشت سر گذاشتن 120 واحد درسی می‌توانند فارغ التحصیل شوند.

ایتالیا دارای معتبرترین دانشگاه‌های اروپایی است که از نظر آموزش در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد به همین دلیل بسیاری از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، تحصیل در کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند. این افراد می‌توانند به طور کاملا رایگان و یا با هزینه کم مدارک تحصیلی‌شان را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کنند و شانس‌شان را برای اخذ بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ایتالیا بالا ببرند.

مقطع فوق لیسانس در ایتالیا به مدت دو سال به طول می‌انجامد. تدریس در دانشگاه‌های ایتالیا به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت می‌گیرد.

دانشجویان مقطع فوق لیسانس ایتالیا دارای مجوز کار دانشجویی 20 ساعت در هفته هستند و حقوقی که به این افراد تعلق می‌گیرد به طور میانگین برای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است. البته بسیاری از متقاضیانی که در مقطع کارشناسی ارشد ایتالیا تحصیل می‌کنند به طور معمول موفق به دریافت بورسیه DSU می‌شوند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا بسته به نوع رشته تحصیلی متفاوت است و یک دانشجو تقریبا بین 400 تا 500 یورو برای هر ماه هزینه دارد.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا معمولا به طور ترکیبی (گذراندن واحدهای درسی و کار تحقیقاتی پژوهشی) صورت می‌گیرد. پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا به طور معمول پس از ارائه مدارک لازم برای پذیرش و مصاحبه علمی انجام می‌شود.

دانشجویان مقطع دکتری ایتالیا علاوه بر این که به طور رایگان به تحصیل‌شان ادامه می‌دهند، می توانند با بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا همه‌ی هزینه زندگی‌شان را تحت پوشش قرار دهند. دانشجویانی که در مقطع دکتری ایتالیا در حال تحصیل هستند می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ایتالیا و دریافت امتیازات علمی لازم از بورسیه‌های علمی تا سقف 14000 یورو و یا بورسیه 20000 یورو بهره ببرند.

تحصیل در مقطع دکتری ایتالیا در دانشگاه‌های این کشور در همه‌ی رشته‌ها به زبان انگلیسی امکان پذیر است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برای درخواست اخذ پذیرش در مقطع دکتری ایتالیا ارائه یک پروپوزال و یا طرح تحقیقاتی کاربردی جذاب، متناسب با موضوعات علمی روز دنیا و با کیفیت علمی نقش مهمی در اخذ پاسخ مثبت از طرف دانشگاه را دارا می‌باشد.

برتری که دانشگاه‌های ایتالیا در مقایسه با دیگر دانشگا‌ه‌های اروپایی دارند این است که تدریس در این دانشگاه‌ها با زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. متقاضیان تحصیل در مقطع PhD ایتالیا باید دیپلم 12 ساله، لیسانس 4 ساله و فوق لیسانس 2 ساله را پشت سر گذاشته باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های ایتالیا در طول سال از 850 تا 1000 یورو متفاوت است. البته دانشگاه های خصوصی نسبت به دانشگاه های دولتی گران‌تر هستند. اگر مطمئن نیستید که کدام دانشگاه برای شما مناسب است، در ادامه شما را با بهترین دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی آشنا می کنیم.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی پس از یافتن دانشگاه و رشته مورد نظر خود و اخذ پذیرش نهایی، باید نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نمایند. این مدارک به شرح زیر می باشد.

 • پاسپورت معتبر

 • ویزای تحصیلی درج شده در پاسپورت (شرط ویزا بعد از پذیرش تحصیلی)

 • عکس پرسنلی تمام رخ جدید

 • تکمیل فرم‌های درخواست ویزا

 • رزومه کامل تحصیلی و کاری

 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات

 • انگیزه نامه (Letter of Motivation)

 • توصیه نامه اساتید (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری)

 • طرح تحقیقاتی پیشنهادی (Research Proposal)

 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر

 • تهیه بلیط پرواز و کپی آن و محل اقامت

 • نامه تاییدیه و تمکن مالی

 • گواهی عدم سوء پیشینه

 • مدارک آزمون بین المللی زبان (آیلتس، تافل و …)

 • بیمه درمانی

 • رسیدهای پرداخت مالی

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

پیش از اقدام به شروع پروسه مهاجرت خود، لازم است به سایت رسمی دانشگاه مد نظرتان مراجعه نموده و از شرایط عمومی و خاص آن آگاه شوید. نمره زبان برای هر مقطع و دانشگاه متفاوت بوده و بنابراین حتما توصیه می‌گردد نسبت به آن‌ها آگاهی کسب نمایید.

برخی از دانشگاه‌ها پروسه پذیرش دانشجویان خود را از طریق آزمون و مصاحبه آنلاین برگزار می‌کنند. این اقدام معیاری جهت سنجش میزان علاقه دانشجو و دانش علمی در رشته مورد نظر صورت می گیرد.

اگر این مرحله با جلب نظر مصاحبه کننده همراه باشد و در صورت عدم الزام دانشگاه مد نظر، دیگر نیازی به ارائه نمره مدرک زبان آیلتس و تافل نمی‌باشد. لیست دانشگاه‌هایی که بدون نمره زبان آیلتس یا تافل می‌توانید نسبت به پذیرش خود اقدام کنید، به شرح زیر است:

 • University of Bologna (دانشگاه بولونیا)

 • University of Milan (دانشگاه میلان)

 • University of Florence (دانشگاه فلورانس)

 • University of Pisa (دانشگاه پیزا)

 • University of Padua (دانشگاه پادوا)

 • University of Naples Federico II (دانشگاه ناپل فدریکو دوم)

 • University of Trento (دانشگاه ترنتو)

 • John Cabot University (دانشگاه جان کابوت)

 • Sapienza University of Rome (دانشگاه ساپینزای رم)

 • University of Verona (دانشگاه ورونا)

بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل

10 دانشگاه برتر ایتالیا بشرح زیر هستند:

 • University of Bologna (دانشگاه بولونیا)

 • Sapienza University of Rome (دانشگاه ساپینزای رم)

 • University of Padua (دانشگاه پادوا)

 • University of Milan (دانشگاه میلان)

 • University of Pisa (دانشگاه پیزا)

 • University of Naples Federico II (دانشگاه ناپل فدریکو دوم)

 • University of Turin (دانشگاه تورین)

 • Scuola Normale Superiore di Pisa (دانشگاه اسکلا نرمال سوپریور)

 • University of Trento (دانشگاه ترنتو)

 • Vita-Salute San Raffaele University (دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل)

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

از طرفی از آنجا که هنر و معماری در ایتالیا از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار بوده و تحصیل در این رشته‌ها نیز در این کشور بسیار ارزشمند و دارای آینده روشنی است خوب است که بدانید بهترین دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل رشته‌های معماری و هنر، دانشگاه‌های رم، میلان، تورین و سیه‌نا هستند.

تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به زبان های ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر است. برخی از دانشگاه های ایتالیا قدمت و رنک بالایی دارند و کورس های زیادی به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

در حال حاضر بیش از 500 کورس به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود و هر سال به این تعداد افزوده می شود. بسیاری از افراد با زبان انگلیسی آشنایی دارند به همین دلیل تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی محبوبیت بیشتری دارد.

برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا باید مدرک زبان انگلیسی معتبر ارائه دهید. آزمون های انگلیسی که برای دانشگاه های ایتالیا معتبر است شامل موارد زیر می باشد:

PTE Academic

TOEFL

TOEIC

IELTS

C1 Advanced or C2 Proficiency

تحصیل به زبان انگلیسی برای بیش از 5 هزار رشته در ایتالیا امکان پذیر می باشد و متقاضیان برای تحصیل به زبان انگلیسی می بایست مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند. نوع مدرک زبان انگلیسی متناسب با دانشگاه انتخابی متقاضی می باشد.

 

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

اگر از آن دسته از متقاضیانی هستید که خواهان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشید باید بدانید که در صورتی که بتوانید این زبان را فرا بگیرید تصمیمی بسیار عالی می باشد چراکه با تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی علاوه بر اینکه می توانید در هزینه های تحصیلی خود صرفه جویی نمایید، به فرهنگ و زبان این کشور آشنایی کامل پیدا می کنید و راحت تر می توانید شغلی مناسب پیدا نمایید.
در مقطع کارشناسی در اغلب رشته ها، تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی امکان پذیر می باشد. برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی متقاضی نیاز به ارائه گواهی CILS یا CELI با سطح تسلط حداقل B2 خواهد داشت.

ددلاین پذیرش تحصیلی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا براساس دانشگاه و مقاطع تحصیلی زمان های مشخصی دارد. به طور کلی چنانچه قصد تحصیل در ایتالیا را دارید می توانید از ماه های سپتامبر تا ژوئن درخواست اپلای ایتالیا خود را ارائه کنید. لازم به ذکر است که شروع تحصیل در ایتالیا از ماه سپتامبر می باشد.

همچنین دانشجویانی که برای مقطع دکترا قصد اپلای ایتالیا را دارند باید در نظر داشته باشند که پذیرش در این مقطع نیز در سال 1 بار انجام می پذیرد و باید در ماه های مارس تا دسامبر درخواست خود را ارائه کنند.

کار پس از تحصیل در ایتالیا

اخذ اقامت در ایتالیا منوط به پیدا کردن کار می باشد. در صورتی که متقاضی پس از تحصیل بتواند کار پیدا کند و به صورت رسمی قرارداد کاری با یک کارفرما امضا کند می تواند پس از ۵ سال اقامت کاری در این کشور، اقامت دائمی ایتالیا را اخذ نماید و پس از آن درخواست پاسپورت و تابعیت ایتالیایی نماید.
از جمله مدارک لازم جهت اخذ پاسپورت در ایتالیا می توان به مدارک هویتی معتبر، ۲ قطعه عکس، اثبات داشتن اقامت قانونی در ایتالیا، اثبات درآمد مالی برای پوشش هزینه های زندگی در طول مدت اقامت در ایتالیا، گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه، ارائه بیمه نامه و گواهی وضعیت تاهل اشاره کرد.

یکی از معایبی که می توان برای تحصیل به ایتالیا عنوان کرد، نرخ بیکاری بالا در این کشور می باشد. این امر سبب شده است که دانشجویان بین المللی پس از پایان تحصیلات خود برای یافتن کار با مشکل مواجه شوند و شانس کمی برای کار پس از تحصیل در ایتالیا داشته باشند و در نهایت نتوانند اقامت خود را در ایتالیا تمدید نمایند. بنابراین توصیه می شود به طور مثال تحصیل در آلمان را انتخاب کنید، تا پس از تحصیل به راحتی بتوانید کار پیدا کنید. زیرا نرخ بیکاری این کشور بسیار پایین است.

ویزای همراه دانشجویی ایتالیا

امکان پیوستن همراه به دانشجو به طور همزمان وجود ندارد و همراه می تواند با ویزای توریستی برای مدت محدودی در کنار دانشجو باشد. برای ویزای همراه، دانشجو پس از اخذ کارت اقامت می تواند برای پیوستن همراه یا همراهان خود درخواست دهد.

در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز جهت ویزای همراه  می پردازیم.

 • پاسپورت متقاضی به همراه پاسپورت همراهان
 • تکمیل فرم های مربوط به الحاق همراه
 • آدرس محل سکونت در ایتالیا
 • سند ازدواج
 • ارائه مدرک اقامت نفر اصلی
 • اثبات تمکن مالی
 • ۲ قطعه عکس

کشور ایتالیا به متقاضیانی که در این کشور مشغول به تحصیل می باشند اجازه نمی دهد تا همراه با خود داشته باشند.

بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا

امکان اخذ بورسیه‌ تحصیلی ایتالیا از عواملی است که باعث شده است تا بسیاری از دانشجویان جذب این کشور شوند. به همین دلیل کشور ایتالیا یکی از کشورهای محبوبی است که به مقصد مهاجرت بسیاری از دانشجویان خارجی از جمله ایرانیان تبدیل شده است.

دانشگاه‌های ایتالیا و همچنین دولت کشور ایتالیا، سالانه بورسیه‌های متعددی را به دانشجویانی که شرایط دریافت بورسیه را دارند ارائه می‌دهند. انواع مختلفی از بورسیه‌‌های تحصیلی ایتالیا وجود دارد و هرکدام درصد مشخصی از شهریه و هزینه زندگی دانشجویی را تقبل می‌کنند و بسته به دانشگاه انتخابی متفاوت است.

یکی از مهم ترین بورسیه های ایتالیا، بورسیه DSU است که سالانه دانشجویان زیادی به جهت دریافت این بورسیه به ایتالیا مهاجرت می کنند.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

اگر به دنبال تحصیل ارزان‌قیمت در اروپا هستید، باید تحصیل در ایتالیا را در نظر بگیرید. این کشور محل استقرار قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که تحصیلات با کیفیت بالا و شهریه پایین را ارائه می‌دهند. همچنین از سفر و گشت و گذار در فرهنگ غنی و تاریخ شهرهای ایتالیا لذت خواهید برد.

اگرچه هزینه‌های تحصیل مقرون به‌صرفه است، اما هزینه‌های دیگری نیز برای تأمین هزینه نیاز دارید، مانند محل اقامت، غذا، حمل‌ونقل، کتاب و سایر موارد. در زیر، ما اطلاعات بیشتری در مورد شهریه و هزینه‌های زندگی در ایتالیا را ارائه خواهیم داد.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی و شبانه‌روزی ایتالیا به صورت میانگین از ٢۵ هزار یورو در سال شروع می‌شود.

هزینه‌های تحصیل در مدارس بستگی به این دارد که این مدارس در کدام یک از شهرهای کشور ایتالیا واقع شده است. هزینه‌ای که بابت شهریه به مدارس پرداخت می‌شود، هزینه تحصیل و زندگی را با هم شامل می‌شود. کیفیت خدماتی که این مدارس ارائه می‌دهند و همچنین سطح علمی و اعتبار این مدارس در مقدار شهریه تاثیر دارد.

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است، در حالی که  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا سالانه ۶۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو است. به‌علاوه میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک دانشجوی خارجی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه است.

جزئیات هزینه‌های تحصیل در کشور ایتالیا را در جدول زیر مطالعه کنید:

مقطع تحصیلی هزینه تحصیل
مقطع کارشناسی ١٢٠٠ تا ۴٠٠٠ یورو در سال
مقطع کارشناسی ارشد ١۵٢٠ تا ١٢٠٠٠ یورو در سال
مقطع دکترا ٩٠٠ تا ۴٠٠٠ یورو در سال

جزئیات هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا را در جدول زیر مطالعه کنید:

مقوله مصرفی هزینه
اجاره‌بها خوابگاه ۲۵۰ تا ٧٠٠ یورو در ماه
خورد و خوراک ١۵٠ تا ٢٠٠ یورو در ماه
حمل و نقل عمومی ۲۵ تا ۴۵ یورو در ماه

تسهیلات درمانی دانشجویان در ایتالیا

بیمه‌های دانشجویی از دیگر امکاناتی هستند که برای دانشجویان در طول تحصیل در کشور ایتالیا فراهم می‌شود. این بیمه‌ها دو نوع هستند؛ بیمه‌ عمومی و بیمه‌ A.S.L.

بیمه‌ عمومی فقط شامل درمان‌های سرپایی و هزینه‌های درمانی اورژانسی می‌شود. هزینه‌ی این نوع بیمه نسبت به سایر بیمه‌ها کم‌تر است. بیمه‌های عمومی برای دریافت و یا تمدید اقامت در ایتالیا لازم هستند.

اعتبار این بیمه، شش ماه یا یک سال است. دانشجویان می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات پستی که کارهای مربوط به اقامت در این کشور را انجام می‌دهند، جهت دریافت این بیمه اقدام کنند.

بیمه‌ A.S.L نوع دیگر بیمه در کشور ایتالیا است. هزینه‌ این بیمه بیشتر از بیمه عمومی و در عین حال خدماتی که ارائه می‌دهد بیشتر است. افراد تحت پوشش این بیمه می‌توانند تحت نظر یک پزشک شخصی قرار بگیرند.

ویزیت پزشک عمومی برای آن‌ها رایگان است. هزینه‌ ویزیت پزشک متخصص طبق تعرفه‌ بیمه پرداخت می‌شود و از همه مهم‌تر اینکه بیمه‌ A.S.L در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر است.

حمل و نقل در ایتالیا

 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) : 1.50 یورو
 • بلیط عبور ماهانه (قیمت ثابت): 35.00 یورو
 • مبداء تاکسی (تعرفه ی معمولی): 3.95 یورو
 • تاکسی 1 کیلومتری ( تعرفه ی معمولی): 1.20 یورو
 • تاکسی انتظار 1 ساعته ( تعرفه ی معمولی): 30.00 یورو
 • بنزین ( 1 لیتری): 1.53 یورو
 • گلف ولکسواگن 1.4 90 کیلو وات خط حرکت (یا ماشین جدید مشابه): 18،850.00 یورو

تسهیلات زندگی (ماهانه) در ایتالیا

 • هزینه های اصلی (برق، وسیله ی گرمایشی، آب، خاکروبه) برای آپارتمان 85 متر مربع: 150.27 یورو
 • پرداخت تعرفه ی 1 دقیقه مکالمه ی داخلی موبایل (بدون تخفیف یا طرح ها): 0.16 یورو
 • اینترنت (10 مگابایت پیکسل، داده های نامحدود، کابل/ADSL ): 27.02 یورو

ورزش و فراغت در ایتالیا

 • باشگاه بدنسازی، شهریه ی ماهانه برای 1 بزرگسال در ایتالیا: 51.20 یورو
 • اجاره ی زمین تنیس (1 ساعت آخر هفته) در ایتالیا: 15.27 یورو
 • سینما در ایتالیا، هر 1 صندلی: 8.00 یورو

قیمت و هزینه پوشاک و کفش

 • 1 عدد شلوار (لویس 501 یا سیمیلار): 83.71 یورو
 • 1 عدد لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره ای ( زارا، اچ اند ام): 27.94 یورو
 • 1 جفت کفش ورزشی نایک (سایز متوسط): 82.00 یورو
 • 1 جفت کفش کاری چرم مردانه: 115.45 یورو

قیمت یا هزینه اجاره خانه یا آپارتمان در ایتالیا

 • آپارتمان (1 خوابه) در مرکز شهر در ایتالیا: 584 یورو
 • آپارتمان (1 خوابه) خارج از مرکز در ایتالیا: 438 یورو
 • آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر در ایتالیا: 1.049 یورو
 • آپارتمان (3 خوابه) خارج از مرکز  در ایتالیا: 758 یورو

هزینه خرید آپارتمان

 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر در ایتالیا: 4.498 یورو
 • قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز در ایتالیا: 2.480 یورو

توضیحات بالا تقریبی بوده و باید استعلام گردد.موسسه مهاجرتی ویزاتیک آمادهی پاسخگویی برای شما عزیزان میباشد.

5/5 - (1 امتیاز)