کار در مجارستان


کار در مجارستان

کار در مجارستان،مهاجرت از طریق کار به مجارستان،شرایط کار در مجارستان و مطالب مرتبط با این موضوع در این مقاله ارائه میگردد.

 

از آن جایی که مجارستان کشوری از اتحادیه اروپا و منطقه شنگن است، موقعیت خوبی برای زندگی و کار در مجارستان برای اتباع خارجی وجود دارد.

این کشور دارای یک اقتصاد قوی می باشد که بر روی سطح تولیدی بالا در بخش های مختلف نیز تمرکز دارد و این بدان معنا می باشد که فرصت های شغلی در زمینه صنعت فناوری اطلاعات، مهندسی، گردشگری در زمینه فراوان برای مهاجران نیز ایجاد کرده است.

مهاجرت از طریق کار یکی از طرق محبوب اخذ اقامت می باشد که هر ساله آمار چشم گیری را به خود اختصاص داده است.

 

شرایط کار در مجارستان

در واقع مهاجرت به مجارستان در سال 2022 از طریق ویزای کاری برای اتباع خارجی دارای ضوابط و شرایط ویژه ای می باشد،

در صورتی که یک شخص موفق شود که از جانب یک کارفرمای مجاری در این کشور پیشنهاد کاری دریافت نماید و همچنین اثبات شود که شخص کارفرما در زمینه مشاغل مورد نظر نیاز به استخدام نیروی کار دارد،

با رعایت اصول و قوانین اداره کار و مهاجرت اجازه دارد شرایط استخدام فرد مورد نظر را محقق سازد. بر اساس آمار، در سه ماهه اول سال 2020 تا ماه می نرخ بیکاری در کشور مجارستان به حدود 5.6% افزایش یافته است.

در حالیکه این رقم در مدت مشابه سال قبل حدود 3.6% بوده است نرخ بیکاری در مجارستان در سال 2021 به 4.3% کاهش پیدا کرده است.در سال 2022 نیز به 3.7% کاهش پیدا کرد.

ویزای کار مجارستان برای ایرانیان

درخواست شما برای اخذ ویزای کار در مرجع قانونی یعنی سفارت مجارستان صورت می گیرد. اصلی ترین نیاز برای اخذ ویزای کاری این کشور ارائه یک پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای مجاری است.

کارفرمای مجاری می بایست اکثر این پروسه را طی نماید و برای فرد مجوز کاری دریافت نماید. اخذ مجوز کاری از سوی کارفرمای مجاری در مراجع دولتی و مهاجرتی این کشور صورت می پذیرد.

همانطور که در پاراگراف بالا ملاحظه شد اولویت در اختیار اتباع مجاری و اروپایی قرار خواهد داشت. اگر کارفرما نتواند نیروی مورد نظر خود را بر اساس روال قانونی در مجارستان یا اروپا پیدا کند.

حال با طی شدن این مراحل امکان پذیر خواهد بود که یک پیشنهاد کاری برای فرد خارجی ارسال دارد. این فرد هم با فراهم نمودن شرایط و مدارک مورد نیاز می تواند برای دریافت ویزا وقت مصاحبه بگیرد.

اقامت از طریق کار در مجارستان

فرد متقاضی می تواند با داشتن اقامت کاری قدم بزرگی را در اخذ اقامت دائم این کشور بردارد. انواع متفاوتی از اقامت کاری در این کشور وجود دارد که در تمامی حالات امکان اخذ اقامت وجود دارد.

متقاضی می تواند پس از گذشت 3 تا 5 سال و پرداخت منظم مالیات جهت اقامت دائم درخواست نماید. برخی کشورهای انگلیسی زبان شرایط دریافت اقامت دائم را از طریق کار در همان ابتدا دارا هستند.

جالب است که هم اکنون کشورهای ثروتمند و همچنین توسعه یافته نظیر آلمان و اتریش توانسته اند که تعداد زیادی از تقاضاها را در راستای جذب نیروهای کاری متخصص و ماهر که در حوزه های فنی مهندسی و پزشکی دارای فعالیت می باشند را جذب نمایند.

در این کشورها شرایط دریافت ویزای جستجوی کار بدون داشتن پیشنهاد کاری فراهم است. این موقعیت در بسیاری از کشورهای اروپایی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا وجود نخواهد داشت.

یکی از بیشترین نرخ درخواست را برای ویزای کار در کشورهای اروپایی کشور آلمان داراست. در واقع به دلیل شرایط اقتصادی فوق العاده ویزای کار آلمان از جمله پرطرفدارترین روش های مهاجرتی بین افراد است.

اخذ ویزا جهت کار در مجارستان

برای اخذ ویزای کاری مجارستان مدارک ذیل باید به سفارت ارائه شوند:

 • ارائه نامه پیشنهاد کاری
 • ارائه نامه ای به عنوان تمکن مالی
 • مشخص شدن محل اقامت و اسکان شما در مجارستان در طول اقامت
 • ارائه مدارک تحصیلی متناسب با نوع موقعیت کاری
 • ارائه سوابق کاری و گواهی کاری از کمپانی های قبلی
 • پاسپورت و ارائه 2 قطعه عکس پاسپورتی
 • بیمه نامه

همانطور که مشاهده می شود اخذ ویزای کاری مجارستان نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی دارد و با توجه به عضویت مجارستان در اتحادیه اروپا این امر با سختگیری های اعمال شده از سوی اتحادیه رو به رو خواهد بود. هزینه اخذ ویزا کار در مجارستان و هزینه تمدید ویزای کار در این کشور متغیر می باشد.

پارامترها میزان هزینه به یورو
هزینه ویزا کار مجارستان 60€
هزینه تمدید ویزای کار در مجارستان 3000€

مدت زمان تایین نتیجه اولیه اخذ ویزای کاری در کشور مجارستان حدودا 21 روز می باشد و مدت زمان اعلام نتیجه نهایی اخذ ویزای کار در مجرستان حدودا 70 روز بعد از درخواست اولیه می باشد.

لازم به ذکر است که شما دوست عزیزی که درخواست ویزای کار در مجارستان را داده اید، می توانید ظرف 8 روز نسبت به درخواست در صورت نارضایتی ازمراحل اخذ ویزا اعتراض بزنید. هزینه ثبت اعتراض 20€ (یورو) می باشد.

نرخ بیکاری در مجارستان

نرخ بیکاری از فاکتورهای بسیار مهمی است که قبل از مهاجرت باید بدان توجه کرد. نه تنها در مورد پروسه های کاری بلکه چنانچه قصد مهاجرت به کشوری از طریق سایر روش ها را دارید نیز باید به این موضوع توجه لازم را داشته باشید.
زیرا که می تواند تأثیر بسزایی روی تصمیم شما گذاشته و حتی در مواردی انتخاب شما را تغییر دهد. نرخ بیکاری مجارستان همانطور که در نمودار زیر می بینیم بسیار پایین می باشد و می توان گفت که سیر نزولی خود را تقریباً از سال 2013 آغاز کرده است.
این نرخ در ماه آخر سال 2019 به کمترین مقدار خود یعنی 3.32 درصد رسیده و از این تاریخ مجدد افزایش داشته است. با این حال همچنان زیر 5 درصد است که این موضوع گواه شرایط مساعد کار در مجارستان می باشد.

 

روند اخذ مجوز کاری از اداره کار مجارستان

فرآیند درخواست مجوز کار به طور معمول 25 روز زمان میبرد و بر اساس قوانین، دارای 2 مرحله میباشد:

مراحل شرح
مرحله اول اخذ تقاضای کار از جانب کارفرما
مرحله دوم آگهی کار در راستای استخدام نیروی کاری داخلی

نکات و شرایط مربوط به دریافت کار در کشور مجارستان عبارتند از:

 • در راستای استخدام نیروی کار خارجی، نوع پاسپورت بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 • اگر فرد شهروندی از کشورهای اتحادیه اروپا باشد همانند یک مجاری حق کار در این کشور دارد.
 • نیروی کار خارجی بایستی از یک کارفرما با ارسال یک قرارداد کاری دعوت بکار شود.
 • این پروسه تماما از سوی کارفرمای مجاری بایستی پیگیری و محقق شود.
 • برخی کارفرماها در برخی مشاغل به دنبال نیروی کار متخصص خود هستند که در مجارستان وجود ندارد.
 • پروسه دریافت مجوز کاری از سوی کارفرمای مجاری حدود 9 ماه به طول می انجامد.
 • کارفرما باید قبل از دریافت مجوز باید 15 روز این موقعیت کاری را برای نیروی کار مجارستانی آگهی نماید.
 • چنانچه نیروی کار مورد نظر یافت نشد و اولویتهای اروپایی هم طی شد نوبت به نیروی کار خارجی میرسد.
 • اگر همه این موارد طی شود امکان درخواست مجوز از سوی کارفرما خواهد بود.
 • این مجوز کار در مدت زمانی به میزان 10 الی 15 روز کاری آماده خواهد شد.

پذیرش نیروی کار شرکت های مجازی مجارستان

شرایط پذیرش نیروی کار از طریق شرکت های مجازی یک سری شرایط وجود دارد که افراد می بایست مد نظر داشته باشند: ثبت آگهی جذب نیرو در اداره کار مجارستان مدت 15 روز (در صورت نبود جویای کار مجارستانی، فرد میتواند به پذیرش جویای کار خارجی اقدام کند.)

فرد خارجی پس از این که درخواست خود را جهت کار به یکی از سفارت خانه های مجارستان ارائه داد درصورت تایید اولیه ویزای فرد جویای کار، این امکان برای شخص فراهم است که جهت انجام روند اداری ویزای کار خود به عنوان توریست وارد خاک کشور مجارستان شود.

نکته قابل توجه این است که تا نتیجه نهایی وضعیت کاری فرد، اقامت 30 روزه برای شخص و همراهانش وجود دارد و فرد حتما باید آدرس اقامت موقت خود را به اداره مهاجرت در کشور مجارستان ارسال کند.

 

موسسات کاریابی در مجارستان

همانطور که گفتیم مهم ترین پیش شرط کار در مجارستان داشتن یک دعوتنامه شغلی است. بنابراین شما می بایست در ابتدا برای این موضوع اقدام کنید.
در این راستا می توانید با موسسات کاریابی معتبر مکاتبه کرده و یک موقعیت شغلی را متناسب با شرایط خود پیدا کنید. بسیاری از این موسسات علاوه بر نقش ارتباطی بین کارفرما و متقاضی، خدمات دیگری همچون مشاوره جهت چگونگی تدوین رزومه و نحوه مصاحبه با کارفرما ارائه می دهند.

 

موسسات کاریابی مجارستان سایت های معتبر کاریابی
کاریابی  Hays Hungary.xpatjobs.com
کاریابی  Adecco Workabroad.ph
کاریابی Reed Glassdoor.com
کاریابی Randstad Workania.hu
کاریابی Grafton Iagora.com

ویزای همراه در مجارستان

برای بیشتر متقاضیان کار در مجارستان، امکان بردن همراه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همراه در عموم روش ها از جمله ویزای کاری مجارستان به معنای همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد.

البته شما می بایست نشان دهید که با پیشنهاد شغلی خود توانایی ساپورت خانواده را خواهید داشت در غیر این صورت شاید لازم شود که مبلغی را به عنوان تمکن مالی در حساب خود قرار دهید.

با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی در مجارستان، این کشور می تواند گزینه خوبی برای مهاجرت خانوادگی به شمار رود.

اما اینکه آیا شرایط مهاجرت به مجارستان با امکانات و شرایط شما سازگار می باشد یا نه، جای بررسی دقیق تری دارد. ولی به طور کلی چنانچه شما یک دعوتنامه شغلی معتبر از کارفرمایی در مجارستان داشته باشید، می توانید به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال خود به این کشور مهاجرت کنید.

تابعیت مجارستان

وقتی شما تصمیم  می گیرید که به یک کشور خارجی مهاجرت کنید، در اکثر موارد قصد ماندن و دریافت اقامت دائم و تایعیت آن کشور را دارید.
بنابراین اینکه شرایط اخذ شهروندی کشور مقصد چگونه است از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. اگر شما با ویزای کار در مجارستان به این کشور مهاجرت کرده اید، پس از 8 سال زندگی متناوب در این کشور در صورت نداشتن سوء سابقه می توانید جهت دریافت تابعیت مجارستان اقدام نمایید.
اگر شما از طریق سایر روش های مهاجرتی در سن پایین به این کشور مهاجرت کرده و یا با یک تبعه مجارستان ازدواج کنید، این مدت به ترتیب به 5 سال و 3 سال کاهش می یابد.
4.5/5 - (2 امتیاز)

4 دیدگاه

 • سلام بنده ۴۸ ساله و مجری تاسیسات آب و فاضلاب هستم و سه مدرک فنی حرفه ای در رابطه با شغلم دارم.آیا میتونم همراه همسر و پسر ۶ ساله ام به مجارستان مهاجرت کنم؟ ویا به کدام کشور میتونم مهاجرت کنم؟

  • ممنون از شما،و در جواب باید عرض کنیم که ،بله شما میتونید مهاجرت کنید،تنها کاریم که باید انجام بدید تماس با موسسه هستش.

 • من نسبت به مجارستان شناختم کمه.می تونم تحصیلی برم اما میترسم هزینه ها اذیتم کنه.پیشنهاد شما چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *