مهاجرت به ایتالیا،انواع روشهای مهاجرت به ایتالیا و هر آنچه که برای مهاجرت به ایتالیا نیاز میباشد در مقاله زیر بصورت کامل توست متخصصین ویزاتیک ارائه میگردد

 

به طور کلی دو شیوه کلی برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد که آن را می توان به اقامت کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی کرد.

افرادی که به منظور درمان، دوره های مطالعاتی کوتاه مدت یا به عنوان یک توریست راهی کشور ایتالیا می شوند، در حقیقت اقامتی موقت و کوتاه مدت در این کشور خواهند داشت و باید در یک بازه زمانی حداکثر 6 ماهه خاک این کشور را ترک کنند.

در صورتی که فردی برای مدتی طولانی تر در خاک ایتالیا بماند، مهاجرت او موقت اما بلند مدت خواهد بود و امکان تبدیل آن به اقامت دائم نیز وجود خواهد داشت.

روشهای مهاجرت به ایتالیا

مهم ترین روش های مهاجرت (6 راه اصلی) به کشور ایتالیا در سال 2022 عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق تحصیل
 • از طریق کار
 • مهاجرت از طریق تمکن مالی
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • از طریق پناهندگی
 • مهاجرت از طریق پیوستن به خانواده

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در میان شیوه های پر طرفدار مهاجرتی به ایتالیا محسوب می شود که به سبب عضویت در شنگن و اتحادیه اروپا و ارائه بورسیه های تحصیلی مختلف و هزینه های پایین تحصیل مورد توجه دانشجویان بین المللی فراوانی بوده است. کودکان در ایتالیا آموزش را از مهدکودک آغاز می نمایند و مدارس ایتالیا سه دوره آموزشی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم را ارائه می دهند.

سن ورود به مهدکودک در ایتالیا 3 سالگی است و کودکان از 6 تا 11 سالگی در مدارس ابتدایی، از 11 تا 14 سالگی در دوره متوسطه اول و از چهارده تا هفده و یا 19-18 سالگی در مقطع متوسطه دوم تحصیل می نمایند. آموزش برای دانش آموزان 6 تا 16 ساله در ایتالیا اجباری محسوب می شود.

دانش آموزان تنها در صورتی می توانند به مقاطع تحصیلی بعدی راه یابند که حداقل در نیمی از درس های خود موفق عمل نموده باشند. در جدول زیر به نام و شهریه چند مدرسه بین المللی در ایتالیا اشاره شده است:

نام مدرسه

شهریه

مدرسه CCI ترمی 16000 هزار یورو
مدرسه لوئیس سالانه 8500 تا 13200 یورو
مدرسه ناپل ISN ماهانه 448 تا 964 یورو
مدرسه تورین سالانه 6400 تا 12250 یورو

پس از پایان دوره مدرسه و اخذ دیپلم 12 ساله افراد می توانند در مقطع کارشناسی تحصیل نمایند. اغلب تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا به زبان ایتالیایی است، اما در برخی دانشگاه ها تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. اغلب دانشگاه های ایتالیا آزمون ورودی دارند به نحوی که شرکت در آزمون SAT و یا ACT به جهت ورود به دانشگاه ضروری است.

برای تحصیل در این مقطع لازم است فرد مدرک زبان ایتالیایی حداقل B2 و یا آیلتس 6 داشته باشد.

دوره کارشناسی در ایتالیا چهار ساله است و دانشجویان تا 10 ساعت در هفته اجازه کار دارند. لازم به ذکر است که متقاضیان قادر خواهند بود تنها تا سن 22 سال به جهت تحصیل در این مقطع اقدام نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به طور معمول 2-1 سال به زمان خواهد برد و دانشجویان می توانند به دو زبان ایتالیایی و یا انگلیسی تحصیل نمایند.

البته برای تحصیل در این مقطع نیز محدودیت سنی دارد و افراد نهایتاً تا 30 سالگی می توانند برای تحصیل در این مقطع درخواست دهند.

مهمترین مدارکی که برای اخذ پذیرش از ایتالیا در سال 2022 نیاز خواهد بود عبارتند از:

 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • ریز نمرات ترجمه شده در مقاطع قبل تحصیلی
 • ترجمه مدرک تحصیلی آخرین مقطع تحصیلی
 • گزارش شرح دروس برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد
 • حداقل دو انگیزه نامه از طرف اساتید برجسته برای مقطع کارشناسی ارشد
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس 6 برای رشته های انگلیسی زبان
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B2 برای رشته های ایتالیایی زبان
 • انگیزه نامه تحصیلی متقاضی

مهاجرت به ایتالیا از طریق کار

اخذ ویزای کاری  یا کار در ایتالیا یکی از راه های مهاجرت به ایتالیا محسوب می شود که علاقه مندان بسیاری دارد. با این حال، باید توجه داشت که مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق کار نیازمند آن است که متقاضی از کارفرمایی معتبر در این کشور پیشنهاد شغلی (Job Offer) داشته باشد و دعوتنامه کاری از وی دریافت نماید.
البته این کار طبق قوانین خاصی صورت می پذیرد و لازم است که شغل مورد نظر در روزنامه و اینترنت در کشور مورد نظر و در اتحادیه اروپا آگهی شود و در صورتی که نیرویی مثل نیروی مورد نظر در ایتالیا و اتحادیه اروپا پیدا نشود می توان فرد متقاضی را استخدام نمود.
با توجه به مشکلات این روش افراد در صورت واجد شرایط بودن می توانند به شیوه تحصیلی وارد کشور ایتالیا شوند تا بتوانند در محیط به کاریابی بپردازند.
در نمودار زیر به نرخ بیکاری ایتالیا در بازه زمانی سال های اخیر اشاره شده است. بر اساس اطلاعات ارائه شده در نمودار می توان مشاهده نمود که نرخ بیکاری ایتالیا در انتهای این بازه زمانی بین 7 الی 10 درصد بوده است که می تواند تا حدی برای جویندگان کار در ایتالیا نگران کننده باشد،
زیرا طبیعتا هر چه نرخ بیکاری یک کشور بالاتر باشد، پیدا کردن کار مشکل تر خواهد بود و شهروندان همان کشور در اولویت برای جذب و استخدام دارند تا متقاضیان خارجی.

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذارانی که مایل به مهاجرت به ایتالیا هستند، می توانند برای مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند. ویزای سرمایه گذاری ایتالیا یک ویزای 2 ساله و قابل تمدید می باشد. افراد مقیم غیر اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری در ایتالیا می توانند از طریق راه های زیر اقدام کنند.

 1. خرید اوراق قرضه دولتی (به ارزش 2 میلیون یورو) که توسط جمهوری ایتالیا صادر شده است.
 2. ثبت شرکت در ایتالیا و فعالیت اقتصادی
 3. راه اندازی استارت آپ
 4. خرید ملک

از سال 2018 حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ایتالیا نصف شد. سرمایه اولیه از یک میلیون یورو به 500 هزار یورو برای سرمایه گذاری در شرکت های فعال و از 500 هزار یورو به 250 هزار یورو برای شرکت های تازه تاسیس رسید. دارایی شما باید به طور قانونی به دست آمده، قابل انتقال و به نام شما باشد.
پس از ارسال مدارک به صورت آنلاین درخواست شما توسط کمیته ویزای سرمایه گذاری ایتالیا بررسی می شود. این کمیته متشکل از نمایندگان چندین وزارت خانه و سازمان دولتی است.

ظرف مدت 30 روز نتیجه به شما اعلام می شود. بعد از آن 6 ماه فرصت دارید، از طریق سفارت ایتالیا درخواست ویزا کنید. با ورود به ایتالیا 3 ماه فرصت دارید، سرمایه گذاری خود را انجام دهید. در غیر این صورت ویزا باطل می شود.

 

فرد باید با این مبالغ در یک کدام از این برنامه ها اقدام به سرمایه گذاری کند:

 • ایجاد کارآفرینی یا اصطلاحا استارت آپ با سرمایه حداقل 500000€ (یورو)
 • سرمایه گذاری در یک شرکت ایتالیایی به مبلغ 1000000€ (یورو)
 • سرمایه گذاری در یک طرح نوآورانه به مبلغ 1000000€ (یورو)
 • خرید اوراق قرضه دولتی به مبلغ 2000000€ (یورو)

مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی

یکی از روش های مهاجرتی به کشورهای دیگر، مهاجرت از طریق پناهندگی است که هرگز نمی توان آن را به کسی توصیه کرد. زمانی که فردی خود را به عنوان پناهنده معرفی می کند، در حقیقت آینده خود را به دست دیگران سپرده است. درخواست پناهندگی در حقیقت به معنای قدم گذاشتن در یک مسیر بدون بازگشت است.

در صورتی که فردی از طریق پناهندگی اقامت کشور ایتالیا را بدست آورد، مقیم این کشور محسوب می شود اما باید در نظر گرفت که در صورتی که فرد این اقامت را بدست آورد در صورتی که بعدها ثابت شود که او حقیقت را در رابطه با دریافت پناهندگی بیان نکرده است، اقامت او لغو خواهد شد. بر اساس تصمیم پارلمان ایتالیا در سپتامبر 2019، پناهندگی در ایتالیا در وضعیت تعلیق گرفته است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق پیوست به خانواده

یکی دیگر از روش های مهاجرت به کشور ایتالیا، مهاجرت برای پیوستن به خانواده است. افرادی که با یکی از شهروندان کشور ایتالیا ازدواج کنند و بتوانند ازدواج خود را به صورت قانونی به ثبت رسانده و صحت آن را اثبات کنند، قادر خواهند بود تا به کشور ایتالیا مهاجرت کنند و در کنار همسر خود اقامت داشته باشند.

در صورت که فردی به صورت تحصیلی راهی ایتالیا شود، امکان همراه داشتن همسر خود در این کشور را نخواهد داشت مگر آنکه وی نیز اقامت کشور ایتالیا را از طریق تحصیل یا کار بدست آورد.

البته در صورتی که فردی به عنوان نیروی کار راهی ایتالیا شود، فرصت خواهد داشت تا پس از ورود به خاک این کشور، اقامت خود را قطعی کرده و با ارسال دعوت نامه برای اخذ اقامت اعضای خانواده خود نیز اقدام نماید.

منظور از اعضای خانواده تمام خویشاوندان وابسته فرد متقاضی است که شامل موارد زیر است:

 • همسر
 • فرزندان زیر 18 سال مگر آنکه در حال تحصیل باشند
 • پدر و مادر خود و همسر به شرط وابستگی اقتصادی

مهاجرت به ایتالیا از طریق خود حمایتی

یک نوعی از اقامت در ایتالیا وجود دارد که بدون توجه به سن، سطح زبان و تحصیلاتتان، به شما اجازه ورود و اقامت در ایتالیا را می دهد، ین نوع اقامت تمکن مالی یا خودحمایتی ایتالیا نامیده می شود.

روش خودحمایتی ایتالیا بدین گونه می باشد که شخص با استفاده از دارایی های خود می تواند اجازه اقامت در ایتالیا را کسب نماید میزان مبلغی که باید در حساب شخص متقاضی وجود داشته باشد 31 هزار یورو می باشد که به ازای اضافه شدن هر یک از اعضای خانواده به پرونده مبلغی اضافه می گردد.

در این نوع اقامت شخص می بایست در حدود 38,000 یورو به ازای فرد اصلی و همسر و حدود 2،000 یورو به ازای هر فرزند به صورت سالانه تامین نماید. اگر متقاضی 3 ماه از سال را در ایتالیا ساکن باشد می تواند برای اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور اقدام نماید.

مهاجرت به ایتالیا از طریق ورزش

متقاضیان برای مهاجرت به ایتالیا از طریق ورزش به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول تنها برای شرکت در مسابقات نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت که این افراد اجازه اقامت به مدت محدود را در ایتالیا دارند و پس از اتمام مسابقات و مدت ویزای خود می بایست این کشور را ترک نمایند، به این نوع ویزا، ویزا برای رویدادهای ورزشی در ایتالیا گفته می شود.

دسته دوم شامل افرادی است که می خواهند در باشگاه های ایتالیا به ورزش مشغول شوند. این نوع ویزا که نوعی از ویزاهای کاری محسوب می شود برای آن دسته از متقاضیان ورزشکاری است که از یک کارفرما پیشنهاد کاری دارند.

یک انجمن ورزشی در ایتالیا که مایل به استفاده از خدمات یک حرفه ای خارجی است، ابتدا باید این موضوع را با تکمیل دو فرم درخواست موجود در سایت اینترنتی C.O.N.I اعلام کند. فرم اول (modello SP) پیش نویس قرارداد پیشنهادی اقامت و درخواست فردی برای ارائه خدمات حرفه ای در زمینه ورزش و تفریح ​​است.

فرم دوم (richiesta di dichiarazione nominativa d’assenso per lavoro subordinato / sport) باید حاوی اطلاعات شخصی متقاضی خارجی دعوت شده به کار، نوع فعالیت ورزشی که او انجام خواهد داد و اعلامیه ای مبنی بر اینکه فرد خارجی به این کشور منتقل می شود، باشد.

متقاضی می بایست به شهری که به دلایل ورزشی، انجمن، تیم و باشگاهی از او دعوت به کار کرده است، نقل مکان کند. فرم های تکمیل شده باید به فدراسیون ورزش کشور ایتالیا که انجمن ورزشی متقاضی در آنجا ثبت شده است ارسال شود و یک نسخه از فرم دوم نیز باید به Questura ارسال شود.

پس از دریافت مدارک از فدراسیون ورزش های کشور ایتالیا، C.O.N.I بررسی های مربوط به در دسترس بودن سهمیه ها را انجام می دهد و در صورت عدم وجود مانع برای ورود ورزشکار خارجی، مجوز مناسب (dichiarazione nominativa di assenso) را صادر می کند.

این مجوز به سفارت ایتالیا در کشور مبدا شهروند خارجی و اداره مهاجرت استانی که مقر انجمن ورزشی دعوت کننده خارجی در آنجا واقع است، ارسال می شود. با ورود به ایتالیا، فرد خارجی به همراه نماینده قانونی جامعه ورزش باید برای امضای قرارداد اقامت به اداره مهاجرت مراجعه کند.

مهاجرت به ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

یکی دیگر از راه های مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق تولد در این کشور می باشد. به طور کلی تمامی کشور های دنیا برای اعطای تابعیت به فرزندان از دو سیستم با نام های خاک و خون تبعیت می کنند.

کشور ایتالیا مثل اغلب کشور های دیگر اروپایی از سیستم خون برای کودکان متولد شده استفاده می کند یعنی در صورتی به کودک تابعیت کشور ایتالیا اعطا می گردد که پدر او تبعه ایتالیا باشد.

همچنین در صورتی که مادر کودک تبعه ایتالیا باشد اگر کودک بعد از تاریخ 1 ژانویه سال 1948 میلادی متولد شده باشد می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند. البته کودکانی که از پدر و مادری نامشخص هستند و در ایتالیا متولد شده اند نیز می توانند تابعیت کشور ایتالیا را اخذ نمایند.

شرایط تولد در ایتالیا بسیار پیچیده است که بهتر است قبل از هر گونه اقدامی با وکیل امور مهاجرت متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

 

 مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه هایی که برای مهاجرت به ایتالیا می توان به آن اشاره کرد مهاجرت از طریق ازدواج در ایتالیا می باشد، زیرا اگر فردی با تبعه ایتالیا ازدواج کند می تواند اقامت این کشور را به دست آورد. در ادامه چند نکته مهم در رابطه با شرایط مهاجرت به ایتالیا از طریق ازدواج که دانستن آن ها واجب می باشد را بررسی خواهیم کرد:

 

هنگامی که متقاضی قصد ارائه درخواست را دارد و به مدت حدوداً چهل و هشت ماه بعد از ارائه درخواست ازدواج ان ها ثبت شده باشد

ارائه مدارکی که ثابت کند زوج درخواست طلاق نداده اند مثلاً به شکل استشهاد

ارائه مدارکی همچون شناسنامه، سند ازدواج زوج و استشهاد بسیار ضروری و لازم می باشد

توجه داشته باشید که برای درخواست تابعیت کشور ایتالیا از طریق ازدواج باید به صورت اینترنتی درخواست خود را ارائه نمایید

 

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *