ویزای ایتالیا


ویزای ایتالیا ،انواع ویزاهای ایتالیا و روشهای اخذ ویزای ایتالیا در مقاله زیر ارائه میگردد.

کشور ایتالیا یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن است و در جنوب قاره اروپا قرار دارد و تمامی مسافرینی که قصد رفتن به کشور ایتالیا را دارند ، باید حتما ویزای این کشور را دریافت کنند. ویزای توریستی شینگن ایتالیا برای افرادی صادر می شود که به هدف گردش و بازدید از جاذبه های زیبای گردشگری کشور ایتالیا ، قصد اقامت چند روزه و سه ماهه را در ایتالیا دارند.

 

انواع ویزای ایتالیا

ویزای شینگن ایتالیا، با توجه به هدف سفر متقاضی، در انواع مختلفی صادر می‌شود. ویزای توریستی، ویزای سرمایه گذاری و ویزای تحصیلی رایج ترین ویزایی هستند که از سوی سفارت ایتالیا برای متقاضیان ایرانی صادر می‌شود.

به‌طورکلی، دو نوع ویزا در ایتالیا وجود دارد: ویزای کوتاه‌مدت و ویزای بلندمدت.

 • ویزای کوتاه مدت یا ویزای نوع C ایتالیا به شما امکان اقامت به مدت سه ماه یا ۹۰ روز در ایتالیا را می‌دهد.
 • ویزای بلندمدت ملی یا ویزای نوع D ایتالیا، امکان اقامت در این کشور برای بیش از ۹۰ روز را فراهم می‌کند.

ویزای نوع C یا ویزای نوع D ایتالیا؟ برای اینکه بهتر بتوانید تشخیص دهید که کدام‌یک از انواع ویزای ایتالیا مناسب شماست، به جدول زیر توجه کنید:

انواع ویزای کوتاه مدت ایتالیا (نوع C) انواع ویزای بلند مدت ایتالیا (نوع D)
ویزای توریستی ایتالیا ویزای تحصیلی بلندمدت ایتالیا
ویزای تجاری ایتالیا ویزای کاری ایتالیا
ویزای تحصیلی کوتاه مدت ایتالیا ویزای اتحاد خانواده
ویزای تحقیقاتی کوتاه مدت ایتالیا ویزای سرمایه گذاری ایتالیا
ویزای ترانزیت ایتالیا ویزای ثبت شرکت ایتالیا
ویزای ملاقات خانواده ایتالیا ویزای درمان طولانی مدت
ویزای ورزشی ایتالیا

 

 • ویزای توریستی ایتالیا

یکی از انواع ویزایی که بیشترین متقاضی را دارد ویزای توریستی است. ویزای توریستی به مسافر این امکان را می دهد که به مدت نود روز در خاک کشور ایتالیا بمانند و از جاذبه های آن دیدن کنند.

 • ویزای تجاری ایتالیا

این ویزا توسط افرادی اخذ می شود که قصد سرمایه گذاری و تجارت در ایتالیا را داشته باشند. این ویزا هم دارای اعتبار می باشد.

 • ویزای پزشکی ایتالیا

افرادی که دچار بیماری خاصی هستند برای درمان می توانند به کشور ایتالیا سفر کنند. ایتالیا ویزای پزشکی را در اختیار افراد قرار می دهد تا بتوانند در خاک ایتالیا تحت درمان قرار بگیرند.

 • ویزای فرهنگی- ورزشی ایتالیا

از دیگر ویزاهای ایتالیا ویزای فرهنگی و ورزشی است. این ویزا بیشتر توسط ورزشکاران و بازیگران اخذ می شود. افرادی که صاحب هنر و یا توانایی خاصی هستند می توانند این ویزا را اخذ کنند.

 • ویزای ترانزیت ایتالیا

با این ویزا می توانید به مدت محدود وارد فرودگاه کشور ایتالیا شوید و با توجه به نوع ویزای ترانزیت خود از مرز هوایی و یا زمینی این کشور را در کمتر از 48 ساعت ترک کنید.

 • ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی توسط دانشجویان یا افرادی اخذ می شود که دعوت‌نامه تحصیلی از یک دانشگاه یا مرکز علمی معتبر در ایتالیا داشته باشند. برای اخذ این نوع ویزا باید وقت تحصیلی سفارت ایتالیا را اخذ کنید

 • ویزای کاری ایتالیا

در صورتی که یک دعوت‌نامه از سوی کارفرمایی معتبر داشته باشید، می توانید ویزای کار ایتالیا را اخذ کنید.

 • ویزای الحاق به همسر ایتالیا

در صورتی که همسر متقاضی دارای اقامت دائم ایتالیا باشد و یا شهروند این کشور باشد، متقاضی می تواند ویزای الحاق به همسر را اخذ کند.

ویزای ایتالیا و مدارک مورد نیاز

 

برای دریافت ویزای ایتالیا، دو دسته مدارک عمومی و مدارک اختصاصی ارائه کنید. مدارک عمومی، مدارکی است که برای هر یک از انواع ویزای ایتالیا باید ارائه کنید و یکسان است. اما مدارک اختصاصی برای هر نوع ویزای درخواستی منحصر به فرد است.

مدارک عمومی ویزای ایتالیا عبارتند از:

📑 فرم درخواست ویزای ایتالیا

📑 گذرنامه فعلی شما و کلیه گذرنامه های قبلی

📑 دو قطعه عکس ۳,۵×۴,۵

📑 رزرو بلیط هواپیما و واچر هتل

📑 ارائه دعوت نامه (در صورت وجود)

📑 گردش حساب و تمکن مالی

📑 گواهی اشتغال به کار و یا گواهی اشتغال به تحصیل

📑 اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی

📑 بیمه مسافرتی

📑 اصل و ترجمه سند ازدواج (در صورت متاهل بودن)

 

 

تمکن مالی موردنیاز جهت دریافت ویزای توریستی ایتالیا

 

مقامات ایتالیایی از شما می‌خواهند ثابت کنید که از امکانات مالی لازم برای حمایت از خود در طول اقامت خود در ایتالیا برخوردار هستید. بسته به مدت اقامت شما، این هزینه به شرح زیر است:

 • حداکثر تا 5 روز: مبلغ کلی 269.60 یورو برای هر نفر و 212.81 یورو برای دو نفر و بیشتر است.
 • 6-10 روز: مبلغ روزانه 44.93 یورو برای هر نفر و 26.33 یورو برای دو نفر و بیشتر است.
 • 11 تا 20 روز: مبلغ کلی 51.64 یورو برای هر نفر و 25.82 یورو برای دو نفر و بیشتر است، به‌علاوه مبلغ روزانه 36.67 یورو برای هر نفر و 22.21 یورو برای دو نفر و بیشتر است.
 • بیش از 20 روز: مبلغ کلی 206.58 یورو برای هر نفر و 118.79 یورو برای دو نفر و بیشتر است، به‌علاوه مبلغ روزانه 27.89 یورو برای هر نفر و 17.04 یورو برای دو نفر و بیشتر است.

 

ویزای ایتالیا و ریجکت شدن

 

به منظور اخذ ویزای شینگن ایتالیا قبل از هر اقدامی باید با یک وکیل مهاجرت مجرب در این زمینه مشورت کرد و آگاهانه نسبت به ارائه، تهیه و چیدمان مدارک اقدام کرد. نکات زیر از مواردی است که در هنگام درخواست ویزای توریستی این کشور بهتر است رعایت شوند تا باعث جلوگیری از  ریجکت شدن ویزای شینگن ایتالیا  شود:

 • بهتر است صادق بوده و در سفارت با آفیسر کاملا صادقانه صحبت کنید. تحت هیچ شرایطی اطلاعات نادرست و اشتباه ارائه ندهید چرا که علاوه بر اینکه آفیسر اجازه ریجکت کردن ویزا را دارد، اجازه دارد فرد را تا 10 سال از اخذ هرگونه ویزا در این کشور محروم کند.
 • جهت آنکه اطمینان خاطر  آفیسر از اینکه نمی خواهید در این کشور پناهنده شوید و هدف شما فقط سفر تفریحی و گردشگری است باید مدارک لازم مبنی بر بازگشت به کشور خود را ارائه دهید. زیرا یکی از مواردی که منجر به ریجکتی ویزای ایتالیا می شود عدم اطمینان آفیسر از بازگشت متقاضی به کشورش است.
 • تمکن مالی قوی ارائه دهید تا افسر رسیدگی به پرونده از اینکه از عهده مخارج سفر خود برخواهید آمد مطمئن شود.
 • هنگام مصاحبه بدون استرس و با اعتماد به نفس بالا صحبت کنید و انگیزه سفر خود را کاملا واضح بیان کنید.
 • عدم ارائه ی تمکن مالی قوی مانند پرینت گردش حساب و سند ملکی معتبر و همچنین ارائه مدارک ناقص، متناقض و غیر شفاف ممکن است درصد ریجکت شدن ویزای ایتالیا شما را افزایش دهد.

 

ویزای ایتالیا و رفع ریجکتی

 

بر ای رفع ریجکتی ویزای ایتالیا و اعتراض به رد درخواست خود بهتر است در طی یک نامه به سفارت ایتالیا و خطاب به افسر مربوطه دلایل خود را توضیح داده و مدارکتان را تکمیل نموده و دوباره ارسال نمایید.

اگر افسر پرونده از بازگشت شما به کشورتان مطمئن نیست بهتر است در صورت وجود، اسناد ملکی بیشتری ضمیمه کنید و وابستگی خود را به کشورتان اعلام کنید.

رزرو هتل و یا اجاره نامه مکانی را که در ایتالیا قصد استقرار در آن را دارید ارائه دهید تا افسر از اینکه محلی برای اقامت دارید مطمئن شود.

در تهیه گواهی عدم سوء پیشینه به هیچ عنوان سهل انگاری نکنید، زیرا در صورتیکه آفیسر پرونده متوجه شود فرد متقاضی دارای سابقه کیفری است با درخواست او موافقت نمی شود.

 

نکات ویزای ایتالیا

 

 • ارائه اصل تمامی مدارک مربوط به ویزای ایتالیا به شرکت قصران گشت الزامیست. تمام مدارک ارائه شده تا پایان سفر نزد شرکت قصران گشت باقی می‌ماند.
 • وقت سفارت اعلام شده از جانب شرکت قصران گشت غیر قابل تغییر می باشد.
 • درصورت صلاح‌دید کارشناسان یا سفارت مربوطه، مسافر موظف به ارائه مدارک تکمیلی است.
 • لزوم ارائه ضمانت نامه بانکی جهت بازگشت از سفر و مبلغ آن به ازای هر نفر پس از بررسی مدارک متقاضی به ایشان اعلام می‌گردد.
 • با توجه به اینکه کلیه مدارک ارائه شده توسط شرکت مجری و سفارت مورد استعلام قرار می‌گیرد، توصیه می‌گردد، کلیه مدارک مستند و قابل استعلام باشند.
 •  رزرو هتل و یا اجاره نامه مکانی را که در ایتالیا قصد استقرار در آن را دارید ارائه دهید تا افسر از اینکه محلی برای اقامت دارید مطمئن شود.
 • در تهیه گواهی عدم سوء پیشینه به هیچ عنوان سهل انگاری نکنید، زیرا در صورتیکه آفیسر پرونده متوجه شود فرد متقاضی دارای سابقه کیفری است با درخواست او موافقت نمی شود.

آدرس سفارت ایتالیا در ایران

 

کنسولگری ایتالیا در ایران، تهران، خیابان جردن، خیابان نلسون ماندلا (بولوار آفریقای سابق)، بن‌بست فرزان شرقی، پلاک 15 قرار دارد.

 • شماره های تماس:
  •  ۰۰۹۸۲۱۸۸۷۸۳۴۹۸
  •  ۰۰۹۸۲۱۸۸۱۹۰۱۶۰

منابع

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *