تحصیل پزشکی در روسیه


تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه با دانشگاه های معتبر در سطح جهانی به همراه هزینه های مقرون به صرفه می تواند گزینه بسیار جذابی برای کسانی که رویای پزشک شدن را دارند باشد. امروزه یکی از مطرح ترین کشورهای جهان در عرصه های مختلف ، کشور روسیه است که می تواند مقصد مهاجرین از سراسر جهان با اهداف مختلف باشد در میان تمامی مسیرهای ممکن مهاجرت به این کشور می توان گزینه تحصیل پزشکی در روسیه را یکی از بهترین آنها دانست.

روسیه برای دانشجویان، محیطی چندفرهنگی را ارائه می‌دهد. برنامه درسی دانشگاه‌های پزشکی روسیه باتوجه به استانداردهای بین‌المللی، هرساله به روز می‌شود. دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه، تشویق می‌شوند تا در سمینارها و کنفرانس‌های مختلف در دانشگاه‌های دیگر شرکت کنند. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا تجربه و دانش خوبی در زمینه پزشکی کسب کنند.

مدت زمان تحصیل دوره عمومی پزشکی در روسیه بین ۶ الی ۷ سال طول می‌کشد. با توجه به هزینه نسبتا پایین تحصیل در روسیه، هزینه کلی زندگی و تحصیل در این کشور، در مقایسه با دیگر کشورها معقول خواهد بود.

دوره‌های پزشکی در روسیه به زبان‌های انگلیسی و روسی تدریس می‌شوند. دانشجویان رشته پزشکی همچنین زبان روسی را آموزش می‌بینند، زیرا با یادگیری زبان روسی دانشجویان می‌توانند در طول زمان فعالیت پزشکی در کلینیک و بیمارستان با بیماران ارتباط برقرار کنند.

حدود ۵۰ دانشگاه و کالج پزشکی در روسیه وجود دارند که تحت نظارت وزارت بهداشت عمومی فدراسیون روسیه فعالیت می‌کنند و مدارک تحصیلی ارائه‌شده توسط آن‌ها در مجامع جهانی و یونسکو شناخته‌شده و معتبر است.

شرایط ورود به رشته های پزشکی در کشور روسیه

برای ورود به رشته پزشکی در روسیه شما باید حتما آزمون ورودی دانشگاه مد نظر خود را قبول شوید که این آزمون یا به زبان روسی می باشد یا انگلیسی. کسانی می توانند برای آزمون اقدام کنند که آخرین مدرک تحصیلی آنان دیپلم باشد و یا اینکه دوره های پیش پزشکی را که در آن دروس زبان، زیست شناسی و علوم فیزیک و شیمی تدریس شده است را گذرانده باشند.
شرط قبولی در این آزمون کسب نمره پنجاه درصدی از این دروس می باشد. از آنجائیکه که برای قبولی در این آزمون، آن هم به زبان دیگر، شما نیاز به آمادگی پیش از آزمون دارید، می توانید ابتدا در دوره های پیش پزشکی تحت عنوان پادفکت شرکت کنید تا با آمادگی بیشتری در این آزمون شرکت کنید. در این دوره زبان روسی و دروسی همچون فیزیک، شیمی و زیست شناسی تدریس می شود.
طول دوره پادفکت یک سال تحصیلی می باشد و اشخاصی که در این دوره شرکت می کنند زبان روسی را یاد می گیرند و میتوانند برای دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران، آزمون ورودی بدهند. همانطور که پیشتر گفته شد تحصیل پزشکی در روسیه به زبان انگلیسی مورد تایید نمی باشد.
حداقل معدل برای تحصیل پزشکی در روسیه کسب 50 درصد از نمرات آزمون می باشد. پس از قبولی در این آزمون شما می توانید وارد رشته پزشکی یا دندانپزشکی شوید. هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه متفاوت است همینطور هزینه تحصیل در دوره های پادفکت نیز 5 تا 10 هزار دلار می باشد.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

دانشجویان بین المللی در روسیه از مزایای بسیاری بهره مند خواهند شد از جمله:

 1. کیفیت آموزش پزشکی در روسیه بسیار بالاست و دولت روسیه همواره در صدد توسعه علم پزشکی در این کشور است.
 2. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا مقرون به صرفه است و همچنین نیاز های زندگی در این کشور با هزینه ای مناسب رفع می شوند.
 3. مدرک پزشکی دریافتی از دانشگاه های روسیه با توجه به تاییدیه ی سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، اعتبار جهانی دارند.
 4. امکان تحصیل پزشکی به زبان های روسی و انگلیسی وجود دارد. برخی دانشگاه ها امکان تحصیل به زبان فرانسه را نیز در برنامه های پزشکی خود جای داده اند.
 5. دانشجویان پزشکی، فرصت کسب تجربه را در زمان کار آموزی خود در بیمارستان های فوق تخصصی روسیه، خواهند داشت.

دانشگاه‌های برتر روسیه برای تحصیل پزشکی

کیفیت دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه بسیار بالا است. دانشگاه‌های پزشکی در کشور روسیه از برنامه درسی بین‌المللی پیروی می‌کنند. علاوه‌بر تحصیل؛ هزینه زندگی در روسیه بسیار پایین بوده و همچنین زیرساخت‌های باکیفیت برای دانشجویان بین‌المللی جهت داشتن زندگی راحت و با هزینه کم فراهم شده است. دولت روسیه نگاهی دقیق به دانشگاه‌های پزشکی و کمک به حفظ استانداردهای نظام آموزش عالی پزشکی در کشور خود دارد.تعداد ۱۷ دانشگاه روسیه در سال ۲۰۲۳ دارای رتبه جهانی زیر ۵۰۰ بودند.

نام دانشگاه شهریه سالیانه (دلار) هزینه خوابگاه سالیانه (دلار)
دانشگاه علوم پزشکی آلتای 3700 500
دانشگاه علوم پزشکی کورسک 5100 1000
دانشگاه علوم پزشکی داغستان 3000 1000
دانشگاه علوم پزشکی سایتیوکار 4250 1200
دانشگاه فدرال خاور دور 3000 1000
دانشگاه ایالتی تامبوف 4200 1200
دانشگاه علوم پزشکی ایالتی کوبان 3500 700
دانشگاه علوم پزشکی ولگوگراد 6000 1100
دانشگاه علوم پزشکی کازان 7000 600
دانشگاه علوم پزشکی باخچار 3500 900
دانشگاه فدرال کریمه 4250 600
اولین دانشگاه علوم پزشکی مسکو 10000 1800
دانشگاه دوستی مردم روسیه 7000 1200
دانشگاه فدرال کازان 5500 1000
دانشگاه ایالتی ماری 3200 800
دانشگاه علوم پزشکی شمالی 4000 700
دانشگاه علوم پزشکی نووسیبیرسک 5000 900
دانشگاه علوم پزشکی اورنبورگ 4000 1000
دانشگاه علوم پزشکی پرم 4500 1200
دانشگاه علوم پزشکی ریازان 4500 900
دانشگاه علوم پزشکی سیبری 3000 500
دانشگاه علوم پزشکی ورونژ 2500 800-
دانشگاه علوم پزشکی سن پترزبورگ 5500 1600

دانشگاه‌های برتر روسیه در رشته پزشکی

تعداد ۵ دانشگاه از دانشگاه‌های برتر روسیه، در رده‌بندی جهانی، رتبه زیر ۵۰۰ را در سال ۲۰۲۲ کسب کرده‌اند. این دانشگاه‌ها در رتبه‌بندی کلی جهانی دانشگاه‌ها نیز رتبه‌های خوبی دریافت کرده اند.

ردیف نام دانشگاه رتبه جهانی QS در سال ۲۰۲۳ رتبه جهانی QS در پزشکی در سال ۲۰۲۲
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۷۵ ۲۵۱-۳۰۰
۲ دانشگاه سچینوا ۶۵۱-۷۰۰ ۳۰۱-۳۵۰
۳ دانشگاه پزشکی تحقیقات ملی پیروگو ۱۰۰۰+ ۴۰۱-۴۵۰
۴ دانشگاه سن پترزبورگ ۲۷۰ ۴۵۱-۵۰۰
۵ دانشگاه پاولوف ۱۰۰۰+ ۴۵۱-۵۰۰

دانشگاه‌های روسیه، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و روسی را برای متقاضیان فراهم کرده‌اند. باتوجه به هدف شخص و شرایط موردنظر وی برای کار، تحصیل به هر یک از این زبان‌ها، می‌تواند مورد انتخاب باشد.

 شرایط اخذ پذیرش تحصیل پزشکی روسیه

شرایط دریافت پذیرش تحصیلی روسیه برای هر دانشگاه متفاوت است. مدارک لازم برای تحصیل پزشکی و دریافت پذیرش تحصیلی این کشور عبارتند از:

 1. تکمیل فرم های آنلاین پذیرش.
 2. فیش پرداخت هزینه مصاحبه (غیر قابل استرداد).
 3. توصیه نامه.
 4. گواهی سلامت.
 5. آخرین مدرک تحصیلی (به تایید رسیده توسط موسسه محل تحصیل).

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی روسیه

دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه باید پس از اخذ دعوتنامه از دانشگاه یا مرکز آموزشی خود در روسیه برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنند. برای دریافت که مدارک زیر مورد نیاز است:

 • ریزنمرات تحصیلی
 • مدارک هویتی
 • پاسپورت مدت‌دار
 • عکس
 • پاسخ آزمایش HIV

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در دانشگاه روسیه به صورت ترکیبی مطلوب از قیمت و کیفیت است: دانشجویان بین‌المللی، دانش بنیادی و دیپلم‌های معتبر را با قیمت بسیار مناسب کسب می‌کنند. شهریه دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل پزشکی در روسیه ممکن است متفاوت باشد؛ اما در هر صورت نسبت به اروپا یا سایر کشورها کمتر است.

علاوه‌بر این، هزینه‌های خانوار در روسیه (مسکن، غذا، حمل‌ونقل، بیمه درمانی و سایر کشورها) کمتر از بسیاری از کشورها است. به دانشجویان تمام وقت بین‌المللی همانند دانشجویان روسی مزایای مختلفی ارائه می‌شود. بعضی از دانشگاه‌های روسیه گاهی دانشجویان بااستعداد را تشویق می‌کنند و به آن‌ها در شهریه تخفیف می‌دهند.

 

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه این امکان را برای شخص فراهم می‌کنند تا پس از تحصیل درصورت بازگشت به ایران، امکان گذراندن دوره معادل‌سازی و تبدیل مدرک را داشته باشد.

دانشجویانی که مدرک MBBS یا مدرک پزشکی عمومی را از دانشگاه‌های پزشکی روسیه دریافت می‌کنند، در بیمارستان‌های برتر در سراسر جهان می‌توانند مشغول به کار طبابت شوند. چراکه مدرک دریافت شده از دانشگاه های کشور روسیه، مدرکی شناخته شده و معتبر از نظر سازمان های رتبه‌دهی و علم‌سنجی است.

هر ساله هزاران دانش‌آموز از کشورهای مختلف مانند ایران، هند، نپال، پاکستان، بنگلادش و غیره برای گرفتن مدرک پزشکی مهاجرت به روسیه را انتخاب می‌کنند. تمام دانشگاه‌های پزشکی روسیه توسط سازمان‌های بزرگ جهانی مانند سازمان بهداشت جهانی، یونسکو “UNESCO” و  MCI و شورای پزشکی بسیاری از کشورها مانند ایالت متحده آمریکا، اروپا و همچنین کشورهای خاورمیانه، استرالیا، هند، کانادا و … ارزیابی می‌شوند.

 

شهریه سالانه به زبان انگلیسی شهریه سالانه  به زبان روسی رشته تحصیلی
مقطع فوق لیسانس مقطع لیسانس مقطع فوق لیسانس مقطع لیسانس
5100 دلار 4800 دلار پزشکی عمومی
5400 دلار 500 دلار دندان پزشکی
4800 دلار 4700 دلار داروسازی
3000 دلار 2700 دلار مدیریت پزشکی و دارویی
3000 دلار 2700 دلار روانشناسی
از 7.000 دلار از 5.400 دلار زنان و زایمان
از 7.000 دلار از 5.400 دلار ایمونولوژی و آلرژی
از 7.000 دلار از 5.400 دلار گوارش
از 7.000 دلار از 5.400 دلار ژنتیک
از 7000 دلار از 5400 دلار جراحی کودکان
از 7000 دلار از 5400 دلار جراحی مغز و اعصاب

دانشجویان رشته پزشکی در کشور روسیه می‌توانند پس از اینکه مدرک پزشکی را  از یکی از دانشگاه‌های معتبر در کشور روسیه دریافت کردند، با گذراندن دوره‌های معادل‌سازی مدرک، در کشور خود و یا سایر کشورها، مدرک خود را معادل‌سازی کرده و واجد شرایط کار در هر بیمارستانی در سرتاسر جهان شوند.

 

موسسه مهاجرتی ویزاتیک با کادری مجرب و سابقه طولانی برای خدمات کشور روسیه آماده ارائه مشاوره رایگان میباشد

4.4/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *