دانشگاه های روسیه


دانشگاه های روسیه

روسیه دارای یکی از بهترین سیستم های آموزش انبوه در جهان است و دارای سنت دیرینه آموزش با کیفیت بالا برای همه شهروندان است. موسسات آموزش عالی روسیه در رتبه‌بندی جهانی موقعیت خوبی دارند و به لطف منابع پیشرفته، آموزش در سطح جهانی و امکاناتی معادل با سیستم آموزش عالی QS، رتبه پانزدهم را بین همه کشورها دارند. سیستم آموزشی روسیه 98 درصد نرخ باسوادی تولید می کند که از اکثر کشورهای اروپای غربی بیشتر است. برترین دانشگاه های روسیه در مسکو و سن پترزبورگ واقع شده اند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه، شرکت در دوره‌های آماده‌سازی پیش از دانشگاه نیاز است. این دوره‌ها در کشور روسیه با عنوان پادفک شناخته می‌شوند که افراد برای یادگیری زبان روسی و معادل‌سازی مدارک و یادگیری دروس مورد نیاز، نیاز به شرکت در آن دارند. امکان شرکت در دوره پادفک انگلیسی نیز برای افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی دارند، وجود دارد.

 

برای شرکت در مقاطع بالاتر در روسیه، بسته به شرایط شخص ممکن است امکان دریافت بورسیه وجود داشته باشد. شهریه‌های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های برتر روسیه در جدول زیر بررسی شده است.

ردیف دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۴ میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد (روبل) میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی ارشد (دلار)
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۸۷ ۳۲۵ هزار روبل روسیه ۳۶۱۰ دلار
۲ دانشگاه پلی تکنیک بومن مسکو ۳۱۹ ۲۹۰ هزار الی ۵۳۸ هزار روبل روسیه ۳۲۲۰ الی ۵۹۷۰ دلار
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۴۲۱= ۳۶۰۰ الی ۶۵۰۰ روبل روسیه ۴۰ الی ۷۲ دلار
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۴۱۸= ۱۸۰ هزار روبل الی ۳۳۰ هزار روبل روسیه ۲ هزار الی ۳۶۶۵ دلار
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۴۱۵= ۲۹۵ هزار الی ۳۵۰ هزار روبل روسیه ۳۲۷۵ الی ۳۸۸۵ دلار
۶ دانشگاه سن پترزبورگ ۳۱۵= ۲۹۷ هزار الی ۵۳۳ هزار روبل روسیه ۳۳۰۰ الی ۵۹۲۰ دلار

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر روسیه

هزینه تحصیل در دانشگاه یکی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب کشور و دانشگاه مقصد است. کشور روسیه جزو کشورهایی است که تحصیل و زندگی در آن به نسبت کم هزینه است. هزینه زندگی در روسیه بسته به شهر سکونت می‌تواند بسیار متفاوت باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌ها نیز بسته به رشته، مقطع و دانشگاه مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه شهریه دوره کارشناسی چند مورد از دانشگاه‌های برتر کشور روسیه ارائه شده است.

ردیف دانشگاه رتبه QS در سال ۲۰۲۴ میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی (روبل) میزان شهریه سالانه مقطع کارشناسی (دلار)
۱ دانشگاه لومونسوف مسکو ۸۷ ۳۲۵ هزار روبل روسیه ۳۶۱۰ دلار
۲ دانشگاه پلی تکنیک باومن مسکو ۳۱۹ ۲۷۰ هزار روبل تا ۳۵۰ هزار روبل روسیه ۳ هزار الی ۳۹۰۰ دلار
۳ دانشگاه نوسیبیرسک ۴۲۱= ۴۵۰۰ دلار
۴ دانشگاه ایالت تومسک ۴۱۸= ۱۸۰ هزار روبل الی ۳۳۰ هزار روبل روسیه ۲۰۰ الی ۳۶۶۵ دلار
۵ موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو ۴۱۵= ۲۹۰ هزار الی ۳۲۰ روبل روسیه ۳۲۲۰ الی ۳۵۵۰ دلار
۶ دانشگاه سن پترزبورگ ۳۱۵= ۲۵۲ هزار الی ۳۵۲ هزار روبل روسیه ۲۸۰۰ الی ۳۶۱۰ دلار

لیست دانشگاه های برتر روسیه

در حال حاضر دانشگاه های روسیه از جمله معتبرترین مجموعه‌های تحقیقاتی و پژوهشی به شمار می‌آید که علاقه روزافزون مشتاقان علم را برای گرفتن ویزای تحصیلی روسیه دو چندان کرده است. البته از هنگامی که زبان برخی از دانشگاه‌های این کشور از زبان روسی به انگلیسی تغییر کرده است؛ تحصیل در روسیه به عنوان بهترین مقصدهای مهاجرت برای تحصیل محسوب می‌شود.

1.دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو

دانشگاه دولتی لومونوسوف در رتبه‌بندی دانشگاه های برتر روسیه در رتبه اول قرار دارد و در رتبه‌بندی دانشگاه QS BRICS توانسته رتبه سوم را اخذ نماید. این مجموعه در سال 1755 تاسیس شده و یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه های روسیه به شمار می‌آید که بیش از 40000 دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد.

اکثر دانشکده‌های دانشگاه دولتی مسکو در حدود پنج کیلومتری مرکز شهر مسکو بر روی تپه‌های اسپارو قرار دارند که مشرف به رودخانه مسکوا هستند و از بلندترین نقاط شهر محسوب می‌شوند. این دانشگاه شامل چندین دانشکده مهم همچون: روزنامه نگاری، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، فلسفه، حقوق و مهندسی بوده و دارای تعدادی موسسه و مراکز علمی تحقیقاتی است.

2.دانشکده عالی اقتصاد دانشگاه تحقیقات ملی

دانشگاه ملی تحقیقات و مدرسه عالی اقتصاد (HSE) که در بین دانشگاه های برتر روسیه، رتبه دوم را دارد به عنوان یک مدرسه اقتصاد در سال 1992 شروع به فعالیت کرده است.  دانشکده عالی اقتصاد خیلی سریع مانند یک دانشگاه تحقیقاتی چند رشته‌ای هم در روسیه و هم در سطح بین المللی شهرت خوبی کسب کرد. این مرکز به عنوان یکی از دانشگاه های مسکو بوده که پردیس‌های در نیژنی نووگورود، پرم و سن پترزبورگ دارد.

3.دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ، که برخی ادعا می‌کنند از قدیمی‌ترین دانشگاه های برتر روسیه است، ریشه در آکادمی علوم سن پترزبورگ قبلی دارد که در سال 1725 تشکیل شد. این دانشگاه در جزیره باستانی واسیلیفسکی واقع شده که با خطوط مترو و تراموا به یکدیگر متصل می‌شوند. دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ به طور قابل توجهی کوچک‌تر از دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو بوده و بیش از 32000 دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

با این حال، این مرکز در بین لیست دانشگاه های روسیه به دلیل دارا بودن تمامی امکانات فرهنگی و ورزشی و همچنین نزدیکی به تمام جاذبه‌های سن پترزبورگ مزیت ویژه‌ای را دارد. همچنین دانشگاه دولتی سن پترزبورگ به خاطر موفقیت بالا در آموزش رشته‌های زیر مجموعه پزشکی با استاندادهای غربی به عنوان دانشگاه برتر پزشکی روسیه به حساب می‌آید.

4.آکادمی ریاست جمهوری روسیه اقتصاد ملی و مدیریت دولتی

مقامات روسیه برای گرفتن تصمیات خود و تئوری‌پردازی متاثر از آکادمی ریاست جمهوری بوده و جلسات مهم خود را در محل جلسات این مرکز برگزار می‌کنند. این مجموعه با داشتن رتبه چهارم در بین دانشگاه های برتر روسیه دارای دانشکده‌های معتبر مالی، بانکداری، حقوق و اقتصاد هست. پس اگر قصد تحصیل در روسیه در یکی از این رشته‌های بالا بوده توانسته این دانشگاه را انتخاب نمایید.

5.دانشگاه فدرال کازان (KFU)

دانشگاه فدرال کازان در سال 1804 تأسیس شده، یکی از دانشگاه های برتر روسیه است که رشته‌های فارماکولوژی، زیست پزشکی، زمین‌شناسی، شیمی، فیزیک، نفت و گاز، فناوری نانو و فناوری اطلاعات بسیار معروف و دارای سطح بالایی از علم و دانش می‌باشد.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در این دانشگاه می‌توانند از طریق دولت روسیه اقدام به دریافت ویزای تحصیلی روسیه کنند.

6.دانشگاه فدرال اورال (UrFU)

دانشگاه فدرال اورال در یکاترینبورگ واقع شده که در بین رنکینگ دانشگاه های روسیه رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است. داشتن بیش از 3000 مهندس فارغ التحصیل در سال و ارتباطات تنگاتنگ این موسسه فنی آموزش عالی با صنعت محلی از مزایای فوق العاده دانشگاه فدرال اورال محسوب می‌شود. مهم‌ترین دانشکده‌های این دانشگاه به قرار زیر است:

 1. علوم انسانی
 2. اقتصاد و مدیریت
 3. متالورژی
 4. مهندسی فیزیک
 5. مهندسی رادیو
 6. مهندسی برق
 7. مهندسی شیمی
 8. مهندسی عمران
 9. مهندسی مکانیک
 10. علوم نظامی
 11. تربیت بدنی.

7.دانشگاه دولتی تومسک

دانشگاه تومسک به عنوان اولین دانشگاه سیبری، در سال 1888 تاسیس شده است که مانند اکثر مؤسسات پیشرو روسیه، یک دانشگاه تحقیقاتی ملی بوده و دارای جامع‌ترین آرشیوهای کتابخانه‌ای در این کشور است. دانشکده مهندسی برق دانشگاه دولتی تومسک در روسیه بسیار مشهور بوده و به دلیل داشتن ارتباط با دانشگاه‌های بزرگ بریتانیا و آمریکا و تبادل دانشجو بین یکدیگر به عنوان یکی از دانشگاه های برتر روسیه در سطح بین المللی شناخته می‌شود.

8.دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبیرسک در سال 1959 در شهر نووسیبیرسک به عنوان شهری فرهنگی و صنعتی در سیبری تاسیس شده و در بین لیست دانشگاه های روسیه یک دانشگاه جدید به حساب می‌آید. این دانشگاه با داشتن 138 آزمایشگاه علمی و مراکز تحقیقاتی از برترین تجهیزات و تکنیک‌های روز دنیا بهره می‌برد.

9.دانشگاه ایتمو (ITMO)

دانشگاه ITMO با نام دانشگاه ملی تحقیقاتی سن پترزبورگ، فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک از جمله دانشگاه های برتر روسیه در شهر سن پترزبورگ بوده که یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی ملی محسوب می‌شود. دانشگاه ایتمو با داشتن 1163 مدرس که در این میان 800 مدرس و استاد دارای مدرک دکتری بوده، سطح علمی بالای در بین دانشگاه های روسیه نصیب خود کرده است.

10.دانشگاه دوستی ملل روسیه (RUDN)

دانشگاه RUDN به منظور عرضه خدمات آموزش عالی به دانشجویان جهان سوم در سال 1960 کار خود را آغاز کرده است و یکی از برترین دانشگاه های مسکو شناخته می‌شود. این دانشگاه با داشتن 6 دانشکده و 5 انستیتو، پذیرای 21 هزار دانشجو در رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، زبان و فرهنگ، مهندسی، فناوری و … بوده و از جمله بهترین دانشگاه های روسیه برای پزشکی محسوب می‌شود. افراد متقاضی ویزای تحصیلی روسیه با گرفتن پذیرش از دوره‌های آنلاین توانسته از فرصت آموزش از راه دور دانشگاه دوستی ملل روسیه در تمامی مقاطع آموزش عالی برخوردار شوند.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه از دانشگاه های روسیه

آسان بودن روند گرفتن پذیرش از دانشگاه های مسکو و روسیه موجب شده تا ایرانیان برای ادامه تحصیل، این کشور را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند. برای ورود به دانشگاه های برتر روسیه نیاز به گذراندن دوره پادفک بوده که مشکلی برای ورود به دانشگاه به وجود نمی‌آورد. به طور کلی گذراندن مراحل زیر برای تحصیل در روسیه نیاز است:

 1. بررسی شرایط و انتخاب دانشگاه بر اساس شرایط هر فرد
 2. درخواست برای دانشگاه مربوطه و اخذ پذیرش
 3. دریافت بورسیه تحصیلی به روسیه
 4. شرکت در دوره‌ پادفک
 5. معادل‌سازی مدارک تحصیلی قبل از دانشگاه
 6. شرکت در آزمون ورودی و قبولی در آن
 7. ورود به دانشگاه.

به طور کلی دانشگاه های روسیه مجموعه‌ای جامع از رشته‌ها را دارا هستند که علاقه تمامی دانشجویان بین المللی را برآورده می‌کنند. به هر حال، این کشور خانه بهترین متفکران و هنرمندان جهان مانند: استراوینسکی، آنتون چخوف و فئودور داستایوفسکی است. از این رو ایرانیان برای تحصیل در روسیه یکی از دانشگاه های روسیه مورد تایید ایران را انتخاب کرده تا بعد از اخذ ویزای تحصیلی روسیه، معتبرترین مدرک بین المللی در مقطع و رشته مورد نظر را به دست بیاورند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *