دانشگاه های ایتالیا


دانشگاه های ایتالیا

بهترین دانشگاه های ایتالیا از عوامل محبوبیت این کشور مهاجرپذیر به شمار می روند. دانشگاه های این کشور با ارائه مدارک تحصیلی معتبر، از بهترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند.

برترین دانشگاه های ایتالیا بر اساس رنکینگ جهانی

کشور ایتالیا ۱۴ دانشگاه با رنکینگ زیر ۵۰۰ در رتبه بندی جهانی QS دارد. ۲۷ دانشگاه دیگر این کشور نیز در رتبه‌های بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ در این رتبه‌بندی جهانی قرار گرفته‌اند. ۱۰ دانشگاه برتر ایتالیا در رتبه‌بندی‌های جهانی به شرح جدول زیر است:

عنوان دانشگاه رنکینگ QS ۲۰۲۴ رنکینگ تایمز رنکینگ شانگهای
دانشگاه پلی تکینیک میلان ۱۲۳ ۳۰۱-۳۵۰ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه ساپینزا ۱۳۴ ۲۰۱-۲۵۰ ۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه بولونیا ۱۵۴ ۱۶۱= ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه پادوا ۲۱۹ ۲۰۱-۲۵۰ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه پلی تکنیک تورین ۲۵۲ ۶۰۱-۸۰۰  ۵۰۱-۶۰۰
دانشگاه میلان ۲۷۶ ۳۰۱-۳۵۰ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه ناپل ۳۳۵ ۳۵۱-۴۰۰ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه پیزا ۳۴۹ ۴۰۱-۵۰۰ ۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه فلورانس ۳۵۸ ۴۰۱-۵۰۰ ۳۰۱-۴۰۰
دانشگاه تورین ۳۶۴ ۴۰۱-۵۰۰ ۲۰۱-۳۰۰
دانشگاه ترنتو ۴۲۹ ۳۵۱-۴۰۰ ۴۰۱-۵۰۰
دانشگاه پاویا ۴۶۹ ۲۵۱ – ۳۰۰ ۴۰۱ – ۵۰۰
دانشگاه میلانو-بیکوکا ۴۸۱ ۳۰۱ – ۳۵۰ ۳۰۱ – ۴۰۰

معرفی دانشگاه‌های برتر ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. در ادامه به بررسی دانشگاه‌های برتر ایتالیا خواهیم پرداخت.

دانشگاه های دولتی ایتالیا

برترین دانشگاه‌های دولتی ایتالیا عبارتند از:

 • دانشگاه پلی‌تکنیک میلان: این دانشگاه دارای هفت دانشکده است که در میلان و در سایر شهرهای نزدیک ایتالیا قرار دارند: لکو، کرمونا، مانتوا و پیاچنزا بوسیوا و لئوناردو. فهرست فارغ‌التحصیلان برجسته دانشگاه پلی‌تکنیک میلان Politechnico di Milano قابل توجه است و شامل متخصصان مشهوری مانند رنزو پیانو و آلدو روسی (هر دو برنده جایزه پریتزکر) و جولیو ناتا (برنده جایزه نوبل در شیمی) است.
 • دانشگاه بولونیا: دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌‌های ایتالیا است که در سال ۱۰۸۸ تاسیس شده‌است. دانشگاه بولونیا با جامعه دانشجویی به تعداد ۷۳۰۰۰ نفر، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا است. این دانشگاه یک دانشگاه دانشجو محور محسوب می‌شود.
 • دانشگاه ساپینزا رم: دانشگاه ساپینزا با بیش از ۷۰۰ سال سابقه، بیش از ۷۲۰۰۰ دانشجو، ۳۳۰۰ استاد، ۲۲۰۰ مسئول، تکنسین و کتابدار و بیش از ۱۵۰۰ کارمند در بیمارستان‌های دانشگاهی خود دارد. دانشگاه ساپینزا رم، بزرگترین دانشگاه اروپا است. هدف این دانشگاه کمک به توسعه جامعه تحصیلی از طریق تحقیق، آموزش با کیفیت و همکاری بین‌المللی است. همچنین به دلیل تحقیقات و کیفیت آموزشی خود در میان اولین دانشگاه‌های ایتالیا قرار دارد
 • دانشگاه پادوا: دانشگاه پادوآ یکی از ۲۵۰ دانشگاه برتر جهان است که به‌عنوان بهترین دانشگاه ایتالیا به دلیل کیفیت تدریس نیز شناخته‌ می‌شود. شهریه‌های دانشگاه پادوآ در مقایسه با سایر دانشگاه‌های برتر بسیار رقابتی است همچنین این دانشگاه بورسیه‌هایی مبتی‌بر شایستگی‌های فردی دانشجویان ارائه می‌دهد.
 • دانشگاه میلان: دانشگاه میلان در سال ۱۹۲۴ تأسیس شده‌است و یک دانشگاه تحقیقاتی است که تدریس با کیفیت بالا را در تمام سطوح در طیف گسترده ای از رشته‌ها ارائه می‌دهد. این دانشگاه در طول سال‌ها، موفق شده‌است ترکیبی ماهرانه از سنت و نوآوری را حفظ کند و با نیازهای یک جامعه در حال رشد سازگار شود.دانشگاه میلان به عنوان یکی از برترین مؤسسات بین‌المللی از نظر بهره‌وری علمی، طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی را ارائه می‌دهد. روابط دانشگاه میلان با دنیای تجارت، آن را به منبعی مهم در زمینه اجتماعی-اقتصادی تبدیل کرده است. دانشگاه میلان برترین دانشگاه ایتالیا در اکثر رتبه‌بندی‌های بین‌المللی است و تنها دانشگاه ایتالیایی در بین ۲۱ موسسه معتبری است که به لیگ دانشگاه‌های تحقیقاتی اروپا (LERU) تعلق دارند.
 • دانشگاه پیزا: دانشگاه پیزا یکی از مشهورترین موسسات آموزشی در ایتالیا است که دارای ۲۰ دپارتمان است و مراکز تحقیقاتی سطح بالایی در بخش‌های کشاورزی، فیزیک، علوم کامپیوتر، مهندسی، پزشکی و دامپزشکی دارد. اگرچه به طور رسمی این دانشگاه در سال ۱۳۴۳ تأسیس شد، اما مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد دانشگاه پیزا از قرن یازدهم فعال بوده است. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تجربه و دانش بالایی در زمینه رشته تحصیلی خود کسب می‌کنند.
 • دانشگاه ناپل: هدف از تاسیس این دانشگاه رقابت با دانشگاه‌های شمال ایتالیا، به ویژه دانشگاه‌های بولونیا و پادوآ بود. دانشگاه ناپل یکی از دانشگاه‌های مدرن است که پس از دانشگاه بولونیا و پادوآ در رتبه قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا قرار دارد.
 • دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل: دانشگاه ویتا، یک دانشگاه فعال در شهر میلان، پرجمعیت‌ترین و بین‌المللی‌ترین شهر ایتالیا است. این دانشگاه در حال حاضر شامل یک دانشکده پزشکی، یک دانشکده روانشناسی، یک دانشکده فلسفه، یک موسسه تحقیقاتی معتبر بین‌المللی، و یک پارک علمی است که امکان تعاملات بی‌نظیر را فراهم می کند. این دانشگاه دارای ۲۶ دانشکده تخصصی پزشکی در داخل است. دانشگاه ویتا سالوت دارای دو سالن دانشجویی است که به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد مکانی برای اقامت در محوطه دانشگاه داشته باشند.
 • دانشگاه ترنتو: کیفیت تحقیق و تدریس و بین‌المللی شدن اولویت‌های اصلی دانشگاه به همراه خدمات عالی متناسب با نیازهای دانشجویان است. دوره‌های مختلف کارشناسی ارشد و دکترا ر این دانشگاه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

دانشگاه های خصوصی ایتالیا

برترین دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا عبارتند از:

 • دانشگاه نیکلو کوزانو: این دانشگاه به افتخار دانشمند و ستاره‌شناس کاتولیک رومی، نیکولاس کوزا، نام‌گذاری شده‌است. از جمله رشته‌هایی که در دانشگاه نیکلوکوزانو تدریس می‌شوند؛ می‌توان به علوم تربیتی، حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد، مهندسی و روان‌شناسی اشاره کرد. کلاس‌های هوشمند، سالن تئاتر و سالن‌های ورزشی از جمله امکانات مهم این دانشگاه محسوب می‌شود.
 • دانشگاه مارکنی: دانشگاه مارکنی سه پردیس مختلف دارد. برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد ارائه می‌شود. از جمله رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند می‌توان به اقتصاد، حقوق، علوم تربیتی، علوم سیاسی و مهندسی اشاره کرد.
 • دانشگاه پگاسو: دانشاه پگاسو دو دانشکده حقوق و علوم انسانی دارد. برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کار‌شناسی‌ارشد ارائه می‌شود. دفتر مرکزی این دانشگاه در شهر ناپل قرار دارد. امتحانات دانشگاه پگاسو از سال ۲۰۲۰ به صورت آنلاین نیز برگزار می‌شود.
 • دانشگاه بوکنی: دانشگاه بوکنی در شهر میلان واقع شده است. از مهم‌ترین رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند می‌توان به اقتصاد، امورمالی، حقوق، مدیریت، علوم سیاسی، مدیریت دولتی و علوم کامپیوتر اشاره کرد. دانشگاه بوکنی برای ۱۸۰۰ دانشجو خوابگاه دارد. دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا تحصیل کنند.
 • دانشگاه کارلو کاتانئو: دانشگاه کارلو کاتانئو در شهر کاستلانزا واقع شده است. از دانشکده‌های این دانشگاه می‌توان به دانشکده بازرگانی و اقتصاد، دانشکده مهندسی و دانشکده حقوق اشاره کرد. ظرفیت خوابگاه دانشگاه کارلو کاتانئو ۴۴۰ نفر است.
 • دانشگاه LUMSA: دانشگاه LUMSA دومین دانشگاه قدیمی روم است. از جمله رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند می‌توان به ارتباطات جمعی، اقتصاد، علوم کامپیوتر و … اشاره کرد. این رشته‌ها در ۳ پردیس دانشگاه LUMSA تدریس می‌شوند.
 • دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل: این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد. دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل، علاوه‌بر سه دانشکده پزشکی، فلسفه وروان‌شناسی دو خوابگاه نیز برای دانشجویان در نظر گرفته است. از جمله رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند می‌توان به کارشناسی پرستاری، فیزیوتراپی، روان‌شناسی بالینی و کارشناسی فلسفه اشاره کرد.
 • دانشگاه بین‌المللی علوم بهداشتی سنت کامیلوس: این دانشگاه ویژه رشته‌های علوم پزشکی است. از مهم‌ترین دوره‌های تحصیلی آن می‌توان به دوره‌های پزشکی، دوره سه ساله مامامیی، دوره سه ساله پرستاری و دوره سه ساله فیزیوتراپی اشاره کرد. بیشتر دانشجویان دانشگاه بین‌المللی علوم بهداشتی سنت کامیلوس دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند.
 • دانشگاه آزاد بوزن-بوزانو: دانشگاه آزاد بوزن-بوزانو در سال ۱۹۹۷ و در تیرول جنوبی ایتالیا افتتاح شد. دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه تحصیل کنند. دانشگاه آزاد بوزن-بوزانو دارای دانشکده‌های اقتصاد و مدیریت، تعلیم و تربیت، علم و صنعت و طراحی و هنر است. از مهم‌ترین رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شوند می‌توان به اقتصاد و مدیریت، کارآفرینی و نوآوری، مددکاری اجتماعی و علوم کامپیوتر اشاره کرد.
 • دانشگاه IULM: دانشگاه IULM در سال ۱۹۶۸ و در شهر میلان تاسیس شده است. دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه تحصیل کنند. از جمله مهم‌ترین رشته‌های IULM می‌توان به رشته‌های مدیریت گردشگری، مد و صنایع خلاق و هنر و رسانه اشاره کرد.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا

مدارک موردنیاز جهت تحصیل در دانشگاه های برتر ایتالیا به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی مدنظر شما بستگی دارد. اما در حالت کلی، شما جهت اپلای برای ایتالیا و تحصیل در دانشگاه‌های برتر این کشور، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • ارائه رزومه تحصیلی
 • ارائه اصل مدرک دیپلم و پیش‌‌دانشگاهی ترجمه شده
 • انگیزه نامه
 • نامه تاییدیه تحصیلی
 • مدرک تحصیلی زبان انگلیسی درصورت تحصیل به زبان انگلیسی (آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا آزمون تافل iBT با حداقل نمره ٨٠)
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل در سطح B2، درصورت تحصیل به زبان ایتالیایی
 • پاسپورت یا گذرنامه
 • عکس پرسنلی مطابق به استانداردهای ویزای شینگن
 • ارائه گواهی بیمه درمانی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا
 • ارائه رزومه علمی برای تحصیل در مقطع دکتری (مقاله و تحقیقات)
 • پورتفولیو (برای رشته‌های هنری)

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر ایتالیا

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا بیشتر بستگی به رشته و دانشگاه مدنظر شما دارد. به طور معمول می‌توان گفت هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین ۹۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو (۹۸۷ تا ۴۳۸۵ دلار) در سال است. شهریه دانشگاه‌های غیردولتی ایتالیا ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو (۶۵۷۸ تا ۲۱۹۲۷ دلار) در سال درنظر گرفته می‌شود. در دانشگاه بولونیا، دانشجویان می‌توانند برای محاسبه شهریه خود بر اساس درآمد خانوار خود درخواست دهند. حداقل هزینه مورد نیاز تقریباً ۱۵۸ یورو (۱۷۳ دلار) است اما حداکثر شهریه دانشگاه بستگی به رشته مدنظر دارد و از ۲۲۰۰ تا ۶۱۰۰ یورو (۲۸۲۵ تا ۶۶۸۸ دلار) در سال متغیر است.

شهریه برخی از دانشگاه‌های برتر ایتالیا

همانطور که پیش‌تر گفته شد شهریه دانشگاه‌های ایتالیا برحسب رشته و مقطع متغیر است. در جدول زیر می‌توانید میانگین کلی شهریه برخی دانشگاه‌های این کشور را مشاهده کنید.

عنوان دانشگاه میانگین شهریه سالانه
دانشگاه پیزا ۲۶۳۱ دلار
دانشگاه پادوآ ۶۵۸ تا ۳۲۸۹ دلار
دانشگاه میلان ۲۶۳۵ دلار
دانشگاه پلی تکنیک تورین ۱۱۵۷ تا ۲۸۵۲ دلار
دانشگاه بولونیا ۳۲۵۰ دلار
دانشگاه ساپینزا ۳۱۴۹ دلار

منبع

4.4/5 - (5 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *