بورسیه تحصیلی ایتالیا


بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا،ان.اع بورسیه های تحصیلی ایتالیا،شرایط و هزینه های لازم برای یورسیه تحصیلی ایتالیا در مقاله زیر بصورت کامل توضیح دادخه مشود.پس در ادامه با ما همراه باشید.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشجویانی که تمایل دارند بورسیه کشور ایتالیا را بگیرند، در گام اول باید نوع بورسیه خود را مشخص کنند و از شرایط آن اطلاع پیدا کنند. انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا را به‌صورت کامل در فهرست زیر شرح داده‌ایم.

بورسیه استانی ایتالیا

این بورسیه معروف‌ترین بورسیه کشور ایتالیا است. دانشجویان بسیاری تقاضای آن را دارند و گرفتن آن نسبت‌به سایر بورسیه‌ها کمی شرایط پیچیده‌تری دارد. به این معنی نیست که دسترسی به این بورسیه سخت است، بلکه به احتمال زیاد بهترین گزینه ممکن هم باشد؛ اما نیازمند توجه به جزئیات مهمی است و به مشاوره با مشاوران حرفه‌ای نیاز دارید.

بورسیه استانی ایتالیا یکی از بهترین بورسیه‌های تحصیلی در اروپا است که دانشجویان می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند؛ اما همان‌طور که اشاره کردیم اخذ آن خیلی ساده نیست. باید علاوه بر داشتن مدرک زبان و سن مناسب و رزومه تحصیلی ایده‌آل، از گپ تحصیلی کمی هم برخوردار باشید تا درخواست شما مقبولیت و اعتبار پیدا کند.

در بورسیه استانی ایتالیا پس از اینکه تمام سوابق و پرونده دانشجو بررسی شد، اجازه تحصیل صادر می‌شود و متقاضی پس از مستقر شدن در ایتالیا مبلغی در حدود ۶۸۰۰ تا ۷۶۰۰ یورو در سال باتوجه‌به شرایط خود، به‌صورت اقساطی یک سال دریافت می‌کند.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این بورسیه به افرادی داده می‌شود که سابقه تحصیلی درخشان و نمره‌های قابل قبول داشته باشند. البته داشتن رزومه علمی در این زمینه کمک شایانی به شما خواهد کرد. این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد کاربرد دارد.

مبلغی که سالیانه باید به دانشگاه پرداخت کنید، در مقابل هزینه‌های عادی تحصیل در این کشور، فوق‌العاده مناسب است و این موضوع باعث شده دانشجویان رشته دکترا و کارشناسی ارشد برای تحصیل در ایتالیا رغبت بیشتری نشان دهند. شانس دانشجویان مقطع دکترا برای دریافت بورسیه بیشتر است.

شرایط بورسیه تحصیلی در ایتالیا

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، بورسیه تحصیلی در ایتالیا برنامه های مختلفی دارد. تعدادی از این برنامه ها به دانشجویان ایتالیایی در حال تحصیل در ایتالیا و یا خارج از آن تعلق می گیرد و برخی نیز برای دانشجویان بین المللی به ویژه از کشورهای در حال توسعه تعریف شده است که شاید آن را با نام بورسیه جهان سوم ایتالیا نیز بشناسید. در زیر شرح مهمترین برنامه ها آورده شده است:

 • بورسیه دولتی

  دولت ایتالیا بورسیه هایی را برای دانشجویان ایتالیایی خارج از کشور و دانشجویان خارجی داخل کشور تعریف کرده است. این بورسیه ها برای برخی از دوره های کارشناسی ارشد، دوره های آموزش عالی در رشته های هنر، موسیقی و رقص، دوره های دکتری و تحقیقات زیر نظر سوپروایزر دانشگاه و دوره های فرهنگ و زبان ایتالیایی در نظر گرفته شده است.

 • استعداد خود را در ایتالیا سرمایه گذاری کنید

  برنامه ای است که توسط وزارت امور خارجه و وزارت توسعه اقتصادی کشور ایتالیا تعریف گردیده و به دانشجویانی از کشورهای آذربایجان، کلمبیا، مصر، اتوپیا، غنا، هند، اندونزی، ایران، قزاقستان، مکزیک، ترکیه، تونس و ویتنام پیشنهاد می گردد که مهارت ها و تخصص خود را از طریق دوره های تحصیلات تکمیلی این کشور به زبان انگلیسی و در رشته هایی همچون اقتصاد، تکنولوژی پیشرفته، معماری، طراحی و مدیریت تکمیل کنند. به بهترین دانشجوها بورسیه تعلق می گیرد و به نام بورسیه جهان سوم ایتالیا شناخته شده است.

 • بورسیه های EDISU پایمونت

  دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که در دوره های تمام وقت و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در یکی از دانشگاه های پایمونت ثبت نام کرده اند اگر شرایط لازم را داشته باشند، می توانند برای این بورسیه اقدام کنند. دانشجویان پاره وقت، فقط در مقطع کارشناسی امکان بهره مندی از این بورسیه را دارند. مقدار این بورسیه متفاوت بوده و خدمات اسکان را نیز شامل می شود.

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه BOLOGNA برای دانشجویان بین المللی

  این بورسیه برای دانشجویانی شایسته ای که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این دانشگاه ثبت نام کرده اند، تعریف شده است. هر گرنت برای یکسال تحصیلی بوده و علاوه بر حذف شهریه، مبلغی در کل به میزان 11,059 یورو دارد.

 • بورسیه دانشگاه PAVIA برای دانشجویانی از کشورهای در حال توسعه

  این دانشگاه در راستای توسعه همکاری های بین المللی، بورسیه هایی برای دانشجویان برجسته از کشورهای در حال توسعه که قصد ادامه تحصیل مقطع کارشناسی ارشد و به زبان انگلیسی را دارند، در نظر گرفته است. هر بورسیه ارزشی در حدود 8 هزار یورو دارد.

 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک میلان

  این دانشگاه هر ساله تعدادی بورسیه برای دانشجویان با استعداد بین المللی که در برنامه های کارشناسی ارشد علوم ثبت نام کرده اند، در نظر می گیرد. شهریه این دانشجویان حذف شده و هر ساله مبلغی بین 5 تا 10 هزار یورو به آن ها پرداخت می شود.

 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین

  بورسیه های این دانشگاه در رشته هایی همچون معماری و مهندسی تعریف شده است.

 • بورسیه دانشگاه PADOVA

  این دانشگاه برای دانشجویان ایتالیایی و خارجی کم درآمد که رزومه تحصیلی درخشانی دارند، در همه مقاطع بورسیه هایی را در نظر گرفته است. این بورسیه شامل پول نقدی و ارائه برخی خدمات همچون اسکان و غذا می باشد.

  شرایط سنی بورسیه تحصیلی ایتالیا

  بورسیه تحصیلی در ایتالیا و برنامه های مختلف آن شرایط متفاوتی دارند. به طور مثال بورسیه دولتی ایتالیا که به مقطع ارشد، دکتری و پروژه های تحقیقاتی تعلق می گرفت محدودیت های سنی مخصوص به خود را دارد. برای مقطع ارشد سن متقاضیان می بایست حداکثر 28 سال بوده و مقطع دکتری حداکثر 30 سال می باشد. برای کسانی که قصد شرکت در پروژه های تحقیقاتی زیر نظر یک سوپروایزر را دارند، این محدودیت کمتر شده و تا سن 40 سالگی امکان بهره مندی از بورسیه ارائه شده برای این برنامه ها وجود خواهد داشت. قطعاً برنامه های مختلف شرایط سنی متفاوتی خواهند داشت در بعضی برنامه هایی که توسط یک دانشگاه تعریف شده، حداکثر سن برای مقطع کارشناسی و ارشد 30 سال است. بنابراین اگر قصد استفاده از این برنامه ها را دارید چک کردن شرایط سنی آن ها قبل از هرگونه برنامه ریزی برای بهره مندی از بورسیه تحصیلی در ایتالیا ضروری است.

  مدارک مورد نیاز بورسیه تحصیلی ایتالیا

  برای استفاده از بورسیه دولتی ایتالیا، داشتن مدارک زیر ضروری است:

  • پاسپورت و مدارک شناسایی
  • ویزای تحصیلی ایتالیا
  • ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی (باید توسط سفارت ایتالیا تایید شود)
  • اگر دوره تحصیلی انتخابی شما به زبان ایتالیایی تدریس شود، باید مدرک B2 زبان ایتالیایی ارائه دهید.
  • اگر دوره تحصیل انتخابی شما به زبان انگلیسی تدریس می‌شود باید مدرک آزمون آیلتس حداقل ۶.۵ ارائه دهید.
  • گذرنامه معتبر

   مدت زمان اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

   زمان اعطای بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از مشاوران ویزاگرد کمک بگیرید؛ اما به‌طور میانگین زمانی که برای اخذ بورسیه تحصیلی در نظر گرفته شده حدود یک ماه است. بورسیه تحصیلی از طریق مسئول دانشگاه مورد نظرتان به حساب شما واریز می‌شود؛ اما باید به این نکته اشاره کنیم که این کمک‌هزینه بعد از ورود شما به دانشگاه و پس از گذراندن یک ترم در دانشگاه برایتان واریز می‌شود.

  منبع

4.3/5 - (6 امتیاز)

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *