تحصیل در آلمان


تحصیل در آلمان

 به دلیل رایگان بودن تحصیلات در اکثر دانشگاه‌های آلمان و امکان تحصیل به زبان انگلیسی ، مورد توجه بسیاری از مهاجرانی که برای ادامه تحصیل مهاجرت می‌کنند قرار گرفته است.

عوامل دیگری مانند: با اعتبار بودن مدارک دانشگاه‌‌های آلمان در سرتاسر جهان، بالا بودن کیفیت آموزش و امکان اشتغال در آلمان پس از اتمام دوره تحصیل، باعث شده که کشور آلمان به یک مقصد محبوب برای ادامه تحصیل تبدیل شود.

توجه داشته باشید که اگر متاهل هستید و قصد ادامه تحصیل در کشور المان را دارید، می‌توانید برای همسر و فرزندان خود درخواست ویزای همراه دهید و با خانواده خود تحصیلات خود را در آلمان تکمیل کنید. در حین تحصیل شما، افرادی که به عنوان همراه با شما به آلمان وارد می‌شوند، اجازه کار و فعالیت در کشور آلمان را خواهند داشت!

دلایل تحصیل در آلمان

آلمان، مکانی جذاب برای تحصیل است و مدارک دانشگاهی آلمان، مورد احترام کارفرمایان در سراسر جهان هستند. دلایلی که شما را برای تحصیل در آلمان ترغیب می‌کند عبارتند از:

 • کیفیت بالا در آموزش: دانشگاه‌های آلمان با ارائه آموزش و تحقیقات عالی، در رتبه‌بندی جهانی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند.
 • تنوع در رشته‌های تحصیلی ارائه‌شده: طیف وسیعی از رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های آلمان، به شما این امکان را می‌دهد که هر رشته‌ای را که می‌خواهید، برای تحصیل در آلمان انتخاب کنید.
 • آمادگی شروع کار پس از تحصیل: بسیاری از دانشگاه‌های آلمان با شرکت‌ها همکاری می‌کنند و برنامه‌های مطالعاتی تئوری و عملی را باهم ترکیب می‌کنند. این استراتژی، شروع کار شما را بسیار تسهیل می‌کند.
 • استفاده از تمام پتانسیل و استعدادهای خوددر آلمان، می‌توانید توانایی‌های فکری و مهارت‌های شخصی خود را آزادانه توسعه داده و به تمام پتانسیل خود برسید.
 • کشور امن: در مقایسه با سایر کشورها، آلمان یک کشور امن است که روز یا شب، می‌توانید در آنجا آزادانه رفت‌و‌آمد کنید. به‌علاوه، ثبات اقتصادی و سیاسی آلمان، این کشور را به مکانی ایده‌آل برای تحصیل تبدیل می‌کند.

شرایط کلی تحصیل در آلمان

آلمان مقصد ایده آل تحصیل در خارج از کشور برای بیش از 350.000 دانش آموز از سراسر جهان است. عوامل اصلی این شهرت عبارتند از شهرت عالی دانشگاه های آلمان، استاندارد زندگی و اقتصاد، همراه با این واقعیت که بسیاری از دانشجویان قادر به تحصیل به صورت رایگان در این کشور هستند. تکمیل تحصیلات در کشور آلمان به دلیل بالا بودن سطح علمی و اعتبار دانشگاه‌های آلمان، ورود به بازار کار جهانی را برای شما راحت‌تر خواهد کرد. پس از اتمام دوره تحصیل شما می‌توانید درخواست اقامت بدهید و به مدت 10 الی 18 ماه در آلمان اقامت داشته و به دنبال شغل در این کشور باشید.

 شرایط پذیرش برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

۱.آزمون TestAS: برای مقایسه استعداد تحصیلی متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان است که به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می‌شود. با استفاده از این آزمون، می‌توانید به طور واقعی شانس خود را برای اتمام موفقیت‌آمیز دوره تحصیلات خود در یک دانشگاه در آلمان، ارزیابی کنید.

۲.آزمون TMS: این آزمون، مختص تحصیل در رشته‌های پزشکی در آلمان و دندانپزشکی در آلمان است. آزمون TMS دو بار در سال در شهرهای مختلف آلمان برگزار می‌شود و درک متقاضی را از نظر علمی و پزشکی مورد آزمایش قرار می‌دهد.

۳.مهارت زبان آلمانیبرای اکثر رشته‌های تحصیلی، دانش زبان آلمانی پیش‌شرط پذیرش در دانشگاه‌های آلمان است. بنابراین، آموزش زبان آلمانی را در برنامه خود بگذارید و با شرکت در یک آزمون زبان مانند TestDaF یا DSH مهارت زبان آلمانی خود را ثابت کنید.

۴.اثبات تمکن مالیباید ثابت کنید که پول کافی برای تأمین هزینه زندگی خود دارید. مقدار تمکن مالی موردنیاز سفارت آلمان به‌ازای یک سال، ۱۰۳۳۲ یورو است و معمولا از طریق بورسیه‌های تحصیلی یا حساب مسدودشده آلمان، اثبات می‌شود.

۵.بیمه درمانیاگر قصد تحصیل در آلمان را دارید، باید بیمه درمانی داشته باشید. هنگام ثبت‌نام در دانشگاه و درخواست مجوز اقامت، باید مدارک بیمه درمانی را ارائه دهید.

۶.ویزا: به‌عنوان یک دانشجوی بین‌‌المللی برای تحصیل در آلمان به ویزای آلمان احتیاج دارید. قبل از ورود به آلمان باید، برای ویزای تحصیلی آلمان از طریق کارگزاری ویزامتریک درخواست کنید.

 

تحصیل در آلمان

سیستم آموزشی آلمان بر اساس قوانین و مقررات قانون اساسی “Grundgesetz” عمل می کند. سیستم مدارس آلمان به 5 سطح تقسیم شده است:

 • آموزش اولیه کودکی
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش متوسطه
 • آموزش دانشگاهی
 • ادامه تحصیل

آموزش اوایل دوران کودکی، آموزش و مراقبت اختیاری است که کودکان بین 0 تا 6 سال در قلمرو فدرال آلمان دریافت می کنند. از زمان رسیدن به سن 6 سالگی، تمام آلمانی ها و افرادی که در این کشور بودند، موظف به تحصیل در مقاطع ابتدایی و متوسطه هستند. تحصیل در دبیرستان های آلمان اجباری است و اگر افراد نتوانند در کلاس های تمام وقت در مدارس آموزش عمومی یا حرفه ای، در سطح متوسطه شرکت کنند، باید در کلاس های نیمه وقت حضور پیدا کنند. موضوعات بسیاری در مدارس این کشور ارائه می شوند که برخی از آن ها عبارتند از: زبان آلمانی، ریاضیات، مطالعات عمومی، زبان خارجی، هنر، صنایع دستی / طراحی پارچه، موسیقی ، ورزش و غیره.

تحصیل در آلمان و دوره های لیسانس 

35٪ از کل دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه های آلمان به دنبال مدرک لیسانس هستند. در حقیقت می توان گفت که برنامه های کارشناسی در روند ادامه تحصیل در آلمان، محبوبیت بسیار زیادی دارند. ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه دوره کارشناسی برای شما ایده آل است و در کدام دانشگاه می خواهید تحصیل کنید. در آلمان ، دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که طیف گسترده ای از موضوعات را پوشش می دهند. تحصیل لیسانس در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی  برای دانشجویان امکان پذیر است. دوره های کارشناسی در این کشور سه تا ۴ ساله هستند.

تحصیل در آلمان و کارشناسی ارشد

تحصیلات تکمیلی به زبان آلمانی از یک قالب مشترک اروپایی پیروی می کند که به عنوان بخشی از روند بولونیا تهیه شده است. تحصیل در مقطع ارشد در آلمان به طور معمول دو سال (یا دو تا چهار ترم تحصیل) طول می کشد. مدرک کامل شما 120 اعتبار ECTS خواهد داشت. بیشتر مدارک کارشناسی ارشد آلمان برنامه های متوالی هستند و نیاز به مدرک لیسانس مناسب دارند. تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و انگلیسی برای دوره های کارشناسی ارشد امکان پذیر است. دانشگاه رفتن در آلمان برای دوره های کارشناسی ارشد همراه با بورسیه های تحصیلی هم خواهد بود.

تحصیل در آلمان ودکتری

ماهیت متنوع سیستم آموزش عالی آلمان به این معنی است که بهترین محققان در یک زمینه خاص اغلب در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی حضور دارند. از این رو می توان گفت تحصیل دکترا در آلمان همراه با مزایای بسیار زیادی است. برای دوره های دکتری در آلمان، می توانید برای اخذ بورسیه های تحصیلی هم اقدام نمایید. دوره های دکتری در این کشور، عموما به زبان انگلیسی امکان پذیر است. تحصیل در این دوره معمولا چهار سال به طول می انجامد. دانشجویان امکان کار در زمان تحصیل در این کشور را خواهند داشت.

رشته پزشکی در آلمان

دانشگاه های بسیاری در آلمان، در لیست بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا قرار دارند. از این رو می توان گفت، ادامه تحصیل در این کشور برای رشته های پزشکی همراه با مدارک معتبری می باشد. با بررسی راهنمای تحصیل‌در آلمان می فهمیم که پزشکی در این کشور ۶ ساله است و کاملا به زبان آلمانی می باشد. با این حال دوره هایی برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی هم موجود هستند. مراحل پزشکی در این کشور به چهار دوره پیش بالینی، بالینی، سال عملی و آزمون دولتی تقسیم می شوند. آخرین مرحله برای تکمیل مدرک پزشکی خود در آلمان قبولی در آزمون دولتی، یک آزمون استاندارد ملی است.

تحصیل در آلمان و بورسیه تحصیلی 

بورسیه‌های تحصیلی در همه کشورها برای تشویق دانشجویان وجود دارد و آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. دانشجویان با تأمین شرایطی مانند معدل بالا، ارائه مقالات و شرکت در سمینارها، می‌توانند شانس خود را برای گرفتن بورسیه‌های تحصیلی آلمان بالا ببرند. از جمله بورسیه های تحصیلی در آلمان، می‌توان موارد زیر را نام برد:

۱ بورسیه DAAD: این بورسیه به دانشجویان بین‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می‌شود. امکانات این بورسیه براساس رشته و دانشگاه متفاوت است. اما هزینه تحصیل، هزینه زندگی، و حتی در مواردی هزینه سفر را شامل می‌شود.

۲بورسیه اراسموس: این بورسیه برای دانشجویان بین‌الملل در اتحادیه اروپا درنظر گرفته شده است و توسط کمیسیون اروپا تأمین می‌شود. این بورسیه به منظور کمک ‌هزینه زندگی و تحصیل در اروپا ارائه می‌شود.

۳بورسیه تحصیل پزشکی در آلمان: این بورسیه، در بعضی از دانشگاه‌های علوم پزشکی به دانشجویان ارائه می‌شود.

هزینه‌ تحصیل در آلمان

هزینه‌های تحصیل اولین چیزی است که دانشجویان هنگام برنامه‌ریزی برای تحصیل در خارج از کشور به آن فکر می‌کنند. در آلمان از این نگرانی راحت خواهید شد. چرا که دانشگاه‌های دولتی در ۱۵ ایالت از ۱۶ ایالت آلمان، فارغ از ملیت، هیچ‌گونه شهریه‌ای از دانشجویان دریافت نمی‌کنند و فقط پرداخت هزینه ترمی حدود ۲۵۰ یورو نیاز است. فقط ایالت بادن-وورتمبرگ ۱۵۰۰ یورو در هر ترم از دانشجویان بین‌المللی (غیر اتحادیه اروپا) دریافت می‌کند.

دانشگاه‌های خصوصی در مورد هزینه‌های تحصیل آزادانه تصمیم می‌گیرند. بنابراین، بسته به دانشگاه موردنظر شما، هزینه‌های متناسب با آن متفاوت خواهند بود. به‌عنوان‌مثال، مدارک MBA و مهندسی به عنوان گران‌ترین برنامه‌های تحصیلی شناخته می‌شوند. حداکثر هزینه‌های سالانه در دانشگاه‌های خصوصی آلمان، در حدود ۳۰۰۰۰ یورو خواهد بود. این مقدار بسیار پایین‌تر از هزینه‌ای است که شما در سایر مقاصد محبوب تحصیل پرداخت می‌کنید.

در زیر فهرستی از دانشگاه‌های خصوصی در آلمان و به‌طور متوسط ​​شهریه‌ای که آن‌ها درخواست می‌کنند آورده شده است:

نام دانشگاه شهریه
کالج بارد برلین ۲۱،۴۳۹-۳۰,۱۴۹ یورو (بسته به خدمات دریافتی)
دانشگاه علمی کاربردی ۹،۸۰۰ یورو
EBC Hochschule ۱۰،۰۰۰ یورو
Friedensau Adventist ۳۵۰۰ یورو (با محدوده ۱۲۰۰ یورو تا ۴۹۰۰ یورو)
دانشکده بازرگانی GISMA ۲۰،۰۰۰ یورو (با محدوده ۳۰۰۰ تا ۳۳،۰۰۰ یورو)
مدرسه حکمرانی هرتی ۳۴۵۰۰ یورو (فقط دوره‌های تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد)
مدرسه بازرگانی مونیخ ۳۶۰۰۰ یورو
SRH Hochschule Berlin ۱۰،۰۰۰ یورو
WHU – دانشکده مدیریت  Otto Beisheim ۱۵۰۰۰ یورو
دانشگاه علمی کاربردی اروپا ۱۴۰۰ یورو

خوابگاه در آلمان

شرایط اقامت و زندگی یکی از عواملی است که در انتخاب کشور و شهر محل تحصیل تأثیر بسیاری دارد. معمولاً شهرهایی که دارای دانشگاه‌های برتر هستند، از امکانات خوبی برای اقامت دانشجویان برخوردارند و کم‌تر پیش می‌آید که دانشجویی به دلیل مشکل در اقامت از تحصیل در  آلمان باز بماند.

چنان‌چه خصوصی بودن فضای اقامت برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است، می‌توانید در آپارتمان‌های دانشجویی که در آن‌ها یک تا دو نفر زندگی می‌کنند ساکن شوید. قیمت این آپارتمان‌ها نسبت به سالن‌های اقامتی بالاتر است. آپارتمان‌های اجاره‌ای به دو صورت مبله و بدون اثاثیه وجود دارند. آپارتمان‌های بدون اثاثیه اجاره‌بهای کم‌تری دارند اما برای یک زندگی موقت دانشجویی توصیه نمی‌شوند.

قیمت اجاره آپارتمان‌ها به کیفیت ساختمان و موقعیت آن بستگی دارد که شما می‌توانید با یک هم‌اتاقی هزینه‌های خود را تقسیم کنید. برای درخواست این آپارتمان‌ها، می‌توانید به صورت آنلاین اقدام کنید یا به آژانس‌های مسکن مراجعه کرده و از آن‌ها راهنمایی بگیرید.

خدمات بانکی و مالی دانشجویان در آلمان

برای زندگی و تحصیل در آلمان، به حساب بانکی نیاز خواهی داشت. بانک‌های مختلف در آلمان، شرایط متفاوتی به دانشجویان ارائه می‌دهند. از بعضی بانک­‌ها  فقط می­‌توان به صورت اینترنتی استفاده کرد و شعبه‌های فیزیکی ندارند. برخی از بانک‌های کشور آلمان برای دانشجویان امتیازات ویژه‌ای قائل شده‌اند که می‌توانید با مراجعه به سایت آن‌ها یا مراجعه‌ حضوری پس از مهاجرت، از شرایط آن آگاه شوید. برای افتتاح حساب در آلمان، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گذرنامه یا کارت شناسایی شخصی
 • شناسه دانشجویی یا گواهی ثبت‌نام یا نامه پذیرش دانشگاه
 • تأیید ثبت‌نام از دفتر ثبت مقیم یا دفتر ثبت‌نام بیگانگان

برای افتتاح حساب جاری (Girokonto)، این اسناد را با خود به یکی از شعب بانکی که انتخاب کرده‌اید، ببرید. برای صرفه‌جویی در زمان، توصیه می‌شود قبل از مراجعه به بانک برای باز کردن حساب از صحت مدارک اطمینان حاصل کنید.

اخذ ویزا برای تحصیل در آلمان

ویزای دانشجویی آلمان، معمولاً برای دوره‌های بیش از ۳ ماه صادر می‌شود. پس از ورود به آلمان، باید به اداره ثبت‌نام بیگانگان مراجعه کنید و مجوز اقامت دانشجویی آلمان را دریافت کنید. برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید مراحل زیر را طی کنید:

۱.چک‌لیست ویزای تحصیلی آلمان را دانلود کنید و مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کنید.

۲.از طریق سایت کارگزاری ویزامتریک، برای ارائه مدارک و مصاحبه سفارت آلمان نوبت بگیرید.

۳.در زمان تعیین شده، مدارک خود را به کارگزاری ویزامتریک تحویل دهید.

۴.در زمان تعیین شده مصاحبه، به موقع در آدرس سفارت آلمان حضور داشته باشید.

۵.در مصاحبه سفارت آلمان شرکت کنید.

۶.منتظر نتیجه درخواست ویزای خود باشید.

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

یکی از دلایلی که کشور آلمان برای بیش از 370,000 دانشجوی بین‌المللی بهترین گزینه تحصیلی بوده است، امکان تحصیل رایگان در این کشور به زبان انگلیسی می‌باشد. در این سرزمین اروپایی، فرصتی مهیا شده است تا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، فرصت تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در این کشور را داشته باشند. رشته‌هایی مانند: علوم ریاضی و طبیعی، اقتصاد، مهندسی، علوم اجتماعی و حقوق، از جمله رشته‌هایی هستند که امکان تحصیل رایگان در این کشور به زبان انگلیسی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

دانشگاه‌های انگلیسی زبان در آلمان

از جمله دانشگاه‌های کشور آلمان که امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی، را برای دانشجویان بین‌المللی خود فراهم کرده‌اند، می‌توان به دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه بن، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه مونستر، دانشگاه ارلانگن-نورنبرگ، دانشگاه فنی دارمشتات، دانشگاه صنعتی هامبورگ و غیره اشاره کرد.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

همان طور که گفته شد، تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان رایگان می‌باشد. باید توجه داشت که برای تحصیل در این دانشگاه‌ها هنوز برخی هزینه‌های اداری یا کمک هزینه ترم وجود دارد. معمولاً کمک هزینه ترم شامل هزینه انجمن‌های دانشجویی، بلیط حمل و نقل عمومی و هزینه ثبت‌نام می‌شود. هزینه های تحصیل در آلمان بسته به دانشگاه مورد نظر دانشجویان، تغییر می‌کند و بین 150 تا 300 یورو است.

اقامت پس از تحصیل درآلمان

کشور آلمان بنا به دلایلی همچون پایین بودن نرخ بیکاری و وجود فرصت‌های شغلی فراوان، یکی از برترین کشورها برای اخذ اقامت دائم و تابعیت می‌باشد. علاوه بر این، تقاضای فراوان این کشور برای جذب نیروی کار متخصص و حرفه‌ای و بالا بودن میانگین سنی جمعیت این کشور را نیز، می‌توان از دیگر دلایل متقاضیان مهاجرت به این کشور برشمرد.

اقامت تحصیلی آلمان به خودی خود امکان پذیر نیست، اما شما می‌توانید از 6 راه به اقامت پس از تحصیل در کشور آلمان بپردازید که شامل اخذ اقامت از طریق کار و اخذ ویزای کار، ادامه تحصیل، سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت، ازدواج، اخذ بلوکارت و پناهندگی می‌شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای اخذ اقامت کشور آلمان پس از تحصیل، دریافت جاب آفر است.

در روش دریافت جاب آفر، متقاضی باید از یک کارفرمای آلمانی دارای دعوت‌نامه کاری باشد. متقاضی باید سوابق کاری و رزومه حرفه‌ای خود را برای کارفرمای آلمانی ارسال کند. کارفرمای آلمانی نیز باید در ابتدا، آگهی استخدام نیروی کار را به مدت ۳ ماه در کشور آلمان و سپس به مدت ۳ ماه در کشورهای اتحادیه اروپا آگهی کند. در صورتی کارفرمای آلمانی می‌تواند با متقاضی خارجی قرارداد کاری امضا کند، که در طی این ۶ ماه نیروی کاری برای پر کردن این فرصت شغلی در کشور آلمان و کشورهای اتحادیه اروپا یافت نشود.

منابع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *