ویزا

ویزا (روادید) یک مجوز قانونی است که  به دارنده اجازه ورود به خاک یک کشور دیگر را می‌دهد. امروزه معمولا با هر هدفی که بخواهید به کشور دیگری سفر کنید، باید اقدام به اخذ ویزا کنید. برای مهاجرت به خارج هم باید حتما ویزا داشته باشید. این ویزا معمولاً یک مُهر است که در پاسپورت شما زده می‌شود.

تا اوایل قرن بیستم ویزا (Visa) وجود نداشت. بعد از جنگ جهانی اول (WWI)، استفاده از روادید و پاسپورت در سفرهای خارجی رایج شد. ویزا معمولاً شامل مدت زمان اقامت شما در کشور مقصد و هدف سفر است. انواع مختلفی از ویزاها وجود دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

انواع ویزاها

ویزاها با توجه به هدف از صدور، مدت اقامت و دفعات ورود به کشور مقصد، انواع متفاوتی دارند. در ادامه با هر کدام از آن‌ها آشنا می‌شوید:

انواع ویزا بر اساس هدف صدور

 • اخذ ویزای تحصیلی
 • اخذ ویزای کاری
 • اخذ ویزای سرمایه گذاری
 • اخذ ویزای توریستی
 • اخذ ویزای تجاری
 • ویزای ترانزیت

انواع ویزا بر اساس زمان صدور

 • اخذ روادید قبل از سفر
 • اخذ روادید در بدو ورود (Visa on Arrival)

انواع ویزا بر اساس دفعات ورود و خروج

 • ویزای یک‌بار ورود (Single-Entry Visa)
 • ویزای دوبار ورود (Double-Entry Visa)
 • ویزای چند بار ورود (Multiple-Entry Visa)

 ویزای تحصیلی

دانشجویان و دانش‌آموزانی که می‌خواهند در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور دیگری ادامه تحصیل دهند، باید ویزای تحصیلی بگیرند. معمولا برای گرفتن ویزای تحصیلی باید با دانشگاه مربوطه در ارتباط باشید تا در نهایت بتوانید پذیرش تحصیلی بگیرید و اپلای (َApply) کنید.

در نامه پذیرش تحصیلی، مشخصات شما، دانشگاه مربوطه، رشته، مقطع و مدت دوره آموزشی آمده است. با استفاده از این نامه می‌توانید به‌مدت قید شده در نامه، ویزای تحصیلی آن کشور را بگیرید و مهاجرت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت تحصیلی مطلب زیر را مطالعه کنید:  مهاجرت تحصیلی

 ویزای کاری

بخش زیادی از آمار مهاجرت مربوط به روش‌های کاری است. در هر کشوری که بخواهید کار کنید، باید ویزای کار بگیرید. هر کشور با توجه به نیاز خود به نیروی کار و شرایط دیگر، انواع مختلفی از ویزاهای کاری را در دسترس مهاجران قرار می‌دهد. بعضی از این ویزاها دائم و بعضی موقت هستند و حتی بعضی نیاز به جاب آفر دارند و برخی دیگر نه.

معمولا فاکتورهای سن، سابقه کار و تمکن مالی از مهم‌ترین معیارها برای اخذ ویزای کاری هستند. در مطلب  مهاجرت  کاری می‌توانید در این باره بیشتر بخوانید.

 ویزای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری هم بعد یکی از پرطرفدارترین روش‌های اخذ ویزا و مهاجرت به کشوری دیگر است. ویزای سرمایه گذاری در بسیاری از کشورها به نام ویزای طلایی (Golden Visa) شناخته می‌شود. شرایط اخذ این ویزا معمولا نسبت به سایر روش‌ها ساده‌تر بوده و شرط اصلی آن داشتن سرمایه و دارایی کافی است.

تمکن مالی، خرید ملک، راه اندازی کسب و کار و خرید بیزینس از متداول‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در خارج هستند.

 ویزای توریستی

ویزای توریستی یک نوع ویزا است که معمولاً برای سفرهای تفریحی، شرکت در مراسمات یا جلسات یا بازدید از دوستان و آشنایان صادر می‌شود. هر چند این ویزا با هدف مهاجرت صادر نمی‌شود، اما بعضی از آن به‌عنوان راهی برای اخذ اقامت و مهاجرت استفاده می‌کنند که البته خطرات خود را دارد.

 

راهنمای اخذ ویزا

شرایط اخذ روادید با توجه به کشور مقصد و هدف از سفر یا مهاجرت متفاوت است. بهتر است قبل از هرگونه اقدام، اطلاعات کاملی درباره اخذ ویزا برای کشورهای مختلف به دست آورید.

مراحل و شرایط دریافت ویزا با توجه به کشور مقصد و نوع مهاجرت متفاوت است. در صورتی که سفارت کشور مدنظر شما در ایران باشد، معمولاً باید روادید خود را از سفارت تحویل بگیرید.

در غیر این‌صورت برای گرفتن ویزا باید به سفارت این کشور در یکی از کشورهای همسایه بروید یا این‌که ویزای خود را به‌صورت اینترنتی اخذ کنید.

معمولا پس از اقدام برای مهاجرت یا سفر، مراحل و شرایط اخذ Visa توسط اداره مهاجرت کشور مقصد، سفارت یا وکلای مهاجرتی به شما اطلاع داده می‌شود. موسسه مهاجرتی ویزاتیک با اطلاع از جدیدترین قوانین و شرایط مهاجرت شما را در اخذ ویزا یاری می کند.

مدارک لازم برای گرفتن ویزا

برای گرفتن روادید یک سری مدارک عمومی و تخصصی نیاز دارید. مدارک تخصصی با توجه به هدف از مهاجرت یا سفر (تحصیلی، کاری و …) مشخص خواهد شد، در حالی که مدارک عمومی معمولا برای گرفتن اکثر ویزاها یکسان است.

 • پاسپورت معتبر و مدت دار
 • عکس پرسنلی
 • مدارک شخصی (شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج) یا ترجمه آن‌ها
 • گردش حساب بانکی
 • تکمیل فرم‎‌های اخذ ویزا
 • رسید پرداخت هزینه‌ها

ویزای شینگن چیست

یکی از مواردی که شاید پرداختن به آن در این بخش خالی از لطف نباشد بحث ویزای شنگن خواهد بود. در این بخش از مقاله به این می پردازیم که ویزای شینگن چیست و شامل چه کشورهایی خواهد شد.

در ابتدا بهتر است بدانید که پیمان شینگن توافق نامه ای است که در سال 1985 بین 5 کشور اروپای غربی به امضا رسید این توافق نامه به برداشتن مرز بین 5 کشور اروپایی انجامید که می توانستند بدون ویزا به کشورهای یک دیگر سفر نمایند. در حال حاضر 26 کشور اروپایی از قوانین این پیمان پیروی می کنند.

ویزای شینگن یکی از انواع ویزاهای پر طرفدار در بین مردم می باشد چرا که این نوع ویزا 26 کشور را شامل خواهد شد. ویزای شینگن مختص کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد بنابراین افرادی که این ویزا را دریافت می نمایند با ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن می توانند بدون اخذ مجدد ویزا به 28 کشور سفر نمایند.

ویزا متریک چیست

این سوال که ویزامتریک چیست سوال بسیاری از افراد می باشد به همین دلیل در این قسمت به بحث ویزامتریک می پردازیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

جالب است که بدانید ویزامتریک یک شرکت کارگزار می باشد که برای انواع ویزاهای آلمان اقدام می نماید. این مقاله توسط مشاورین و کارشناسان موسسه ویزاتیک  جمع آوری و نوشته شده است به همین دلیل هر گونه کپی برداری از محتوای این مقاله بدون ذکر منبع آن غیرقانونی و حرام می باشد.

شرکت ویزامتریک در واقع با ارائه ویزای کشور آلمان در ایران فعالیت می نماید و با این هدف فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است.

بهتر است که بدانید سفارت آلمان این شرکت را به عنوان کارگزار خود برای ویزا در ایران معرفی کرده است به همین دلیل حتی وقت های سفارت نیز از طریق ویزامتریک ارائه خواهد شد.

چه کشورهایی ویزا نمی خواهند؟

شاید جالب باشد که بدانید برخی از کشورها برای ورود به کشور دیگر نیاز به اخذ ویزا ندارند به همین دلیل می خواهیم به این موضوع بپردازیم و بیان نماییم که چه کشورهایی ویزا نمی خواهند و برای تردد در کشور دیگر می توانند بدون ویزا ورود نمایند.

در حال حاضر کشورهای عضو شینگن برای تردد به کشور یک دیگر نیاز به اخذ ویزا ندارند این کشورها شامل 26 کشور می باشد که عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

بهتر است که بدانید برخی از کشورها نیز برای تردد به کشور دیگر نیاز به ویزا ندارند اما طول مدت حضور در آن کشور بسیار محدود است .

شخص متقاضی تنها می تواند به مدت محدود در آن کشور حضور داشته باشد مانند کشور ایران که برای ورود به خاک کشور ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارد اما طول مدت حضور در این کشور بدون ویزا تنها 90 روز می باشد .

پس از آن شخص متقاضی باید خاک این کشور را ترک نماید. همچنین مردم کشور ایران برای ورود به خاک ارمنستان نیز نیاز به ویزا نخواهند داشت و طول مدت حضور در این کشور بدون ویزا نیز 90 روز خواهد بود.

ورود به مالزی و گرجستان نیز برای ایرانیان بدون ویزا امکان پذیر است اما طول مدت حضور در هر کدام از این کشورها به ترتیب 14 روز و 95 روز می باشد.

جهت کسب اطلاعات کامل در مورد ویزا با متخصصین ویزاتیک تماس بگیرید.

4/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *