کار در ترکیه


کار در ترکیه

کار در ترکیه همواره مورد توجه بوده است و متقاضیان زیادی نیز از طریق کار قصد مهاجرت به ترکیه را دارند. در این مقاله می خواهیم شرایط کار در ترکیه را بررسی کنیم و به مدارک اخذ ویزای کار ترکیه اشاره کنیم.
در صورتی که قصد دارید برای کار در ترکیه اقدام کنید، احتمالا سوالاتی از این قبیل برای شما ایجاد می شود. شرایط کار و بازار کار ترکیه چگونه است؟ نحوه یافتن کار و روش های کاریابی در ترکیه چیست؟ میانگین درآمد ترکیه چه مقدار است؟

کار در ترکیه با توجه به نزدیکی کشور ترکیه به ایران می تواند گزینه مناسبی باشد. در حال حاضر افراد زیادی با رقم چشمگیر برای پیدا کردن کار در ترکیه اقدام کرده اند و بسیاری از این افراد توانسته اند موفق باشند. تنها نکته ای که در موفقیت و پیدا کردن کار به این افراد کمک زیادی کرده است تحقیق کامل قبل از اقدام بوده است.

کشور ترکیه از موقعیت جغرافیایی منحصر به فردی برخوردار است زیرا در میان دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است. ترکیه با کشورهای بسیاری از جمله ایران، عراق، سوریه، یونان، قبرس، بلغارستان، نخجوان آذربایجان، ارمنستان و گرجستان همسایه است و با دریای سیاه و دریای مدیترانه مرز آبی دارد.
و همین عامل سبب شده است که اقتصاد ترکیه بر پایه تجارت از طریق دریا و کشتیرانی باشد که اقتصاد این کشور را رونق بخشیده است. پایتخت ترکیه، شهر آنکارا و بزرگ ترین شهر آن استانبول است.

ویزای کار در ترکیه برای ایرانیان

ایرانیانی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق اخذ ویزای کاری دارند، ابتدا نیاز به یک پیشنهاد کاری از یک کارفرمای ترکیه ای است. متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند که تسلط به زبان ترکی استانبولی از جمله پیش نیازهای اصلی برای استخدام توسط کارفرمایان ترک است و مشاغلی که به زبان انگلیسی باشند بسیار محدود هستند.

کاریابی از طریق وب سایت ها فرصت های شغلی بین المللی در ترکیه امکان پذیر می کند و برای شهروندان ایرانی به دلیل امکان سفر بدون‌ ویزا به ترکیه تا 90 روز می توانند به صورت حضوری اقدام به جست وجوی کار و سپس دریافت پیشنهاد شغلی کنند.
پس از توافق با کارفرما، ابتدا به فرد اقامت 1 ساله اعطا می گردد که در صورت تمدید قرارداد کاری توسط کارفرما، مدت اقامت نیز تمدید می گردد.همچنین ویزاهای کاری دیگری به نام های ویزای کار هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران، تعمیرکاران فنی و اساتید دانشگاه نیز برای کار در ترکیه وجود دارند.

مدارک مورد نیاز کار در ترکیه

برای اخذ مجوز کار و دریافت ویزای کار ترکیه مدارکی مورد نیاز این کشور است که بهتر است مدارک به ترتیب درخواست سفارت باشد و نقص در پرونده می تواند منجر به رد شدن پرونده شود. مدارک مورد نیاز ویزای کار ترکیه به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر
 • دعوتنامه یا پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای ترکیه ای
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • مدارک تحصیلی
 • رزومه کاری مرتبط با شغل مورد نظر و ارائه مدارکی که بتواند آن را ثابت کند (مانند سابقه بیمه)
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • 4 قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • گواهی سلامت
 • پرینت حساب بانکی برای اثبات تمکن مالی

نرخ بیکاری در ترکیه

بررسی نرخ بیکاری در روند مهاجرت کاری به کشور ترکیه بسیار حائز اهمیت است. زیرا نرخ بیکاری مناسب و پایین می تواند رونق اقتصادی، توسعه صنایع، پویایی تجارت ها، کسب و کارهای بزرگ و کوچک را نشان دهد هرچه این نرخ پایین تر باشد رشد اقتصادی بالاتر است.

نرخ بیکاری در سال اخیر در کشور ترکیه حدود 13 درصد بوده است که  نشان می دهد فرصت ها شغلی مناسبی در ترکیه نمی توان یافت. اما ایرانیان بسیاری به دلیل اشتراکات مذهبی و فرهنگی و نزدیکی به ایران، همچنان تمایل به کار در ترکیه هستند. نرخ بیکاری یکی از موارد مهم برای شناخت بازار کار یک کشور به حساب می آید.

میزان حقوق در ترکیه

حقوق و دستمزد در کشور ترکیه در هر شهر متفاوت است اما به طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هر کدام از آنها می تواند بر روی حقوق ماهیانه هر فرد تاثیر بسزایی داشته باشد.

میزان تحصیلات، جنسیت، سابقه کاری و نیز محل کار از عواملی هستند که مستقیما روی میزان حقوق دریافتی می تواند موثر باشد. افرادی که سابقه کاری بالاتر دارند حقوق دریافتی آنها نیز به میزان سابقه آنها افزایش می یابد. متوسط درآمد سالانه در کشور ترکیه در سال 2022، بین 15000 دلار تا 100000 دلار تخمین زده شده است.

برای اخذ ویزای کار کشور ترکیه، دانستن راه های جستجوی کار و نحوه کاریابی از اهمیت زیادی برخوردار است. تسلط به زبان ترکی یکی از مسائل مهم در پیدا کردن شغل مورد نظر و مناسب است. داشتن رزومه قوی می تواند شانس افراد را برای دریافت شغل بیشتر کند. بهترین و سریع ترین حالت برای کاریابی در ترکیه برای ایرانیان یکی استفاده از وب سایت های کاریابی معتبر و دیگری حضور در کشور ترکیه و به صورت مستقیم شغل یافتن است.

ایرانیانی که دارای شرایط لازم برای کار در ترکیه باشند شانس بیشتری برای هماهنگ شدن با لیست مشاغل مورد نیاز دارند. وب سایت های کاریابی و موسسات کاریابی پل ارتباطی میان فرد متقاضی کار و کارفرمای ترکیه ای هستند و راه رسیدن به یک پیشنهاد کاری را آسان می کنند.

کار در ترکیه و بررسی ویزای همراه

ویزای همراه از مهم ترین مسائلی است که اغلب ایرانیان متاهل نگران آن هستند که می توانند همسر و فرزندانشان را همراه با خود به کشور ترکیه بیاورند یا نه؟

کشور ترکیه با اخذ ویزای کار به افراد این اجازه را می دهد که برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود، بعد از یک سال زندگی و کار درخواست ویزای همراه دهند. به این صورت که ابتدا کارت آبی ترکیه را دریافت کرده باشند سپس برای خانواده خود اقدام کنند.

وضعیت اقامت با کار در ترکیه

معمولا ایرانیانی که به دنبال ویزای کار در ترکیه می آیند قصدشان اخذ اقامت دائم و پاسپورت این کشور است. افرادی که بتوانند از طریق ویزای کاری مجوز دریافت کنند در ابتدا اقامت موقت به آنها اعطا می شود.
متقاضیان پس از 8 سال زندگی پیوسته در کشور ترکیه در صورتی که قرارداد خود را تمدید کنند، می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند و در صورت داشتن شرایط لازم، می توانند تابعیت ترکیه را نیز کسب نمایند.

ساعت کاری و مالیات بر درآمد در ترکیه

هر کارگر و کارمند در ترکیه طبق قانون ۴۵ ساعت در هفته کار می کند و بیش از آن مشمول اضافه کاری است. دستمزد اضافه کاری ۵۰ درصد بیش از کار در ساعات عادی است و در طول سال نباید بیش از ۲۷۰ ساعت اضافه کاری کرد.

مالیات بر درآمد در ترکیه نیز به صورت تصاعدی محاسبه می شود، یعنی با افزایش درآمد شما، باید مالیات بیشتری بپردازید. نرخ مالیات سالیانه در این کشور در سال ۲۰۲۲ به این ترتیب است:

 1. درآمد از صفر تا ۳۲ هزار لیر: ۱۵ درصد
 2. از ۳۲ هزار تا ۷۰ هزار لیر: ۲۰ درصد
 3. از ۷۰ هزار تا ۲۵۰ هزار لیر: ۲۷ درصد
 4. از ۲۵۰ هزار تا ۸۸۰ هزار لیر: ۳۵ درصد
 5. بیش از ۸۸۰ هزار لیر: ۴۰ درصد

شرایط بازنشستگی و بیمه در  ترکیه

بعد از مهاجرت به ترکیه با ویزای کاری یا تحصیلی، می توانید عضو SGK (بیمه تامین اجتماعی ترکیه) شوید و از مزایای بیمه های درمانی در این کشور بهره مند شوید. بیمه دولتی ترکیه هزینه های دندانپزشکی، نازایی برای زنان زیر ۳۹ سال و جراحی های زیبایی (در صورتی که از نظر درمانی مهم باشد) برای زنان زیر ۳۹ سال را پوشش می دهد.

میزان حق بیمه ماهانه ای که از دستمزدتان کسر می شود، بر اساس خدماتی که دریافت می کنید، برای شما از ۹ تا ۱۴ درصد و برای کارفرما از ۱۱ تا ۲۵ درصد دستمزد پرداختی است؛ اما اگر بیکار هم باشید با پرداخت هزینه ماهانه ۸۵۰ لیر به بالا نیز می توانید بیمه شوید. قرار گرفتن تحت پوشش بیمه در ترکیه برای همه اجباری است.

حداقل سن بازنشستگی برای مردان در ترکیه ۶۰ و برای زنان ۵۸ سال است و حداقل حقوق بازنشستگی در این کشور در سال ۲۰۲۲ بعد از کسر مالیات به ۲۵۰۰ لیر افزایش یافته است.

شرایط کار در ترکیه بدون مدرک تحصیلی

اگر قصد مهاجرت کاری به ترکیه را دارید ولی مدرک تحصیلی مناسبی ندارید، نگران نباشید. می توانید به هدف تان دست پیدا کنید ولی باید در نظر داشته باشید که احتمالا کارهای ساده انتظار شما را می کشند.

شرایط کار در ترکیه با مدرک دیپلم

داشتن مدرک دانشگاهی و سابقه کاری معتبر به شما کمک می کند تا درآمد بالاتری داشته باشید اما اگر دیپلم دارید، نگران نباشید. الو ویزا قادر است کاری متناسب با مدرک و شرایط شما پیدا کند.

 

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق کار برای دانشجویان چیست؟

دانشجویان تازه فارغ التحصیل می‌توانند در سایت های کاریابی ترکیه به دنبال مشاغلی باشند که برای این گروه از افراد در نظر گرفته شده است. از جمله مشاغل مناسب دانشجویان در حین تحصیل هم می‌توان به تدریس، مشاغل تابستانی و کارآموزی اشاره کرد.

کار در تابستان و دوره کارآموزی جزو بهترین شرایط کار برای دانشجویان است. از طرفی اگر دانشجو امکان تدریس را داشته باشد باز هم این شرایط کار در ترکیه می‌تواند به کسب درآمدی عالی منجر شود.

در ادامه به معرفی برخی از سایت‌ های محبوب دانشجویان می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

سایت های کاریابی ترکیه برای کارآموزی

سایت های کاریابی ترکیه برای مشاغل تابستانی

سایت های کاریابی ترکیه برای تدریس به افراد

بهترین سایت های کاریابی ترکیه کدامند؟

تعداد سایت های کاریابی ترکیه بسیار زیاد هستند اما برخی از آن ها خدمات بهتر و سریعتر را به مهاجران و متقاضیان خارجی ارائه می‌دهند. از جمله بهترین سایت های کاریابی ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سایت های کاریابی ترکیه TURKEY TALENT

موسسه TURKEY TALENT یکی از بهترین سایت های کاریابی ترکیه است و به ساخت اکانت می‌توانید به راحتی شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. از طرفی مشاغل شهرهای مختلف ترکیه در این سایت به صورت جداگانه آمده که کار جستجو را برای متقاضی راحتتر می‌کند. این سایت یکی از بهترین انتخاب ها برای کاریابی در ترکیه است.

سایت های کاریابی ترکیه ADECCO TURKEY

موسسه adecco turkey نیز از جمله سایت های کاریابی ترکیه است که در میان متقاضیان خارجی شناخته شده و دارای لیستی از مشاغل مورد نیاز این کشور است.

سایت های کاریابی ترکیه ALEYNA INSAN KAYNAKLARI

یکی از مهمترین مزایای کاریابی در ترکیه با استفاده از سایت کاریابی aleyna insan kaynaklari در ترکیه، امکانی است که برای متقاضیان خارجی فراهم کرده‌اند. به این صورت که شما می‌توانید به تفکیک شهر و نوع شغل به کاریابی در ترکیه بپردازید و برای شغل مورد نظر خود اپلای کنید.

سایت های کاریابی ترکیه NEXUS CAREERS

با ورود به سایت nexus careers علاوه بر کاریابی در ترکیه در بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی امریکا نیز می‌توانید به دنبال کار بگردید. یکی از مزایای این سایت کاریابی ترکیه، امکان تفکیک شغل بر اساس شهر، نوع شغل و حتی پاره وقت و تمام وقت بودن آن است. جالب است بدانید که این سایت حتی قابلیت فیلتر کردن میزان حقوق را نیز دارد.

سایت های کاریابی در ترکیه KARIYER

سایت کاریابی kariyer انتخاب بسیار خوبی برای کاریابی در ترکیه خواهد بود. این سایت کاریابی ترکیه شامل از فرصت های شغلی برخی از برندهای برتر دنیا مانند تویوتا و برخی هلدینگ های معروف ترکیه است. در این سایت کاریابی در ترکیه، مشاغل به صورت جایگاه شغلی تفکیک شده‌اند. این تفکیک ها به صورت کارشناس، مدیر، فارغ التحصیلان از دانشگاه، نیروی خدماتی، نیروی درمانی و … است.

سایت های کاریابی در ترکیه YENIBIRIS

در سایت کاریابی yenibiris در ترکیه می‌توانید مشاغل را به تفکیک رشته در بالای سایت ببینید. از طرفی امکان تفکیک کاریابی ترکیه برای مشاغل مختلف را با توجه به شهرها دارد. در حال حاضر بالای 10.000 شغل در این سایت کاریابی ترکیه وجود دارد.

سایت های کاریابی در ترکیه ELEMANONLINE

در سایت کاریابی elemanonline ترکیه می‌توانید موقعیت شغلی و شهر را فیلتر کرده و سپس به جستجوی شغل مورد نظرتان بپردازید.

از دیگر سایت های کاریابی در ترکیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

در این مقاله به بررسی و ارزیابی شرایط کار در ترکیه پرداختیم و چندین شرکت برتر واقع در این کشور برای کار را معرفی کردیم. سایت های کاریابی که معرفی کردیم همگی از جمله موسسات معتبر هستند که بستر خوبی برای جستجوی کار در این کشور برای متقاضیان خارجی خواهند بود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *