بلو کارت آلمان


بلو کارت آلمان

در این مقاله سعی داریم شرایط بلو کارت آلمان را بررسی کنیم. کارت آبی آلمان چیست؟ چه کسی واجد شرایط آن است؟ کجا می توانم آن را تهیه کنم؟ اینها سوالاتی هستند که در این مقاله به پاسخ آنها خواهیم پرداخت. کارتهای آبی اتحادیه اروپا توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اتباع کشورهای ثالث صادر می شود. دارنده کارت آبی اتحادیه اروپا به منظور دستیابی به اشتغال سودمند، حق دارد برای اقامت در اتحادیه اروپا اقدام کند. آلمان به عنوان غول صنعتی دنیا و اقتصاد پیشرفته و نیز نرخ بیماری پایین همواره مورد توجه متقاضیان کار بوده است و هر ساله تعداد کثیری از افراد برای جستجوی کار در آلمان پیشرفته تلاش می کنند. کارت آبی آلمان به ویژه برای جذب اتباع ممتاز کشورهای ثالث با شغل مناسب در مشاغلی که کمبود پرسنل ماهر داشته باشد یا در آینده احتمال کمبود وجود داشته باشد، طراحی شده است.

این کارت اصلی ترین اجازه اقامت برای فارغ التحصیلان دانشگاه از خارج است. این یک روش ساده و غیر بوروکراتیک است که به اتباع کشورهای ثالث اجازه می دهد تا استعدادهای خود را در آلمان استفاده کنند. در راستای این مطالب به نقد و بررسی شرایط دریافت ویزای بلو کارت آلمان پرداخته و سعی بر آن داریم تا جای ممکن سوالات شما عزیزان را پاسخ گوییم.

اگر بخواهیم تعریفی دقیق از بلو کارت آلمان داشته باشیم باید بگوییم، بلو کارت آلمان در واقع یک مجوز کار برای افرادی است که اتباع غیر اتحادیه اروپا هستند و تحصیلات دانشگاهی و تخصص خاصی دارند. به عبارت دیگر دولت آلمان ویزای بلو کارت آلمان را برای جبران کمبود نیروی متخصص مورد نیاز خود صادر می کند.

چگونه بلو کارت آلمان بگیریم؟

در ابتدا بهتر است تعریفی از بلوکارت داشته باشیم. بلو کارت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا برای آلمان در واقع نوعی اقامت برای اهداف خاص می باشد. این مدرکی دال بر اقامت قانونی یک شهروند از یک کشور غیر اتحادیه اروپا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا به منظور کار ارائه می دهد. بنابراین کارت آبی یک کارت برای شهروندان از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است. بلوکارت معادل گرین کارت است و در واقع اجازه اقامت در اتحادیه اروپا را برای اعضای غیر اتحادیه اروپا با صلاحیت کاری می دهد. این امر باید در مبارزه با کمبود نیروهای ماهر کمک کند. دارندگان بلو کارت آلمان همان حقوق شهروندان اتحادیه اروپا را دریافت می کنند. تساوی درمورد حقوق تحصیل یا رفاه هنوز یک قانون نیست اما باید به این ترتیب عمل شود. برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا طراحی شده است تا اروپا را به مقصد جذاب تری برای متخصصان خارج از اتحادیه اروپا تبدیل کند. همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز انگلستان، دانمارک و ایرلند کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر می کنند. تا حدودی برنامه کارت آبی اتحادیه اروپا یک سیستم مبتنی بر شایستگی است. تفسیر کلی از “شایستگی” به عنوان کسی که تحصیلات کافی را گذرانده و یا از طریق تجربه حرفه ای دارای مهارت های خاص شده است.

در مورد شرایط بلوکارت آلمان باید گفت که صدور این کارت مبتنی بر امتیاز نیست همچنین محدود می باشد. بلو کارت آلمان ابتدا 4 سال اعتبار دارد. اگر قرارداد کاری فرد مدت زمانی کمتر از 4 سال را شامل شود، به معنی محدود بودن آن و کارت آبی به مدت زمان قرارداد کاری به اضافه 3 ماه معتبر خواهد بود که می تواند تمدید نیز شود. دارندگان کارت آبی آلمان می توانند تا 12 ماه از اتحادیه اروپا خارج شوند بدون اینکه حق ماندن در آلمان یا اتحادیه اروپا را از دست بدهند. دارندگان بلو کارت آلمان حق دارند پس از 18 ماه اقامت در آلمان، به کشور دیگری از اتحادیه اروپا نقل مکان کنند. همچنین اگر فرد خارجی قبلاً با کارت آبی اتحادیه اروپا در یک کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا اقامت داشته باشد، این امر در مورد حق اقامت دائم در آلمان در نظر گرفته خواهد شد. بستگان صاحبان کارت آبی آلمان می توانند بدون تأخیر و بدون محدودیت در آلمان کار کنند. برای دریافت بلو کارت آلمان شما باید دارای مدرک زبان آلمانی، مدرک تحصیلات عالی تایید شده باشید. یا قبلاً از یک شرکت در آلمان پیشنهاد شغلی دارید که این موقعیت شغلی باید برای شما، مناسب باشد. در مشاغلی که جای خالی شغل وجود دارد مانند مهندسین، دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیدانان و متخصصان IT، به دلیل کمبود پرسنل واجد شرایط، نیاز به یک پیشنهاد شغلی دارند که درآمد سالانه ناخالص آنها کمتر از 43.055 یورو (2022) نباشد. برای جلوگیری از سوءاستفاده، در چنین مواردی مسئولین شرایط ارائه کار را با توجه به ساعات کار و حقوق بررسی می کنند.

کارت آبی آلمان برای مهاجران و خانواده های آنها امتیازات ویژه ای را ارائه می دهد. چشم انداز اخذ اقامت دائم در مراحل اولیه، متقاضیان را ترغیب می کند تا آینده بلند مدت خود را در آلمان برنامه ریزی کنند. پس از 33 ماه اقامت، دارندگان Blue Card واجد شرایط اجازه تسویه حساب دارند. افرادی که ثابت می کنند مهارت های خوبی در زمینه زبان آلمانی دارند می توانند بعد از 21 ماه مجوز اقامت دائم دریافت کنند. روش هایی که می توان از طریق آن به بلو کارت آلمان دست یافت، روش کاری و ثبت شرکت می باشد که به تفسیر به بررسی هر کدام از این روش ها می پردازیم. البته از طریق ویزای جستجوی کار یا جاب سیکر نیز می توان به این مهم دست یافت. با این ویزای 6 ماهه که به فرد متقاضی این امکان را می دهد که در خاک آلمان به دنبال کار بگردد، اگر شخص بتواند کاری پیدا کند که حقوق و دستمزد آن بالای 4،200 یورو در ماه باشد می تواند بلوکارت دریافت کند.

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

 1. شرایط اخذ بلو کارت آلمان بدین صورت است که، درخواست کنندگان بلوکارت بایستی دارنده مدارک تحصیلی دانشگاهی از دانشکده‌های آلمان باشند. اگر چنانچه مدارک تحصیلی خود را در کشورهای دیگری مانند کشور مبداء اخذ کردید، بایستی آن را به تائید سازمان‌های دولتی مربوطه برسانید. ترجمه مدارک تحصیلی از جمله شرایط مهم اخذ بلوکارت است.
 2. بلوکارت به افرادی تعلق می‌گیرد که دارنده شغلی با درآمد سالیانه 56.400 یورو، بدون درنظر گرفتن کسر مالیات باشند. نکته ضروری در این رابطه آن است که اگر فرد در حیطه‌ای مشغول باشد که دولت آلمان با کمبود نیروی انسانی در آن زمینه مواجه باشد، درآمد سالیانه 37/752 یورو بدون درنظر گرفتن کسر مالیات نیز قابل پذیرش است. دولت جمهوری فدرال آلمان در حیطه‌های شغلی ازقبیل: مشاغل فنی و مهندسی مانند علوم طبیعی، علوم پزشکی، فنون شهرسازی، علوم مهندسی، علوم فناوری و کامپیوتر با کمبود نیروی انسانی روبرو است.
 3. از دیگر شرایط اخذ بلوکارت آلمان، ارائه تائید‌یه نامه از سوی سازمان کار دولت فدرال آلمان بایستی انجام شود. لازم به ذکر است که اگر درخواست کنندگان دارای مدارک تحصیلی ازسوی دانشکده‌های آلمان باشند، نیازی به ارائه تائیدنامه نیست اما اگر چنانچه مدارک تحصیلی را از کشورهای دیگری اخذ کرده باشید بایستی حتما جهت دریافت تائیدیه نامه نیز اقدام فرمایید.
 4. از دیگر شرایط اخذ بلوکارت آلمان آن است که اگرچنانچه هرگونه دوره کارآموزی و یا کارورزی را قبل از شروع به کار اصلی، گذرانده باشید بایستی مدارک مربوطه آن را نیز ارائه دهید. قابل ذکر است که دوره‌های کارورزی اغلب برای رشته‌های مهندسی و پزشکی به جهت آمادگی به مشاغل مربوطه صورت می‌پذیرد.
 5. گفتنی است که افرادی می‌توانند اقدام به درخواست بلوکارت نمایند که در آلمان اقامت دارند. اگر چنانچه متقاضی در بخش‌های برون مرزی کشور آلمان اقامت داشته باشد نمی‌تواند بصورت مستقیم درخواست بلوکارت را از دولت آلمان داشته باشد. بنابراین در ابتدا و قبل از هرگونه درخواستی بایستی اینگونه افراد برای دریافت ویزای کاری اقدام نموده و پس از آن که وارد محدوده مرزهای کشور آلمان شوند و به مدت ۶ ماه فرصت آن را دارند که شغلی بیابد که حداقل درامد سالیانه شامل حالشان شود. باتوجه به گردآوری مدارک مربوطه فرد می تواند درخواست صدور و اخذ بلوکارت را دهد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت بلوکارت آلمان

 • ارائه مدارک شناسایی اعم از پاسپورت به همراه عکس بیومتریک
 • ارائه ترجمه مدارک تحصیلی
 • ارائه ترجمه سوابق کاری در خارج از کشور آلمان
 • ارائه تکمیل فرم تمدید اقامت
 • ارائه تائیدیه نامه سازمان کار دولت فدرال آلمان
 • ارائه فرمی که شرح وظایف متقاضی را مرتبط با شغلش توصیف کرده باشد
 • ارائه مدارک مرتبط با دوره های کارورزی و یا کارآموزی
 • ارائه قرارداد کاری یا فیش حقوقی و اثبات فعالیت کنونی
 • ارائه گواهی خدمات درمانی و پزشکی
 • ارائه بیمه درمانی
 • ارائه مدارک مرتبط با عدم سوء پیشینه

تاریخچه کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue card)

در مارس سال 2000 شورای اروپا در لیسبون هدف هایی را برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا پایه گذاری کرد مبنی بر اینکه رقابتی ترین، پویاترین و دانش بنیان ترین اقتصاد در جهان را دارا باشند. بر این اساس بتوانند به رشد اقتصادی و بالندگی و ایجاد فرصت های شغلی بهتر و بیشتر و همچنین به جامعه ای با انسجام و قدرت بیشتر دست پیدا کنند.

در ماه اکتبر 2007 کمیسیون اتحادیه اروپا دو پیشنهاد ارائه شده را به تصویب رساند اولین پیشنهاد ایجاد یک دستورالعمل چارچوبی برای پذیرش مهاجران تحصیلکرده به اتحادیه اروپا بوده است که بعدها تحت نام کارت آبی اتحادیه اروپا شناخته شده است. دومین پیشنهاد در خصوص دستورالعملی برای ساده سازی مراحل مهاجرت از طریق راهنمایی متقاضیان مهاجر برای اجرای یک دستور واحد بوده است که به دستورالعمل مجوز واحد معرفی شده است.

 • تصویب کارت آبی

در ماه می سال 2009 شورای اتحادیه اروپا دستورالعمل کارت آبی اتحادیه اروپا را به تصویب رساند. در ماه دسامبر سال 2011 دستورالعمل مجوز واحد به تصویب رسید. بر اساس این دو پیشنهاد به صورت طرح کارت آبی اتحادیه اروپا شناخته می شوند به همین دلیل مهاجرت نیروهای کار زبده و جوان و ایجاد بازار رقابتی کار باعث افزایش روز افزون رشد اقتصادی در جامعه اروپا می شود و با مسائلی نظیر پیری که در جامعه اروپا در حال افزایش است نیز می توان مقابله کرد. بیست و پنج کشور از بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا در این طرح شرکت کرده اند به جزء دانمارک و ایرلند.

 • اهداف کارت آبی

با توجه به اینکه سالهاست هدف اصلی کسانی که متقاضی مهاجرت هستند کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا و استرالیا بوده، بر این اساس با استفاده از طرح کارت آبی اتحادیه اروپا، هدفی جذاب تر برای افراد تحصیل کرده که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند خواهد بود. با استفاده از این روش ویژگی های متمایزی در نظر گرفته شده است که اروپا را به عنوان پرطرفدارترین مقصد برای مهاجران تحصیل کرده دنیا تبدیل کرده است.

شرایطی که برای کار و دستمزد تعیین شده است مانند کسانی است که تبعه اروپایی را دارا می باشند. آزادی رفت و آمد در منطقه شنگن، دارا بودن حقوق اقتصادی و اجتماعی در اروپا، شرایط مربوط به الحاق خانواده به متقاضی، شرایطی برای داشتن اقامت دائم از جمله مزایای کارت آبی هستند.

آنچه که باید متقاضی دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا دارا باشد، مدارکی مبنی بر داشتن تحصیلات علمی بالا می باشد و متقاضی تبعه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباشد و همچنین پیشنهادی برای کار در کشور مورد نظر داشته باشد.

کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان

طرح کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان از اول اوت سال 2012 برای مهاجران تحصیل کرده در نظر گرفته شده است. در این صورت حق کار و زندگی در آلمان به فرد متقاضی ارائه می شود. ارائه اقامت دائم از طریق کار متخصصین برای مهاجران بسیار ساده تر می باشد.

برای کارگران غیر ماهر هنوز هم بازار کار آلمان بسیار محدود است اما اتباع خارجی واجد شرایط و تحصیل کرده دانشگاه ها می توانند برای مهاجرت از طریق کار اقدام کرده و موفق به دریافت اقامت دائم شوند. برای دریافت کارت آبی آلمان باید علاوه بر مدرک تحصیلی یک پیشنهاد کاری مناسب نیز داشته باشید که در آمد ناخالص سالیانه 46/400 یورو داشته باشد. آن چه که موسسه مهاجرتی آوات در کنار اخذ ویزای کار تضمینی آلمان به شما ارائه می دهد، در همین مرحله و از طریق تنظیم مصاحبات و کاریابی اصولی در بازار آلمان به صورت کاملاً مرتبط و تخصصی است.

متقاضیانی که مایل به اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان هستند در ابتدای امر باید برای یافتن یک شغل مناسب از طریق جستجو بر اساس تجربه، آشنایی با بازار کار استان های مختلف آلمان و مدارک حرفه ای و تحصیلی که دارا می باشند، اقدام کنند.

 • در صورتی که شما در آلمان کار مناسب را پیدا نکنید

شما برای دریافت کارت آبی کشور آلمان به عنوان یک کارگر متخصص لازم است یک شرکت آلمانی که مایل به جذب کارگر خارجی می باشد و می تواند از مهارت های شما استفاده کند را پیدا کنید. در اینصورت می توانید از کارفرمای خود به عنوان یک اسپانسر برای دریافت کارت آبی آلمان استفاده کنید.

اگر شما در حالی که در کشور خودتان هستید کارفرمای خود را انتخاب کردید می توانید ویزای کار یا ویزای جستجوی کار را درخواست دهید، توصیه ما این است مقالات مربوط به ویزای کاری آلمان را نیز در وب سایت رسمی موسسه مهاجرتی آوات مطالعه بفرمایید.

مدارکی برای این درخواست مورد نیاز می باشد از جمله مدرک دانشگاهی و منابع مالی کافی برای تأمین مالی خود.

در این صورت کشور آلمان ویزای جستجوی کار را برای 6 ماه به منظور یافتن شغل مناسب برای شما صادر خواهد کرد. پس از آن در صورتی که موفق به یافتن کار شدید لازم نیست کشور آلمان را ترک کنید. در اینصورت درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا شما مورد بررسی قرار می گیرد. این بررسی به 90 روز زمان نیاز دارد.

 • در صورتی که شما در آلمان کار پیدا کردید

زمانی که یک شغل در آلمان پیدا کرده اید به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 1. مدرک دانشگاهی مورد تأیید
 2. برای کار در حرفه ای خاص ارائه گواهی دریافتی برای حرفه مورد نظر
 3. قرارداد کار حداقل یک سال در آلمان
 4. حقوق دریافتی باید بیش از 5/1 برابر یا 2/1 برابر حقوق پایه در آلمان باشد.
 5. آگهی منتشر شده توسط کارفرما در کشور متقاضی
 6. هیچ تهدیدی برای کشور میزبان از لحاظ سیاست عمومی، امنیت و سلامتی نداشته باشید.
 7. فرم درخواستی که توسط کارفرما یا فرد متقاضی تکمیل شده باشد.
 8. دو قطعه عکس در سایز گذرنامه که برای کمتر از 6 ماه گذشته باشد.
 9. اثبات داشتن بیمه درمانی
 10. پرداخت هزینه های درخواست

این مدارک باید از طریق پست به اداره فدرال مرکز مهاجرت و یا اشتغال آلمان ارسال گردد.

چه کسانی می توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان درخواست بدهند

شهروندان اتحادیه اروپا برای شروع به کار در آلمان نیاز به دریافت ویزا یا اجازه اقامت ندارند. همین موضوع برای شهروندان ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس برقرار است و داشتن گذرنامه یا هویت معتبر کافی است.

شهروندان کشورهای؛ استرالیا، ژاپن، کانادا، کره جنوبی، نیوزیلند، ایالات متحده آمریکا می توانند بدون ویزا وارد خاک کشور آلمان شوند اما زمان مجاز برای اقامت این شهروندان در آلمان در حدود 3 ماه است که به طور معمول برای یافتن کار کافی نیست. بنابراین درخواست اقامت برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا لازم است.

در صورتی که موفق به پیدا کردن کار در آلمان شدید در این صورت شما در کشور خود می توانید نسبت به دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا در آلمان اقدام کنید.

کسانی که در این گروه قرار داده شده اند:

 • کارگران متخصص
 • محققین
 • دانشجویان
 • کارآموزان فنی و حرفه ای
 • کارگران فصلی

کارت آبی اتحادیه اروپا در ابتدا برای چهار سال صادر خواهد شد. توجه داشته باشید بسته به مدت قرارداد کاری و در صورت هرگونه تغییر در زمینه کاری نیاز به تأییدیه از اداره خدمات مهاجرت در مدت دو سال اول کار در آلمان می باشید.

نکات مهم در رابطه با شرایط اخذ بلوکارت آلمان

 1. توجه داشته باشید که فرد بایستی قبل از ورود به کشور آلمان درخواست ویزای کار نماید. و پس از دریافت ویزای کار و یافتن شغل مورد نظر با شرایط درآمد سالیانه که در ابتدا به آن اشاره شد. بایستی درخواست بلوکارت را دهد.
 2. جهت اقدام صدور کارت آبی برای خانواده، اثبات تسلط کامل آن‌ها به زبان آلمانی مورد نیاز نبوده و دانش اندک و کافی زبان آلمانی نیز در حد مکالمات روزمره کفایت می‌کند.
 3. خانواده و فرزندان متقاضیانی که دارنده بلوکارت هستند می‌توانند بدون هیچگونه محدودیتی به کار و ادامه تحصیل بپردازند.
 4. توجه به این اصل در رابطه با شرایط اخذ بلوکارت آلمان حائز اهمیت است که دارندگان کارت آبی می‌توانند پس از گذشت 33 ماه از دریافت و صدور کارت آبی اقدام به درخواست اقامت دائم نمایند. اگر چنانچه متقاضی دارای مدرک سطح B1 زبان آلمانی باشد می‌تواند پس از گذشت 21 ماه برای اقامت دائم اقدام کند.
 5. شهروندانی که متعلق به کشورهای غیر اتحادیه اروپایی هستند در صورتی می‌توانند درخواست بلوکارت دهند که دارای مدرک زبان آلمانی معتبر و قرارداد کاری با درآمد سالیانه 56/400 یورو بدون کسر مالیات باشند. درصورتی که شغل متقاضی در راستای لیست مشاغلی باشد که با کمبود نیروی انسانی مواجه است، درآمدی در حدود 39/624 یورو بصورت سالیانه نیز جهت اخذ بلوکارت قابل قبول و امکانپذیر است.
 6. توجه داشته باشید که منظور از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کشورهایی است که واحد پول آنها یورو می‌باشد. کشورهای اسکاندیناوی مانند: نروژ و یا سوئد که دارای واحد پول کرون می‌باشند، جزء کشورهای مستقل بوده و عضو اتحادیه اروپا محسوب نمی‌شوند.

شرایط لغو بلوکارت آلمان  Blue Cart

به دلیل خطر پذیری مسائل سیاسی و امنیتی و همچنین سلامت ملی ازسوی اغلب کشورهای عضو اتحادیه اروپایی البته به جز کشورهای لتونی و اسلوونی، لغو و یا عدم تمدید بلوکارت پذیرفته و مورد قبول واقع شده است.

برای دریافت بلوکارت آلمان در هر صورت باید در کشور آلمان استخدام شوید. پس در ادامه به توضیح شرایط پیدا کردن کار تا اخذ ویزای کار می پردازیم.

4.3/5 - (7 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *