مجارستان کشوری واقع در مرکز قاره اروپا به پایتختی بوداپست است که عضو پیمان شنگن محسوب می شود. کشورهای همجوار مجارستان شامل اتریش، اسلواکی، اوکراین، رومانی، صربستان، کرواسی و اسلوونی می باشند.

نظام حاکم بر مجارستان دموکراسی بوده و زبان رسمی این کشور مجاری و دین رسمی این کشور مسیحی است. واحد پولی مجارستان فارینت (HUF) می باشد.

این کشور دارای جمعیتی بالغ بر 9 میلیون و 800 هزار نفر و وسعتی بالغ بر 23000 کیلومتر مربع می باشد. جمعیت شهر بوداپست در حدود 1 میلیون و 730 هزار نفر است که یک چهارم جمعیت کشور مجارستان را شامل می شود.

مجارستان دارای جمعیتی 30 هزار نفری از دانشجویان بین المللی در چندین شهر دانشگاهی این کشور می باشد. زبان انگلیسی از دوره دبستان برای دانش آموزان مجاری در مدارس این کشور تدریس می شود. نظام آموزشی مجارستان از سیستم فرآیند بولونیا پیروی می کند

(سیستم آموزشی واحد کشورهای اروپایی) که شامل امتیازبندی بجای معدل می شود و نتایج امتحان نهایی هر ترم از یک تا 5 امتیازبندی می شوند.

تحصیل در مجارستان در مقاطع ابتدایی و دبیرستان و دانشگاهی صورت می پذیرد که در مقطع دانشگاهی شامل 3 مقطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می باشد.

از مزایای تحصیل در مجارستان امکان کار حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته، امکان تحصیل بدون مدرک زبان و تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی، و همچنین امکان اقامت دائم پس از تحصیل از طریق ویزای کار مجارستان می باشد.

چرا تحصیل در مجارستان؟

تحصیل در مجارستان در مقطع دبستان

نظام آموزشی مجارستان در مقطع دبستان تحصیلات سیکل اول یا دوره اول نامیده می شود و دانش آموزان سنین 7 تا 14 سال را شامل شده که طبق متد اروپایی خود به 8 سطح تقسیم بندی می شو

سطح اول شامل کودکان سنین 6 تا 7 ساله، سطح دوم شامل کودکان سنین 7 الی 8 ساله، سطح سوم شامل سنین 8 تا 9 سال، سطح چهارم برای سنین 9 الی 10 سال، سطح پنجم شامل دانش آموزان 10 تا 11 سال، سطح ششم شامل نوجوانان سنین 11 الی 12 سال، سطح هفتم شامل سنین 12 تا 13 سال و نهایتاً سطح هشتم شامل محدوده سنی 13 الی 14 سال می باشد.

ویزای همراه در عموم موارد برای دانشجویان دوره فوق لیسانس و بالاتر بوده و برای والدین دانش آموزان تحت شرایطی خاص توسط اداره مهاجرت مجارستان صادر می شود، بنابراین دانش آموزان برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید در این کشور یک قیم قانونی داشته باشند یا در مدارس شبانه روزی تحصیل کنند.

تحصیل در مقطع دبیرستان در مدارس مجارستان به اختصار سطح 1 و سطح 2 و سومین نامیده می شوند که اگر بر طبق نظام آموزش ایران معادل دوره اول دبیرستان، دوره دوم دبیرستان و پیش دانشگاهی می باشد. این نظام آموزشی منطبق با نظام آموزشی اروپا بوده و سنین 16 تا 18 سال را شامل می شود.

ویزای همراه در عموم موارد برای مقطع دبیرستان نیز صادر نمی شود مگر در صورت موافقت اداره مهاجرت مجارستان در شرایط خاص، بنابراین در این مقطع نیز دانش آموزان نیاز به قیم قانونی دارند که می تواند فردی ساکن مجارستان یا مدارس شبانه روزی باشد.

تحصیل در مجارستان در مقطع لیسانس

با توجه به کیفیت بالای دانشگاه های مجارستان و امکانات بسیار مناسبی که در این کشور وجود دارد، در کنار هزینه های پایین زندگی، این کشور هدف بسیاری از افراد برای تحصیل و پس از آن کار و زندگی در این کشور می باشد.

از نکات قابل توجه در تحصیل کارشناسی در مجارستان این می باشد که سازمان بهداشت جهانی، مدارک علمی دانشگاه های این کشور را می پذیرد و متقاضیان می توانند این مدارک را به هر کشور اروپایی که مدنظر دارند، ارائه نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های مجارستان 3 الی 4 ساله بوده و مستلزم داشتن مدرک دیپلم معتبر می باشد. لازم به ذکر است که تحصیل در مقطع لیسانس در مجارستان مستلزم داشتن مدرک زبان نبوده و دانشجو بنا بر رشته و دانشگاه مورد تحصیل می تواند زبان انگلیسی و یا آلمانی را حین تحصیل فرا بگیرد.

دانشجو در دوره لیسانس اجازه کار حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته را خواهد داشت. البته در ایام تعطیل امکان به صورت تمام وقت فراهم است.

یکی از رشته های پرمتقاضی تحصیل پیش پزشکی و پزشکی در مجارستان می باشد. دانشجویان می توانند در کشور مجارستان دوره پیش پزشکی را بگذرانند و سپس در آزمون ورودی دانشگاه های مجارستان یا کشور های دیگری مانند اتریش، آلمان، آمریکا و انگلستان شرکت نمایند.

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های مجارستان 1 الی 2 ساله  می باشد و مستلزم داشتن مدرک لیسانس معتبر است.
رشته تحصیلی متقاضی در مقطع فوق لیسانس می بایست همان رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی باشد. تحصیل در مجارستان در مقطع فوق لیسانس نیازمند داشتن مدرک زبان نبوده و دانشجو می تواند حین تحصیل و بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل اقدام به فراگیری زبان انگلیسی یا آلمانی نماید.
دانشجو امکان کار بمدت 20 ساعت در هفته را دارد، به جز ایام تعطیلی بین دو ترم دانشگاهی که امکان کار تمام وقت فراهم است. امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده دانشجویان مقطع تحصیلی فوق لیسانس وجود دارد.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

فرآیندی 3 الی 5 ساله بوده و نیازمند داشتن مدرک فوق لیسانس معتبر و یکسان بودن رشته تحصیلی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس می باشد.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری بدون داشتن مدرک زبان در شرایط غیر بورسیه ای از طریق یادگیری زبان حین تحصیل در دانشگاه محل تحصیل امکان پذیر می باشد.

اما در صورتی که تمایل به دریافت بورسیه تحصیلی دارید، باید مدرک زبان با نمره بالا ارائه دهید؛ مقالات معتبر بین المللی، معدل و نمرات بالا و سایر سوابق تحصیلی از دیگر عوامل مهم در دریافت بورسیه تحصیلی در مجارستان می باشد.

برای پذیرش در مقطع دکترا شما باید رزومه خود را در اختیار اساتید دانشگاه قرار دهید و پس از تایید یک استاد راهنما (سوپروایزر) می توانید از دانشگاه پذیرش بگیرید.

کار حین تحصیل در مقطع دکتری 20 ساعت بوده و با اجازه دانشگاه و اداره مهاجرت امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل نیز برای دانشجو فراهم می باشد. لازم به ذکر است در این مقطع تحصیلی امکان دریافت ویزای همراه وجود دارد.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان عبارتند از:

 • ترجمه ریز نمرات و گواهی آخرین مدرک تحصیلی با تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های مجارستان
 • اصل پاسپورت معتبر به همراه دو سری کپی از تمام صفحات برای پذیرش از دانشگاه های مجارستان
 • ترجمه شناسنامه با تائیدیه دادگستری و وزارت امور خارجه
 • معدل بالاتر از 14
 • جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مجارستان و به بالا ارائه 3 معرفی نامه از 3 استاد
 • جهت تحصیل در مقطع دکترا در مجارستان، پروپوزال مورد قبول در رابطه با رشته انتخابی

 

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

در دانشگاه های انگلیسی زبان باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید و در سطح مناسبی برای شروع دروه باشید. هر دانشگاه ممکن است نمره خاصی برای پذیرش درخواست کند؛ اغلب دانشگاه ها برای مقاطع مختلف مدارک زیر را درخواست می کنند.

در مقطع لیسانس:

نمره آیلتس 5 تا 6

نمره تافل 60 تا 80

در مقطع فوق لیسانس:

نمره آیلتس 5.5 تا 6.5

نمره تافل 70 تا 90

برخی دانشگاه ها در زبان های دیگری مانند آلمانی نیز درس ارائه می دهند. که برای این دوره ها باید مدرک زبان متناسب با زبان تحصیل ارائه کنید.

برای اکثر دانشگاه های مجارستان بدون مدرک زبان نمی توان پذیرش گرفت ولی موسسه ویزاتیک شرایطی را برای آن دسته از افرادی که خواهان تحصیل در یکی از برترین دانشگاه های مجارستان بدون مدرک زبان انگلیسی هستند، فراهم آورده است و متقاضیان مقطع ارشد و دکتری می توانند بدون داشتن مدرک زبان در برترین دانشگاه های مجارستان تحصیل نمایند.

متقاضیان تحصیل در مقطع ارشد می بایست در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنند که شامل یک آزمون 100 دقیقه ای و یک مصاحبه است.

برای متقاضیان مقطع دکتری داشتن مهارت و دانش آکادمیک انگلیسی کافی است که مسئول تحقیقات دانشگاه با یک مصاحبه از طریق Skype، این مهارت را بررسی می کند. متقاضیان تنها یک بار اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت.

برای موفقیت در این آزمون می بایست تسلط شما به زبان انگلیسی در حد آیلتس 5 الی 5.5 باشد ولی الزامی به ارائه مدرک زبان نمی باشد.

با توجه به تقاضای روز افزون برای بورسیه تحصیلی مجارستان، این کشور طرحی تحت عنوان Stipendium Hungaricum یا بورسیه تحصیلی کشور مجارستان برای دانشجویان خارجی ارائه و اجرا کرده است.

در سال 2018، بیش از 4100 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف بصورت بورسیه در دانشگاه های کشور مجارستان به زبان های انگلیسی و مجاری مشغول به تحصیل بوده اند. این تعداد در سال 2019 افزایش یافت و به 5000 ظرفیت رسید.

این طرح شامل کشورهایی می شود که قرارداد تعامل فرهنگی و دانشگاهی با دولت مجارستان منعقد کرده باشند و یا مشغول طرح تبادل دانشجو باشند.

تحصیل بصورت بورسیه در مقطع تحصیلی لیسانس 2 الی 4 ساله، فوق لیسانس 1.5 الی 2 ساله، دکتری 2+2 ساله و دوره فوق لیسانس پیوسته 5 الی 6 ساله می باشد.

این دوره ها بدون شهریه بوده و ماهیانه برای مقاطع تحصیلی لیسانس تا دکتری و همچنین کارشناسی ارشد پیوسته دارای کمک هزینه ای به میزان 130 یورو، و برای دوره دکتری برای دوره اول ماهیانه 450 یورو و برای دوره دوم ماهیانه 580 یورو می باشد.

اسکان در طول دوران تحصیل رایگان بوده و برای تهیه مسکن ماهیانه مبلغ 120 یورو به عنوان کمک هزینه به دانشجو پرداخت می شود.

همچنین سالیانه تا سقف 205 یورو امکان درمان رایگان برای دانشجو وجود خواهد داشت. زمان درخواست بورسیه تحصیلی تا 15 ژانویه هر سال بوده و در ماه جولای نتیجه درخواست بورسیه به دانشجو اعلام خواهد شد.

دانشجو پس از قبولی تا 30 سپتامبر فرصت حضور در خاک مجارستان را خواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای بورسیه شامل مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه و وزارت علوم مجارستان، انگیزش نامه و مدارک و سوابق تحصیلی می باشد.

برای مقطع دکتری علاوه بر این مدارک نیاز به طرح تحقیقاتی و 2 توصیه نامه از اساتید دانشگاه محل تحصیل خواهید داشت.

هزینه تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقاطع مختلف تحصیلی نیازمند هزینه بوده و هزینه ای بین 500 الی 600 یورو در هر ترم را برای دانشجو خواهد داشت.

این هزینه ها برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان 3 الی 4 هزار یورو در هر ترم، برای رشته های مهندسی 16 الی 25 هزار یورو در هر ترم می باشد که این هزینه ها به همراه 15 یورو هزینه ثبت نام و امتحانات خواهد بود.

جزئیات بیشتر هزینه تحصیل در مجارستان و هزینه های زندگی در جدول زیر نمایش داده شده است.

شهریه دانشگاه حدود 2000 یورو در سال
خوابگاه 80 تا 110 یورو در ماه
آپارتمان شخصی 240 تا 400 یورو در ماه
آپارتمان اشتراکی 100 تا 180 یورو در ماه
غذا 125 یورو در ماه
تفریحات 40 یورو در ماه
دوچرخه سواری رایگان
حمل و نقل با دستگاه های عمومی 13 یورو در ماه

برای تحصیل در کشور مجارستان اگر بورسیه دریافت نکنید، باید شهریه پرداخت شود. پس اگر شهریه مسئله مهمی برای شما باشد، باید در رابطه با تحصیل در آلمان یا کشور هایی که تحصیل در آنها رایگان است تحقیق کنید.

کار دانشجویی در مجارستان

دانشجو  با توجه به مقطع تحصیلی اجازه کار در مجارستان به مدت 20 الی 30 ساعت در هفته را دارد و بعد از پایان تحصیلات خود می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهد.

این ویزا با هدف جستجوی کار پس از پایان تحصیلات در مجارستان و تبدیل آن به ویزای کار مجارستان دریافت می گردد . در نتیجه دانشجو ابتدا برای خود در مجارستان، کاری پیدا می کند و سپس درخواست ویزای کاری خواهد داد .

تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان نیازمند شرایط و مدارکی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که حداقل سن درخواست برای ویزای تحصیل در مقاطع دانشگاهی مجارستان و اقامت مجارستان از طریق تحصیل 18 سال بوده و پروسه رسیدگی به درخواست ویزای دانشجویی مجارستان 1 الی 3 ماه به طول خواهد انجامید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان شامل موارد زیر می باشد.

 • مدارک تحصیلی دانشجو تاکنون

 • نامه ای مبنی بر هدف از تحصیل در مجارستان

 • ارائه مدرک زبان در صورت نیاز

 • رسید پرداخت شهریه

 • عکس پاسپورتی

 • مدارک شناسایی

 • تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در مجارستان

 • رسید پرداخت هزینه سفارت به میزان 60 یورو در سفارت های مجارستان و 18000 فارینت در خاک مجارستان

 • اجاره نامه به مدت حداقل 1 ماه در شهر محل تحصیل در مجارستان

   

  سیستم آموزش عالی مجارستان شامل دانشگاه ها و سایر مؤسسات آموزش عالی است که هم برنامه های آموزشی و هم مدارک تحصیلی مرتبط را تا مقطع دکترا ارائه می دهند و همچنین به فعالیت های تحقیقاتی کمک می کنند.

   

  آموزش عالی مجارستان در گزارش رقابت جهانی 2014 رتبه اول را کسب کرده است. در حال حاضر 67 موسسه آموزش عالی از کالج های کوچک گرفته تا دانشگاه های برتر اروپایی وجود دارد که شرایط تحصیل در مجارستان را فراهم می کنند.

   

  دانشجویان میتوانند با مهاجرت تحصیلی به مجارستان از مزایای یک تحصیل با کیفیت اروپایی در کشوری زیبا با هزینه‌های تحصیل و زندگی نسبتا پایین بهره‌مند شوند.

  جهت کسب مشاوره رایگان با مشاورین موسسه مهاجرتی ویزاتیک تماس بگیرید.

4.4/5 - (5 امتیاز)