کار در ایتالیا

کار در ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا،کار در ایتالیا،اقامت از طریق کار در ایتالیا در مقاله زیر کامل توضیح داده شد است با ما همراه باشید.

امروزه مهاجرت به ایتالیا به دلیل قرار گرفتن این کشور در حوزه شنگن متقاضیان زیادی دارد. علاوه‌بر این، اقتصاد کشور ایتالیا ششمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود. از همین رو، سالانه افراد زیادی برای کار در ایتالیا اقدام می‌نمایند تا شانس خود را برای کسب اقامت ایتالیا افزایش دهند. یکی از راه‌های ورود به این کشور، اخذ ویزای کار ایتالیا است.

کاردر ایتالیا

متقاضیانی که قصد مهاجرت کاری به ایتالیا را دارند باید توجه داشته باشند که پیدا کردن یک شغل مناسب باتوجه به مهارت‌هایی که دارند کاره ساده‌ای نیست و البته سخت هم نیست؛  همه چیز بستگی به شرایط تخصص و سابقه کار فرد متقاضی دارد.

در ابتدا نیاز است که فردی به عنوان کارفرما پیشنهاد شغلی یا دعوت‌نامه کاری ارسال کند و البته این کار خود نیازمند طی کردن مراحل مختلفی است.

کارفرما، باید ابتدا به مدت سه ماه، شغل مورد نظر خود را در روزنامه و یا اینترنت قرار دهد؛ در صورتی‌که در کشور خود یعنی ایتالیا نتوانست به متقاضی مورد نظر دست یابد، باید به مدت سه ماه آگهی وی در کل اتحادیه اروپا قرار بگیرد و پس از آن در صورتی‌که فرد متقاضی یافت نشد، دعوت‌نامه از سوی کارفرما برای وارد کردن نیروی کار از خارج از اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

 

شرایط کار در ایتالیا

کشور ایتالیا همیشه کشوری بوده است که تعادل خوبی بین کار و زندگی برقرار کرده است. داشتن زمان کافی جهت گذراندن با خانواده از زمان‌های قدیم برای ایتالیایی‌ها مهم بوده و یک ارزش در این کشور محسوب می‌شود و این در ساعات کاری بیشتر مشاغل منعکس می‌شود. به همین دلیل میانگین ساعت کار در یک هفته در ایتالیا حدود ۴٠ ساعت است.

تعداد ساعات مجاز جهت کار در ایتالیا همراه با اضافه کاری ۴٨ ساعت در هفته است.

ساعات کار کارگران بخش خصوصی و دولتی در ایتالیا بسیار متفاوت است. اگرچه هر دو بخش اغلب از دوشنبه تا جمعه کار می‌کنند، اما کارگران تمام وقت در بخش خصوصی می‌توانند کار خود را از ساعت ٩ صبح شروع کنند و تا ساعت ۶ بعد از ظهر به پایان برسانند.

در این بخش افراد تمایل دارند ساعت‌های طولانی‌تری را کار کنند. درصورتی که در بخش دولتی ساعات کاری معمولی از ٨ صبح تا ٢ بعد از ظهر است. کارگران شبانه حق دارند فقط ٨ ساعت در ٢۴ ساعت کار کنند.

هرچند که نرخ بیکاری در این کشور رو به افزایش است اما این کشور در حال حاضر در پی سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی خود است.

از این رو در بسیاری از مشاغل به دنبال جذب نیروی کار ماهر است. کشور ایتالیا نیروی کار مورد نیاز خود را از داخل و خارج اتحادیه اروپا تامین می‌کند. به همین دلیل افراد زیادی جهت مهاجرت کاری کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند.

پیشنهاد شغلی در ایتالیا (job offer)

افرادی که قصد کار در ایتالیا را دارند باید قبل از اقدام برای درخواست ویزا مطمئن شوند که می‌توانند شغل موردنظر خود را در ایتالیا پیدا کنند. زیرا کشور ایتالیا هر یک یا دو سال شرایط کار در  کشورایتالیا  را تغییر می‌دهد و ممکن است درخواست مجوز کار را برای چند ماه بپذیرد که این موضوع بستگی به بازار کار ایتالیا و وضعیت مهاجرتی این کشور دارد.

علاوه بر این، دولت ایتالیا یک سهمیه مشخص جهت صدور ویزای کار دارد.

بنابراین با در نظر گرفتن این موارد، اتباع خارج از اتحادیه اروپا تنها در صورتی می‌توانند برای زندگی در ایتالیا و همچنین کار به این کشور مهاجرت کنند که یک کارفرمای ایتالیایی قصد استخدام نیروی کار را داشته باشد و برای اجازه کار این افراد درخواست بدهد.

به همین ترتیب پس از اینکه کارفرما مجوز کار را برای نیروی کار خود دریافت کرد، این افراد باید برای اخذ ویزای کاری به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود درخواست دهند. پس از دریافت ویزای کار ایتالیا متقاضیان اجازه دارند وارد ایتالیا شده و در شرکت مورد نظر مشغول به کار شوند.

این افراد در عرض هشت روز پس از ورود به ایتالیا، باید برای اجازه اقامت در اداره پست محلی ( Portale Immigrazione) درخواست دهند و باید درخواست دریافت شده در آنجا را پر کنند و یک کپی از پاسپورت خود را برای پشتیبانی از درخواست تهیه کنند.

کارفرما در این فرآیند به فرد کمک خواهد کرد. این نوع ویزای کاری معمولا برای مدت ٢ سال صادر می‌شود و امکان تمدید ویزا قبل از ۶٠ روز از انقضای آن وجود دارد.

انواع ویزای کاردر ایتالیا

کار در ایتالیابرای کار در کشور ایتالیا باید بدانید به چه نوع ویزایی نیاز دارید. انواع مختلفی از ویزای کار ایتالیا وجود دارد. برای دریافت هریک از ویزاها نیاز هست تا شرایط دریافت آن‌ها را داشته باشید.در ادامه به انواع این ویزاها اشاره می‌کنیم:

 • ویزای کار فصلی

این ویزا در فصول خاصی از سال صادر می‌شود که در این فصول، ایتالیا به نیروی کار خارجی نیاز مبرم دارد. این ویزا مربوط به کار کشاورزی و گردشگری است. افرادی که قصد اقدام برای دریافت این ویزا را دارند باید در این دو زمینه مشغول به کار شوند. اعتبار ویزای فصلی بین ٢٠ روز تا ٩ ماه است. این ویزا از ویزاهای کوتاه محسوب می‌شود.

 • ویزای کار فصلی طولانی مدت

افرادی که متقاضی انجام کار فصلی در ایتالیا هستند، می‌توانند جهت دریافت این نوع ویزا اقدام کنند. با داشتن این نوع ویزا افراد می‌توانند دوسال در ایتالیا در فعالیت‌های فصلی کار کنند.

 • ویزای خوداشتغالی

متقاضیانی که قصد کارآفرینی در کشور ایتالیا را دارند، می‌توانند درخواست مجوز کار خود را به همراه مدارک موردنیاز به سفارت ایتالیا ارائه کنند. این نوع از ویزای کار از ویزاهای بلند مدت محسوب می‌شود و حداکثر برای دو سال معتبر است. فعالیت‌های زیر در دسته این ویزا قرار می‌گیرند:

 • صاحب کسب و کار
 • استارت آپ
 • فریلنسر
 • فعالیت ورزشی
 • فعالیت هنری
 • ویزای استخدامی با حقوق

در این نوع ویزا کارفرما حمایت مالی شما را برعهده دارد و با در دست داشتن قرارداد کاری امضا شده می‌توانید این ویزا را دریافت کنید. برای دریافت این ویزا حتماً باید دعوتنامه‌‌ای از یک کارفرما که دارای شرکت معتبری در کشور ایتالیا است‌، دریافت کرده باشید تا بتوانید درخواست خود را برای این ویزا ثبت کنید.

 • ویزای تعطیلات کاری

این ویزا برای مدت ١٢ ماه صادر می‌شود و دارندگان این ویزا به عنوان نیروی کار محلی می‌توانند مشغول به کار شوند. ویزای تعطیلات، صرفا به شهروندان کشور نیوزلند، استرالیا، کره جنوبی و کانادا تعلق می‌گیرد.

 • ویزای تحقیقات علمی

این ویزا توسط موسسات علمی یا دانشگاه‌های محلی ایتالیا به افرادی که دارای تحصیلات عالیه هستند ارائه می‌شود. در واقع دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه با حمایت مالی موسسه علمی یا دانشگاه محلی می‌توانند به مدت ۶ تا ١٢ ماه در ایتالیا به جستجوی کار مشغول شوند.

پس از یافتن شغل موردنظر خود و دریافت پیشنهاد شغلی از یک شرکت ایتالیایی می‌توانند جهت اخذ ویزای کاری اقدام کنند.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاردر ایتالیا

متقاضیانی که قصد اخذ ویزای کار ایتالیا را دارند در صورتی می‌توانند جهت دریافت این ویزا اقدام کنند که کارفرمایی در این کشور برای آن‌ها دعوتنامه کاری ارسال کرده باشد.

این افراد با در دست داشتن پیشنهاد شغلی باید مدارکی را جهت صدور ویزا به سفارت این کشور ارائه بدهند. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • کپی قرارداد کار امضا شده
 • تکمیل فرم درخواست ویزای اقامت طولانی مدت ایتالیا
 • گذرنامه که حداقل سه ماه پس از مدت زمان ویزا معتبر باشد
 • ٢ قطعه عکس پاسپورتی
 • اثبات تمکن مالی کافی به میزان ۵١/۶۴ یورو به ازای یک نفر برای مدت ١١ الی ٢٠ روز
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه ویزا
 • ترجمه و ارائه رزومه کاری فرد متقاضی
 • ترجمه و ارائه رزومه تحصیلی
 • مدرکی مبنی بر اقامت متقاضی در ایتالیا (ارائه مدرکی مبنی بر رزرو هتل یا اجاره ملک)

علاوه‌بر این، شما باید هر مدارکی را که کارفرما برای درخواست مجوز کار شما نیاز دارد به ایتالیا ارسال کنید.

‎به خاطر داشته باشید که این لیست جامعی از الزامات نیست. شرایط ویزای کار ایتالیا بسته به کشور و در موارد خاص تغییر می‌کند، بنابراین شما همیشه باید برای کسب اطلاعات بیشتر با مرجع مربوطه که در آن درخواست ویزای کار می‌کنید تماس بگیرید و در ارتباط باشید.

مراحل دریافت ویزای کار ایتالیا

جهت مهاجرت کاری به ایتالیا و دریافت ویزای کاری برای این کشور باید مراحلی طی شود. در ادامه مراحل اخذ این ویزا توضیح داده می‌شود.

 • مرحله اول: از طریق یکی از راه‌های کاریابی در ایتالیا شغل مورد نظر را پیدا کنید.
 • مرحله دوم: ارسال رزومه شغلی به کارفرما و مکاتبه با کارفرما جهت دریافت نامه پیشنهاد شغلی.
 • مرحله سوم: گرفتن نامه پیشنهاد شغلی (Job Offer)
 • مرحله چهارم: اقدام برای اخذ ویزای کار ایتالیا (معمولاً ٣٠ روز کاری طول می‌کشد)
 • مرحله پنجم: ورود به ایتالیا
 • مرحله ششم: امضا قرارداد کاری با کارفرما (پس از ورود به ایتالیا ٨ روز فرصت دارید تا این مرحله را بگذرانید)
 • مرحله هفتم: گرفتن مجوز اقامت از پلیس محلی

مدت زمان لازم جهت اخذ ویزای کار ایتالیا

درصورتی که اداره مهاجرت ایتالیا به فردی اجازه کار بدهد، کارفرما موظف است که این مجوز را برای فرد ارسال کند (معمولاً به صورت الکترونیکی). به همین ترتیب دولت ایتالیا به نمایندگی ایتالیا در کشور مبدا (مانند سفارت یا کنسولگری ایتالیا) اطلاع می‌دهد که در آن فرد متقاضی برای ویزای کار درخواست خواهد کرد.

پس از جمع آوری تمام مدارک لازم و دانلود و تکمیل فرم درخواست ویزای ایتالیا، درخواست دریافت این ویزا باید ارسال شود. پس از ارسال درخواست، مقامات ایتالیا به درخواست صدور ویزا رسیدگی کرده و تصمیم خواهند گرفت که آیا فرد مورد نظر شرایط لازم برای ویزا را دارد یا خیر. صدور این ویزا تقریبا ٣٠ الی ۴۵ روز طول می‌کشد.

شخصی که ویزای کار ایتالیا را دریافت می‌کند، شش ماه فرصت دارد تا آن را تحویل بگیرد و وارد ایتالیا شوید.

 

پردرآمدترین مشاغل در ایتالیا

آمار بیکاری در ایتالیا در سال 2020 حدود 10% بوده است و با شیوع کرونا در اوایل سال 2021 به 11% افزایش یافته، البته در نواحی جنوبی این کشور آمار بیکاری بیشتر است و در بعضی شهرها حتی به 28% نیز می رسد. البته غالبا کسانی که در دانشگاه های خوب ایتالیایی تحصیل کرده اند و به زبان ایتالیایی تسلط دارند به راحتی می توانند شغل مناسبی پیدا کنند. در جدول ذیل چندی از پردرآمدترین مشاغل در ایتالیا معرفی شده اند:

عنوان شغلی درآمد سالیانه (یورو)
مدیر اجرایی €95000
سرویس های مالی €89000
وکلا و مشاوران حقوقی €80000
سرویس های امنیتی €69000
فروش و گسترش تجارت €59000
کنترل مالی و استراتژی €56000

لیست مشاغل موردنیاز ایتالیا

باوجود اینکه ایتالیا هنوز هم با تاثیرات بحران مالی جهانی درگیر است اما در پی صنعتی شدن، در برخی مشاغل به نیروی کار ماهر نیاز دارد. این مشاغل فرصت مناسبی برای افرادی است که قصد مهاجرت به ایتالیا و کار در این کشور را دارند.

برخی از مشاغل موردنیاز ایتالیا که در حال حاضر با کمبود دانش، مهارت و توانایی مواجه هستند، در جدول زیر ذکر شده‌اند.

لیست مشاغل موردنیاز در ایتالیا
مهندس برق
مهندس شیمی
مهندس طراحی و توسعه
پزشک متخصص
مددکار اجتماعی
پرستار
تکنسین پزشکی و دندان پزشکی
طراح گرافیک
مهندس برنامه ریزی و کنترل کیفیت
متخصص نرم افزار
رادیوگرافی پزشکی
پزشک
مدیر فروش
راننده اتوبوس
سرآشپز
راننده کامیون
نقشه بردار
برقکار

اخذ اقامت از طریق کار در ایتالیا

متقاضیانی که از طریق ویزای کار وارد کشور ایتالیا می شوند و میخواهند بیش از 3 ماه در ایتالیا بمانند،باید برای ویزای اقامت طولانی مدت و همچنین اجازه اقامت ایتالیا اقدام کنند.

ظرف هشت روز پس از ورود به ایتالیا، افراد باید نسبت به تکمیل و ارسال فرم درخواست اقامت ایتالیا در اداره پست محلی اقدام نمایند. افسران اداره پست پس از بررسی درخواست شما، به شما اطلاع خواهند داد که چه زمانی جهت دریافت کارت اقامت خود به پلیس محلی مراجعه کنید.

هزینه ویزای کار در ایتالیا ١١۶ یورو (١۴٠ دلار) است. این هزینه به واحد پول کشور محل درخواست پرداخت می‌شود. برخی از کارهای مجوز اقامت نیز تا ٢٠٠ یورو (٢۴٠ دلار) هزینه دارد.

حداقل دستمزد در ایتالیا

ایتالیا حداقل دستمزد مشخصی ندارد.حدود نیمی از کارمندان این کشور تحت پوشش قرارداد دسته جمعی هستند که در آن دستمزدها تعیین می شود.طبق اصل 36 قانون اساسی،حقوق فرد باید متناسب با کیفیت و کمیت کار انجام شده و همچنین به اندازه ای باشد که حداقل معیشت کارگر و خانواده او را تامین کند.

حقوق بین مشاغل مختلف به شدت متفاوت است. متوسط ​​حقوق در ایتالیا ٣٧٢٠ یورو در ماه است، به این معنی که نیمی از جمعیت کمتر از ٣٧٢٠ یورو درآمد دارند، در حالی که نیمی دیگر بیش از ٣٧٢٠ یورو درآمد دارند.

در جدول زیر می‌توانید حداقل دستمزد برخی مشاغل محبوب در ایتالیا را مشاهده کنید:

 عنوان شغلی  میانگین درامد در یک ماه
حسابدار ٢٧٢٠ یورو
 مدیر دفتر ٣٢٣٠ یورو
 طراح گرافیک ٢۴۴٠ یورو
 مهندس هوافضا ۴۴۴٠ یورو
 معمار ۴۴۶٠ یورو
 معلم ٢٧٩٠ یورو
 دندانپزشک ٨٧٣٠ یورو
 پرستار ٢٨٨٠ یورو
 سرآشپز ٢٣۶٠ یورو
حداقل دستمزد برخی مشاغل در ایتالیا

مالیات بر درآمد در ایتالیا

مالیات در ایتالیا توسط دولت‌های مرکزی و منطقه‌ای اعمال می‌شود و توسط آژانس درآمد ایتالیا (Agenzia delle Entate) اخذ می‌شود. کل درآمد مالیاتی در سال ٢٠١٨، حدود ۴٢.۴٪ از تولید ناخالص داخلی بوده است.

مهم‌ترین درآمدهای مالیاتی در ایتالیا عبارت‌اند از:

 • مالیات بر درآمد
 • تأمین اجتماعی
 • مالیات شرکت‌ها
 • مالیات بر ارزش افزوده

همه این مالیات‌ها در سطح ملی جمع‌آوری می‌شوند. مالیات بر درآمد شخصی در ایتالیا پیش‌رونده است، یعنی هر چه درآمد بیشتر باشد، نرخ مالیات قابل پرداخت نیز بیشتر است. در سال ٢٠٢١ نرخ مالیات برای یک فرد بین ٢٣٪ الی ۴٣٪ است. علاوه بر مالیات مستقیم، مالیات منطقه‌ای ٠.٧٪ الی ٣.٣٣٪ و مالیات شهری ٠% الی ٠.٩٪ نیز وجود دارد.

در سال ٢٠٢٢، نرخ مالیات بر درآمد شخصی به شرح زیر بود:

 • درآمد از ٠ یورو تا ١۵٠٠٠ یورو: ٢٣ درصد
 • درآمد از ١۵۵٠٠١ یورو تا ٢٨٠٠٠ یورو: ٢٧ درصد
 • درآمد ٢٨٠٠١ یورو تا ۵۵٠٠٠ یورو: ٣٨ درصد
 • درآمد ۵۵٠٠١ یورو تا ٧۵٠٠٠ یورو: ۴١ درصد
 • درآمد بیش ٧۵٠٠١ یورو: ۴٣ درصد

مزایا و معایب اشتغال در ایتالیا

از معایب کار در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقتصاد ایتالیا در بحران مالی سال ٢٠٠٨ ضربه بزرگی خورد و هنوز هم در رنج است.
 • تعداد مشاغل در ایتالیا محدود است و بسیاری از فارغ‌التحصیلان ایتالیایی مجبور شده‌اند کشور ایتالیا را ترک کنند تا در جای دیگری کار پیدا کنند.
 • نرخ بیکاری در ایتالیا در مقایسه با کل اروپا بالا است، بنابراین برای پیدا کردن کار در این کشور باید بیشتر وقت زیادی صرف شود.

از مزایای کار در ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر در زمینه‌های خاصی مهارت دارید و به زبان ایتالیایی و همچنین انگلیسی مسلط هستید، به لطف پیشینه بین‌المللی خود می‌توانید مزیت رقابتی داشته باشید و در برخی مشاغل در ایتالیا مشغول به کار شوید.
 • افرادی که از طریق ویزای کار وارد ایتالیا می‌شوند، پس از ۵ سال می‌توانند به اقامت کشور ایتالیا دست یابند.
 • اقتصاد کشور ایتالیا ششمین اقتصاد بزرگ جهان محسوب می‌شود. بنابراین کار در ایتالیا، کار در یکی از بزرگترین اقتصادهای جهاناست و سبب قوی شدن رزومه کاری فرد متقاضی می‌شد.
 • کشور ایتالیا در حوزه شنگن قرار دارد. به همین دلیل با دریافت ویزای ایتالیا و همچنین اقامت ایتالیا می‌توان به سایر کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا سفر کرد.
4.7/5 - (4 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *