تحصیل در کانادا، اخذ ویزای تحصیلی کانادا و مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل مورد توجه بسیاری از هموطنان بوده است، در این نوشتار به صورت تخصصی و علمی به بررسی شرایط تحصیل در کانادا و هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا پرداخته شده است.

کانادا کشوری پهناور با دانشگاه های برتر می باشد که توجه دانشجویان بین المللی بسیاری را به خود جلب نموده است. متقاضیان می توانند با تحصیل در این کشور پیشرفته آینده کاری خود را تضمین نمایند. هزینه تحصیل در کانادا به نسبت کشورهای انگلیسی زبان ارزان تر می باشد. اغلب دانشجویان با هر مدرک تحصیلی نظیر کاردانی، دیپلم و فوق لیسانس امکان تحصیل در این کشور صنعتی را دارند و می توانند هم در کالج های این کشور و هم در دانشگاه های معتبر کانادا مشغول به تحصیل شوند.

کانادا به متقاضیان بین المللی ویزای همراه می دهد و متقاضیان بین المللی این امکان را دارند که همراه با خانواده در کانادا حضور داشته باشند، که در این صورت فرزندان آن ها اجازه تحصیل رایگان و همسر آن ها امکان دریافت اجازه کار تمام وقت خواهد داشت.

کانادا نه تنها اجازه کار هنگام تحصیل به متقاضیان می دهد بلکه اجازه اقامت پس از تحصیل نیز به دانشجویان تعلق می گیرد و آن ها می توانند پس از تحصیل، به دنبال کاری مرتبط با رزومه خود بگردند و در نهایت ویزای خود را به کاری تغییر دهند.

امید است این مقاله ای که توسط کارشناسان زبده موسسه مهاجرتی ویزاتیک  و با یاری وکلای مطرح کانادایی و با استفاده از اطلاعات به روز سایت های معتبر کانادا، نگاشته شده است، اطلاعات مورد نیاز در خصوص شرایط تحصیل در کانادا و هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا را فراهم آورده باشد. به یاد داشته باشید که شما همواره می توانید با تماس تلفنی از کارشناسان مؤسسه، مشاوره رایگان در زمینه مهاجرت به کانادا دریافت کنید.

 

نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا

تحصیل برای کانادایی ها مهم است و استانداردهای تحصیل در سراسر کشور بسیار بالا است. نظام آموزشی کانادا به‌صورت ایالتی مدیریت می‌شود و حتی برخی از ایالت‌ها دارای قوانین آموزشی خود هستند و از قوانین کلی کشور کانادا پیروی نمی‌کنند. با این وجود، باتوجه به این که قوانین آموزشی این ایالت‌ها نیز از استانداردهای دولت پیروی می‌کنند، یک‌پارچگی نظام آموزشی در کانادا از‌بین نرفته است.

کودکان کانادایی به مدت یک یا دو سال در سن چهار یا پنج سالگی به‌صورت داوطلبانه به مهد کودک می‌روند. البته گذراندن دوره مهدکودک در برخی از استان‌های کانادا اجباری است. همه کودکان کلاس اول را از حدود پنج یا شش سالگی‌شان شروع می‌کنند. مدارس متوسطه باتوجه به استان تا مقاطع یازدهم یا دوازدهم ادامه دارند.

مقاطع ابتدایی در کانادا (با توجه به استان محل تحصیل) از ۵ یا ۶ سالگی شروع می‌شوند. دوره ابتدايی از سال اول تا سال سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم و در برخی از استان‌ها تا سال هشتم طول می‌کشد. بعد از دوره ابتدایی، دانش آموزان بسته به استان محل تحصیل، وارد دوره راهنمایی یا دوره اول دبیرستان می‌شوند. پس از گذراندن کلاس‌های مربوط به این دوره وارد دوره دبیرستان یا دوره دوم دبیرستان (در برخی از استان‌ها) می‌شوند.

پس از گذراندن مقاطع تحصیلی در مدارس، دانش‌آموزان به کالج‌ها یا دانشگاه‌ها می‌روند. تحصیلات دانشگاهی در کانادا در سه دسته: تحصیل در کالج‌ها، تحصیل در دانشگاه‌ها و تحصیل در موسسات فنی، تقسیم‌بندی می‌شود. این دوره‌ها در کشور کانادا به دو زبان رسمی این کشور یعنی انگلیسی و فرانسه ارائه می‌شوند.

 

تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا، شما به مدرک زبان (آیلتس یا تافل) نیاز دارید. همچنین برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی در کانادا لازم است معدل دیپلم و مدرک پیش‌دانشگاهی شما بالاتر از ۱۴ باشد. دانشجویانی که دوره پیش‌دانشگاهی را سپری نکرده‌اند، به شرطی می‌توانند در دوره کارشناسی در کانادا پذیرش بگیرند، که تعداد واحدهای موردنظر دانشگاه را، پیش از شروع دوران تحصیل دانشگاه بگذرانند. برای تحصیل در برخی رشته‌ها و در برخی از دانشگاه‌های ممتاز کانادا، معدل دیپلم شما باید بالای ۱۵ باشد.

چنان‌چه قصد پذیرش کارشناسی در کانادا بدون داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی را دارید باید مدارک زیر را در رزومه خود داشته باشد:

 • مدرک دیپلم با حداقل سه سال تحصیل
 • معدل بالای ۱۵
 • کسب نمره موردنیاز در آزمون‌های زبان انگلیسی (بسته به رشته‌ای که قصد تحصیل در آن‌ را دارید.)

برخی از دانشجویان می‌توانند بدون داشتن نمرات آزمون زبان نیز پذیرش بگیرند و پیش از آغاز دوره تحصیلی، دوره زبان را بگذرانند. با این وجود، به دلیل این که ایرانی‌ها برای ورود به کانادا نیاز به گرفتن ویزای کانادا دارند، درصورتی که به سفارت کانادا مدرک زبان ارائه نکنند، احتمال پایینی برای دریافت ویزای تحصیلی خواهند داشت.

نکته‌ای که باید ذکر شود این است که اخذ پذیرش در دوره کارشناسی به‌دلیل هزینه بالا و پایین بودن امکان دریافت بورسیه و فاند کم‌تر از سایر دوره‌ها مرسوم است و ممکن است شرایط آن تا حدودی سخت‌تر باشد. راهنمایی گرفتن از متخصصان ویزاتیک می‌تواند در موفقیت شما برای گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس مؤثر باشد.

از کشورهایی که شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آنها راحت تر از کانادا است، میتوان به تحصیل کارشناسی در آلمان، تحصیل کارشناسی در قبرس شمالی و تحصیل کارشناسی در فرانسه اشاره نمود.

 تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

پذیرش گرفتن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا، ساده‌تر است و بسیاری از دانشگاه‌های کانادا به جذب دانشجویان در مقاطع فوق لیسانس می‌پردازند و به دانشجویان این مقطع بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. همچنین امکان مکاتبه با استادان و اخذ فاند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا وجود دارد.

دوره‌های فوق لیسانس در کشور کانادا به دو صورت ارشد پژوهش‌محور و درس‌محور ارائه می‌شوند. در کارشناسی ارشد پژوهش‌محور دانشجو ملزم به انجام پروژه‌ای پژوهشی تحت‌عنوان پایان‌نامه است. در کارشناسی ارشد دانش‌محور یا درس‌محور، دانشجو به‌جای گذراندن پایان‌نامه واحد‌های درسی را می‌گذراند. امکان اخذ بورسیه فقط برای کارشناسی ارشد پژوهش‌محور مهیا است.

برای اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس در کانادا، شما به ارائه مدارک زیر نیاز دارید:

 • نمره آزمون آیلتس بالای ۶/۵
 • نمره آزمون GRE
 • مدارک قبلی معادل‌سازی شده (کارشناسی و دیپلم)
 • ریزنمرات ترجمه‌شده
 • CV و رزومه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه یا SOP
 • کاورلتر
 • توصیه‌نامه از یک یا دو استاد دانشگاه
 • مقاله‌های منتشر شده (در صورت موجود بودن)
 • پورتفولیو (برای رشته‌های هنری، معماری، شهرسازی و …)

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا، گنجینه‌ای از فرصت‌های پژوهشی به شما در توسعه تخصصتان ارائه می‌دهد. بیش از یک‌سوم کل پژوهش‌های کشور کانادا در دانشگاه‌های این کشور انجام می‌شود. برای تحصیل در کانادا در مقطع دکتری باید مدارک زیر را به دانشگاه ارائه دهید:

 • مدارک مربوط به دانش زبان آزمون آیلتس (امتیاز حداقل ۶.۵) یا تافل یا PTE
 • مدارک مربوط به آزمون GRE
 • مدارک تحصیلی قبلی معادل‌سازی شده (مدارک دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • ریزنمرات ترجمه‌شده
 • CV و رزومه تحصیلی
 • توصیه‌نامه از دو یا سه نفر از استادان قبلی
 • SOP یا نامه هدف از تحصیل
 • کاور لتر
 • مقالات پژوهشی چاپ‌شده
 • پورتفولیو یا نمونه کار هنری برای رشته‌هایی مثل (معماری، شهرسازی و …)

تحصیل در مقطع فوق دکتری در کانادا

کشور کانادا پژوهشگاه‌های دانشگاهی و صنعتی بسیاری دارد. گذراندن دوره فوق دکتری در کانادا، شغل محسوب می‌شود و شما در ازای گذراندن این دوره از موسسه پژوهشی یا دانشگاه مورد‌نظر، حقوق دریافت می‌کنید. مجموع سال‌های فعالیت شما به‌عنوان محقق دوره فوق دکتری در کانادا محدودیت دارد. شما فقط می‌توانید درمجموع ۵ سال در دوره دکتری در کانادا فعالیت کنید.

مدارکی که برای ارائه به موسسه پژوهشی یا دانشگاهی برای تحصیل پست داک در کانادا به صورت معمول مورد نیاز است، در لیست زیر مشاهده می‌کنید. (ممکن است موسسه پژوهشی موردنظر شما مدارک دیگری نیز درخواست کند که باید آن‌ها را هم ارائه دهید.)

 • مدارک قبلی ترجمه و معادل‌سازی شده (مدرک دیپلم، کارشناسی،کارشناسی ارشد و دکتری)
 • ریزنمرات ترجمه شده
 • CV و رزومه تحصیلی
 • سوابق تحقیقاتی و لیست مقالات منتشر شده
 • پاسپورت
 • نمرات مربوط به آزمون‌ها (آیلتس و GRE)
 • دو یا سه توصیه‌نامه
 • مدارک مربوط به ورک پرمیت کانادا

تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا

در کانادا مدارس بین‌المللی زیادی وجود دارند که کیفیت تدریس در آن‌ها بسیار بالا بوده و برخی از آن‌ها شبانه‌روزی هستند. تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا باعث می‌شود دانش‌آموزان برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا آماده شوند. در زیر لیستی از مدارس بین‌المللی کانادا با شهریه آن‌ها را مشاهده می‌کنید. اگر قصد تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا را دارید می‌توانید از خدمات اخذ پذیرش تیم بزرگ ویزاتیک استفاده کنید.

نام مدرسه بازه سنی شهریه تقریبا برای یک‌سال
مدرسه انگلیسی بالمورال هال مانیتوبا
Balmoral Hall School
۳ تا ۱۸ ۶۰ هزار دلار کانادا
آکادمی بین‌المللی (فرانسوی زبان) کامن ولث آلبرتا
Commonwealth International Academy
۳ تا ۱۸ ۱۴ تا ۱۷ هزار دلار کانادا
مدرسه انگلیسی کینگز ادهیل نوااسکوشیا
King’s-Edgehill School
۱۵ تا ۱۸ ۶۳ هزار دلار کانادا
مدرسه انگلیسی روثسی ندروود نیوبرونزویک
Rothesay Netherwood School
۱۱ تا ۱۸ ۶۳ تا ۶۵ هزار دلار کانادا
مدرسه انگلیسی بُدوِل بریتیش کلمبیا
Bodwell High School
۱۳ تا ۱۸ ۴۵ هزار دلار کانادا
مدرسه انگلیسی و فرانسوی بیشاپ کبک
Bishop’s College School
۱۲ تا ۱۸ ۴۷ تا ۷۳ هزار دلار کانادا
کالج انگلیسی و فرانسوی اشبری انتاریو
Ashbury College
۹ تا ۱۸ ۳۰ تا ۷۰ هزار دلار کانادا
کالج ترینتی انتاریو
Trinity College School
۱۱ تا ۱۸ ۷۳ هزار دلار کانادا
مدارس بین‌المللی برای تحصیل در کانادا

تحصیل در مدارس ایرانی در کانادا

با توجه به این که تعداد مهاجران ایرانی در کشور کانادا بسیار زیاد است، مدارس بومی و ایرانی هم در ایالت‌های مختلف این کشور وجود دارند. بسیاری از پدرها و مادرها دوست دارند فرزندانشان در یک مدرسه ایرانی و در میان هموطنانشان درس بخوانند. در کشور کانادا، مدارس ایرانی در مقاطع ابتدایی و متوسطه وجود دارند و در مقاطع متوسطه، رشته‌های متنوعی در آن‌ها ارائه می‌شود. برای تحصیل در مدارس ایرانی کانادا لازم است به سن فرزندتان توجه کنید. در زیر لیستی از مدارس ایرانی در کانادا و شهریه هریک را مشاهده می‌کنید.

نام مدرسه نام بین‌المللی مدرسه شهریه تقریبی برای یک‌سال
مدرسه بین‌المللی البرز تورنتو Alborz international education Centre ۱۳ الی ۲۰ هزار دلار کانادا
مدرسه فارسی تورنتو TORONTO FARSI SCHOOL ۸۰۰ تا ۱۳۰۰ دلار کنادا
مدرسه فارسی شاه مقصودی (اول تا پنجم) تورنتو MTO Shahmaghsoudi Persian school ۲۷۰ دلار کانادا
مدرسه دهخدا (مقطع ابتدائی) تورنتو dehkhoda school ۱۸۰ دلار کانادا
دبیرستان فیوچر اسکیلز (نهم تا دوازدهم) تورنتو Future Skills ۱۶۵۰۰ دلار آمریکا

 

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا، بین کشورهای توسعه‌یافته و ترازاول دنیا، کشور نسبتا ارزانی به‌ حساب می‌آید. مخارج جاری زندگی در این کشور، از جمله هزینه تحصیل در کانادا، شهریه دانشگاه های کانادا و به طور کلی هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا به میزان قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر از استرالیا، انگلستان و ایالات متحده آمریکاست.

هزینهٔ تحصیل در مدارس کانادا بسته به نوع مدرسه متفاوت است. شهریه مدارس دولتی بین 10 تا 25 هزار دلار در سال و شهریه مدارس خصوصی کانادا بسته به نوع مدرسه ممکن است، تا دو الی سه برابر مدارس دولتی باشد.

مدارس شبانه روزی هم از نوع مدارس خصوصی هستند که با توجه به هزینهٔ زندگی و اقامت دانش‌آموزان، شهریه بیشتری دریافت می‌کنند و شهریه کل آنها تا 25 تا 45 هزار دلار در سال می‌رسد.

شهریه دانشگاه های کانادا، با توجه به نوع دانشگاه، رشته و مقطع مورد نظر از 7 هزار تا 35 هزار دلار در سال متغیر است.

مهمترین هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا پس از شهریه، هزینه اقامت و مسکن شماست. به‌طور متوسط، هزینه خرید مسکن در کانادا، ۹ برابر میانگین دستمزد سالیانه افراد است و این هزینه، از استانی به استان دیگر متفاوت است.

مثلا اونتاریو (۱۰ برابر) و ونکوور (۱۴ برابر)، بالاترین قیمت مسکن را به خود اختصاص داده‌اند؛ در صورتی‌که در استان نیوبرانزویک، قیمت مسکن، چیزی در حدود ۴ برابر میانگین دستمزد سالیانه است.

برای اجاره خانه در کانادا، باید ماهیانه، مبلغی در حدود 1500 تا 2500 دلار در نظر بگیرید. این مبلغ، با توجه به نوع خانه، متراژ، امکانات، موقعیت مکانی و استان مورد نظر، متفاوت است. بسیاری از دانشجویان، سکونت در خوابگاه را به اجاره کردن خانه ترجیح می‌دهند تا بتوانند در هزینه‌های جاری، صرفه‌جویی کنند. متوسط هزینه اقامت در خوابگاه دانشجویی، بین 3 تا 7 هزار دلار در ماه است.

به‌جز هزینه اقامت، هزینه‌های جاری مانند خوراک، پوشاک و تفریحات، قابل مدیریت و کنترل است. شما می‌توانید با خرید از حراجی‌های سالیانه و فصلی، بسیاری از لوازم مورد نیازتان را با تخفیف‌های مناسب خریداری کنید و بخش زیادی از هزینه‌های زندگی خود را مدیریت کنید.

اما همانطور که قبلا هم اشاره شد، دولت کانادا از شما انتظار دارد که بتوانید به‌طور متوسط، برای یک سال، حدودا ۱۰ هزار دلار هزینه کنید.

هزینه زندگی متوسط در کانادا، بدون اجاره مسکن، ماهیانه از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار خواهد بود که بخش بزرگی از آن به مدیریت اقتصادی شما بستگی دارد. نکته مهم این که اگر قرار است خانه‌ای را برای سکونت اجاره کنید، مالیاتی برای آن نخواهید پرداخت.

هزینه های دوره های زبان در کانادا

دوره های زبان یکی از بخش های مهم هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند. دوره‌های زبان در کانادا معمولا در چند هفته برنامه‌ریزی می‌شوند. هزینه آموزش زبان در کانادا، بسته به زبان و مکان هر مدرسه، متفاوت است. در این‌جا به طور مثال هزینه آموزش برخی از مدارس مهم کانادا را آورده‌ایم.

 •  تورنتو: 12 هفته مدرسه زبان انگلیسی: 3515 دلار کانادا
 •  کبک: 12 هفته مدرسه زبان فرانسه: 3570 دلار کانادا
 • ونکوور: 12 هفته مدرسه انگلیسی: 4083 دلار کانادا
 • کالگری: 12 هفته مدرسه فرانسه 3446 دلار کانادا

آزمون‌های ورودی برای تحصیل در کانادا

روند اخذ پذیرش تحصیلی و اپلای از دانشگاه های کانادا تقریبا ساده است. اولین مدرکی که برای تحصیل در کانادا نیاز است، مدارک مربوط به دانش زبان است. معمولاً لازم است دانشجویان نمره ۶ به بالا در آزمون آیلتس کسب کنند.

بهتر است شرایط مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه موردنظرتان را در این مورد بررسی کنید. توصیه می‌شود که حتما برای افزایش شانس قبولی نمره امتحان GRE را به دانشگاه ارائه کنید.

برای تحصیل در رشته‌های غیر پزشکی کانادا، معمولاً شرایطی درباره‌ رزومه تحصیلی دانشجو و نمرات و مقالات مدنظر قرار داده می‌شود. متقاضیان این رشته‌ها برای اخذ پذیرش نیازی به گذراندن آزمون ورودی ندارند. متقاضیان تحصیل در رشتههای پیراپزشکی و پزشکی در کانادا، باید در آزمون MCAT شرکت کنند.

متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا برای ورود به دانشگاه‌ها، باید علاوه‌بر شرکت در دوره لیسانس علوم‌پایه در رشته‌هایی مثل شیمی یا زیست، در آزمون DAT نیز شرکت کنند. همچنین فارغ‌التحصیلان دندان‌پزشکی، باید در بورداگزم (board exam) NDEB شرکت کنند و گواهینامه آن را برای ورود به بازار کار در این رشته، داشته باشند.

دریافت بورسیه برای تحصیلی در کانادا

 

بورسیه‌ تحصیلی یکی از مواردی است که تقریبا اکثر افرادی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، به آن توجه می‌کنند. بورسیه‌های تحصیلی کانادا در مقاطع مختلف، از کارشناسی گرفته تا دکتری، ارائه می شود. اما باید توجه کنیم که بورسیه تحصیلی از دانشگاه به دانشگاه دیگر و شرایط آن از رشته‌ای به رشته دیگر متفاوت است.

شرایط پذیرش بورسیه در کانادا

معمولا در دوره کارشناسی فاند تعلق نمی‌گیرد وهزینه تحصیل به‌صورت Self Fund (شهریه با خود شخص) است. با این وجود امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی در کانادا وجود دارد. برای تحصیل در کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری امکان بیشتری برای دریافت فاند و بورسیه وجود دارد.

 بورسیه تحصیل در کانادا  مقطع تحصیلی
بورسیه لستر بی پییرسون دانشگاه تورنتو کارشناسی
بورسیه دانشجویان خارجی دانشگاه یورک کارشناسی
بورسیه دانشجویان خارجی دانشگاه بریتیش کلمبیا کارشناسی
بورسیه پرستیژ دانشگاه کارلتون کارشناسی
بورسیه دانشجویان اینترنشنال ورودی دانشگاه کلگری کارشناسی
بورسیه وینیپگ کارشناسی
بورسیه کالج هامبر کارشناسی
بورسیه دانشگاه تورنتو برای ایرانیان کارشناسی، ارشد و دکتری
بورسیه تحصیلات تکمیلی ونییر دکتری
فلوشیپ تحصیلات تکمیلی دانشگاه منیتوبا کارشناسی ارشد و دکتری
بورسیه مقطع دکتری پییر الیوت ترودو دکتری
بورسیه مقطع کارشناسی دانشگاه واترلو کارشناسی ارشد
بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه کلگری تحصیلات تکمیلی
بورسیه بانتینگ فوق دکتری
بورسیه تحصیلات تکمیلی کانادا کارشناسی ارشد
بورسیه تحقیقاتی IDRC کارشناسی ارشد و دکتری
بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی NSERC تحصیلات تکمیلی
فاند اکولوژیکی کارشناسی ارشد و دکتری
بورسیه‌های تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف.

دریافت فاند برای تحصیل در کانادا

فاند، کمک‌هزینه‌ای است که به دانشجویانی که درآمد کافی برای زندگی و تحصیل در کانادا را ندارند، در ازای کار در دانشگاه تعلق می‌گیرد. از طریق مکاتبه با استاد مربوطه، بررسی مقالات و پژوهش‌هایتان توسط او و طبق شرایطی که دولت و دانشگاه در اختیار استاد قرار داده است، می‌توانید برای دریافت فاند اقدام کنید.

فاند انواع مختلف دارد: کمک‌هزینه کامل و کمک‌هزینه نیمه (Half Fund و Full Fund).

کمک‌هزینه کامل یا فول فاند (Full Fund) تمام هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا را تحت پوشش قرار می‌دهد. کمک‌هزینه نیمه یا Half Fund فقط بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی فرد را تامین می‌کند و فرد برای تامین بقیه هزینه‌هایش باید در خارج از دانشگاه کار دانشجویی انجام دهد. میزان این کمک‌هزینه‌ها و فاندها بسته به دانشگاه و رشته متفاوت خواهند بود.

معمولا در کانادا کسی که رزومه قابل‌قبولی داشته باشد و مقالاتی در حوزه رشته تحصیلی‌اش به‌چاپ رسانده باشد، می‌تواند فاندی بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار، به‌صورت سالانه دریافت کند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *