مهاجرت به یونان

مهاجرت به یونان  همواره مزیت های برای اشخاص خارجی به ارمغان می آورد که باعث تقاضای بالا در خصوص اقامت نیز شده است. کشور یونان به عنوان کشوری با تمدن و فرهنگ غنی هر ساله مورد توجه بسیاری از گردشگران است. این کشور با سواحل زیبا و غذاهای شگفت انگیز بسیار مهمان پذیر است. شاید برای بسیاری از متقاضیان روش های مهاجرت به یونان مورد سوال باشد. در این نوشتار سعی بر آن بوده که به بسیاری از سوالات متقاضیان پاسخ داده شود. به طور مثال:

 • برای اخذ اقامت یونان از چه روش هایی می توان اقدام کرد؟
 • چه راه هایی برای مهاجرت به یونان وجود دارد و ساده ترین راه چیست؟

برای این منظور روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله درباره آنها صحبت شده است. اکنون برای این امر، جزئیات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد. این گونه می‌توانید با جمع بندی کلیه اطلاعات و همچنین اخذ مشاوره از مشاوران موسسه مهاجرتی ویزاتیک تصمیم درستی را اتخاذ نمایید

مهاجرت تحصیلی به یونان

تحصیل یکی از روش های مهاجرت به یونان می باشد. اما این روش به تنهایی نمی تواند یک روش مهاجرتی باشد. زیرا اقامت یونان از طریق تحصیلی بعد از پایان دوره تحصیل می بایست به یک نوع اقامت دیگر که معمولا اقامت های کاری هستند تبدیل شده و پس از آن بتوان با کار در کشور یونان اقامت دائم دریافت کرد.

برای مهاجرت تحصیلی به یونان شخص متقاضی می بایست ابتدا یک پذیرش از دانشگاه های این کشور داشته باشد و پس از آن به سفارت کشور یونان مراجعه کرده و درخواست ویزای تحصیلی نمایند. طبق قوانین کشور یونان تمام افراد به جز شهروندان اتحادیه اروپا برای تحصیل در کشور یونان نیاز به ویزای تحصیلی دارند.

تحصیل در کشور یونان نیازمند هزینه زیادی نمی باشد و یک کشور مقرون به صرفه برای تحصیل در اروپا می باشد. به طور کلی می توان گفت برای دانشجویان بین المللی شهریه بسته به رشته و دانشگاه می تواند بین 1,500 یورو تا 9,000 یورو در سال باشد. البته به این مبلغ هزینه های زندگی نیز اضافه خواهد شد.

در جدول زیر می توانید رتبه بندی برترین دانشگاه های یونان را که توسط سازمان های مختلف انجام شده است مشاهده کنید.

دانشگاه ها Times Higher Education Ranking (2021) Shanghai Jiao Tong University Ranking (2020) TopUniversities Ranking (2021) U. S. News & World Report Ranking (2021) 
دانشگاه کرت 351 801 801 547
دانشگاه ملی آتن 401 301 651 257
دانشگاه ارسطو تسالونیکی 601 501 571 335
دانشگاه اقتصاد و تجارت آتن 601 801
دانشگاه فنی ملی آتن 601 601 477 385
دانشگاه یوانینا 601 801 599
دانشگاه تسالالی 601 901 1,003
دانشگاه اژه 801 831
دانشگاه پاترا 751 840
دانشگاه کشاورزی آتن 1,078

مهاجرت کاری به یونان

اخذ ویزای کاری یونان برای ایرانیان دشوار است. در هر صورت یک سری اقدامات وجود دارد که شاید بتواند مسیر را کمی هموارتر نماید.

روش اول به این صورت است که باید Job offer باشید. در این روش کارفرما آگهی کاری خود را به مدت سه ماه درون کشور یونان اعلام می کند در صورتی که فرد مورد نظر یافت نشد وی آگهی خود را مجدداً در اتحادیه اروپا به مدت سه ماه اعلام می کند و در صورتی که فرد اصلی یافت نشد می تواند از یک فرد خارجی در این زمینه استفاده نماید.

این روش آنقدر عجیب و دشوار است که برخی از افراد آن را غیر ممکن می‌دانند که البته حق هم دارند شما در این روش شانس بسیار کمی برای پذیرش دارید. در نظر داشته باشید که اگر شما مهارت بسیار عالی داشته باشید در این روش موفق می شوید در غیر این صورت نمی توانید به نتیجه خوبی برسید.

روش دوم به این صورت است که فرد از طریق ویزای جستجوی کار به یونان ورود نماید، این ویزا اعتبار ۶ ماهه دارد و به شما کمک می‌کند که به دنبال کار مورد نظر خود باشید. در این روش در صورتی که کار مورد نظر شما پیدا شد می‌توانید روند اجاره مسکن را نیز طی نمایید، این روش به شما اجازه می‌دهد که خانواده خود را نیز همراه کنید.

اگر تصمیم شما برای مهاجرت کاری به یونان است حتماً این روش می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد، در این روش شما وارد یونان می‌شوید و با شرکت‌ها و کارفرمایان مختلف وارد صحبت می‌شوید، در صورتی که شرایط درست باشد قراردادی امضا می‌شود که می‌تواند برای اخذ ویزای کار شما مناسب باشد.

فرد متقاضی کار باید برای اخذ ویزای کاری به صورت شخصی خود اقدام نماید. ویزای کاری یونان از نوع D است. این ویزا به افرادی تعلق می‌گیرد که پیشنهاد کاری دریافت کرده‌اند و رزومه این افراد قبلاً توسط شرکت مشخصی مورد تأیید قرار گرفته است.

در این کشور فرد باید مالیات پرداخت نماید و می‌تواند خانواده خود را نیز همراه کند. پس از ورود به خاک یونان در مدت ۳۰ روز باید خود را به اداره پلیس معرفی کنید. در نظر داشته باشید که این ویزا به طورکلی تا ۵ سال اعتبار دارد و می‌تواند در وضعیت تمدید قرار بگیرد.

بهتر است در مورد مدارکی که برای مهاجرت کاری به یونان نیاز است صحبت کنیم. شما در هر صورت نیاز به ویزای کاری دارید. همینطور باید گذرنامه و کپی از همه صفحات آن داشته باشید و هر شخص باید دو قطعه عکس داشته باشد.

فراد باید گواهی سلامت و گواهی بهداشت داشته باشد این دو مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی دیگر از مدارکی که برای مهاجرت کاری کشور یونان نیاز است سند یا اجاره نامه این کشور خواهد بود. شما باید فرم مخصوص را تکمیل نمایید و به طور کلی در این روش باید مسیر قانونی را طی کنید.

این روش برای افرادی که تخصص خوبی دارند و سابقه کاری بالای ۵ سال دارند می‌تواند شانس بیشتری در بر داشته باشد. در نظر داشته باشید که ویزای یونان بسیار معتبر بوده و شما را به شهروندی این کشور می‌رساند.

اداره مهاجرت کشور یونان در نظر دارد که روش‌های ساده‌تری برای ورود به کار اعلام نماید، شرایط مهاجرت به کشور یونان نیز براساس میزان بودجه و شرایط شما متنوع است.

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه ‌گذاری

فردی که تمایل دارد برای مهاجرت به این کشور، روش سرمایه گذاری در یونان را انتخاب نماید، باید لحاظ مالی توانایی بالایی داشته باشد. این توانایی باید به گونه ای باشد که ثابت گردد وی قادر است به صورت ماهیانه مبالغ 2000€، 400€ و 300€ (یورو) را تامین کند تا بتواند ماهیانه برای خود،‌ همسر و فرزندانی که سن آنها از 18 سال کمتر می باشد، هزینه کند. منبع درآمد شخص سرمایه گذار می تواند یکی از گزینه های ذیل باشد:

 • سپرده بانکی با مبلغ مشخص
 • اجاره نامه ملکی به نام سرمایه گذار
 • دریافت حقوق بازنشستگی
 • سهام شرکت بورسی به نام سرمایه گذار و دریافت سود آن

خرید ملک در یونان می تواند از دیگر گزینه های سرمایه گذاری در این کشور محسوب گردد. مشروط بر این که ارزش ملک انتخابی حداقل 250000€ (یورو) باشد. مدت زمان انجام این کار، 2 ماه است. در این حالت سرمایه گذار معاف از مالیات خواهد شد. خرید ملک در یونان یک سرمایه گذاری بلند مدت است و سود دهی آن به بازار املاک این کشور وابسته می باشد.

اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی یکی از روش های پرطرفدار در سال 2022 می باشد.

 

مزایای سرمایه گذاری در یونان

مزایای متعددی را می توان برای سرمایه گذاری در کشور یونان عنوان کرد. این کشور پس از بحران های اقتصادی با آغوشی باز از سرمایه گذاران استققبال می کند. همچنین زیر ساخت های مطلوبی برای رشد سرمایه متقاضیان در این کشور وجود دارد. سرمایه گذاری در یونان به متقاضیان امکان اقامت در این کشور را نیز می دهد. مزایای سرمایه گذاری در یونان عبارتند از:

 • اقامت در یونان
 • امکان رشد سرمایه مطلوب
 • امکان بهره مندی از رفاه اجتماعی
 • امکان بهره مندی از مزایای شنگن و بازار اروپا

مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی

یکی از روش های دریافت اقامت یونان اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی ست. در این روش فرد با نشان دادن باقی مانده و گردش حساب تمکن مالی خود را برای تامین هزینه های زندگی اثبات می نماید. طرح تمکن مالی یونان از جمله طرح های پرطرفدار مهاجرتی ست و دارای مزایای بسیاری ست.

چندی از این مزایا از این قرارند:

 • طرح تمکن مالی یونان نیاز به حضور مداوم در این کشور ندارد.
 • یونان در اتحادیه اروپا واقع است و افراد با مهاجرت از طریق تمکن مالی می توانند از این کشور به عنوان پلی برای ورود به اروپا استفاده نمایند.
 • با مهاجرت از طریق تمکن مالی فرد اقامت 2 ساله قابل تمدید را از بدو ورود دریافت می کند.
 • فرد از حق و حقوق یک شهروند یونانی برخوردار خواهد بود.
 • فرد می تواند با این روش همسر و فرزندان خود را نیز به همراه خود را ببرد.
 • پس از گذشت هشت سال فرد می تواند با استفاده از این روش به ویزای یونان دست یابد.
 • برخلاف دیگر روش های تمکن مالی حداقل سرمایه برای استفاده از این روش 24000€ (یورو) می باشد.

اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی یکی از روش های پرطرفدار در سال 2022 می باشد.

شرایط مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی

بازنشستگان، مستمری بگیران، صاحبان مشاغل و کارآفرینان، شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا که می توانند ثبات مالی خود را از طریق بازنشستگی، مستمری، مزایا، پس انداز یا کمک های بلاعوض در خارج از یونان نشان دهند، اکنون می توانند برای اقامت در یونان اقدام کنند.

اجازه اقامت مربوطه حق کار در یونان یا اتحادیه اروپا را اعطا نمی کند، اما به دارنده آن اجازه می دهد تا برای مدت محدودی در منطقه شینگن سفر کنند. طبق قانون مهاجرت یونان، برای اینکه شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها واجد شرایط دریافت ویزای نوع D (و متعاقباً مجوز اقامت در یونان) باشند، متقاضی باید تمکن مالی خود را ثابت کند:

 • درآمد ماهانه مستقل حداقل €2000 (یورو) در ماه (اجازه اقامت برای افراد مستقل مالی)
 • یا نشان دادن سپرده حداقل €50000 (یورو)

پس از صدور ویزا توسط سفارت یونان در محل اقامت متقاضی و در زمانی که هنوز معتبر است، فرد علاقه مند باید به یونان سفر کند و برای صدور مجوز اقامت فوق الذکر در مراجع ذیصلاح یونانی اقدام کند.  حداکثر مدت ویزای نوع D 1 سال است در حالی که مدت مجوز اقامت برای افراد مستقل مالی (FIP) مدت اولیه 2 سال است و ممکن است هر 3 سال یکبار تمدید شود.

خرید ملک در یونان

ساده ترین راه برای دریافت مجوز اقامت یونان، خرید ملک در یونان به ارزش 250000€ (یورو) یا سرمایه گذاری در یک شرکت یونانی و شرکت در برنامه ویزای طلایی است.  همچنین ممکن است اقامت به اعضای خانواده سرمایه گذار از جمله همسر، فرزندان زیر 21 سال و والدین متقاضی و همسر اعطاء شود. دارندگان کارت اقامت مجبور نیستند در یونان زندگی کنند یا به زبان یونانی تسلط داشته باشند. ملک خریداری شده را می توان اجاره داد و بازده اجاره ای 3% تا %5  در سال به یورو به ارمغان آورد.

محل خرید ملک در یونان بستگی به اهداف شما دارد. ملک اقامتگاه خود را در مکانی که دوست دارید وقت خود را سپری کنید انتخاب کنید: آتن ریویرا، جزایر یا شبه جزیره خالکیدیکی.

آتن برای کسب و کار اجاره املاک و مستغلات توصیه می شود. 50٪ جمعیت یونان در آتن زندگی می کنند این شهر قلب این کشور است. قیمت املاک در اینجا دائما در حال افزایش است و سرمایه گذاران از تقاضای ثابت در تمام طول سال لذت می برند.

سرمایه‌ گذار ممکن است به فکر خرید 1 یا 2 آپارتمان برای اجاره در اینجا باشد و آنها را اجاره دهد. هر بخشی از آتن برای این منظور مناسب است، و انتخاب فقط به انتظارات شما در مورد ساختار روابط مستاجر و اجاره ‌دهنده و نرخ اجاره بستگی دارد.

مهاجرت به یونان و اخذ تابعیت یونان

مسئله مهم دیگری که در بحث مهاجرت وجود دارد، اخذ اقامت و در نهایت تابعیت کشور مقصد می باشد. به طور کلی بعد از مهاجرت به یونان اشخاص بعد از ۵ سال می توانند اقامت دائم یونان را دریافت نمایند برای اخذ پاسپورت یونان و یا به عبارت دیگر اخذ تابعیت یونان می بایست که شخص به مدت حداقل ۷ سال از اقامت دائم گذشته باشد و در مجموع می‌توان گفت که باید شخص ۱۲ سال را به حداقل در کشور یونان گذرانده باشد و زندگی کرده باشد تا واجد شرایط اخذ تابعیت این کشور شود.

کشور یونان اجازه دو تابعیتی را به دیگر اتباع کشورهای خارجی می دهد. یعنی نیازی نیست که شخصی که از کشور دیگری آمده است و تبعه این کشور خارجی است از تابعیت اولیه خود انصراف دهد تا بتواند تابعیت کشور یونان را دریافت نمایند. شرایط اخذ تابعیت کشور یونان به شرح زیر است:

 1. شخص باید بالاتر از سن ۱۸ سال باشد
 2. فرد نباید دارای سوابق کیفری مانند ارتکاب جرم علیه دولت، خیانت به کشور، مرتکب به قتل عمد و آسیب رساندن بدنی جدی به افراد، ارتکاب به جرم های تجارت مواد مخدر و همچنین قاچاق شده باشد
 3. شخص حداقل دارای ۱۲ سال اقامت قانونی در کشور یونان باشد. (در صورتی که این فرد با یک تبعه یونانی ازدواج کرده باشد این مدت ۵ سال کاهش می یابد).
 4. فرد باید دارای دانش کافی از زبان تاریخ و فرهنگ و تمدن کشور یونان باشد.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *