سرمایه گذاری در ایتالیا

سرمایه گذاری در ایتالیا

 

سرمایه گذاری در ایتالیا ، مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری و راههای اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار خواهد گرفت. شرایط سرمایه گذاری در ایتالیا چیست؟ با چه مبالغی می توان در ایتالیا سرمایه گذاری نمود؟ مدارک و اسناد مورد نیاز جهت سرمایه گذاری در کشور ایتالیا کدامند؟

ایتالیا با داشتن یکی از بزرگترین بازارهای اتحادیه اروپا، اقتصاد متنوع و نیروی کار ماهر، همچنان مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری خارجی است. اقتصاد ایتالیا، یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان، تحت سلطه شرکت های کوچک و متوسط ​​(SMEs) است که 99.9 درصد از مشاغل ایتالیایی را تشکیل می دهند.

بازار داخلی نسبتاً مرفه ایتالیا، دسترسی به بازار مشترک اروپا، مجاورت با اقتصادهای نوظهور در شمال آفریقا و خاورمیانه و مراکز برتری در تحقیقات علمی و فناوری اطلاعات، همچنان برای بسیاری از سرمایه گذاران جذاب است.

گردشگری منبع مهمی از درآمد خارجی است که تقریباً 70 میلیارد یورو در سال درآمد دارد. از  طرق گوناگونی می توان در ایتالیا سرمایه گذاری کرد که شرایط هر یک را در ادامه به طور کامل بیان خواهیم نمود.

انواع روش‌های سرمایه گذاری در ایتالیا

اخذ اقامت و پاسپورت در کشور ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا امکان پذیر است. روش‌های متفاوتی برای سرمایه گذاری در کشور ایتالیا وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق خود حمایتی در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق کار آفرینی در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ایتالیا
 • سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

برای دریافت ویزای سرمایه گذار خود، ابتدا نیولا استا (گواهی بدون هیچ مانعی) به صورت آنلاین توسط ویزا سرمایه گذار برای کمیته ایتالیا (IV4I) منتشر می شود. بعدا می توانید به نمایندگی ایتالیا در کشور خود برای اقامت ویزای سرمایه گذار 2 ساله مراجعه کنید.

طرح ویزای طلایی مزایای خاص مالیاتی را برای سرمایه گذاران دارای ارزش خالص بالا ارائه می دهد. ماده 24 قانون مالیات ایتالیا (TUIR) یک نظام مالیات اختیاری را فراهم می کند که به ساکنان جدید اجازه می دهد که مالیات های منظم خود را بر کل درآمد خود که خارج از قلمرو ایتالیا است جایگزین کند، یک بار در سال، مبلغ 100 هزار یورو را پرداخت کنند.

سرمایه گذاری در ایتالیا و شاخص های اقتصادی تأثیرگذار

در امر سرمایه گذاری در ایتالیا عوامل بسیاری باید مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و این کار امکان پذیر نیست مگر با مراجعه به منابع قوی و معتبر بین المللی تا بتوان آماری دقیق و صحیح بدست آورد.

سود آوری و بهره‌مندی بهینه از سرمایه گذاری در یک کشور را می توان از طریق بررسی شاخص های اقتصادی تاثیر گذاری چون نرخ تولید ناخالص داخلی و نرخ مالیات آن مورد بررسی قرار داد. در ادامه به تحلیل و بررسی شاخص های تاثیر گذار اقتصادی کشور ایتالیا خواهیم پرداخت.

این شاخص های اقتصادی باید دقیق و كامل بررسی گردند؛ نرخ بیكاری به آگاهی از میزان نیروی كار متخصص و مستعد در كشور ایتالیا كمك می كند. نرخ تولید ناخالصی از صنایع تاثیر گذار در این كشور خبر می دهد و نرخ مالیات كه از اصلی ترین نكات برای سرمایه گذاران در هر كشوری به شمار می رود.

در ادامه میزان دقیق هر كدام از شاخص های نام برده بررسی می گردد:

نرخ بیکاری در کشور ایتالیا

نرخ بیکاری در اکثر کشورها نشان دهنده غنی بودن و یا فقیر بودن یک کشور در زمینه های کارآفرینی، موقعیت های اقتصادی و میزان واجدین شرایط از نظر تخصص ،تحصیلات و سن به منظور کار در یک کشور می باشد.
همانطور که در نمودار زیر می بینید نرخ بیکاری اخیرا در ایتالیا به 9.3 درصد رسیده است اما در مقایسه با کشورهایی نظیر آلمان یا اتریش یا دانمارک و هلند که میانگین نرخ بیکاریشان کمتر از 4 درصد می باشد قدری بالاتر است، پس چنانچه تصمیم به مهاجرت به اروپا را دارید کشوری را انتخاب نمایید که امکان کاریابی در آن مهیا باشد.
چنانچه تمایل به کار در کشور ایتالیا دارید بهتر است قبل از هر اقدامی کلیه شرایط را بسنجید و شرایط خود را ارزیابی نمایید تا بتوانید مهاجرتی موفق داشته باشید.

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق خرید ملک

اخذ اقامت از طریق خرید ملک در همه کشورها امکان پذیر نیست و خرید ملک تنها میتواند راهی مناسب به جهت سرمایه گذاری باشد.
در پروسه اخذ اقامت دائم از طریق خرید ملک ارزش ملک از اهم موارد می باشد؛ بدین معنی است که هر ملکی به هر میزان ارزش نمی تواند سبب ساز اخذ اقامت گردد.
توضیح بیشتر آنکه کشور ایتالیا برنامه ویزای طلایی برای جذب متقاضی به جهت سرمایه گذاری در ایتالیا که همان خرید املاک و مستغلات با مبلغ مشخص ندارد. بنابراین با خرید ملک در ایتالیا نمی توانید به اقامت این کشور دست یابید.
به منظور کسب اقامت دائم در کشور ایتالیا متقاضیان باید درآمد سالانه به میزان 100.000 یورو به دولت این کشور را نشان دهند.
به منظور سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ایتالیا شخص متقاضی بسته به نوع املاک و مستغلات بین 300.000 الی 500.000 یورو باید سرمایه داشته باشد.
البته لازم به ذکر است با توجه به رکود اقتصادی در چند سال گذشته در اروپا که بیشتر گریبانگیر کشورهایی نظیر ایتالیا شد، ارزش املاک به مقدار قابل توجهی کاهش یافت.
از مباحث گفته شده می توان دریافت که برای گرفتن اقامت اروپا از طریق خرید ملک باید کشور های دیگری را مورد بررسی قرار دهید و به قصد سرمایه گذاری نیز ایتالیا گزینه مناسبی نمی باشد.

شاید به گوشتان خورده باشد که ویزاهای طلایی یا گلدن ویزاها در بیشتر کشورهای اروپایی در قالب خرید ملک به متقاضیان اعطاء می گردد؛ اما گلدن ویزای ایتالیا این گونه نیست.

لکن دولت این کشور پلن های سرمایه گذاری دیگری را در قالب ویزای طلایی ( Golden Visa ) به علاقمندان به سرمایه گذاری در این کشور آفر داده است و شامل ۴ پلن است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت :

 • سرمایه گذاری ۲ میلیون یورویی در اوراق بهادار در ایتالیا که این میزان سرمایه باید به مدت ۲ سال در ایتالیا محفوظ بماند و از این کشور خارج نگردد.
 • سرمایه گذاری ۱ میلیون یورویی در پروژه های عام المنفعه (شامل زمینه های فرهنگی، آموزشی، مدیریت، تحقیقاتی و … ) که باید به دولت این کشور Donate‌ یا هبه شود ( توجه بفرمایید که در این نوع سرمایه گذاری جهت اخذ اقامت ایتالیا، سرمایه شما غیر قابل برگشت خواهد بود)
 • سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار یورویی برای ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در ایتالیا. در این پلن شما می توانید انواع شرکت را ثبت کنید اما بهتر است که شرکت از نوع مسئولیت محدود ثبت شود. این روش که یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری است، امکان خرید کسب و کار آماده نیز وجود دارد. افراد با خرید کسب و کار به ارزش 500 هزار یورو می توانند، با ورود به ایتالیا از داشتن کسب و کار و درآمد مناسب مطمئن باشند.
 • سرمایه گذاری ۲۵۰ هزار یورویی جهت راه اندازی start up یا در شرکت های نوآورانه ایتالیایی. برای داشتن بیزنس پلن مناسب در این زمینه می توانید با کارشناسان موسسه ویزاتیک تماس بگیرید.

 

اگر روش گلدن ویزا را برای سرمایه گذاری در ایتالیا انتخاب کرده اید، می توانید از مزایای دریافت اقامت در کوتاه ترین زمان ممکن در اروپا، امکان الحاق خانواده، تحصیل رایگان فرزندان و درآمد مناسب استفاده کنید.

با توجه به اینکه در روش سرمایه گذاری 500 هزار یوررویی امکان خرید کسب و کار آماده را نیز دارید، شانس رسیدن به سود بلافاصله پس از ورود به ایتالیا بدون دردسرهای راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت و … را خواهید داشت.

البته مشورت با وکلای معتبر و اطلاع از چند و چون کار از الزامات اقدام از این روش است. پروسه دریافت ویزای سرمایه گذاری از این روش حدود 2 تا 4 ماه زمان می برد.

سرمایه گذاری در ایتالیا ویزاتیک

سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شركت

یک روش خوب برای سرمایه گذاری در حوزه اروپا سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت است. شخصی که می خواهد برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام کند باید بداند که ده الی دوازده ماه پروسه کاری او ممکن است طول بکشد.

برای انجام مراحل شخص متقاضی باید شخصا به ایتالیا برود و کارهای مربوط به ثبت شرکت را به انجام برساند. مراحلی که در طی 3 سفر خود برای سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت باید انجام می دهید:

 • افتتاح پرونده در اداره مهاجرت، کسب کد ملی و افتتاح حساب و معرفی به اداره پلیس
 • اساسنامه و ثبت نام شرکت و همچنین تکمیل امور اداره ی پلیس برای اقامت از قبیل تشخیص هویت و دریافت رسید کارت اقامت
 • دریافت کارت اقامت همچنین ثبت نهایی شرکت و افتتاح حساب بانکی شرکت در بانکهای ایتالیا

لازم به ذکر است که ثبت شرکت در ایتالیا مراحل بسیار و پیچیدگی هایی دارد که تنها به همراه یک وکیل و یک متخصص آگاه به امور بین الملل این اقدامات انجام پذیر است.

همچنین می توان برای کوتاهتر کردن زمان و راحتتر نمودن مسیر، شرکتی آماده و در حال فعالیت را خریداری نمود. خرید یک شرکت آماده بهترین راه برای سرمایه گذار خارجی است که می خواهد فعالیت خود را در کوتاهترین زمان در ایتالیا شروع کند.

البته باید مواظب بود که سابقه شرکت، مثبت بوده و آینده سرمایه گذاری شخص را تحت تاثیر قرار ندهد.
از زمان تصمیم به خرید یک شرکت آماده تا ثبت آن زمان زیادی به طول نمی انجامد و شخص می تواند  که به سرعت، شماره شرکت و شماره ارزش افزوده آن را دریافت کند.

در صورت خرید هریک از انواع شرکتها ، می توان حتی نام شرکت را به دلخواه خود تغییر داد. بعد از ثبت شرکت جدید می توان مجوزهای فعالیت را دریافت کرد و هیئت مدیریت جدید، اسناد شرکت جدید شامل شرکت نامه و اساسنامه را امضا خواهند کرد.

البته در این رابطه باید تحقیقات بسیاری داشت و به این نکته توجه نمود که سوابق فعالیت ها و مالیاتی شرکت واضح و مثبت باشند. پس از خرید یک شرکت و از امضای اسناد از سوی مدیران جدید، و گشودن حساب بانکی جدید می توان فعالیت شرکت را آغاز نمود.

از مراحل مهم خرید شرکت آماده، انتقال سهام از صاحبین قبلی به سهامداران فعلی است که در اداره ثبت رخ می دهد. لازم به ذکر است خرید شرکت آماده و فعال مستلزم هزینه بیشتری می باشد به علت این که شرکتی که در حال سوددهی می باشد، خریداری می گردد.

شخص متقاضی سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت، از طریق خرید شرکت فعال ظرف مدت 5 سال اقامت دائم در کشور ایتالیا را دریافت می نماید.

به این معنی که پس از طی پنج سال اقامت، شخص می تواند درخواست خود را جهت اقامت دائم ایتالیا به اداره مهاجرت ارائه نماید و معمولا می تواند اقامت دائم خود را کسب نماید.

در صورتیکه فرد اصلی بتواند ویزای سرمایه گذاری خود را از ایتالیا دریافت کند، همسر و فرزندان زیر 21 سال فرد نیز می توانند، اقامت دائم دریافت نمایند. لازم به ذکر است حداقل مبلغ به جهت ثبت شرکت ده هزار یورو می باشد.

انواع ثبت شرکت عبارتند از :

 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود (SRL)
 • ثبتشرکت با مسئولیت محدود با موارد خاص (SRLS)
 • ثبت شرکت های با سهام محدود (SPA)
 • شرکت های با مشارکت محدود (SAPA)

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری و اخذ اقامت ایتالیا، خودحمایتی یا تمکن مالی است. از مزیت های روش خود حمایتی این است که نیاز به سابقه کار، مدرک زبان، مدرک تحصیلی، سرمایه گذاری و انتقال سرمایه به این کشور نمی باشد.

در این روش انتقال واقعی سرمایه به کشور ایتالیا صورت نمی گیرد و شما تنها باید نشان دهید تمکن مالی خوب و کافی برای اخذ اقامت ایتالیا دارید و برای امرار معاش در ایتالیا به خود اتکا دارید نه دولت یا کس دیگری.

توجه داشته باشید که درآمدی که می بایست به دولت ایتالیا نشان دهید، ناشی از کار active و یک کسب و کار فعال نباشد.

به طور مثال اجاره املاک، سود سهام، حقوق بازنشستگی و … باشد. میزان درآمدی که می بایست متقاضی اثبات کند به قرار زیر است:

 • نفر اصلی 32000 یورو
 • به ازای همسر 20 درصد به مبلغ نفر اصلی اضافه می شود.
 • به ازای هر فرزند هم 5 درصد به مبلغ نفر اصلی یا سرپرست اضافه می شود.

همراه، به همسر و فرزند زیر 18 اطلاق می شود. یک خانواده سه نفره حدودا 41000 یورو به صورت سالانه درآمد داشته باشند، به راحتی می توانند برای خودحمایتی ایتالیا اقدام کنند.

لازم نیست که این مبالغ را یک جا در حساب نشان دهد و تنها اثبات اینکه به صورت ماهانه درآمد مناسبی دارد، کفایت می کند.

حدود سه ما باید این درآمد را نشان دهد.  اثبات درآمد با ارائه مدارکی مانند اجاره نامه، سود سهام، سپرده بانک و … انجام می شود.

لذا مهمترین شرط اخذ اقامت و پاسپورت ایتالیا از طریق تمکن مالی، اثبات درآمد ماهیانه می باشد. از دیگر شروط این پلن این است که متقاضی برای اخذ اقامت و زندگی در ایتالیا بتواند ملکی را اجاره یا خریداری نماید.

محل اسکان فرد در ایتالیا (اجاره نامه یا سند ملک) نیز می بایست در هنگام اقدام مشخص باشد. شایان ذکر است چنانچه متقاضی ملکی را به جای اجاره کردن، خریداری نماید شانس اخذ ویزایش افزایش می یابد.

نکته مهم در خصوص برنامه خودحمایتی ایتالیا این است که متقاضی اجازه کار یا سرمایه گذاری active  در ایتالیا را ندارد.

در روش خودحمایتی ایتالیا، در ابتدا فرد  ویزای یک ساله مالتیپل دریافت می کند و بعد کارت اقامت یک ساله دریافت می کنند. با اخذ اقامت از روش خودحمایتی، تحصیل فرزندان نیز در ایتالیا رایگان هست.

در این روش شما پس از ۵ سال اقامت دائم و با گذشت ۵ سال اخذ کارت اقامت دائم تان در واقع پس از 10 سال، می توانید درخواست پاسپورت دهید.

طبیعتا با اخذ اقامت دائم، امکان زندگی هر جای اروپا را خواهید داشت. جهت دریافت اقامت دائم باید 6 ماه در سال به صورت مداوم در کشور ایتالیا حضور داشته باشید.

شما همراهان عزیز میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه مهاجرتی ویزاتیک تماس بگیرید

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *