تحصیل پزشکی در ایتالیا


تحصیل پزشکی ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا،هزینه ها و شرایط کلی تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا در مقاله زیر توسط موسسه مهاجرتی ویزاتیک ارئه میگردد.

طول دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا 6 ساله می باشد و پس از پایان این 6 سال، دانشجویان به مدت 6 ماه وارد آموزش کلینیکال می شوند و پس از آن می توانند مجوزهای مربوطه را دریافت خواهند کرد و می توانند در کشور ایتالیا به عنوان پزشک به فعالیت بپردازند.

برای تحصیل در ایتالیا و در رشته پزشکی باید در آزمون ورودی این رشته قبول شوید که به نام آزمون IMAT در این کشور شناخته می شود و سالی یک بار برگزار می گردد. ظرفیت پذیرش این رشته برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا هر سال اعلام می شود. مزیت تحصیل پزشکی در ایتالیا این است که در صورت قبولی در آزمون IMAT نیازی به شرکت در مصاحبه برای پذیرش نیست و معدل دیپلم تاثیر چندانی روی پذیرش نخواهد داشت و همچنین نیازی به ارائه توصیه نامه برای پذیرش نمی باشد.

آزمون آی مت ( IMAT ) رشته پزشکی در ایتالیا

آزمون آی مت (IMAT) هر ساله در اواسط سپتامبر (شهریور) برگزار شده و پذیرش دانشگاههای ایتالیا در رشته پزشکی از همین طریق انجام می شود. شرط اول شرکت در این آزمون گذراندن 12 سال تحصیلی توسط دانشجویان محترم است.

کشورهای برگزار کنندگان آزمون رشته پزشکی در ایتالیا

این آزمون به غیر از ایتالیا در 16 کشور دیگر برگزار می شود که از کشور های نزدیک به ایران می توان به ترکیه ، امارات ، قطر ، قبرس و عربستان سعودی اشاره کرد.دیگر کشور ها که میزبان برگزاری آزمون آی مت هستند عبارتند از :
فرانسه ، هند، لهستان ، پرتغال ،آمریکا ، یونان ، برزیل ، انگلیس ، چین ، آلمان و فلسطین اشغالی

مباحث آزمون رشته پزشکی در ایتالیا Medicine in Italy

این آزمون دارای 60 سوال است و وقت آزمون نیز 100 دقیقه می باشد . برای هر پاسخ صحیح 1.5 نمره مثبت و هر پاسخ غلط 0.4 نمره منفی محاسبه خواهد شد . از این رو حداکثر نمره کسب شده توسط یک متقاضی برابر 90 خواهد بود.

مباحث آزمون عبارتند از :

 • ریاضی
 • فیزیک
 • شیمی
 • زیست
 • منطق و استدلال و اطلاعات عمومی

مباحث آزمون رشته پزشکی در ایتالیا

نام درس تعداد سوال
ریاضیات 4
فیزیک 4
شیمی 12
زیست شناسی 18
منطق و استدلال 20
اطلاعات عمومی 2

دانشگاه های انگلیسی زبان در رشته پزشکی در ایتالیا

نام دانشگاه ظرفیت
دانشگاه باری 8 (+1 مارکوپولو)
دانشگاه تورین 32
دانشگاه ساپینزا 10
دانشگاه پاویا 40
دانشگاه ناپل – لوییجی وان ویتلی 40
دانشگاه ناپل- فدریکو سکوندو 25
دانشگاه میلان – بیکوکا 13 (+2 مارکوپولو)
دانشگاه بلونیا 20
دانشگاه میلان 25
دانشگاه تور ورگاتا 10
دانشگاه مسینا 25
دانشگاه پادوا 20
دانشگاه سینا 15 (دندانپزشکی)
دانشگاه پارما 40

 

هزینه ثبت نام آزمون

هزینه ثبت نام آزمون آی مت 120 یورو می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا بسته به میزان موفقیت در آزمون IMAT امکان تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور ایتالیا وجود دارد.
خوشبختانه در حال حاضر مدت 10 سال می باشد که تحصیل در بسیاری از دانشگاه های دولتی به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است، تعدادی از این دانشگاه ها عبارتند از دانشگاه باری، دانشگاه بولونیا، دانشگاه مسینا، دانشگاه تورین، دانشگاه پادوا و … که نه تنها دانشگاه ها سطح بالایی هستند بلکه شهریه آن ها نیز به نسبتا پایین می باشد.
شهریه تحصیل در دانشگاه های دولتی در کشور ایتالیا حدودا به میزان 1200 یورو در سال می باشد و شهریه دانشگاه های خصوصی نیز در این کشور حدودا 15,000 یورو در سال می باشد.
همچنین هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا بسته به نوع زندگی هر فرد متفاوت می باشد اما برای یک نفر دانشجو می تواند با حدود 600 یورو در ماه می تواند هزینه های زندگی در ایتالیا را پوشش دهد.

مراحل ثبت‌نام پزشکی در ایتالیا

برای ثبت‌نام در رشته پزشکی در ایتالیا باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله ۱: اطمینان حاصل کنید که تمام شرایط لازم را برآورده می‌کنید؛

مرحله ۲: مدارک خود را آماده کنید و منتظر بمانید تا برنامه‌های IMAT بازشوند؛

مرحله ۳: برای آزمون پذیرش IMAT در وب‌سایت Universitaly ثبت‌نام کنید؛

مرحله ۴: امتحان را در مرکز آزمون انتخابی خود شرکت کنید؛

مرحله ۵: نتایج و رتبه‌بندی خود را بررسی کنید؛

مرحله ۶: در دانشکده پزشکی ایتالیایی خود ثبت‌نام کنید.

تمام مدارک خواسته شده باید هم به زبان ایتالیایی هم به زبان انگلیسی ترجمه شده باشند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

اگر قصد تحصیل پزشکی به زبان ایتالیایی را دارید لازم است بدانید که در ۴۰ دانشگاه مختلف ایتالیا امکان تحصیل را خواهید داشت. ظرفیت پذیرش دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا در این دانشگاه‌ها متفاوت است و ظرفیت پذیرش سالانه توسط وزارت علوم ایتالیا منتشر می‌گردد.

اگر به تحصیل در رشته پزشکی به زبان ایتالیایی علاقه دارید، ابتدا باید مدرک زبان ایتالیایی (ESTERNI) را دریافت کنید.

برای این کار لازم است پس از ثبت‌نام در موسسه ایتالیایی، دوره آموزش زبان ایتالیایی موسسه که شامل ۳ ترم کلاس زبان ایتالیایی است را طی مدت‌زمانی مجموعاً ۹ ماه در موسسه بگذرانید و سپس در آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا که هرساله در آذرماه برگزار می‌شود شرکت کنید.

پس از قبولی در آزمون زبان ایتالیایی سفارت ایتالیا،  مدرک زبان ایتالیایی (ESTERNI) را از سفارت ایتالیا دریافت می‌کنید.

پس از دریافت مدرک زبان ایتالیایی صادره از سفارت ایتالیا (ESTERNI) و دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا تمامی متقاضیان پزشکی باید در محل دانشگاه انتخابی خود در خاک ایتالیا، در آزمون ورودی پزشکی به زبان ایتالیایی شرکت نمایند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

سیزده دانشکده دولتی در ایتالیا آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این دانشکده‌های پزشکی که جزو ۵۰۰ دانشکده برتر رتبه‌بندی جهانی هستند، امکان تحصیل در نقاط مختلف کشور را برای دانشجویان فراهم می‌کنند.

دانشگاه‌های مختلفی در ایتالیا دوره‌های پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. همانطور که گفته شد، برای تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، لازم است که در آزمون آیمت قبول شوید. علاوه‌براین؛ آیلتس با حداقل نمره ۶ و تافل با حداقل نمره ۷۸ لازم دارید.

ازآنجایی‌که در طول فرآیند آموزش بالینی، شما با بیماران در ارتباط خواهید بود، باید زبان ایتالیایی بدانید. برای جلوگیری از مشکلات ارتباطی در طول دوره آموزش بالینی، به دانشجویانی که در ایتالیا دوره پزشکی را به زبان انگلیسی می‌گذرانند، در سال‌های اول دوره رایگان آموزش زبان ایتالیایی نیز ارائه می‌شود.

در ایتالیا علاوه بر دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های خصوصی نیز وجود دارند که آموزش پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. اگرچه تعداد دانشگاه‌های خصوصی ارائه‌دهنده آموزش پزشکی انگلیسی کم است، اما آموزش ارائه‌شده در این دانشگاه‌ها بسیار باکیفیت است.

دانشگاه‌های خصوصی که آموزش پزشکی را به زبان انگلیسی در ایتالیا تدریس می‌کنند عبارت‌اند از:

 • دانشگاه کاتولیکا – رم
 • دانشگاه سن رافائله – میلان
 • دانشگاه Humanitas – میلان
 • Uni Camillus – رم

بدون صحبت کردن به زبان ایتالیایی در سطح پیشرفته نمی‌توانید پزشک شوید.

طبق آخرین رتبه‌بندی Times Higher Education )THE)، بهترین دانشگاه پزشکی در ایتالیا که می‌توانید در آن‌ها به زبان انگلیسی تحصیل کنید به شرح زیر هستند:

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه میلان-بیکوکا
 • دانشگاه پادوآ
 • دانشگاه ویتا-سلوت سان رافائل
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه برشا
 • دانشگاه جنوا
 • دانشگاه اینسوبریا
 • دانشگاه ناپل فدریکو دوم

متوسط شهریه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی حدود ۱۲۰۰ یورو در سال است.

تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان

برای تحصیل در ایتالیا و همچنین تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان فرد باید بتواند ثابت کند که قبلاً تحصیلات خود را در آموزشگاه‌های انگلیسی‌زبان گذرانده است و یا اینکه زبان مادری وی انگلیسی است. اگر فرد دانش زبان انگلیسی نداشته باشد می‌تواند در دوره‌های زبان در کشورهای اروپایی شرکت کند و بعد از اتمام این دوره‌ها برای شرکت در دانشگاه‌های ایتالیا اقدام نماید. اگر متقاضی مدرک زبان انگلیسی نتواند ارائه دهد، باید دانش خود را در زبان ایتالیایی اثبات کند. می‌توان مدرک زبان ایتالیایی را که کسب‌شده، برای اخذ پذیرش در آموزشگاه‌های ایتالیا ارائه داد.

تخصص پزشکی در ایتالیا

برای تخصص در رشته پزشکی در ایتالیا، ابتدا باید شش سال تحصیل پزشکی را بگذرانید و تمام دوره‌های کارآموزی خود را گذرانده باشید. پس از فارغ‌التحصیلی، یک عنوان MD و یک مدرک دانشکده پزشکی به شما داده می‌شود. بعد از گرفتن مدرک نیازی به انجام هیچ وظیفه اجباری ندارید. اگر می‌خواهید تحصیلات تخصصی خود را در رشته پزشکی در ایتالیا ادامه دهید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که در آزمون تخصص شرکت کنید.

آزمون تخصص پزشکی اصلی‌ترین معیاری است که در هنگام درخواست برای تخصص موردتوجه قرار می‌گیرد. این آزمون به زبان ایتالیایی است و شامل سؤالات چندگزینه‌ای است. با توجه به نمره‌ای که از آزمون می‌گیرید، امکان درخواست برای بیمارستان‌های دانشگاهی در ایتالیا وجود دارد و مدت‌زمان تحصیل تخصصی شما بسته به منطقه‌ای که درخواست می‌کنید می‌تواند ۴ تا ۵ سال باشد.

شما باید در طول آموزش تخصصی خود نقش فعالی در کلینیک داشته باشید. اگرچه تخصص در پزشکی یک فرآیند آموزشی است، اما انتظار می‌رود که شما مسئولیت‌های خاصی را بپذیرید و به‌عنوان پزشک شاغل در بیمارستانی که شما را پذیرفته حضورداشته باشید.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

در ایتالیا، هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی بین ۱۵۶ تا ۳۵۰۰ یورو متغیر است. هنگام تعیین شهریه، درآمد خانواده دانشجو نیز موردبررسی قرار می‌گیرد.

دانشجویانی که خانواده آن‌ها درآمد سالانه زیر ۲۳,۰۰۰ یورو دارند، ۱۵۶ یورو در سال می‌پردازند. درصورتی‌که دانشجو حداقل به مدت دو سال جدا از خانواده خود زندگی کند، درآمد دانشجو برای تعیین شهریه در نظر گرفته می‌شود.

دانشجویانی که درآمد خانواده خود را اعلام نمی‌کنند باید بالاترین مبلغ را بپردازند که حدود ۳,۵۰۰ یورو در سال است.

هزینه‌های دانشگاه‌های خصوصی در ایتالیا متفاوت است. هزینه‌های دانشگاه خصوصی می‌تواند از ۱۵,۰۰۰ یورو تا ۲۰,۰۰۰ یورو در سال باشد. در ایتالیا کیفیت آموزش پزشکی در مدارس دولتی و خصوصی بسیار بالا است و تفاوت کیفیت آموزشی قابل‌توجهی وجود ندارد.

در جدول زیر شهریه سالانه رشته پزشکی برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا ذکر شده است:

نام دانشگاه شهریه در سال
دانشگاه بولونیا ۳ هزار یورو
دانشگاه پادوا ۲٬۶۰۰ یورو
دانشگاه میلان ۳٬۹۰۰ یورو
دانشگاه رم ۱٬۹۷۵ یورو
موسسه آموزش عالی پاویا ۲٬۵۶۹ یورو

دانشجویان پزشکی بورسیه تحصیلی و فرصت‌های اسکان در ایتالیا را دریافت می‌کنند.

بورسیه پزشکی ایتالیا

با اینکه هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا پایین می باشد اما بورسیه های تحصیلی متفاوتی نیز در این کشور ارائه می شوند که امکان استفاده از آنها برای دانشجویان بین المللی وجود دارد مانند بورسیه های استانی و یا مراکز عام المنفعه. این بورسیه های تحصیلی در ایتالیا امکان پرداخت هزینه هایی از 5,000 یورو به بالا را فراهم می آورد.

 • بورسیه دولتی و منطقه ای MACI

  سالیانه 9،000 یورو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود و برای کارشناسی ارشد تا سن 28 سال و دکتری تا سن 30 سال ارائه می شود. نکته ای که در رابطه با این بورسیه قابل توجه است نیاز به مدرک زبان انگلیسی می باشد.

 • بورسیه دولتی و منطقه ای DSU

  مبلغ قابل اعطا در این بورسیه تا 6000 یورو متغیر هست و یک امر رقابتی می باشد. این بورسیه در صورت اثبات درآمد خانواده که زیر 50 هزار یورو است قابل اعطا می باشد.

 • بولونیا اسکالر شیپ

  این بورسیه تا مبلغ 11,000 یورو قابل اعطا می باشد و شرایط دریافت آن کسب بالاترین نمرات در آزمون SAT یا GRE می باشد و این امر یک امر رقابتی است، همچنین این بورسیه فقط تا سن 30 سال ارائه می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *