کشور  ایتالیا یکی از کشورهای محبوب جهان در حوزه گردشگری و مهاجرت است که بیشترین میزان جاذبه های گردشگری را در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده است. ایتالیا یکی از بزرگ ترین اقتصادهای جهان در تولید ناخالص ملی را در اختیار دارد و در بسیاری از عرصه های فرهنگی، ورزشی، صنعتی و علمی خوش درخشیده است.

تاریخچه کشور ایتالیا

بعد از فروپاشی امپراتوری روم، ایتالیا به منطقه های خودمختار زیادی تقسیم شد اما گروه های مختلف سیاسی در سال 1861 متحد شده و کشور ایتالیا از اتحاد آن ها شکل گرفت که این اتحاد مشکلات زیادی در پی داشت و با به کارگیری ساختار اداری دوره رژیم سلطنتی ساوویا اوضاع وخیم تر شد و در پی آن موج مهاجران ایتالیایی به آمریکا شمالی و جنوبی آغاز شد.

دوره قبل از اتحاد تا آغاز جنگ جهانی، ایتالیا رشد چشمگیری در خوزه اقتصادی و صنعتی داشت. این کشور در آستانه جنگ جهانی اول در کنار قدرت های انگلیس، فرانسه و آمریکا وارد جنگ شد و از مبارزه پیروز خارج گشت اما بعد از جنگ با بحران اقتصادی مواجه شد و از طرفی تشکلات سیاسی زیادی در آن زمان تشکیل شد. در سال 1925 فعالیت این احزاب ممنوع شد و دوره فاشیت آغاز گشت که آزادی های سیاسی را محدود کرد. این رژیم برای غلبه بر دشمنی کلیسا، با واتیکان به توافق رسید و اقدامات مهمی در رابطه با توسعه فعالیت های صنعتی انجام داد. در دوم ژوئیه سال 1946 مطابق با همه پرسی «جمهوری ایتالیا» متولد شد و این تاریخ جشن ملی در این کشور شد.

آشنایی با کشور ایتالیا

اتروسک ‌ها، یونانی ‌ها و رومی‌ ها دولت هایی بوده اند که در دوران باستان بر ایتالیا حکمرانی می‌کردند. قدرت در قرون وسطی به دست پاپ ‌ها، فرانک ‌ها، بیزانسی ‌ها، اعراب و نورمن‌ ها بوده‌ است. دولت ایتالیا از سال 1848 الی 1870 مشکلات بسیار زیادی در زمینه ایجاد اتحاد میان مناطق مختلف کشور داشت و مسیر پرمشقتی برای ایجاد یک حکومت واحد در این سرزمین طی گردید. نام این کشور برگرفته از واژه Víteliú در زبان باستانی اتروسکی است که به معنای گوساله بود. این واژه در زبان فارسی به عنوان گاو ماده و جوان معنا می شود. این کشور از دو جزیره سیسیل و ساردنیا در دریای مدیترانه و شبه‌ جزیره ایتالیا تشکیل شده است. امروزه کشور ایتالیا در زمره هشت کشور صنعتی دنیا  قرار داشته و کشوری توسعه یافته است.

ایتالیا کجاست؟

جمهوری ایتالیا کشوری مدیترانه ای در جنوب اروپاست که شامل شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره بزرگ دریای مدیترانه، سیسیل و ساردینی می باشد. فرانسه، اسلوانی، اتریش و سوئیس کشورهای همسایه ایتالیا هستند. این کشور از جغرافیا به 20 ناحیه تقسیم میشود که در نوعی دیگر از تقسیم بندی شامل 110 استان می باشد.

این کشور توسط دریاها محدود شده، دریای آدریانیک در ساحل شرقی، دریای تیرهنیان در غرب و دریای مدیترانه و در یای یونانی در جنوب این کشور است. تقریبا 40 درصد از خاک ایتالیا کوهستانی است و در زمستان منطقه بسیار خوبی برای تفریحات زمستانی محسوب می شود. دو رشته کوه آپنین و رشته کوه آلپ ستون فقرات این کشور محسوب می شوند. کوه ووزویوس تنها آتش فشان فعال در سرزمین اروپاست و در جزیره سیسیل نیز کوه اتنا فعال است. رودخانه های ایتالیا جزو مناطق گردشگری ایتالیا محسوب میشوند. رودخانه پ از از شمال کشور شروع میشود و بعد از عبور از شهر تورین به طرف شرق می رود. در پایان این روخانه دلتای دیدنی وجود دارد.  رود آرنو از شمال از فلورانس شهر زیبای ایتالیا و شهر پیزا جریان دارد و به دریای تیرین وارد می شود. رودخانه تیبر نیز به طرف جنوب از شهر رم عبور میکندو به دریای تیهنیان وارد می شود.

مساحت و ساختار جمعیت کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپاست که از شبه جزیره ایتالیا و جزایر سیسیل و ساردنیا تشکیل شده است. این کشور 301.340 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود 61 میلیون نفر است.

ایتالیا از اعضای اصلی اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان ملل متحد، گروه هفت، گروه هشت و گروه بیست است و همچنین از لحاظ جذب توریست و گردشگری مقام پنجم را در دنیا دارد. این کشور از شمال با سوئیس و اتریش، از شمال غرب با فرانسه و از شمال شرق با اسلوانی هم مرز بوده و به خاطر شکل نقشه اش، به کشور چکمه معروف است.

کشور ایتالیا 8094 شهرستان، 110 استان و 20 ناحیۀ اصلی و بزرگ دارد که از جمله آن ها ساردنیا، کامپانیا، توسکانا، ونتوو، پیه مونته، سیشیلیا، و لومباردیا است. از شهرهای مهم ایتالیا نیز میتوان از رم، میلان، ونیز، ناپل، ورونا، تورینو، فلورانس، پادوا، بلونیا، جنوا و پروجا نام برد.

واحد پول  کشور ایتالیا

در گذشته واحد پول کشور ایتالیا لیره بوده است، ولی از سال 2002 یورو جایگزین این واحد پولی شد. شایان ذکر است که در ایتالیا اکثر افراد تمایل دارند از پول نقد به جای کارت های اعتباری استفاده کنند. بنابراین در نظر داشته باشید هنگام سفر به ایتالیا برای یک روزتان به اندازه‌ی کافی پول نقد داشته باشید.

زبان رسمی کشور ایتالیا

زبان رسمی این کشور ایتالیایی است که از زبان توسکانا ریشه گرفته و به مرور زمان تبدیل به زبان ایتالیایی امروزی شده است. قابل ذکر است هر منطقه در ایتالیا گویش محلی خود را دارد که طبق آخرین آمار 44% بطور مطلق ایتالیایی حرف می زنند و 51% ایتالیایی را به همراه لهجه محلی حرف می زنند و 15% فقط به زبان محلی صحبت می کنند.

از طرف دیگر در بخش های از کشور به دلیل هم مرز بودن با اتریش زبان آلمانی رواج دارد، در بخش هایی به خاطر هم مرز بودن با فرانسه مردم به این زبان صحبت می کنند و در قسمت هایی هم به دلیل هم مرزی با کشور اسلوونی مردم با این زبان آشنا هستند.

پایتخت کشور ایتالیا

پایتخت کشور ایتالیا رُم می باشد که پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهر ایتالیا با دو میلیون و ششصد هزار سکنه و همچنین مرکز ناحیه لاتزیو است. از طرفی رم وسیع‌ترین شهرداری ایتالیا را دارد. رم برای سده‌های پیاپی به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ و از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود. از شهرهای مهم و پرجمعیت ایتالیا می‌توان به میلان، تورنیو، جنوا، پالرمو، فلورانس و کاتانیا و دولت شهرهای واتیکان و سن مارینو اشاره کرد.

زبان مردم ایتالیا

زبان ایتالیایی از شاخه‌های زبان لاتین است و به دیگر زبانهای نزدیک به زبان لاتین مانند فرانسوی، اسپانیایی، رومانیایی و پرتغالی شباهت های بسیاری دارد. در میان زبان های لاتین، زبان ایتالیایی نزدیک‌ترین زبان به زبان لاتین است، زیرا بیشترین واژگان مشترک با آن را دارد.

الفبای ایتالیایی

شاید برای هر شخصی که زبان ایتالیایی را می‌شنود جالب باشد تا اطلاعاتی کلی از این زبان بداند. الفبای ایتالیایی دارای ۲۱ حرف است که در جدول زیر می‌توانید معادل حروف و نام معادل آن را به زبان ایتالیایی مشاهده کنید.

نام حرف نام حرف نام حرف
کو Q آکا H اَ A
اِرّه R ئی I بی B
اِسِّ S اِلّه L چی C
تی T اِمّه M دی D
او U اِنّه N اِ E
وو، وی V اُ O اِفه F
زِتّا Z پی P جی G

اقتصاد کشور ایتالیا

مركز اصلی صنعت ايتاليا، شمال ايتاليا تعیین شده است چرا که به ديگر نقاط اروپا دسترسی آسان دارد. بخش زراعی ایتالیا در جنوب کشور واقع شده است و محصولاتی از قبيل چغندر قند، انگور، ذرت، گندم، گوجه فرنگي و سويا توليد مي‌شود. كشاورزان جنوب نسبت به وارد شدن تکنولوژی های روز کشاورزی مقاومت می‌کنند و اکثر مزارع جنوب کشور کوچک و میانگین درآمد جنوب کشور نسبت به شمال ایتالیا پایین تر است.

كشاورزي در شمال به‌روزتر است و محصولات عمده آن شامل ذرت، گندم، برنج، انگور (براي صنعت مهم شرابسازي)، ميوه و علوفه براي گله‌هاي دامداری مربوط به صنایع لبنی می‌باشد. صنايع شمال كشور شامل صنايع الكتريكي و الكترونيكي، وسايل نقليه، دوچرخه سازي، كالاهاي چرمي، نساجي، پوشاك، چيني و سراميك مي‌شود.

ایتالیا علاوه بر منابع طبیعی و آثار تاریخی برجسته خود دارای صنعت قوی در زمینه های گوناگون است و این کشور تنها به منابع طبیعی خود برای کسب درآمد اکتفا نکرده است.

از طرفی صنعت توريسم و پولي كه ايتاليایی ها  به كشور وارد می کنند از منابع مهم درآمد ارزی این کشور به حساب می‌آید. صنعت این کشور برندهای معروفی را به جهان عرضه کرده که از انواع این برندها در صنایع مختلف می‌توان به فراری، وسپا، مازراتی، لامبورگینی، فیات (برترین خودروهای سوپراسپرت)، ورساچه، گوچی، والنتینو، پرادا، آرمانی، Trussardi، Moschino، Etro، Zegna و دولچه-گابانا اشاره کرد.

آب و هوا کشور ایتالیا

ایتالیا آب و هوای متنوعی دارد که رشته کوه های آلپ علت اصلی این تنوع است. همانند دیگر کشورهای مدیترانه‌ای، آب و هوای ایتالیا گرم و خشک‌ است.

گرم‌ترین ماه سال ژوئیه (تیر) می‌باشد. شمال کشور ایتالیا، زمستان‌های سردی دارد که غالبا با برف همراه‌اند. ممکن است برخی از مناطق جنوبی، در تمام فصل بارش، رنگ باران را نبینند.

بهترین زمان مسافرت به ایتالیا، بین آوریل تا ژوئن (اواسط فروردین تا اواخر خرداد) است. در این زمان می‌توانید آفتاب دلچسب ایتالیا را بدون گرمای زیاد تجربه کنید.

اطراف شهرها پر از گل‌های بهاری است و توریست‌های تابستانی هنوز اطراف شهرها را شلوغ نکرده اند. در ماه‌های ژوئیه و آگوست (تیر و مرداد) کشور در حال کباب شدن است و سعی کنید در این دو ماه به ایتالیا نروید.

آداب و رسوم مردم کشور ‌ایتالیا

اکثر بازدیدکنندگان‌ تصور نمی‌کنند فرهنگ و رسوم اجتماعی مردم ‌ایتالیا بسیار رسمی‌ باشد. هر تازه وارد به هر کشوری، نیاز دارد تا اطلاعاتی درباره آداب و رسوم مردم آن کشور کسب کند. چرا که ممکن است ناخواسته رفتاری را انجام دهد که برای مردم آن کشور توهین آمیز باشد.

برای مثال اگر برای اولین بار با یک ‌ایتالیایی ملاقات می‌کنید، مناسب‌ترین برخورد، گفتن عبارت بون جورنو (روز خوش) و ‌دست دادن است. به کار بردن کلمه‌ی چاو (سلام) توسط یک غربیه‌ خارجی مؤدبانه نیست، به این دلیل که این کلمه فقط بین دوستان صمیمی و جوانان رد و بدل می شود.

اگر در یک مناسبت رسمی به کسی معرفی می‌شوید، بهتر است بگویید: مولتو لیِتو (از ملاقات شما خوشحالم)  و در هنگام خداحافظی نیز فشردن دست، رفتاری مؤدبانه محسوب می‌شود.

هنگام ورود به مغازه‌های کوچک، اتاق انتظار و یا آسانسور گفتن بوناسرا (روز خوش یا عصر بخیر) و آری وردرچی (روز خوش یا خدانگهدار) در هنگام خروج مرسوم و پسندیده است. اصطلاحات مرسوم در هنگام ترک یک خانه و یا رفتن به رختخواب بعد از غروب خورشید بونا نوته (شب ‌بخیر) می‌باشد.

رژیم غذایی در کشور ایتالیا

مواد و ترکیبات اصلی که در تهیه‌ غذاهای ایتالیایی استفاده می شود از تنوع بالایی برخوردار است. این ترکیبات  شامل گونه‌های مختلفی از میوه‌ها، سس‌ها، سبزیجات، انواع گوشت‌ مانند گوسفند، خوک، گاو، مرغ، ماهی و… می‌باشد. معمولا در شمال ایتالیا، گونه‌های مختلفی از ماهی، ماهی باکالا (Baccala)، ماهی کد (Cod)، سیب‌زمینی‌، ذرت، برنج و طیف وسیعی از سوسیس‌ها را به عنوان ترکیبات اصلی غذاهای خود استفاده می کنند.

جمعیت ایرانی و شرکت های ایرانی درکشور ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از کشورهای مهاجرپذیر اروپای غربی محسوب می‌شود. آخرین گزارشی که از سوی موسسه ملی آمار ایتالیا «ایستات» به دست ما رسیده است اینطور مشخص شده که جمعیت خارجی در این کشور رشد ۵ درصد نسبت به سال قبل داشته است. به این ترتیب در حدود ۵ میلیون نفر در این کشور خارجی هستند که جمعیت ایرانی در این میان در حدود ۷ درصد است که رقم قابل قبولی است.

شرکت‌های مربوط به تولید مواد غذایی در کشور ایتالیا توسط ایرانیان رشد بالای ۲۰ درصد را به خود اختصاص داده است به طوری که شعبات مختلفی از این شرکت‌ها در کشورهای همسایه نیز دیده می‌شود. از طرفی در کشور ایتالیا شرکت‌های خدماتی و به طور کلی شرکت‌هایی که در زمینه خدمت‌رسانی عمومی فعالیت می‌کنند از سوی ایرانیان تأسیس شده است که ارقام نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ شاهد رشد ۷۱ درصدی در این زمینه بوده‌ایم که رقم بسیار عالی محسوب می‌شود.

اینطور که شواهد نشان می‌دهد در کشور ایتالیا ایرانیان به ثبت شرکت یک نگاه تجاری داشته و بسیار موفق بوده‌اند. اخذ ویزای سرمایه‌گذاری کشور ایتالیا با هدف ثبت شرکت در سال‌های ۲۰۱۶ الی ۲۰۱۸ به رشد بالای ۷ درصد رسیده است که نشان از گسترش فضای تجاری در این کشور می‌باشد.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری ایتالیا

 

مارکوپولو جهانگرد ایتالیایی است که در سال ۱۲۷۱ زادگاه خود را ترک کرده و به سراسر آسیا سفر کرد. او در زمینه گردشگری از شهرت بالایی برخوردار است.
لئوناردو داوینچی هنرمند بزرگ دوره رنسانس در ایتالیا است که مشهورترین تابلوهای جهان خود را به ثبت ملی رسانده است. شام آخر و مونالیزا از طراحی‌های مشهور او محسوب می‌شود.
میکل آنژ پیکرتراش، شاعر و نقاش بسیار حرفه‌ای ایتالیایی محسوب می‌شود و یکی از هنرمندان دوره رنسانس است. مشهورترین مجسمه او داود نام دارد.
آنتو نیو کورتیس که مشهور به توتو است بازیگر و نویسنده محبوب ایتالیایی بوده که در زمینه نقش‌های تراژدی به شهرت بالایی رسیده است.
اتوره مایورانا دانشمند فیزیک نظری ایتالیایی است که بر روی توده نوترینو و همینطور ذرات خنثی بسیار تمرکز داشته و توانسته واکنش‌های هسته‌ای گسترده‌ای را پیش‌بینی نماید. او در دانشگاه نپال درجه استاد تمام دارد.
گالیلئو گالیله دانشمند و مخترع مشهور ایتالیایی است که در زمینه نجوم و فیزیک تبحر خاصی داشته است. میزان آی‌کیو او در معیارهای مختلف بین ۱۸۰ الی ۲۰۰ اعلام شده است که رقم قابل توجهی است.

قوانین عمومی درکشور ایتالیا

 

  • در کشور ایتالیا پوشیدن دامن برای مردان جرم محسوب شده و مجازات به همراه دارد.
  • در کشور ایتالیا عموماً چیزی به اسم تعطیلات وجود ندارد در واقع بیش از ۵۱ درصد از مردم این کشور نمی‌توانند به تعطیلات بروند.
  • در شهر میلان باید در هر زمان به جز مراسم تشییع جنازه و یا ملاقات در بیمارستان باید لبخند بزنید. اخم کردن در این شهر یک قانون‌شکنی است.
  • استفاده از گوجه فرنگی در غذاهای رسمی عموماً در این کشور رسمیت ندارد.
  • سان مارینو در کشور ایتالیا قدیمی‌ترین جمهوری جهان است.
  • در روآتای کشور ایتالیا افراد غیر مسیحی نمی‌توانند از ۲۰ متری کلیسا عبور کنند زیرا آن بخش به نوبه خود شلوغ بوده و سبب می‌شود که پلیس به دردسر بیفتد.
4/5 - (1 امتیاز)