هزینه های زندگی در ایتالیا


هزینه زندگی در ایتالیا در سال 2022 رابطه ای مستقیم با سبک زندگی افراد دارد و هر فرد بسته به نیازهای روزانه خود، باید مبلغی را در نظر گیرد. برای مثال دانشجویان در کشور ایتالیا ناچار هستند با توجه به این که از درآمدی، مگر در شرایط خاص، برخوردار نیستند، از بخشی از تفریحات و یا امکانات زندگی در ایتالیا چشم پوشی کنند تا توان تحصیل در این کشور را داشته باشند.

با توجه به رایگان بودن تحصیل کشور ایتالیا و همچنین توریستی بودن ایتالیا هزینه زندگی در ایتالیا مورد سوال بسیاری از علاقمندان مهاجرت، سفر و زندگی در این کشور می باشد. هزینه زندگی در ایتالیا جهت زندگی توریستی با زندگی دانشجویی بسیار متفاوت است. در مقاله پیش رو که توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی ویزاتیک  تهیه شده اطلاعاتی در خصوص هزینه زندگی در ایتالیا بیان گردیده و سعی بر این بوده تا پاسخ سوالات ذیل داده شود:

 • بهترین شهرهای ایتالیا برای زندگی کدامند؟
 • کمک هزینه خوابگاهی به چه صورت است؟
 • هزینه های تحصیل در ایتالیا چگونه است؟
 • شرایط اجاره مسکن در ایتالیا چگونه است؟
 • هزینه خوراک روزانه در ایتالیا چگونه است؟
 • هزینه هر وعده غذایی در ایتالیا چه میزان است؟

 

متوسط هزینه ماهانه زندگی در ایتالیا

مهاجرت با همه پستی و بلندی و سختی هایی که دارد دغدغه های بسیاری را برای افراد به وجود می آورد که مهمترین آن مربوط به هزینه زندگی می باشد.

متقاضیان مهاجرت به کشور ایتالیا در اولین قدم به دنبال برآورد هزینه های زندگی در این کشور می باشند که به این دسته از افراد باید خاطرنشان کرد که هزینه زندگی در ایتالیا، با توجه به شهر انتخابی، سبک زندگی و موارد این چنینی تعیین می شود. چندین و چند عامل دور هم جمع می شوند تا متوسط هزینه ماهانه زندگی در ایتالیا را بسازد. این عوامل شامل: اجاره مسکن، غذا، پوشاک، حمل و نقل و غیره می باشد.

هرچند که هزینه های زندگی برای هر خانواده و شخص متغیر است و نمی توان یک عدد ثابت را برای همگان بیان کرد اما اگر استانداردها و حداقل هایی را در نظر گرفته و بخواهیم بر اساس آن، هزینه زندگی در ایتالیا را برآورد کنیم به طور متوسط اگر یک نفر به تنهایی بخواهد در این کشور زندگی کند، ماهانه می‌بایست 600 تا 1500 یورو را به عنوان هزینه زندگی در این کشور کنار بگذارد.

هزینه ذکر شده بدون احتساب هزینه اجاره مسکن می باشد. طبیعی است که هر چه تعداد افراد و خانواده بالاتر برود هزینه‌های زندگی نیز افزایش می یابد.

برای مثال: یک خانواده با دو فرزند متحمل هزینه حداقل ۳ هزار یورو در ماه می شوند. این هزینه نیز بدون در نظر گرفتن اجاره خانه می باشد.

فراموش نکنید که هزینه زندگی در شهرهای مختلف ایتالیا عددی متفاوت را نشان می دهد با توجه به اهمیت و جایگاه آن شهر هزینه زندگی نیز تغییر خواهد کرد. قطعاً زندگی در بعضی از شهرهای ایتالیا مانند میلان، هزینه های بیشتری را برای افراد در پی دارد.

هزینه های مهم زندگی در ایتالیا در سال 2022

در ادامه به جهت روشن شدن هزینه زندگی در ایتالیا، لیست مهم ترین هزینه های زندگی در ایتالیا را به صورت آپدیت شده ارائه می شود.

مهم ترین هزینه زندگی در ایتالیا در سال 2022 میلادی شامل هزینه های تحصیل در ایتالیا، تهیه مسکن، مخارج مرتبط با خوراک و مواد غذایی و حمل و نقل است. این هزینه ها در سراسر جهان یکسان است و افراد در طول زندگی خود به ناچار با آن روبرو خواهند شد.

یکی از مهم ترین مزایایی که کشور ایتالیا به سایر کشورهای همسایه خود دارد، فراهم ساختن امکان استفاده از بورسیه های تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور است. میزان درآمد در کشور ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی کمتر است اما باید اشاره داشت که هزینه های زندگی در این کشور نیز به مراتب کمتر است.

بررسی هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا در سال 2022

رایج ترین روش مهاجرت به ایتالیا در حال حاضر، مهاجرت از طریق تحصیل است. دانشگاه های ایتالیا جایگاه بسیار مناسبی در رقابت با سایر دانشگاه های جهان دارند و در برخی از رشته های تحصیلی در جهان سرآمد هستند.

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی ایتالیا را داشته باشند، به راحتی می توانند پذیرش تحصیلی خود را دریافت کنند اما باید هزینه های سنگین تحصیل در این دانشگاه ها را نیز شخصا پرداخت کنند. شرایط برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا به طور کلی متفاوت است.

دانشجویان خارجی در این دانشگاه ها قادر خواهند بود تا با استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا، هزینه های تحصیل خود را به صفر کاهش دهند و مبلغی را نیز به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی در ایتالیا در حدود 800€ تا 6000€ (یورو) است و دانشجویان موظف هستند که این مبلغ را در روز ثبت نام خود به دانشگاه پرداخت کنند.

در صورتی که با بورسیه تحصیلی دانشجویان تایید شود، کل هزینه پرداختی دانشجویان به دانشگاه در سال دوم تحصیلی به وی استرداد می شود. دسترسی به تحصیل 100% رایگان تنها در برخی از استان های کشور ایتالیا برای دانشجویان خارجی ممکن می شود.

دانشجویان برای یک زندگی عادی در سال 2022 حدودا به 400€ تا 1000€ (یورو) در ماه نیاز خواهند داشت. دانشجویان در ایتالیا می توانند بر اساس قوانین تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. همه این ها باعث شده اعزام دانشجو به ایتالیا بسیار پرطرفدار باشد.

بررسی بازار مسکن در ایتالیا

یکی از بزرگترین هزینه هایی که شما باید قبل از مهاجرت به این کشور یک برآورد اولیه از آن داشته باشید هزینه رهن و اجاره و یا خرید مسکن در کشور ایتالیا می باشد.

دانشجویان دانشگاه های مختلف در کشور ایتالیا می توانند از طریق به اشتراک گذاشتن یک واحد مسکونی و همچنین اقامت در خوابگاه های دانشجویی، بخش قابل توجهی از هزینه های اقامت و زندگی خود در کشور ایتالیا را کاهش دهند.

کمک هزینه خوابگاهی در ایتالیا

با توجه به بورسیه تحصیلی خاصی که ایتالیا به اکثر دانشجویان خارجی ارائه میدهد میتوان گفت عملا هزینه زندگی خوابگاهی و اصطلاحا هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا به حدود 350€ (یورو) در ماه میرسد.

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 400€ تا 800€ (یورو) می باشد.
 • اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر حدود 300€ تا 600€ (یورو) می باشد.
 • هزینه اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق در مرکز شهر حدود 1000€ (یورو) می باشد.
 • اجاره آپارتمان 2 تا 3 خوابه اتاق خارج از شهر حدود 750€ (یورو) می باشد.
 • قیمت خرید ملک برای هر متر مربع در مرکز شهر 3500€ (یورو) و حومه شهر حدود 1200€ (یورو) می باشد.

هزینه زندگی در ایتالیا در بخش مواد غذایی

از جمله هزینه هایی که همواره افراد با آن روبرو خواهند بود، هزینه هایی است که در سوپرمارکت ها و به صورت روزانه پرداخت می کنند.

در حقیقت کالاهای ضروری زندگی هر فرد از این طریق تامین می شود. برخی از سوپرمارکت ها در کشور ایتالیا، حراج های ویژه ای را در نظر می گیرند که با کمک آن می توان بخش قابل توجهی از هزینه های روزانه را کاهش داد. آگاهی از شرایط سوپر مارکت ها در کشور ایتالیا کمی زمان بر است اما با پرس و جو می توان به ارزان قیمت ترین مراکز عرضه خدمات دسترسی پیدا کرد.

ریز هزینه مربوط به خرید مایحتاج روزانه در جدول زیر ارائه شده است:

نوع هزینه حداقل قیمت به یورو حداکثر قیمت به یورو رایج ترین قیمت به یورو
شیر یک لیتر 0.75€ 1.5€ 1.15€
قرص نان سفید 0.8€ 3€ 1.59€
برنج (1 کیلو) 1€ 3€ 1.96€
12 عدد تخم مرغ 1.20€ 4.5€ 2.79€
پنیر محلی (1کیلوگرم) 7€ 24€ 12.57€
گوشت مرغ 4€ 12€ 8.31€
گوشت گوسفندی 8€ 21€ 14.21€
انواع میوه 0.8€ 3€ 1.7€
آب معدنی کوچک 0.79€ 1.5€ 1.04€

البته هزینه یک کالای مشخص می تواند در مراکز مختلف متفاوت باشد.

هزینه غذا و رستوران جهت زندگی در ایتالیا

ایتالیا خانه غذاهای خوشمزه و متفاوت است و بسیاری از شهروندان این کشور نیز ترجیح می دهند تا وعده های غذایی خود را خارج از خانه صرف کنند. بنابراین بسیاری از افراد مهاجر نیز برای وعده های غذایی خود به رستوران ها مراجعه می کنند.

لیست هزینه های خوراک در کشور ایتالیا به شرح زیر است:

رستوران در ایتالیا قیمت به یورو
یک وعده غذا در رستوران متوسط 15€
یک وعده غذا در فست فودهای زنجیره ای 8€
سه وعده غذا برای دو نفر 54€
کاپوچینو 1.34€
نوشابه (0.33 لیتری بطری) 2.1€
 آب (0.33 لیتر بطری) 1€

شرایط تغذیه برای دانشجویان متفاوت است و آن ها می توانند از وعده های رایگان غذایی سلف دانشگاه استفاده کنند.

هزینه زندگی در ایتالیا در بخش حمل و نقل

یکی دیگر از هزینه هایی که باید در لیست هزینه های خود وارد نمائید و یک برآورد اولیه از آن داشته باشید هزینه حمل و نقل در ایتالیا می باشد.

هزینه تهیه بلیت های محلی حمل و نقل همگانی هر سفر 1.50€ (یورو)، بلیت های حمل و نقل عمومی نامحدود ماهانه 35€ (یورو)، هزینه تاکسی در مسیر های مستقیم 5€ (یورو)، تاکسی های دربست برای هر کیلومتر 1.38€ (یورو)، اجاره دربست تاکسی برای یک ساعت 28.3€ (یورو) و نرخ بنزین هر لیتر 1.54€ (یورو) می باشد.

به طور کل با مقایسه این لیست می توان به این نتیجه رسید که عمده ترین و گران ترین هزینه ای که در ایتالیا چشم گیر بوده قیمت مسکن می باشد و مابقی قیمت ها تفاوت چندانی با دیگر کشورهای اروپایی ندارد.

البته با توجه به این که میزان حقوق دریافتی در ایتالیا همان طور که اشاره شد میانگین 3650€ (یورو) می باشد، اگر بتوان در ایتالیا مشغول به کار شد هزینه زندگی در این کشور قابل قبول و منطقی خواهد بود.

حمل و نقل در ایتالیا قیمت یورو
یک بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی) 1.5€
تمدید بلیط 30 روزه 35€
تاکسی مرکز شهر 5€
یک لیتر بنزین 1.54€

گرانترین شهر و ارزانترین شهرهای ایتالیا

همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان گردید، میانگین هزینه زندگی در ایتالیا ماهانه بین 1200 الی 1300€ (یورو) می باشد. البته باید این نکته را اضافه کرد که این سطح از هزینه ها غالبا به دو فاکتور سبک زندگی و محل اقامت افراد بستگی دارد.

هر دو فاکتور نیز کاملا در دسترس خود افراد قرار داشته و مدیریت راحتی دارد. کافی است بدانیم که شاخص هزینه زندگی در شهرهای ایتالیا چگونه است و سپس سبک زندگی خود را با محل اسکان خود انطباق دهیم. بر اساس آخرین آمارها، گرانترین شهرهای ایتالیا شامل میلان، پارما و جنوا و ارزانترین شهر این کشور هم پالرمو می باشد.

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا

هر پدیده ای در جهان هستی دارای مزایا و معایبی است و زندگی در ایتالیا نیز از این قضیه مستثنی نیست. هر فرد بسته به شرایط زندگی خود، یک کشور را بهترین کشور ممکن برای زندگی می داند و فرد دیگری ممکن است در آن کشور زندگی بسیار دشواری داشته باشد. متقاضیان مهاجرت به ایتالیا نیز باید بر اساس شرایط خود نسبت به این امر اقدام کنند. از مهم ترین مزایا و معایب زندگی در کشور ایتالیا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

مزایای زندگی در کشور ایتالیا معایب زندگی در ایتالیا
هزینه کم زندگی دانشجویی و اعطای بورس تحصیلی سخت بودن زبان رسمی کشور ایتالیا جهت یادگیری
زیبایی و طبیعت بکر کشور ایتالیا نرخ بیکاری نسبتا بالا
امکان سفر به اکثر کشورهای معتبر اروپا عدم ساختار مناسب سیاسی و اقتصادی در ایتالیا
نزدیکی فرهنگ این کشور به فرهنگ مردم ایران طولانی بودن اخذ اقامت ایتالیا برای یک خارجی
آب و هوای معتدل در کشور ایتالیا تغییر سریع قوانین در کشور ایتالیا

 

متقاضیان تحصیل و زندگی در ایتالیا می توانند با موسسه حقوقی ویزاتیک تماس بگیرند تا هم از قوانین جدید مهاجرتی با خبر گردند و هم شرایط آن ها توسط کارشناسان مجرب مجموعه سفیران بررسی گردد.

سوالات پرتکرار در خصوص هزینه زندگی در ایتالیا

برای بررسی هزینه زندگی در ایتالیا در 2022 موارد زیر را مطالعه نمایید:

 • مهم ترین بخش هزینه های زندگی در ایتالیا کدام است؟ بدون تردید هزینه اجاره مسکن در ایتالیا مهم ترین بخش هزینه های اقامتی است.
 • هزینه زندگی در ایتالیا به صورت ماهیانه در حدود چند یورو است؟ یک فرد عادی در ایتالیا برای گذران زندگی خود به حدود 1000€ تا 1500€ (یورو) نیاز خواهد داشت.
 • هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چگونه است؟ برای زندگی دانشجویی در ایتالیا هر فرد به حدود 700€ تا 1200€ (یورو) در ماه نیاز خواهد داشت.
 • هزینه تحصیل سالیانه در ایتالیا معادل چند یورو است؟ هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا در رشته های مختلف تحصیلی معمولا از 1200€ تا 7000€ (یورو) است.
 • پرهزینه ترین شهرهای کشور ایتالیا کدامند؟ میلان، رم، بلونیا، فلورانس و تورین به ترتیب 5 شهر پرهزینه ایتالیا هستند.
5/5 - (1 امتیاز)

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *