ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

 

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا_ویزاتیکویزای تحصیلی ایتالیا را می‌توان از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار داد. دانشمندان بسیار بزرگی مانند گالیله و داوینچی زاده ایتالیا هستند و می توان گفت این کشور انسانهای بسیار مشهور و موفقی را به دنیا معرفی کرده است.  هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار پایین و مقرون به صرفه بوده و به همین خاطر مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر جهان قرار می گیرد.  اما در کنار تمام این نکات مثبت ، در این کشور موارد منفی قابل توجهی نیز وجود دارد. یکی از مهمترین مشکلات این کشور نرخ بیکاری بسیار بالا و اقتصاد ضعیف این کشور است به واقع افرادی که تمایل به مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا را دارند بهتر است با شرایطی که قرار است در آینده خود با آن روبرو شوند نیز آشنا گردند. یکی از دلایلی که کشور ایتالیا را برای دانشجویان کشورهای دیگر نماید ارائه بورسیه های تحصیلی می باشد. که در ادامه به تشریح نکات پیرامون اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا و مسائل پیرامون آن نیز خواهیم پرداخت.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

داشتن تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا (شخصی یا خانواده) برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل ۴۶۰ یورو در ماه (معادل ۶,۰۰۰ یورو سالانه) است. از این رو متقاضی می‌تواند صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین.

(به ضمیمه آن شناسنامه صاحب حساب، ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی) و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده (قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی، اقرار نامه مربوط به درآمد) را ارائه نماید.

مدرک زبان ویزای تحصیلی ایتالیا

 

رایج‌ترین مدرک زبان مورد قبول برای ویزای دانشجویی ایتالیا مدرک آیلتس (IELTS) است. حداقل نمره آیلتس مورد قبول برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا بسته به رشته و مقطع تحصیلی یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید بین ۶ تا ۷ (معمولا ۶.۵) است. مدرک زبان تافل (TOFEL) نیز یکی دیگر از مدارک زبان مورد قبول برای ویزای ایتالیا است. حداقل نمره تافل مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بین ۷۰ تا ۸۰ است.

تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

اگر بخواهیم صادق باشیم، راهی برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود ندارد. تحصیل بدون مدرک زبان تنها برای کسانی مقدور است که مقطع تحصیلی پیشین آن‌ها به زبان انگلیسی بوده، یا زبان مادری آن‌ها انگلیسی باشد. البته شرط ارائه مدرک زبان برای برخی از دانشگاه‌های ایتالیا، آن هم برای برخی از رشته‌ها اجباری نیست.

 • دانشگاه بلونیا (University of Bologna)
 • دانشگاه میلان (University of Milan)
 • دانشگاه فلورانس (University of Florence)
 • دانشگاه پیزا (University of Pisa)
 • دانشگاه پادوا (University of Padua)
 • دانشگاه فدریکو دوم (University of Naples Federico II)
 • دانشگاه ترنتو (University of Trento)
 • دانشگاه آمریکایی جان‌کابوت (John Cabot University)
 • دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)
 • دانشگاه ورونا (University of Verona)

ویزای دانشجویی ایتالیا بدون مدرک زبان، باید مصاحبه شوید!

فراموش نکنید که این دانشگاه‌ها نیز شرط مصاحبه تصویری دارند و مسئول پذیرش با صرف چند دقیقه تا چند ساعت از سطح تسلط شما به زبان آگاه می‌شود. جالب است بدانید که از برخی متقاضیان ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع دکترا ممکن است چندین نفر به صورت جداگانه مصاحبه کنند. پس اگر در مکالمه ضعف دارید بهتر است آن را به سطح مطلوب برسانید.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

تحصیل به زبان ایتالیایی نیازمند ارائه حداقل مدرک زبان ایتالیایی مرود قبول یعنی B2 می‌باشد. اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا یا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید، حتما از مدتی قبل، به خواندن زبان ایتالیایی در مدرسه ایتالیایی تهران که زیر نظر سفارت ایتالیا فعالیت می‌کنید مشغول شوید.

 

ویزای همراه ایتالیا

آنجا که هدف اصلی بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا مهاجرت است. همچنین همراهی خانواده متقاضی ویزای تحصیلی ایتالیا در برنامه‌های طولانی مدت تحصیل در ایتالیا لازم است. این موضوع اهمیت اخذ ویزای همراه ایتالیا را دوچندان می‌کند.

ویزای همراه دانشجویی ایتالیا این فرصت را به متقاضیان ویزای تحصیلی می‌دهد تا همسر و فرزندانشان را همراه خود به این کشور ببرند. در مواردی که متقاضی سنی کمتر از ۱۸ سال داشته باشد نیز یکی از والدین او می‌تواند با اخذ ویزای همراه تحصیلی ایتالیا با او به ایتالیا سفر کند. البته متقاضی یا خانواده او باید ثابت کنند که از پس مخارج خانواده به خوبی بر می‌آیند.

هزینه‌ ویزای تحصیلی ایتالیا

شما برای تحصل در ایتالیا باید هزینه‌های اجرایی شامل هزینه پذیرش و هزینه اخذ ویزای اقامت بلند مدت ایتالیا، هزینه‌های تحصیلی شامل شهریه دانشگاه و هزینه اقامت و زندگی در این کشور را در نظر بگیرید. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا، پایین بودن هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا است.

شما برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ باید مبلغ ۵۰ یورو به عنوان هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پرداخت کنید. پرداخت این هزینه به هر دو صورت پرداخت آنلاین و پرداخت نقدی در دفتر کارگزاری CKGS امکانپذیر است. همچنین شما باید مبلغ ۲۱ یورو نیز به عنوان هزینه کنسولی در دفتر خدمات ویزا ایتالیا پرداخت کنید. بعد از سفر به ایتالیا نیز می‌بایست مبلغ ۳۰ یورو برای گرفتن اجازه اقامت در این کشور بپردازید.

57 یورو هزینه اخذ روادید تحصیلی ایتالیا برای ثبت نام در دانشگاه
۲۱ یورو تعرفه (کارمزد) شرکت CKGS
هزینه گرفتن وقت تحصیلی ایتالیا هزینه گرفتن وقت تحصیلی ایتالیا

گپ تحصیلی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر مدت زمان زیادی از اخذ آخرین مدرک تحصیلی شما می‌گذرد باید مدرکی ارائه دهید که در این چند سال مشغول به کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود بوده یا به دلیل بروز مشکلی خاص از تحصیل بازمانده‌اید.

در بسیاری از موارد مشاهده شده‌ که با وجود سن بالا، متقاضی موفق به اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی ایتالیا شده ‌است. در نتیجه سن یک فاکتور کلیدی در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی ایتالیا است که تحت تاثیر فاکتورهای بسیاری دیگری قرار می‌گیرد.

وقت تحصیلی سفارت ایتالیا

برای رزرو وقت تحصیلی سفارت ایتالیا، متقاضیان باید به سایت www.ckgsir.com مراجعه و بعد از ثبت‌نام در قسمت «روادید دانشجویی جهت ثبت نام در دانشگاه» در یکی از روزهای موجود وقت بگیرید. لازم به ذکر است که در صورت عدم حضور در وقت تعیین شده یا اشتباه وارد کردن اطلاعات شخصی، گرفتن وقت مجدد امکان‌پذیر نخواهد بود.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم که حتما قبل از گرفتن وقت سفارت ایتالیا برای ویزای تحصیلی، از کارشناسان ویزای تحصیلی ایتالیا ویزالند تماس گرفته و راهنمایی بخواهید. حتی متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا در مقطع کارشناسی که موظف به شرکت در امتحان گزینش اولیه هستند نیز باید به همین شیوه درخواست ویزای ملیD ایتالیا کنند.

اولویت با شرکت‌کنندگان در آزمون IMAT

در تخصیص وقت سفارت تحصیلی ایتالیا، برای ارائه مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۱ به کارگزاری CKGS، اولویت با دانشجویان شرکت کننده در آزمون IMAT و نیز دانشجویانی است که مایلند در دوره‌های دانشگاهی با ورودی برنامه ریزی شده ثبت نام کنند. این دانشجویان می‌بایست در آزمون ورودی مربوطه در ایتالیا شرکت نمایند.

آزمون (IMAT) International Medical Admissions Test

آی‌مَت یک آزمون ۱۰۰ دقیقه‌ای به زبان انگلیسی می‌باشد که متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و جراحی ایتالیا باید به سفارت ارائه دهند. به عبارت دیگر این تست شیوه گزینش متقاضیان پزشکی برای پذیرش دانشگاه می‌باشد. دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون IMAT را دارند، از ۲۴ تیر تا ۱۳ مرداد اوت هر سال فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند. این آزمون در حوالی سپتامبر (شهریور ماه) برگزار می‌شود. مبلغ پرداختی این آزمون ۱۲۰ یورو می‌باشد که می‌تواند با توجه به مکان و شرایط برگزاری متغیر باشد.

مراجعه به سفارت ایتالیا

تمامی دانشجویانی که از طریق Universitaly پذیرش اولیه را از دانشگاه‌های ایتالیا دریافت کرده‌اند ( پذیرش تأیید شده‌ای که با اطلاع رسانی ویژه از طریق ایمیل صورت گرفته است) جهت ارائه درخواست ویزای تحصیلی باید به شرکتCox and Kings Global Services (CKGS) واقع در خیابان سیزدهم ولنجک، برج تجاری گالریا مراجعه نمایند.

جزئیات مصاحبه سفارت ایتالیا تحصیلی

متقاضیان ویزای تحصیلی ایتالیا باید در محل کارگزاری CKGS حضور یافته و از طریق اسکایپ با پرسنل دفتر کنسولی سفارت ایتالیا تماس گرفته تا با ایشان مصاحبه سفارت ایتالیا دانشجویی به عمل آید. تاریخ و زمان مصاحبه سفارت ایتالیا دانشجویی پس از ارائه درخواست روادید و تحویل مدارک لازم، از سوی شرکت CKGS مقرر خواهد شد.

 

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک زبان ایتالیایی

برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک و نمره مورد قبول آزمون‌های زبان ایتالیایی را ارائه دهید. این آزمون‌ها شامل آزمون CELI و CILS است. این آزمون‌ها برای تمامی دانشگاه‌های ایتالیا معتبر و قابل قبول است و همانطور که در بالا گفته شد حداقل مورد قبول B2 یا B1 (بسته به رشته و مقطع تحصیلی شما) می‌باشد.

 • CELI (Italian Certification as a Foreign Language)
 • CILS (Certification of Italian as a Foreign Language)

اقامت ایتالیا از طریق ویزای تحصیلی

همان طور که اشاره کردیم پس از پایان تحصیلات در صورتی که بخواهید در کشور ایتالیا بمانید و اقامت این کشور را اخذ کنید، باید شغل مناسبی را داشته باشید. شغلی قابل قبول و مناسب است که رسمی باشد و شما را بیمه کند. به این ترتیب پس از سه سال با پرداخت مالیات و رد شدن بیمه می توان برای اخذ اقامت این کشور اقدام کرد.

در حقیقت اخذ ویزای تحصیل ایتالیا به شما این امکان را می دهد تا در مدت تحصیل خود در محیط ایتالیا باشید. با قرار گرفتن در محیط می توانید خودتان را محک بزنید و البته شرایط کاری و اجتماعی محیط را نیز بررسی کنید. پس از این که بررسی های شما به اتمام رسید می توانید برای اخذ اقامت اقدام کنید.

در هر صورت اگر با پایان دوران تحصیلی خود نتوانید شغلی را بیابید وبرای اقامت در این کشور اقدام کنید، باید به ایران بازگردید. یکی دیگر از راه هایی که به شما این امکان را می دهد تا اقامت ایتالیا را اخذ کنید، ازدواج است. در صورتی که بتوانید با شخصی که اقامت دائم این کشور را دارد و یا شهروند این کشوراست ازدواج کنید، به راحتی اقامت ایتالیا را اخذ کنید.

پس در کل اخذ ویزای تحصیلی منجر به اخذ اقامت نمی شود. شما باید پس از ویزای تحصیلی خود اقدام به اخذ اقامت این کشور نمایید در غیر این صورت نمی توانید در ایتالیا بمانید. از دیگر راه های اخذ اقامت سرمایه گذاری در کشور ایتالیا است. به این ترتیب هم می توانید اقامت ایتالیا را اخذ کنید.

موسسه مهاجرتی ویزاتیک اماده پاسخگویی سوالات شما همراهان عزیز میباشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *