هزینه های زندگی در کانادا


تحقیق و اطلاع از هزینه زندگی در کانادا یکی از الزامات منطقی جهت مهاجرت به کانادا است که باید قبل از هر تصمیمی بدان اقدام نمود. مهاجرت به کانادا در سه سال اخیر نزد ایرانیان بیشترین مقصد مهاجرتی بوده است. یکی از گزینه هایی که مورد توجه متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا می باشد هزینه زندگی در کانادا است که باید قبل از اقدام مورد ارزیابی قرار گیرد. کانادا از جمله کشورهایی است که نسبت به مساحت خود٬جمعیت کمی دارد و به دلیل اقتصاد پویا از جمله مقاصد افراد برای کار و تحصیل است.

 • قیمت اجاره خانه در کانادا چقدر است؟
 • هزینه زندگی دانشجویی در کانادا چقدر است؟
 • محدودیت های مهاجرت به کانادا از نظر مالی چیست؟
 • هزینه غذا و خورد و خوراک و پوشاک و حمل و نقل در کانادا چقدر است؟
 • هزینه های تحصیل در کشور کانادا چگونه محاسبه می شود؟

آمار بیکاری در دسامبر 2019 تنها 5.6% بوده که این رقم در سال 2020 کمتر نیز شده و در واقع به 11% رسیده است. نرخ بیکاری در این کشور در سال 2022 به 6.9% رسیده است. از همین رو افراد با داشتن شغل مناسب مشکلی برای پرداخت هزینه زندگی در کانادا نخواهند داشت.

 

میزان درآمد در کانادا در سال 2022

اولین قدم در محاسبه هزینه های زندگی در کشور کانادا، محاسبه درآمد در کشور کانادا است. با توجه به اینکه کانادا کشوری انگلیسی زبان و مهاجر پذیر است تقاضا در این کشور جهت کاریابی روندی افزایشی داشته است. بر اساس آخرین آمار بدست آمده از سال 2022، میانگین درآمد سالیانه در کانادا 112000$ (دلار کانادا) می باشد

بالاترین سطح درآمدی افراد در کل استان های کانادا مربوط به استان اونتاریو با متوسط درآمد حدود 134000$ (دلار کانادا) و در رده های بعدی استان های کبک، بریتیش کلمبیا و آلبرتا قرار می گیرد. جدول زیر نشانگر ریز محاسبات درآمدی در کشور کانادا است:

طبقه بندی 2022 2021 2020 2019
مردان $28 $27 $27 $31
زنان $25 $23 $23 $21
کارمندان تمام وقت $29 $27 $26 $24
کارمندان نیمه وقت $19 $18 $17 $16

درآمد مشاغل مختلف در کانادا در سال 2022

طبیعتا هر شغل درآمدی متفاوت از مشاغل دیگر دارد. از همین رو بر اساس آمار منتشر شده، درآمد سالیانه برخی از مشاغل موجود در کشور کانادا در سال 2022 به شرح ذیل است:

شغل درآمد به دلار کانادا شغل درآمد به دلار کانادا شغل درآمد به دلار کانادا
کتابدار $57700 مکانیک $44600 مهندس عمران $111000
حسابرس داخلی $109000 معلم $93700 مهندس مکانیک $11800
طراح گرافیک $75800 پرستار کودک $47900 پیش خدمت $37600
کنترل ترافیک هوایی $137000 منشی $53500 وکیل مدافع $244000

کار در کانادا برای ایرانیان

ایرانیان در بدو ورود به کانادا و جویای کار شدن، با مشکلاتی مواجه می شوند. موانعی که ایرانیان برای کاریابی در کانادا با آن مواجه هستند عموما 3 دسته هستند:

 1. عدم تجربه کار در کانادا که بزرگترین چالش برای استخدام شدن میباشد.
 2. عدم مسلط بودن بر زبان انگلیسی یا فرانسوی
 3. کارفرمایان کانادایی تمایل دارند تا فردی را استخدام کنند که مدرک خود را از کانادا اخذ کرده باشد.

از این رو توصیه می شود تا حتما قبل از ورود به کانادا متقاضی زبان خود را به سطح لازم برساند تا در هنگام کار در کانادا دچار مشکل نشود.

 

لیست مشاغل مورد نیاز کانادا در سال 2022

کشور کانادا در سال 2022 نسبت به مشاغل زیر نیازمند نیروی کار است:

 • نماینده فروش و بازاریاب
 • مهندس نرم افزار
 • حسابدار و امور مالی
 • مهندس IT
 • مهندس شیمی
 • پرستار
 • مهندس عمران
 • مهندس صنایع
 • پزشک
 • مهندس برق
 • مدیر پروژه ساختمانی
 • ماشین کار

کلیات هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا اصولا مرتبط با سبک زندگی افراد است که تا حد زیادی به محل اقامت فرد بستگی دارد. به طور معمول هزینه زندگی در این کشور به سه دسته تقسیم می شود. این دسته بندی بر اساس نیاز متقاضی به مایحتاج شروع یک زندگی مناسب و نزدیک به استانداردهای این کشور می باشد که عبارت است از:

 • هزینه هایی که فرد باید یکبار به صورت ثابت پرداخت نماید که نسبت به سایر هزینه ها جزء هزینه های سنگین محسوب میشود مانند هزینه خرید خودرو یا خرید مسکن.
 • هزینه هایی که به صورت جاری برای متقاضی منظور میشود. مثل هزینه هایی که متقاضی برای خرید وسایل روزمره، خوراک، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از انرژی برق، گاز، تلفن، اینترنت، پوشاک، مالیات و غیره می پردازد.
 • هزینه هایی که با اقامت و زندگی در کانادا بوجود خواهد آمد و در واقع نوعی هزینه برای آینده است مانند بیمه عمر، هزینه بیماری‌ های سخت، پس انداز برای زمان بیکاری شما، هزینه سفر و غیره.

در مجموع، برای مقایسه توزیع خرج و مخارج فردی در کانادا میتوان از نمودار آماری زیر استفاده کرد تا معلوم شود که چه آیتمی بیشترین بودجه مالی افراد را در کانادا به خود اختصاص میدهد. با توجه به این نمودار میتوان گفت که آیتم خرید از بازار با سهم 33% و آیتم اجاره خانه با سهم 30% جزء گرانترین آیتم های زندگی اشخاص در کانادا 2022 محسوب می شود.

هزینه اجاره یا خرید ملک در کانادا

هزینه اجاره آپارتمان در برخی مناطق کشور کانادا یکسان است. شهرهای تورنتو و ونکوور در این دسته قرار می گیرند. هزینه اجاره آپارتمانی تک خوابه با توجه به اینکه در حومه شهر باشد هزینه ای متفاوت در بر خواهد داشت. هزینه اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر از 813$ تا 2100$ (دلار کانادا) متفاوت است. در صورتی که این واحد مسکونی در حومه شهر باشد اجاره بهای آن در بازه 650$ تا 1770$ (دلار کانادا) قرار خواهد گرفت.

هزینه اجاره یک خانه (تقریبا با 3 اتاق) برای یک خانواده در مرکز شهرهای کشور کانادا در حدود 1300$ تا 3700$ (دلار کانادا) در ماه متغیر است. در صورتی که فردی به همراه خانواده خود در حومه شهر زندگی کند، اجاره ماهیانه محل سکونت آن ها در حدود 1100$ تا 2850$ (دلار کانادا) خواهد بود. این هزینه جدا از هزینه هایی است که هر فرد باید به عنوان هزینه انرژی پرداخت کند.

برای خرید ملک در کانادا افراد باید هزینه های بسیار زیادی را پرداخت کنند و به همین دلیل است که بسیاری از شهروندان کشور کانادا اقدام به خرید ملک نمی کنند. به طور متوسط هزینه خرید یک مترمربع ملک مسکونی در مرکز شهرهای کانادا حدود 5700$ (دلار کانادا) است و این هزینه برای خرید ملک در حومه شهرهای این کشور در حدود 4020$ (دلار کانادا) خواهد بود.

هزینه اجاره ملک در شهرهای مختلف کانادا در سال 2022

بهترین زمان جهت ورود به کانادا از ماه آوریل تا ماه جون می باشد که مصادف با نوروز ایرانیان است و این موضوع باعث خرسندی است. ولی البته قیمت ها در این فصل، بیشتر است. در عوض، در فصل زمستان قیمت ها کمتر می باشد. قسمت عمده هزینه زندگی در کانادا را هزینه مسکن و اجاره منزل تشکیل میدهد. اجاره منزل در کانادا می تواند ماهیانه پرداخت شود. در زیر میانگین اجاره بها در سال 2022 در شهرهای مهم کانادا تحلیل شده است:

شهر آپارتمان میزان هزینه به دلار کانادا
شهر تورنتو آپارتمان یک اتاقه نزدیک به مرکز شهر 1900$ تا 2500$
آپارتمان یک اتاقه در حومه شهر 1500$ تا 2000$
آپارتمان سه اتاقه نزدیک مرکز شهر 3000$ تا 5000$
آپارتمان سه اتاقه در حومه شهر 2200$ تا 3700$
شهر کلگری آپارتمان یک خانه نزدیک به مرکز شهر 1000$ تا 1500$
آپارتمان یک اتاقه در حومه شهر 850$ تا 1200$
آپارتمان سه خوابه نزدیک مرکز شهر 1750$ تا 3000$
آپارتمان سه اتاقه در حومه شهر 1400$ تا 2100$

هزینه غذا در کانادا

هزینه خورد و خوراک در کشور کانادا زیاد نیست و اگر بتوان از حراجی های هفتگی خرید کرد، مبلغ قابل توجهی را در ماه صرفه جویی می شود. معمولا برای یک خانواده 4 نفره هزینه خورد و خوراکی را معادل 6800$ (دلار کانادا) باید در نظر گرفت. به این علت که در ونکوور هزینه ها کمی بالاتر است این رقم شاید 10% افزایش یابد. ضمن اینکه در ونکوور اثری از حراج های فصلی و هفتگی جذاب تورنتو نیست.

فست و فود و رستوران هزینه (دلار کانادا)
یک وعده غذا در رستوران ارزان 17$
سه وعده غذا در رستوران معمولی برای دو نفر 70$
مک دونالد 10$
سوپر مارکت در کانادا هزینه (دلار کانادا)
1.5لیتر آب معدنی 2.21$
یک لیتر شیر 2.5$
یک کیلو برنج 3.77$
12 عدد تخم مرغ 3.47$
یک کیلو گوشت گوساله 15.16$
یک کیلو گوجه 4.23$
یک کیلو سیب زمینی 2.91$
یک کیلو پیاز 2.64$
انواع میوه 3$

حمل و نقل بخشی از هزینه زندگی در کانادا

شهر تورنتو و شهرهای اطراف، دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار مناسبی است که اگر فرد در ناحیه ای اقامت کند که به محل کار وی نزدیک باشد یا بتواند با وسایل حمل و نقل عمومی تردد کند بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی وی کم می شود. یکی از مناسب ترین مناطق برای سکونت مهاجران٬ خیابانی به نام یانگ می باشد. در امتداد این خیابان ساختمان هایی وجود دارد که دسترسی مستقیم به مترو از داخل ساختمان وجود دارد. البته ساختمان‌ های با دسترسی مستقیم نسبت به ساختمان های معمولی اجاره بیشتری دارند. حراجی‌ ها در این کشور بعضا تا 70% قیمت اجناس را تخفیف داده اند. دانستن این نکات کوچک اما پراهمیت مهاجرت به کانادا را راحت تر و کم هزینه تر می کند.

مزیت خرید اتومبیل نو و صفر کیلومتر این است که فرد تا چند سال آینده از هزینه های تعمیر بی نیاز می شود و عیب آن نیز این است که بیمه خودروهای صفر کیلومتر بسیار بالا و گاهی تا 500$ (دلار کانادا) نیز می باشد. هزینه های تعمیر اتومبیل قدیمی و کهنه هم آنقدر زیاد است که به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. با این وجود بسیاری از افراد بهتر می دانند که از سیستم حمل و نقل عمومی کانادا استفاده کنند.

پوشاک بخشی از هزینه زندگی در کانادا

در زمینه هزینه های مصرف پوشاک نیز شهری مثل تورنتو به خاطر داشتن حراجی‌ های فراوان و به صرفه اش از نظر هزینه بهتر از ونکوور می باشد. البته هزینه پوشاک بیشتر بستگی به فرد و علاقه اش به مصرف پوشاک برند دارد، ولی بصورت متوسط برای هزینه پوشاک باید ماهیانه رقمی بین 100$‌ تا 150$ (دلار کانادا) کنار گذاشت.

پوشاک هزینه به دلار کانادا
یک شلوار جین 64$
یک دست لباس تابستان 43$
یک جفت کفش نایکی 101.25$
یک جفت کفش رسمی 126.84$

هزینه زندگی در کانادا (هزینه های جانبی)

بخش زیادی از هزینه های ماهیانه صرف بیمه خودرو، بنزین، تعمیر خودرو و ایاب و ذهاب می شود. بنزین در ونکوور کمی گرانتر از تورنتو می باشد. در تورنتو بنزین هرلیتر 1.12$ (دلار کانادا) است ولی ونکوور این مزیت را دارد که حد فاصل مسیرها کوتاه تر است. بیمه درمانی همگانی در تورنتو رایگان است ولی در ونکوور برای یک خانواده چهار نفره حدودا ماهیانه 120$ (دلار کانادا) باید هزینه شود. برخی هزینه ها نیز در اکثر مناطق کشور کانادا یکسان است مثلا هزینه استفاده از تلفن ثابت 30$ (دلار کانادا)، اینترنت 30$ (دلار کانادا)، تلویزیون 40$ (دلار کانادا) و موبایل 35$ (دلار کانادا) به بالا مقرر شده است.

مالیات، بیمه و سایر بخشهای هزینه زندگی در کانادا

 

در زمینه مالیات اگر کسی خودش کارفرما باشد باید مبلغی را به عنوان مالیات در انتهای سال مالیاتی به دولت پرداخت کند و اگر کارمند است و برای فرد یا نهادی کار می کند، در اینصورت بصورت مستقیم مالیات از حقوق او کسر خواهد شد. مبلغ مالیات رابطه مستقیم با میزان درآمد فرد دارد، درآمد هایی که به 100000$ (دلار کانادا) در سال می رسند رقمی معادل 40% را مالیات می دهند و اما هزینه بیمه عمر یا بیمه بیماری‌ های سخت نوسان شدیدی دارد.

سن و سال متقاضی این نوع بیمه ها، وضعیت سلامت جسمی فرد متقاضی، مبلغ بیمه و حتی مرد و زن بودن متقاضی، تاثیر زیادی بر مبلغ بیمه می گذارد پس رقم ثابتی را نمی توان عنوان کرد. هزینه مسافرت نیز بستگی به کشور مقصد دارد. گاهی یک مسافرت تقریبا کوتاه مدت مثلا یک ماهه به کشور ایران و برای یک خانواده ای چهار نفره به 10000$ (دلار کانادا) می رسد.

 

مزیت های زندگی در کانادا ویژه اشخاص ایرانی

به صورت کلی می توان گفت که این کشور یکی از بهترین اهداف و گزینه‌ های خوب در راستای زندگی در سایر کشورها برای هموطنان ما می باشد. این کشور از جمله پهناورترین کشورهای دنیا می باشد و در برگیرنده منابع غنی و سرشار است، به همین علت منجر به پدید آوردن مزیت های زیر برای دانشجویان می شود. از جمله مهمترین مزیت های ویژه هموطنان ما برای زندگی در کانادا عبارتند از:

 • فراهم نمودن زندگی آرام و امنیت بالا برای ایرانیان در این کشور
 •  حق اقامت قانونی و حق مجوز کار در این کشور
 • فراهم نمودن اقتصادی پویا که می تواند منجر به سطح زندگی بالای این اشخاص شود.
 • حمایت نمودن دولت این کشور از اشخاصی که دارای حق شهروندی در این کشور باشد.
 • اقدام به فراهم نمودن حقوق شهروندی دارای انطباق بر اساس دارا بودن استاندارهای جهانی
 • اقدام به فراهم نمودن نظام آموزشی پیشرفته و به روز شده در این کشور
 • فراهم نمودن شرایط محترمانه ویژه کلیه مهاجرین
 • فراهم نمودن سطح بالای بهداشت و درمان در این کشور
 • وجود داشتن مناظر و هم چنین اقلیم های دوست داشتنی و جذاب در این کشور
 • اقدام به فراهم نمودن کلیه فرصت های اقامتی در این کشور و هم چنین گرفتن پاسپورت

معایب و مشکلات زندگی در کانادا

همان طور که می دانید زندگی کردن در این کشور مانند سایر کشورهای پیشرفته در سراسر دنیا برای هم وطنان ما از سختی و دشواری های بسیاری برخوردار می باشد، می توان نتیجه گرفت که بسیاری از مشکلات زندگی در این کشور متاثر به نوع آداب فرهنگی در این کشور و هم چنین عادات اجتماعی موجود می باشد. مشکلات زندگی در شهرهای مختلف کانادا در چند مورد دسته بندی می شود:

 • بزرگ بودن بیش از حد اقلیم و وسعت کانادا جهت مسافرت
 • سرد بودن برخی شهرها و ایالت های کانادا
 • هزینه بالای تحصیل
 • هزینه بالای زندگی در برخی از شهرهای کانادا
 • غیر انگلیسی بودن زبان برخی شهرهای کانادا مانند کبک و مونترال

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

هزینه زندگی دانشجویان در کانادا بستگی به شهر و منطقه ای دارد که دانشگاه فرد در آن واقع شده است. از این رو هزینه زندگی دانشجویی در شهر تورنتو در سال 2022 ماهیانه چیزی بالغ بر 1000$ (دلار کانادا) است. و هزینه زندگی دانشجویی در شهر ونکوور چیزی بالغ بر 1800$ (دلار کانادا) در ماه می باشد. همچنین راه هایی برای کاستن از هزینه های تحصیل و زندگی در طول دوران تحصیلی وجود دارد. با استفاده از روش های زیر می توان هزینه زندگی دانشجویی در کانادا را تقلیل داد:

 • به صورت مشترک (یعنی چند نفر با هم در یک واحد مسکونی زندگی کنند)
 • اسکان در home stay (به این صورت که یک اتاق از منزل یک خانواده را جهت زندگی انتخاب کند)
 • اسکان در خوابگاه های دانشجویی (برخی دانشگاه ها دارای خوابگاه دانشجویی هستند)
 • خرید کتاب های دست دوم
 • خرید کتاب های درسی از خرده فروشان آنلاین که ممکن است اقلام را در قیمت پایین تر ارائه کنند.
 • استفاده از حق کار پارت تایم جهت درآمد هنگام تحصیل در کانادا
 • استفاده از حمل ونقل شهری مانند مترو اتوبوس
 • دریافت نسخه الکترونیکی کتاب های درسی و مقالات
 • زندگی در حومه شهر
 • در صورت امکان به اشتراک گذاری، از هم اتاقی یا همکلاسی های خود قرض بگیرید.
 • استفاده موقت از کتاب های کتابخانه دانشگاه یا شهر

 

هزینه آب و برق و گاز

 

نوع خدمات هزینه (دلار کانادا)
برق، گرمایش، سرمایش، آب، زباله (ماهانه برای آپارتمان 85 مترمربعی ) 166.68
تعرفه هر دقیقه تلفن همراه 0.34
اینترنت ADSL 79.81

 

هزینه تفریحات و سرگرمی در کانادا

 

ورزش و تفریحات در کانادا هزینه (دلار کانادا)
باشگاه بدنسازی (هزینه ماهانه برای هر بزرگسال) 51.86
اجاره زمین تنیس (1 ساعت در آخر هفته) 20.68
بلیط سینما 14

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *