ویزای تحصیلی مجارستان


ویزای تحصیلی مجارستان

شرایط کلی دریافت ویزای تحصیلی مجارستان

یکی از بهترین و رایج‌ترین راه‌های مهاجرت به اروپا، اخذ اقامت از طریق تحصیل است. پس از اخذ پذیرش نهایی از سوی دانشگاه‌های مجارستان، برای مهاجرت به مجارستان و تحصیل در این کشور، باید ویزای تحصیلی مجارستان را دریافت کنید. ویزای تحصیلی مجارستان، از طریق سفارت مجارستان صادر می‌شود.

برخی از نکات مهمی که در روند دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید بدانید، شامل موارد زیر است:

 • افرادی که به تازگی آخرین مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده‌اند، شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان دارند.
 • مهم‌ترین مورد برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان، ارائه یک پشتوانه مالی یا تمکن مالی برای طول دوره تحصیلی است.
 • یکی از قابلیت‌های ویزای تحصیلی مجارستان، امکان تبدیل به سایر اقامت‌های بلند مدت مانند اقامت از طریق دریافت ویزای کار است.
 • مجارستان با پذیرش دوره زبان نیز برای متقاضیان این رشته ویزای تحصیلی صادر می‌کند.

انواع ویزای تحصیلی مجارستان

با توجه به طول دوره تحصیل شما در مجارستان، امکان دریافت دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد که در ادامه بررسی می‌شود.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت شینگن مجارستان

این ویزا برای متقاضیانی صادر می‌گردد که قصد گذارندن دوره‌های کوتاه تحصیلی مانند دوره‌های زبان را دارند. طول دوره اقامت از طریق این ویزا ۹۰ روزه است.

ویزای D یا ویزای بلند مدت دانشجویی مجارستان

این ویزا برای متقاضیانی صادر می‌گردد که قصد تحصیل در دوره‌های بلند‌مدت در دانشگاه‌های مجارستان را دارند. میزان اعتبار این نوع ویزا، به مقطع یا دوره تحصیلی پذیرش‌شده (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) از سوی دانشگاه‌های مجارستان بستگی دارد.

روند اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

متقاضیان در ابتدا می‌بایست از وب‌سایت دانشگاه یا موسسه انتخابی خود در مجارستان بازدید کنند و با در نظر گرفتن شرایط و علایق خود، دوره و رشته مورد نظرشان را در دانشگاه انتخاب کنند. سپس علاوه‌بر فراهم کردن شرایط مورد نیاز دوره مورد نظر، باید فرم درخواست آنلاین را تکمیل کرده و درنهایت منتظر دریافت دعوت‌نامه و نامه پذیرش از سوی دانشگاه مربوطه باشند. درنظر داشته باشید که معمولاً بخشی از شهریه در هنگام ثبت نام از دانشجویان دریافت می‌گردد.

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی مجارستان

همانطور که پیشتر در بخش مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان ذکر شد، یکی از مهم ترین مدارک برای آن داشتن نامه پذیرش از کالج یا دانشگاهی در مجارستان است. دانشگاه های مجارستان نیز هر کدام مدارک خاصی را برای رشته ها و مقاطع مختلف تقاضا می کنند اما کلیات این مدارک یکسان می باشد و عبارت است از:

 • رزومه فرد که شامل دستاوردهای تحصیلی و غیرتحصیلی از جمله کسب مدال های ورزشی و غیره است.
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • توصیه نامه اساتید
 • انگیزه نامه که باید حتما توسط فرد متقاضی و در نهایت صداقت نگارش شود.
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان

علاوه‌بر مدارک مبنی‌بر اخذ پذیرش دانشگاه یا موسسات در مجارستان، سفارت این کشور برای صدور ویزای تحصیلی مجارستان، از شما اسناد هویتی، بیمه درمانی، تمکن مالی و اثبات محل سکونت در مجارستان در طول دوره تحصیل را درخواست می‌کند.

 • ارائه گواهی دال بر پرداخت هزینه های تحصیل
 • نامه پذیرش نهایی از دانشگاه مورد نظر
 • ارائه گذرنامه یا پاسپورتی که حداقل 6 ماه پس از تاریخ ورود به مجارستان اعتبار داشته باشد.
 • عکس پاسپورتی یا گذرنامه که در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد.
 • ارائه بیمه نامه مسافرتی با پوشش 30000€ (یورو)
 • مدارکی دال بر اثبات آدرس محل اقامت یا خوابگاه
 • ارائه مدارک زبان انگلیسی یا اتمام موفقیت آمیز دوره های کالج زبان
 • ارائه مدرک زبان مرتبط با درخواست محل تحصیل

زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی مجارستان

سفارت مجارستان همانند سایر سفارت‌ها همواره تاکید می‌کند که متقاضی ویزای تحصیلی، شخصاً جهت انجام مصاحبه در سفارت این کشور حاضر شود. وقتی که شما درخواست قرار مصاحبه را می‌دهید، ممکن است رسیدگی به این درخواست حداکثر ۴ الی ۶ هفته به طول انجامد. پس از اتمام مصاحبه زمان رسیدگی به مصاحبه نیز ۱ الی ۴ هفته به طول می‌انجامد.

زمانی که به خاک مجارستان می‌رسید، باید ظرف مدت ۱۵ روز درخواست اجازه اقامت خود را بدهید. درنظر داشته‌ باشید که این درخواست ضروری است. پس از پذیرش در یکی از دانشگاه‌های مجارستان، مراحل درخواست برای ویزا را در اسرع وقت شروع کنید زیرا این روند ممکن است بین یک تا سه ماه طول بکشد.

هزینه ویزای تحصیلی مجارستان

طبق قانون کشور مجارستان، هزینه ویزای بلند مدت دانشجویی یا ویزای D (به مدت بیش از ۹۰ روز)، به میزان ۸۰ یورو (معادل ۹۹ دلار) است. هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است. این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که ویزای تحصیلی مجارستان در بین دانشجویان پرطرفدار است.

اقامت در مجارستان پس از تحصیل

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که ذهن بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان را مشغول می‌نماید، موضوع دریافت اقامت مجارستان بعد از تحصیل در این کشور است. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی، ۹ ماه اجازه دارند در کشور مجارستان بمانند و به جستجوی کار بپردازند و درصورتی که توانستند کار پیدا کنند، می‌توانند ویزای تحصیلی خودرا به ویزای کاری تبدیل کنند و در این کشور بمانند.

لازم به ذکر است که نرخ بیکاری در مجارستان تنها ٪۳.۴ است و افرادی که از یکی از دانشگاه‌های برتر مجارستان مثل دانشگاه سگد، دانشگاه پچ و غیره فارغ‌التحصیل شده باشند و حداقل به ۲ زبان از ۳ زبان انگلیسی، مجاری یا آلمانی مسلط باشند، شانس خوبی برای کار در مجارستان خواهند داشت.

 

مدارک مورد نیاز شهروندان اتحادیه اروپا (EU) برای مجارستان

مدارک مورد نیاز شهروندان اتحادیه اروپا برای درخواست مجوز اقامت در مجارستان بدین صورت نیز می باشد:

 • اثبات پرداخت هزینه های تحصیلی
 • ارائه گواهی دال بر بیمه سلامتی
 • ارائه مدارکی دال بر اثبات میزبانی دانشگاه مورد نظر برای شهروندان اتحادیه اروپا

اعتبار ویزایی که صادر می شود به مدت زمان تحصیلات فرد در این کشور بستگی دارد اگر دوره تحصیلات دانشجویی بیش از 2 سال به طول انجامد برای همین مدت اعتبار خواهد داشت. اگر این دوره طولانی تر از 2 سال باشد این مجوز بین 1 تا 2 سال معتبر است و بعد از آن، می توان دوباره آن را تمدید نمود.

در تعیین اعتبار مجوز اقامت، اعتبار پاسپورت نیز در نظر گرفته می شود به گونه ای که پاسپورت حداقل 3 ماه پس از اعطای اقامت اعتبار داشته باشد. اخذ ویزای تحصیلی مجارستان فرصتی ایده آل به شمار می رود که سالانه مورد توجه نیز قرار گرفته است. تحصیل در مجارستان برای افرادی که هدف مهاجرتی نیز دارند بسیار توصیه می گردد.

در مقاله زیر سعی شد نهایت مطالب مورد نیاز در مورد ویزای تحصیلی مجارستان ارائه گردد.با آرزوی موفقیت برای همه دوستان عزیز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *