کشور مجارستان

کشور مجارستان یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، سازمان امنیت و همکاری در اروپا (OSCE)، اتحادیه اروپا (EU) و همچنین عضو کشورهای حوزه شینگن است.

کشور مجارستان یکی از برترین مقاصد گردشگری در اروپا است که پایتخت آن بوداپست به عنوان یکی از زیباترین شهرهای جهان شناخته می‌شود.

این کشور علیرغم وسعت نسبتاً کوچکی که دارد، مکان‌های متعدد گردشگری، میراث جهانی، ذخایر زیست‌کره یونسکو، دومین دریاچه آب گرم بزرگ جهان (دریاچه هویز)، بزرگ‌ترین دریاچه اروپای مرکزی (دریاچه بالاتون) و بزرگترین مرتع طبیعی در جهان را در خود جای داده است.

معرفی کلی کشور مجارستان

مجارستان کشوری زیبا و شگفت‌انگیز واقع در اروپای مرکزی با مساحت ۹۰۵۳۰ کیلومتر مربع و جمعیتی در حدود ۹/۶ میلیون نفر است.

سفر به مجارستان، سفر به یکی از زیباترین کشورهای اروپایی با معماری منحصر به فرد است. کشور مجارستان یک کشور محصور در خشکی، واقع در قلب اروپا است.

همسایگان کشور مجارستان؛ اتریش، اسلوونی، اسلواکی، کرواسی، صربستان، رومانی و اوکراین هستند. طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، کشور مجارستان یازدهمین کشور محبوب گردشگری در اروپاست. به طوری‌که در سال ۲۰۱۷ تعداد گردشگرانی که ویزای توریستی مجارستان را دریافت کرده‌اند، حدود ۱۶ میلیون نفر بوده است.

اگر قصد مهاجرت به مجارستان یا تحصیل در مجارستان را دارید، خواهید دید که زبان رسمی این کشور زبان مجاری است که به آن مگیار می‌گویند. ۹۸٪ از کل جمعیت مجارستان به زبان مجاری صحبت می‌کنند. واحد پولی این کشور فورینت مجاری است.

تاریخ کشور مجارستان

رابطه دین و سیاست نقش بزرگی در شکل‌گیری نظام کشور مجارستان داشته است. در اوایل دهه ۱۷۰۰ میلادی فلسفه‌ای به نام کالوینیسم در مجارستان توزیع شد که با نفوذ خود کلیسای کاتولیک را برکنار کرد و اصلاحات مذهبی را به راه انداخت.

در دوره ۱۵۵۰ تا ۱۶۰۳ میلادی که دوره جنگ اتریش و ترکیه بود، باعث گسترش نفوذ دولت عثمانی بر مناطقی از مجارستان شد. در سال ۱۵۹۰ میلادی، اتریشی‌ها با یک حمله موفقیت‌آمیز نیمی از سرزمین‌های عثمانی را به دست آوردند، اما همه تلاش‌ها توسط متعصبان کاتولیک خنثی شد و در سال ۱۶۰۴ میلادی امپراتور رودولف دوم قانون اساسی را علیه بدعت گذاران در مجارستان احیا کرد.

آخرین پادشاه مجارستان در سال ۱۹۱۶ میلادی به سلطنت رسید. که به کارل چهارم معروف بود و تنها پس از دو سال حکومت، در پس زمینه فروپاشی امپراتوری اتریش-مجارستان پس از جنگ جهانی اول برکنار شد. در سال ۱۹۸۹ میلادی، تغییرات شدیدی در دولت جمهوری مجارستان رخ داد.

حزب حاکم، ایدئولوژی را در مجارستان تغییر داد و نظام تک حزبی را لغو کرد و قانون اساسی بازنویسی شد. از این رو سیستم حاکم بر کشور مجارستان به دموکراسی تغییر کرد و به ساختارهای اروپایی پیوست.

مجارستان در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا ملحق شد و در سال ۲۰۰۷ وارد منطقه شنگن شد. قانون اساسی مجارستان، که در سال ۲۰۱۲ تصویب شد، می‌گوید: «مردم مجارستان توسط خدا و مسیحیت متحد شده‌اند.»

جغرافیای کشور مجارستان

این کشور محصور در خشکی است که در حوزه کارپات واقع شده است. دو رودخانه طولانی آن به نام‌های دانوب و تیس، مجارستان را به سه بخش تقسیم می‌کنند که شامل ترانس دانوبیا (در غرب دانوب)، دشتی بین رودخانه‌های دانوب و تیسا، و منطقه ترانس تیسا (در شرق تیسا) می‌گردد.

کوه‌های مجارستان در واقع تپه‌هایی هستند که به ندرت از ارتفاع ۱۰۰۰ متری فراتر می‌روند. دو سوم منطقه جغرافیایی مجارستان کمتر از ۲۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد

مجارستان خانه بیش از ۲۰۰۰ گونه گیاهی گلدار است که بسیاری از آن‌ها در نوع خود بی‌نظیر هستند.

مجارستان زادگاه و محل زندگی حیوانات رایج اروپایی (گوزن، خرگوش وحشی، گراز، سمور) و همچنین برخی از گونه‌های کمیاب (گربه وحشی، خفاش دریاچه، مارمولک پانونی) است و سه چهارم از ۴۵۰ مهره‌دار این کشور پرندگان آبزی هستند. که توسط رودخانه ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها جذب می‌شوند.

اقتصاد  کشور مجارستان

 اقتصاد این کشور قبل از جنگ جهانی دوم عمدتاً از چرخه کشاورزی و تولید در مقیاس کوچک بود. در سال ۱۹۶۸ میلادی، مجارستان اولین کشور در اروپای مرکزی و شرقی بود که اصلاحات سیاسی و اقتصادی را با معرفی «مکانیسم اقتصادی جدید» آغاز کرد.

در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی و اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، دولت مجارستان قوانین اساسی در مورد سیستم بانکی، سرمایه‌گذاری‌های خارجی، بنیاد شرکت‌ها، تجارت، رقابت، نیروی کار، مالکیت معنوی و ورشکستگی وضع شد.

مجارستان اولین کشور در منطقه بود که خصوصی‌سازی مبتنی‌بر بازار را آغاز کرد. از جمله در بخش‌های استراتژیک مانند انرژی و بانکداری و اصلاحات بخش عمومی بهداشت و آموزش. در نتیجه، تعداد سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی به سرعت افزایش یافت.

در سال ۱۹۹۶ میلادی، واحد پول مجارستان قابل تبدیل شد و مجارستان به OECD پیوست. در پایان دهه ۱۹۹۰ میلادی، فرآیند خصوصی‌سازی در مجارستان کامل شد. کمتر از ۲۰ درصد از دارایی‌های دولتی عمدتاً در صنایع استراتژیک در کنترل دولت باقی ماند و مجارستان آماده پیوستن به اتحادیه اروپا در می‌ ۲۰۰۴ میلادی بود.

رشد تولید ناخالص داخلی در مجارستان ناشی از گسترش صادرات و سرمایه‌گذاری بود. بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۸ میلادی، رشد صادرات در مجارستان به طور استثنایی بالا بود و ۱۱/۵ درصد در سال بود و ساختار صادرات روند صعودی را نشان داد.

پس از سال ۱۹۹۸ میلادی، در کشور مجارستان سهم بخش‌های فناوری فشرده و با ارزش افزوده بالا مانند ماشین‌آلات، تجهیزات حمل‌ونقل و محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات رشد چشمگیری داشت.

در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ میلادی، مجارستان صندوق‌های بازنشستگی خصوصی را ملی کرد. این اقدام ارائه دهندگان خدمات مالی را از سیستم خارج کرد، اما همچنین به مجارستان کمک کرد تا بدهی عمومی خود را کاهش دهد و کسری بودجه خود را به کمتر از ۳ درصد تولید ناخالص داخلی برساند.

دولت مجارستان برای تقویت بیشتر مصرف خانوارها، حداقل دستمزد و حقوق بخش دولتی را افزایش داد، مالیات بر مواد غذایی و خدمات را کاهش داد، مالیات بر درآمد افراد را از ۱۶ درصد به ۱۵ درصد کاهش داد و مالیات یکنواخت ۹ درصدی را برای مشاغل کوچک و متوسط ​​معرفی کرد.

پایتخت و ۵ شهر بزرگ کشور مجارستان

شهر بوداپست به عنوان پایتخت و یکی از شهرهای مهم در مجارستان محسوب می‌گردد که پیشینه تاریخی بسیار غنی دارد. بیشترین میزان مهاجرت به مجارستان به این شهر صورت می‌گیرد.

این شهر مانند یک کارت پستال زیبا است که دارای محیط تحصیلی بسیار زیبا و امکانات رفاهی بالا است. هزینه اقامت در کشور مجارستان در شهرهای مختلف با هم فرق دارد.

شهر دبرسن یکی دیگر از شهرهای مهم در مجارستان است که دانشگاه‌های مشهوری دارد. این شهر به طور کلی دیدنی‌های زیبایی دارد و موزه و پارک‌های آن نیز بسیار زیبا است.

شهر سگد یکی از اصلی‌ترین شهرهای مجارستان است که بسیار جوان پسند بوده و به طور کلی در این کشور همچون الماس می‌درخشد. این شهر به دلیل هزینه بالای زندگی به درد افرادی می‌خورد که به هدف سرمایه‌گذاری به این کشور وارد شده‌اند.

شهر میشکولتس یکی از مهمترین شهرهای مجارستان است که دارای فضای گردشگری بسیار عالی بوده و افرادی که با ویزای توریستی به مجارستان وارد می‌شوند این شهر را در اولویت سفر خود قرار می‌دهند. این شهر دارای دیدنی‌های بی‌نظیری است. ترکیب معماری و طبیعت در شهر میشکولتس مجارستان در کمتر جایی به چشم می‌خورد.

پچ از دیگر شهرهای باستانی مجارستان است که دارای معماری بی‌نظیر و ارزشمندی است.  شهر پچ پنجمین شهر بزرگ مجارستان واقع در جنوب کشور مجارستان است در این شهر قدیمی‌ترین دانشکده علوم پزشکی مجارستان واقع شده است.

مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی و هنری کشور مجارستان

آتیلا دارگای و فرنتس میکولاش دو تن از پویانمایان اهل مجارستان هستند که به طور کلی در این زمینه فعالیت های زیادی داشته‌اند. میهای زیچی یکی از تصویرگران اهل مجارستان است که توانسته کارهای زیادی از خود به جای بگذارد.

آلماسی یک هوانورد ماهر و کاوشگر بی‌باک اهل مجارستان، صلیب آهنین را برای عملیات مخفیانه خود در زمان جنگ به دست آورد و در سال ۱۹۴۷ میلادی مجبور به فرار از مجارستان و KGB شد. او در سال ۱۹۵۱ میلادی در اتریش درگذشت.

یکی از مشهورترین عکاسان جنگ جهانی در سال ۱۹۱۳ میلادی به نام «اندره ارنو فریدمن» اهل مجارستان است.

فرهنگ مردم کشور مجارستان

فرهنگ غنی مجارستان در سنت‌های عامیانه قوی است و سبک متمایز خود را دارد که تحت تأثیر گروه‌های قومی مختلف از جمله قوم روم است. موسیقی از همه نوع، از کلاسیک گرفته تا فولکلور، بخش مهمی از زندگی روزمره مردم مجارستان است، همانطور که میراث ادبی این کشور غنی است.

صنایع دستی مانند سرامیک و گلدوزی، غذاهای متمایز و سنتی مجارستان، برندی‌های میوه‌ای قوی، رقص و درمان‌های آبگرم همیشه محبوب، همگی نشان دهنده میراث این کشور جذاب هستند.

جمعیت ۱۰ میلیونی مجارستان پرجنب و جوش و صمیمی هستند و برای خانواده بیش از هر چیز ارزش قائل هستند. خانواده‌ها معمولا در یک خانه و زیر یک سقف زندگی می‌کنند و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها در تربیت نوه‌های خود نقش مهمی دارند.

مجارستانی‌ها به دلیل گذشته عشایری باستانی، سوارکاران قابلی هستند و بازدیدکنندگان اغلب از دوستان محلی جدید خود دعوتنامه‌ای برای سوارکاری دریافت می‌کنند.

مهمان نوازی بخش عمده‌ای از فرهنگ در مجارستان است و سوالات شخصی در مورد زندگی شما همگی بخشی از فرآیند شناخت شما هستند.

ذخایر و پیشرفت‌های کشور مجارستان

بهبود اقتصادی مجارستان موفقیت‌آمیز است. در سال ۲۰۲۱ میلادی تولید اقتصادی مجارستان ۶/۱ درصد رشد کرد. سرمایه‌گذاری در مجارستان  بیش از ۱۲ درصد افزایش یافت، اشتغال به ۴/۷ میلیون نفر افزایش یافت و نرخ بیکاری در مجارستان به زیر ۴ درصد رسید.

بخش درمان در کشور مجارستان رشد خوبی داشته است امروزه سرویس‌های زنجیره‌ای درمانی در بیمارستان‌های دولتی این کشور دیده می‌شود که توانسته رتبه خدمات درمانی این کشور را بهتر از قبل نماید.

سیستم آموزش عالی کشور مجارستان یکی از با کیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی با متدهای به روز دنیا را دارد به طوری‌که از جدیدترین متدهای روز دنیا در زمینه آموزش‌های عملی استفاده می‌شود.

مجارستان توانسته گام‌های مهمی در زمینه آموزشی ایجاد نماید که به نوبه خود بسیار ارزشمند بوده است. جهت تحصیل در مجارستان، دولت این کشور یکی از کشورهایی است که در ابتدا از فرد استعدادیابی کرده و سپس اجازه می‌دهد در مسیر استعداد خود تحصیل نماید چیزی که در کمتر کشوری دیده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات دقیق در مورد مجارستان مقالات مرتبط با این کشور را در سایت مطالعه کنید

4.4/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *