سرمایه گذاری در مجارستان


در صورتیکه قصد اقامت در مجارستان را دارید اما نمیدانید از چه طریقی اقدام کنید به شما سرمایه گذاری در مجارستان را پیشنهاد می کنیم.

امروزه سرمایه گذاری در این کشور در کنار کار، تحصیل و غیره یکی از روش های اخذ اقامت می باشد. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد .

ابتدای امر توضیحاتی راجع به کشور مجارستان ارائه می شود که دانستن آن برای همه کسانی که قصد دارند مجارستان را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند لازم است:

 • مجارستان مرز اروپای شرقی و غربی به حساب می آید.
 • پایتخت مجارستان شهر بوداپست است.
 • مجارستان از سال 2007 عضو شنگن شده است.
 • مجارستان مرز کشورهایی از جمله اتریش است.
 • بر اساس رتبه بندی CN Travel، بوداپست رتبه دوم شهرهای توریستی جهان را داراست.
 • بوداپست یکی از شهرهای فوق العاده زیبا و شگفت انگیز جهان می باشد و جزو 10 پایخت برتر جهان است.

مزایای سرمایه گذاری در مجارستان

انتخاب مجارستان برای سرمایه گذاری و زندگی مزایای زیادی دارد:

 • ارائه درخواست به کنسولگری مجارستان بدون نیاز به سفر به این کشور
 • مبلغی که فرد جهت سرمایه گذاری پرداخت کرده است پس از گذشت 5 سال به وی برمی گردد.
 • به علت این که مجارستان عضو شنگن می باشد، امکان رفت و آمد آزاد در حوزه شنگن وجود دارد.
 • سرمایه گذاری بدون نیاز به شرط حضور در کشور
 • پس از 7 سال می توانید به اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت اقدام کنید.

روش ‌های سرمایه گذاری در مجارستان

همانطور که گفتیم سرمایه گذاری در کشور مجارستان مزایایی دارد و متقاضیان خارجی از جمله ایرانیان می‌توانند به روش‌های مختلف اقدام به سرمایه‌گذاری در این کشور بکنند. ۴ روش عمده سرمایه گذاری در مجارستان عبارت هستند از:

 1. خرید ملک
 2. ثبت شرکت
 3. خرید اوراق قرضه دولتی
 4. ثبت کارآفرینی

در ادامه هر یک از این روش‌ها را بررسی می‌کنیم.

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید اوراق قرضه

در این روش، افراد باید اوراق قرضه بانکی به ارزش سیصد هزار یورو را تهیه نمایند. این مبلغ پس از ۵ سال بدون هیچ نوع بهره بانکی به فرد باز می‌گردد. درنظر داشته باشید که اوراق قرضه قابل خرید و فروش نیستند و سرمایه‌گذاری در کشور مجارستان در این سیستم، تنها برای اخذ اقامت این کشور است.

در این روش سرمایه‌گذاری که به مدت یک ماه به طول می‌انجامد، به فردمتقاضی کارت اقامت موقت شش‌ماهه ارائه می‌گردد که او می‌تواند به صورت همزمان برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز اقامت همراه بگیرد. پس از ۶ ماه این کارت تبدیل به اقامت دائم می‌گردد.

در طول این مدت، فرد می‌تواند آزادانه در حوزه اتحادیه اروپا سفر و زندگی کند. درضمن فرد باید هزینه‌های مربوط به درخواست و رسیدگی را که در حدود ۶۰ هزار یورو است، به‌طور جداگانه پرداخت نماید. درنظر داشته باشید که پس از ۸ سال فرد متقاضی پاسپورت کشور مجارستان را اخذ خواهد نمود.

توجهطبق قوانین کشور مجارستان از سال ۲۰۱۷ خرید اوراق قرضه به حالت تعلیق در‌آمده است.

 • یکی از ارزان ترین کشورهای اروپایی برای زندگی و خرید ملک

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش‌هایی که برای سرمایه‌گذاری در مجارستان وجود دارد و هزینه آن به نسبت گزینه قبل ارزانتر است، ثبت شرکت در کشور مجارستان است. پروسه ثبت شرکت در مجارستان نیاز به زمان حداقل سه الی چهار ماه دارد و پس از ثبت، باید مجوز یک‌ساله از سوی دولت مجارستان اخذ گردد.

مجارستان فرصتی عالی برای سرمایه گذاران جهت دستیابی به بازارهای اتحادیه اروپا را در اختیار دارد.

ثبات مالی، جریان آزاد سرمایه و نیروی کار در اتحادیه اروپا، کمک‌های دولتی، جو مناسب سرمایه گذاری، حمل و نقل و تدارکات توسعه یافته، نیروی کار آموزش دیده با هزینه کم و کیفیتITِ؛ مجارستان را به بهترین مقصد برای سرمایه‌گذاری بسیاری از شرکت‌های بین المللی تبدیل می‌کنند.

هزینه و سرمایه اولیه در این روش حداقل بین ۵ الی ۵۵ هزار یورو است. مجارستان یکی از کشورهایی است که به افراد اجازه می‌دهد با بودجه کمی وارد میدان سودآوری شوند و درجا نزنند.

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق اخذ ویزای کار‌آفرینی

در این روش آنچه مهم است، توسعه اقتصاد مجارستان و همین طور افزایش اشتغال در این کشور است. در این مسیر ضمن اینکه ایده‌ای ارائه می‌دهید و ایده شما در دولت این کشور ارزیابی می‌گردد، باید میزان بودجه اولیه خود را نیز اعلام کنید.

درصورتی که توجیه اقتصادی ایده شما مشخص شود، صندوق‌هایی در این کشور وجود دارد که برای شما سرمایه‌گذاری‌های اولیه و مورد نیاز را درنظر می‌گیرند. در روش سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی در مجارستان، پتانسیل کاری شما باید بالا باشد و باید بتوانید ثابت کنید که توانایی پیاده‌سازی ایده خود را دارید.

مجارستان به افرادی که به اقتصاد این کشور کمک شایانی می‌کنند، اهمیت زیادی می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند که بهترین باشند.

هزینه‌های ویزای کارآفرینی

اگر هدفتان کارآفرینی در کشور مجارستان است، باید حداقل به میزان ۱۵۰۰۰ یورو به‌عنوان سرمایه اولیه داشته باشید. که حدود ۵۰۰۰ یورو از این مبلغ صرف خرید یک شرکت کوچک و ۱۰۰۰۰ یورو به عنوان سرمایه اولیه محاسبه می‌گردد. شماره ثبت مالیات بر ارزش افزوده نیز برای عملیات شرکت مورد نیاز است.

سرمایه گذاری در مجارستان از طریق خرید ملک

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در مجارستان خرید ملک یا زمین در این کشور است. قیمت مسکن در مجارستان به سرعت در حال افزایش است و این امر تحت حمایت شرایط اقتصادی مناسب، دستمزد و اشتغال بالا و نرخ پایین وام در این کشور است.

درنظر داشته باشید طبق قوانین کشور مجارستان سرمایه‌گذاران خارجی نمی‌توانند زمین‌های کشاورزی و مستغلات آن‌ها را خریداری کنند. آن‌ها فقط می‌توانند نسبت به خرید ملک مسکونی یا تجاری در مجارستان اقدام کنند.

نکات خرید ملک در مجارستان

پیش از اقدام به خریداری ملک به تمام جوانب و نکات مربوط به آن توجه کنید:

محدودیت خرید ملک

 • در صورتی که قصد دارید زمین کشاورزی بخرید تنها اجازه خرید ۱۰۰۰۰ متر زمین خواهید داشت.
 • زمانی می‌توانید ملک مورد نظر را دریافت کنید که هیچ شهروند مجارستانی قصد خرید آن را نداشته باشد؛ به عبارتی خریداران مجاری برای خرید آن ملک در اولویت هستند.

 

 اخذ اقامت با خرید ملک در مجارستان

بعضی افراد علاوه اهداف سرمایه‌گذاری در خرید ملک، قصد اخذ اقامت مجارستان از این طریق را دارند. با این حال باید بدانید که هر خریداری خانه و زمینی با هر قیمتی در مجارستان منجر به دریافت اقامت نمی‌شود.

حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت این کشور از طریق خرید حداقل دو ملک (با محاسبه هزینه‌های جانبی) بیش از ۲۰۰۰۰۰ یورو است.

 

مالیات خرید خانه

در روش سرمایه‌گذاری در مجارستان با خرید ملک، می‌توانید بدون زندگی کردن در ملک مورد نظر، آن را نگهدارید یا اجاره بدهید. اگر قصد دارید تا ۱۵ سال آینده، ملک خود را نگهدارید سپس بفروشید، مالیات به شما تعلق می‌گیرد. هزینه مالیات برای ۵ سال نگهداری خانه ۱۰۰% ارزش آن ملک است. این هزینه از سال ششم به بعد، هر سال ۱۰% کاش می‌یابد. به طوری که در سال پانزدهم به صفر می‌رسد.

 

قیمت خانه در مجارستان

قیمت ملک در شهر‌های مختلف مجارستان متفاوت است. خانه در بوداپست به عنوان بزرگترین شهر و پایتخت این کشور گران‌تر از سایر شهر هاست. پس از آن دبرسن و سگد، شهر‌های پرجمعیت و بزرگی هستند. در ادامه قیمت حدودی خرید آپارتمان در بوداپست، دبرسن و سگد را بررسی می‌کنیم.

هر متر مربع آپارتمان در بوداپست (مرکز شهر): ۱۰۳۲۳۴۰.۳۸ فورینت
هر متر مربع آپارتمان در بوداپست (خارج از مرکز شهر) ۶۸۱۲۴۱.۸۵ فورینت
هر متر مربع آپارتمان در دبرسن (مرکز شهر) ۵۰۶۲۵۰ فورینت
هر متر مربع آپارتمان در دبرسن (خارج از مرکز شهر) ۳۹۶۲۵۰ فورینت
هر متر مربع آپارتمان در سگد (مرکز شهر) ۴۹۱۱۱۱.۱۱ فورینت
هر متر مربع آپارتمان در سگد (خارج از مرکز شهر) ۳۵۳۰۹۳.۹۷ فورینت

*واحد پول مجارستان فورینت (HUF) است.

 

انجام مراحل خرید ملک در مجارستان برای ایرانیان

شهروندان غیر مجارستانی برای خرید املاک در این کشور، باید از دفاتر اداری مرتبط با ثبت املاک، تأییدیه کسب کنند. این خرید برای همه شهروندان به وسیله انعقاد یک قرارداد خصوصی طی یک توافق نامه و با حضور یک وکیل قابل انجام است. در ادامه مراحل خرید ملک مجارستان را بررسی می‌کنیم.

گام اول؛ بازدید از ملک و مذاکره

ابتدا نوع ملک مورد نظر خود از قبیل آپارتمان، ویلا، زمین وغیره را مشخص کنید و به جستجوی آن بپردازید. پس از اینکه املاک مختلف به لحاظ موقعیت، مساحت، قیمت وغیره را در شهر موردنظر را بررسی کردید با فروشند خانه وارد مذاکره شوید. در این مرحله لازم است دقت لازم را داشته باشید و همه جوانب کار را در نظر بگیرید. حضور یک وکیل مهاجرتی می‌تواند در چگونگی شرایط پرداخت و میزان قیمت نهایی به شما کمک می‌کند. توجه کنید که هزینه وکیل باید پرداخت شود که به طور معمول۱.۲% از مبلغ ملک است.

گام دوم؛ امضای قرارداد

در صورتی که پس از مذاکره به توافق رسیدید، قراردادی منعقد می‌شود که طرفین و همچنین نماینده بنگاه املاک باید حضور داشته باشد؛ هنگام عقد قرارداد باید هزینه کمیسیون نماینده بنگاه املاک پرداخت شود. پیش از پرداخت کامل مبلغ ملک، موظف هستید ۱۰% میزان توافق شده را (به عنوان ودیعه) پس از امضا قرارداد به فروشنده پرداخت کنید.

گام سوم؛ دریافت مجوز خرید و ثبت سند در دفتر اسناد

این قرارداد باید در دفتر ثبت اسناد در مجارستان ثبت شود که برای انجام این فرایند، حداکثر ۳۰ روز زمان صرف می‌شود. طی این یک ماه باید باقی مبلغ ملک را به حساب فروشنده واریز کنید.

برای اینکه ملک کاملا به شما تعلق بگیرد و به عبارتی بسته شود، لازم است قرار داد امضا شده را به دفتر اداری کسب تأییدیه، ارائه دهید و مجوز خرید دریافت کنید. سپس به اداره ثبت املاک (Földhivatal) درخواست ثبت سند ملک خود را بدهید.

اخذ این اجازه نامه و ثبت سند مقداری زمان بر خواهد بود اما پس از دریافت، حدودا یک هفته بعد ملک بسته می‌شود. بنابراین پس از گرفتن مجوز، به فروشنده اطلاع بدهید و پس از انتقال سند مربوطه، مبلغ قرار داد را به طور کامل پرداخت کنید.

گام پایانی؛ انتقال مالکیت

اخرین مرحله فرایند خرید ملک در مجارستان، امضای بیانیه اختتامیه است. در این بیانیه که از اهمیت بالایی برخوردار است، تأیید می‌شود که تمام مبلغ ملک به فروشنده پرداخت و مالکیت سند از فروشنده به شما منتقل شده است. ثبت نهایی مالکیت خانه در مدت زمان ۶ ماه انجام خواهد شد.

 

هزینه ‌های جانبی خرید خانه در مجارستان

هزینه خرید ملک با توجه به موارد مختلف از جمله نوع ملک، محل و مساحت آن می‌تواند متغیر باشد. هزینه‌های جانبی مربوط به خرید ملک در مجارستان به شرح زیر است:

 • به طور کلی مالیات خرید ملک برابر ۱۰% است. (برای خرید آپارتمان یا ویلا ۶% و خرید زمین ۵.۲ %)
 • هزینه ثبت زمین به میزان ۴۰ یورو محاسبه می‌شود.
 • هزینه دریافت مجوز شهرداری معادل ۲۰۰ یورو است.
 • حق تمبر ۴ درصد، دستمزد وکیل ۱/۵ درصد و حق کمیسیون دفتر املاک، ۲ درصد از کل قیمت خرید است.

 

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در مجارستان

شما می‌توانید از طریق روش‌های سرمایه‌گذاری در مجارستان، ابتدا اقامت موقت و سپس اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

بدین ترتیب که متقاضی پس از ۵ سال اقامت موقت و در صورتی که هیچ‎گونه سابقه کیفری نداشته‌باشد، می‌تواند درخواست اقامت دائم خود را بدهد و همچنین متقاضی بعد از گذشت ۸ سال از شروع اقامت خود در خاک مجارستان می‌تواند پاسپورت با ملیت مجارستانی خود را اخذ کند.

متقاضی می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز درخواست ویزای مجارستان و پس از آن درخواست کارت اقامت دهد. فرزندان متقاضی می‌توانند از تحصیل رایگان درمجارستان برخوردار شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *