هزینه های زندگی در یونان


در ذهن بسیاری از افراد این سوال مطرح می شود که شرایط و هزینه زندگی در یونان جهت مهاجرت و اقامت در این کشور به چه صورت می باشد.

موسسه حقوقی ویزاتیک با در اختیار نهادن اطلاعات کامل همراه با جزئیات در خصوص انواع راه های مهاجرت به کشور یونان مانند تحصیل در یونان، کار در یونان و غیره مسیر مهاجرتی افراد خارجی را هموار ساخته و در مرحله به مرحله آن قادر به همراهی متقاضی می باشد.

کشور یونان دارای شرایط جوی و آب و هوای معتدل است و همین امر موجب گردیده افراد زیادی تمایل به مهاجرت به این کشور داشته باشند. اگر مصمم به مهاجرت به یونان هستید، لازم است با هزینه های زندگی در این کشور آشنایی داشته باشید.

چرا که مهمترین موضوع در امر مهاجرت، بررسی هزینه های زندگی به منظور مطابقت با شرایط مالی شما است.

 • شرایط زندگی در یونان چگونه است؟
 • آیا یونان کشوری مقرون به صرفه برای زندگی است؟
 • هزینه تحصیل در کشور یونان چگونه است؟
 • شرایط اجاره مسکن در کشور یونان چگونه است؟
 • شرایط بیمه درمانی در کشور یونان چگونه است؟

بررسی هزینه زندگی در یونان

همان طور که گفته شد کشور یونان از آب و هوایی معتدل و مدیترانه ای برخوردار است و همین موضوع سبب گردیده صنعت کشاورزی رونق بسیار خوبی داشته باشد.

این صنعت به اندازه ای در یونان با پیشرفت مواجه بوده است که مردم این کشور به سطحی بالایی از خودکفایی رسیده و در زمینه تولید مواد خوراکی حرف اول را بزنند.

رستوران گردی از جمله عادات قدیمی و دیرینه اهالی یونان به شمار می رود و حضور در رستوران ها برای آنان نوعی وقت گذرانی و تفریح تلقی می گردد. در بخش های بعدی مقاله قیمت برخی مواد خوراکی در کشور یونان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

هزینه غذا و زندگی در یونان

در این بخش از مقاله در راستای مهاجرت به یونان، برخی مبالغ هزینه زندگی در یونان را مورد ارزیابی قرار داده ایم که به صورت زیر می باشد:

اقلام قیمت (یورو)
یک وعده در رستوران ارزان قیمت €10.00
یک وعده در شعب مک دونالد €6.00
یک بطری آب معدنی تک نفره €0.50
یک لیتر شیر €1.17
500 گرم نان €0.85
یک کیلوگرم برنج €1.67
یک کیلوگرم فیله مرغ €6.76
یک کیلوگرم گوشت قرمز €9.06
یک کیلوگرم سیب €1.53
یک کیلوگرم موز €1.48

 

هزینه خدمات درمانی

می توان سیستم خدمات درمانی و بهداشتی یونان را یک سیستم بهداشتی ترکیبی توصیف کرد که از سیستم بهداشت و درمان ملی (ESY) و بیمه درمانی خصوصی تشکیل شده است. سیستم ملی بهداشت و درمان یونان، خدمات درمانی را به کلیه ساکنان و اتباع این کشور به صورت رایگان  ارائه می دهد.

افراد خارجی و مهاجران ساکن یونان، در صورت پرداخت مالیات به دولت این کشور، حق بهره مندی از خدمات درمانی و بهداشتی ملی را همانند اتباع یونان خواهند داشت.

بخش بهداشت و درمان خصوصی در یونان طی دهه گذشته رشد چشمگیری داشته و به سمت خصوصی سازی بیشتر در حال حرکت است. این روند تحت تاثیر رشد اقتصادی و نارضایتی مردم از میزان دسترسی و کیفیت مراقبت های درمانی و بهداشتی عمومی است.

باید در نظر داشت که هزینه درمان در مراکز خصوصی زیاد است و بسیاری از اتباع یونان برای دسترسی سریع به مراقبت های درمانی و بهداشتی، از بیمه خصوصی استفاده می کنند.

هزینه استفاده از بیمه درمانی خصوصی با توجه به سن و تاریخچه پزشکی افراد متغییر است و برای محدوده سنی صفر تا 75 سال باید حدود 75 یورو تا 135 یورو در سال هزینه کرد.

هزینه های مسکن در یونان

هزینه های مسکن و اجاره خانه در کشور یونان نیز مانند دیگر کشورها بخش مهمی از هزینه های ماهیانه را در بر می گیرد. برای مثال شما اگر در شهر آتن بخواهید آپارتمانی یک خوابه را اجاره نمایید، با توجه به موقعیت قرارگیری ملک ممکن است ماهیانه هزینه ای بین ۲۵۰ یورو تا ۶۰۰ یورو اجاره ماهیانه بپردازید.

حال اگر بخواهید آپارتمانی سه خوابه در شهر آتن اجاره نمایید، می بایست مبلغی بین ۵۰۰ یورو تا هزار یورو را به عنوان هزینه اجاره خانه ماهیانه پرداخت کنید.

همان طور که می بینید موقعیت مکانی ملک مورد نظر به مقدار بسیار زیاد در میزان اجاره تاثیر گذار است. اگر در شهر پاترا بخواهید یک آپارتمان یک خوابه را اجاره کنید، می بایست اجاره ای ماهیانه بین ۱۴۰ یورو تا 350 یورو بسته به محل ملک پرداخت کنید.

در صورتی که آپارتمان مورد نظر شما سه خوابه باشد می تواند هزینه اجاره ماهیانه ای بین ۳۰۰ تا ۵۶۰ یورو داشته باشد. در جدول زیر می توانید ببینید که میانگین هزینه های اجاره ماهانه در شهرهای مختلف یونان برای آپارتمان یک خوابه یا سه خوابه به چه میزان می باشد.

 

مواد غذایی و هزینه زندگی در یونان

هزینه های خوراک در یونان می توان بنا به رژیم غذایی شما متفاوت باشد. صرف یک وعده غذایی در رستوران های این کشور می تواند از 10$ تا 50$ (دلار) برای شما هزینه بر باشد.

اما اگر تمایل به صرفه جویی هزینه های خود در این کشور دارید می توانید با انجام خرید های کلی از فروشگاه های زنجیره ای و تهیه غذا در منزل تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی نمایید.

برای مقایسه هزینه های خوراک می توانید هزینه موارد زیر را با کشور خود مقایسه نمایید:

اقلام هزینه ها به یورو
وعده های غذایی، رستوران ارزان قیمت €10.00
وعده های غذایی برای 2 نفر، رستوران متوسط €30.00
کاپوچینو €2.88
کک/ پپسی(بطری 0.33 لیتر) €1.45
آب معدنی کوچک €0.50
سیگار 20 پیک (مارلبورو) €4.50

 

هزینه حمل و نقل  در یونان

با توجه به این که کشور یونان از سطح حمل و نقل مطلوبی برخوردار است با استفاده بهینه از وسایل حمل ونقل می توانید تا حد زیادی در هزینه های خود صرفه جویی نمایید در ادامه به بررسی هزینه های حمل ونقل با وسایل نقلیه در این کشور می‌پردازیم:

 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی): 1.30€ (یورو)
 • گذر ماهانه (قیمت معمول): 30.00€ (یورو)
 • شروع تاکسی (تعرفه عادی): 3.40€ (یورو)
 • تاکسی 1 کیلومتر (تعرفه عادی): 0.79€ (یورو)
 • تاکسی 1 ساعت انتظار (تعرفه عادی): 11.00€ (یورو)
 • بنزین (1 لیتر): 1.58€ (یورو)

هزینه های پزشکی در یونان

هزینه های پزشکی نیز بخشی از هزینه های زندگی را در کشور یونان تشکیل می دهند. برخی از مردم از سیستم بهداشت عمومی و دولتی استفاده می کند و برخی دیگر از افراد از بیمه های خصوصی استفاده می کنند.
افرادی که بهداشت عمومی استفاده می کنند برای مثال برای ویزیت یک دکتر ممکن است به صورت رایگان یا حداکثر ۱۰ یورو پرداخت کنند. اما در شبکه خصوصی بهداشت برای یک ویزیت پزشک خصوصی ممکن است هزینه هایی بین ۶۰ تا ۱۵۰ یورو داشته باشید.
هزینه های بیمه های خصوصی در کشور یونان نیز با توجه به سطح پوشش هزینه ها با یکدیگر متفاوت می باشد. بنابراین شما ممکن است برای استفاده از بیمه های خصوصی سالیانه هزینه ای بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو داشته باشید.
اکثر افرادی که دارای اقامت در کشور یونان می باشند از این نوع بیمه ها استفاده می کنند که با توجه به نیازشان و سن و سال شخص متقاضی می تواند هزینه های بیمه متفاوت باشد.
برای مثال بیمه برای یک شخص ۶۰ ساله با شخصی ۲۰ ساله تفاوت زیادی دارد و افراد با سن بالاتر با بیماری های بیشتری مواجه هستند و هزینه های درمان بیشتری نیاز دارند.

هزینه زندگی دانشجویی در یونان

افراد علاقمند به تحصیل در کشور یونان نیازمند اطلاعاتی در مورد هزینه های زندگی دانشجویی در یونان می باشند. یونان کشور تقریباً ارزان برای دانشجویان می باشد به طوری که می توان گفت که در کشور یونان یک دانشجو می تواند مجموعه هزینه هایی بین ۴۵۰ تا ۷۵۰ یورو ماهیانه داشته باشد.
این هزینه ها با توجه به شهر محل سکونت با یکدیگر متفاوت خواهد بود اگر بخواهیم به صورت جزئی تر به هزینه های زندگی دانشجویی در یونان بپردازیم باید گفت که برای مثال هزینه اسکان یک دانشجو در ماه می تواند بین ۲۰۰ تا ۴۵۰ یورو باشد.
بخش دیگر هزینه ها که هزینه مواد غذایی باشد برای دانشجو می تواند به صورت میانگین حدود ۲۰۰ یورو ماهیانه باشد.
هزینه حمل و نقل دانشجویان نیز در ماه می تواند در صورت استفاده از کارت دانشجویی حدود ۳۲ یورو باشد. شما همیشه هزینه های اضافی نیز خواهید داشت که بابت سرگرمی، بیمه پزشکی و وسایل تحصیل باید پرداخت کنید این هزینه ها نیز ماهیانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو خواهد بود.

 

موسسه مهاجرتی ویزاتیک مقاله زیر را با کمک متخصصین خود ارائه کرده است.در صورت نیاز به مشاوره حتما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *