ویزای تحصیلی کانادا


ویزای تحصیلی کانادا

محتوای که در این مطلب بررسی خواهیم کرد

کانادا یکی از محبوب ترین کشورها برای مهاجرت است و مهاجرت تحصیلی، یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به این کشور است. برای شناخت کامل شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا، باید با شرایط ویزای تحصیلی کانادا و قوانین و مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از کانادا آشنایی کامل داشته باشید.

ایرانیان بسیاری کشور کانادا را مقصدی مناسب برای تحصیل، کار و زندگی می دانند. به همین دلیل معمولاً سوالات زیادی در رابطه با شرایط ویزای تحصیلی کانادا از کارشناسان موسسه ملک پور پرسیده می شود. معمولاً افرادی که با هدف مهاجرت به کانادا اقدام به اخذ ویزا تحصیلی کانادا می نمایند می خواهند بدانند که شرایط گرفتن ویزای تحصیلی کانادا چیست؟ آیا می توان پس از تحصیل در کانادا به کار در این کشور پرداخت؟ آیا می توان از طریق تحصیل در کانادا اقامت دائم این کشور را کسب نمود؟

 

انواع ویزای تحصیلی کانادا کدام است؟

ویزای تحصیلی کانادا در دو دسته ویزای دانشجویی و ویزای دانش آموزی قرار می‌گیرد:

 • ویزای دانشجویی: این نوع ویزا برای متقاضیان بالای ۱۸ سال که قصد تحصیل در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا را دارند، صادر می‌شود.
 • ویزای دانش آموزی: این نوع ویزا برای متقاضیان زیر ۱۸ سال که قصد تحصیل در مدارس کانادا را دارند، صادر می‌شود.

نحوه اقدام برای هر دوی این ویزاها یکسان است ولی شرایط و مدارک لازم برای آنها تا حدودی متفاوت است که در ادامه مقاله آنها را توضیح می‌دهیم.

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

برای اقدام جهت ویزا تحصیلی کانادا باید شرایط مورد نیاز آن را داشته باشد. چه بالای ۱۸ سال سن داشته باشید و متقاضی ویزای دانشجویی باشید و چه فرزند زیر ۱۸ سال داشته باشید که هدف او تحصیل در مدارس کانادا باشد، لازم است شرایط زیر را داشته باشید تا اداره مهاجرت کانادا برایتان ویزا صادر کند:

شرایط اخذ ویزای دانشجویی کانادا

 • از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های معتبر کانادا دارای شماره DLI پذیرش داشته باشید؛
 • از لحاظ مالی در شرایط خوبی باشید و بتوانید شهریه تحصیلی و هزینه زندگی حداقل یک سال را پرداخت کنید و به صورت تمکن مالی آن را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید؛
 • در کشور مبدأ تای کافی داشته باشید؛
 • آفیسر اداره مهاجرت را قانع کنید که تحصیل در مقطع و رشته مورد نظر در کانادا مزایا و تاثیرات مثبت بسیاری در آینده شما دارد به طوری که در کشور خود نمی‌توانید به آن اهداف برسید؛
 • آفیسر اداره مهاجرت کانادا را قانع کنید که ماندن شما در کانادا موقت خواهد بود و پس از پایان تحصیل این کشور را ترک خواهید کرد.
 • از لحاظ جسمی سالم باشید؛
 • سوء پیشینه نداشته باشید.

شرایط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا

برای اینکه فرزندتان ویزا دانش آموزی کانادا را دریافت کند، علاوه بر موارد بالا باید شرایط دیگری هم داشته باشد:

 • از یکی از مدارس معتبر کانادا در مقطع دبستان یا دبیرستان پذیرش داشته باشد؛
 • اگر فرزند شما ۱۰ سال و کمتر دارد، باید یکی از والدین یا قیم قانونی‌اش او را برای دوران تحصیل در کانادا همراهی کند.
 • اگر فرزند شما بالای ۱۰ سال دارد، در صورتی همراهی نکردن والدین، باید فردی را به عنوان کاستودین فرزندتان در کانادا معرفی کنید.

در بخش‌های بعدی مقاله راجع به ویزای دانش آموزی کانادا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

تای چیست؟

منظور از تای (Tie) در مهاجرت، گره است. تای یا همان گره به وابستگی های شما به کشور خودتان می‌گویند. مثلا اگر بگوییم که تای شما با ایران ضعیف است یعنی پس از ترک کشور، پیوند محکمی برای بازگشت به کشور ایران را ندارید.

حالا که با تای برای ویزای کانادا آشنا شدید، با مفهوم بعدی هم آشنا شوید: Balance of Ties

هر وقت صحبت از بالانس تای می‌شود یاد ترازو بیفتید. در تصویر زیر ملاحظه می‌کنید که در یک کفه ترازو پیوندهای شما با محل زندگی خودتان (فرضی ایران) و در کفه دیگر پیوندهای شما با کانادا وزن شده‌اند. کدام کفه سنگین تر است؟ این پاسخ سوال تای است.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

سن یکی از فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در اخذ ویزا تحصیلی کانادا است. بین سن و مقطع تحصیلی پذیرش شده باید رابطه منطقی وجود داشته باشد. هر چقدر تناسب بین سن و مقطع تحصیلی پذیرش شده بیشتر باشد، شانس اخذ ویزا هم افزایش می‌یابد اما هر چقدر سن به نسبت مقطع تحصیلی بالاتر باشد، شانس اخذ ویزا کاهش می‌یابد.

برای مثال، فردی ۲۵ ساله که برای مقطع کارشناسی ارشد پذیرش گرفته و برای ویزا اقدام می‌کند نسبت به فردی ۴۵ ساله که او هم برای مقطع فوق لیسانس پذیرفته شده، شانس ویزایش بیشتر است.

 

چگونه شانسم را برای گرفتن ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهم؟

با در نظر گرفتن ۶ راهکار زیر می‌توانید شانس خود را برای ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهید:

۱. نشان دهید که پس از فارغ‌التحصیلی کشور کانادا را ترک خواهید کرد

برای این منظور باید در استادی پلن خود علاوه بر بیان اهداف تحصیلی، به ۳ مورد اصلی هم اشاره کنید:

 • توضیح دهید که چگونه تحصیل در کانادا بر آینده شغلی و حرفه‌ای شما تاثیرگذار خواهد بود و چگونه مهارت‌های کسب شده را پس از بازگشت به کشور خود به کار خواهید گرفت؛
 • به وابستگی‌های شغلی خود اشاره کنید، اینکه پس از بازگشت از کانادا شغلی در انتظار شماست که نیاز به مهارت‌های تخصصی دارد، و مهارت‌های کسب شده شما در کانادا برای موفقیت در آن شغل ضروری است؛
 • به وابستگی‌های عاطفی، مالی و اجتماعی در کشور خود اشاره کنید. اینکه افراد خانواده‌تان چشم انتظار بازگشت شما هستند و زندگی بدون آنها سخت خواهد بود، و همچنین اموال و دارایی‌هایی دارید که برای رسیدگی به آنها باید در کشور خود حضور داشته باشید.

۲. نشان دهید که پول کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را دارید

در مورد بخش مالی پرونده ویزایتان باید به درستی ۳ مورد زیر را لحاظ کنید:

 • مبلغ شهریه تحصیلی سال اول و هزینه زندگی برای سال اول را در نامه تمکن بانکی ارائه دهید. معمولا ارائه پول بیشتر شانس ویزا را افزایش می‌دهد.
 • بهتر است پول‌تان به مدت ۴ تا ۶ ماه در بانک بماند و گردش حساب ارائه دهید.
 • اسپانسر مالیتان از بستگان نزدیک باشد مانند پدر و مادر، خواهر، برادر و همسر. هر چقدر نسبت خویشاوندی اسپانسر نزدیکتر باشد، بهتر است و شانس گرفتن ویزا را افزایش می‌دهد.

۳. بین مقطع تحصیلی و سن تناسب منطقی وجود داشته باشد

بهتر است متناسب با سنی که دارید برای مقاطع تحصیلی کانادا اقدام کنید. معمولا اگر با شرایط زیر برای ویزای دانشجویی کانادا اقدام کنید، شانس اخذ ویزایتان کاهش می‌یابد:

 • بیشتر از ۲۵ سال داشته باشید و برای مقطع کالج یا لیسانس اقدام کنید؛
 • بیشتر از ۳۵ سال داشته باشید و برای مقطع فوق لیسانس اقدام کنید.

ممکن است حالا بگویید افرادی را می‌شناسید که با همین شرایط هم ویزا گرفته‌اند! بله این امر امکان پذیر است ولی در حالت کلی شانس اینگونه پرونده‌ها کمتر است. آفیسر اداره مهاجرت کانادا مستقیما به عامل سن و ارتباط آن با مقطع تحصیلی اشاره نمی‌کند ولی تجربه نشان داده است که پرونده‌هایی که در آن سن فرد با مقطع تحصیلی پذیرش شده تناسب دارد، شانس بیشتری برای اخذ ویزا دارند.

۴. رشته تحصیلی پذیرش شده با رشته تحصیلی قبلی مرتبط باشد

اگر شرایط دریافت پذیرش تحصیلی برای رشته مرتبط با مقطع تحصیلی قبلی‌تان را دارید، درنگ نکنید و حتما در رشته مرتبط پذیرش بگیرید که شانس دریافت ویزا را افزایش می‌دهد. اداره مهاجرت کانادا در این مورد سخت گیر است و معمولا پرونده‌هایی را که در آن بین رشته تحصیلی پذیرش شده و رشته تحصیلی قبلی ارتباط خاص و هدفمندی وجود نداشته باشد، ریجکت می‌کند.

اما در صورتی که امکان گرفتن پذیرش در رشته مرتبط را ندارید و مجبورید برای رشته‌های میان رشته‌ای مانند مدیریت، لیدرشیپ و یا بیزینس اقدام کنید، لازم است ارتباط بین رشته‌ها و هدف از مطالعه آن را به صورت شفاف و قانع کننده‌ای توضیح دهید.

۵. پذیرش تحصیلی بدون کاندیشنال زبان بگیرید

هر چند بحث نمره زبان در سطح پذیرش تحصیلی مطرح می‌شود و ارائه نمره زبان به اداره مهاجرت کانادا جزو شرایط گرفتن ویزای تحصیلی برای ایرانیان نیست، اما تجربه نشان داده است که اداره مهاجرت کانادا نسبت به پذیرش‌هایی که مشروط به گذراندن دوره زبان هستند، حساسیت و سخت گیری بیشتری دارد. بنابراین برای افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا، پذیرش مستقیم و غیر مشروط زبان بگیرید.

در ضمن، ارائه نمره زبان بالا از لحاظ روانشناسی می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی تصمیم گیری آفیسر داشته باشد چون نشان می‌دهد از لحاظ زبانی مشکلی برای تحصیل نخواهید داشت.

۶. شهریه یک سال تحصیل در کانادا را از قبل پرداخت کنید

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا هیچ قانون نوشته شده ‌ای مبنی بر پرداخت شهریه یک سال تحصیلی وجود ندارد و الزامی هم نیست. اما در بعضی موارد، آفیسر اداره مهاجرت از متقاضیان درخواست پرداخت یک سال شهریه تحصیلی دانشگاه را می‌کند. این امر در تصمیم گیری آفیسر اداره مهاجرت تاثیر مثبت دارد و هدف متقاضی را برای تحصیل در کانادا جدی‌تر نشان می‌دهد.

آمار قبولی ویزاهای تحصیلی کانادا برای ایرانیان

شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیان در سال های اخیر به نسبت سایر کشورها خوب بوده است. ایران در سالهای اخیر همواره جزو ده کشور اول از نظر تعداد استادی پرمیت های صادر شده بوده که این خبر خوبی برای ایرانیانی است که قصد اقدام دارند.

آمار ویزاهای تحصیلی صادر شده برای ایرانیان در سه سال گذشته

کشور ۲۰۱۹ ۲۰۲۰ ۲۰۲۱ ژانویه تا جون ۲۰۲۲
ایران ۹,۶۸۰ ۶,۹۷۰ ۱۱,۹۳۰ ۴,۵۸۰

 

هزینه ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

 

هزینه بررسی پرونده در اداره مهاجرت کانادا

 

استادی پرمیت به ازای هر نفر ۱۵۰ دلار
تمدید استادی پرمیت ۱۵۰ دلار
بازیابی یا رستوریشن وضعیت دانشجویی ۳۵۰ دلار
ویزای کار همراه دانشجو ۲۵۵ دلار
ویزای توریستی همراه دانشجو ۱۰۰ دلار
ویزای همراه دانش آموز ۱۰۰ دلار

هزینه انگشت نگاری

 

انگشت نگاری کانادا به ازای هر نفر ۸۵ دلار
انگشت نگاری به ازای هر خانواده (دو نفر و بیشتر) ۱۷۰ دلار

هزینه آزمون زبان / ترجمه مدارک

 

آزمون زبان انگلیسی یا فرانسه میانگین هزینه: ۳۰۰ دلار
ترجمه مدارک میانگین هزینه: ۲۵۰ دلار

تمکن مالی

برای ویزای تحصیلی کانادا باید حداقل به اندازه یک سال شهریه تحصیل و یک سال هزینه زندگی در کانادا، تمکن بانکی ارائه دهید که برای سال ۲۰۲۲ به طور میانگین بین ۲۵ تا ۴۵ هزار دلار کانادا است.

هزینه استخدام وکیل مهاجرت

در صورت تمایل به کمک گرفتن از وکیل مهاجرت برای انجام ویزای تحصیلی کانادا به طور میانگین باید بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار پرداخت کنید. البته این مبالغ بسته به تجربه کاری و شهرت وکیل می‌تواند متفاوت باشد. همچنین در صورت همراهی همسر و فرزندان باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

 

تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

در پاسخ به این سوال توضیح دهیم که طبق قانون اداره مهاجرت کانادا شما باید حداقل توانایی ساپورت یک سال هزینه تحصیل و یک سال هزینه زندگی در کانادا را داشته باشید که به طور میانگین بین ۲۵ تا ۴۵ هزار دلار است. طبیعتا اگر متاهل هستید باید هزینه‌های همراهان را نیز برای یک سال محاسبه کنید.

اما این تمکن مالی کانادا چطور محاسبه می‌شود؟

پاسخ خیلی ساده است. مبلغ شهریه یک سالتان را از نامه پذیرش تحصیلی کانادا یا از وب سایت مرکز آموزشی خارج کنید، سپس آن عدد را با هزینه یک سال زندگی در کانادا که در جدول پایین آمده، جمع بزنید. مثلا اگر شهریه شما سالیانه شانزده هزار دلار است و مجرد هستید و به استان بریتیش کلمبیا می روید، باید به این شکل محاسبه را انجام دهید:

۲۶,۰۰۰ = ۱۰,۰۰۰ + ۱۶,۰۰۰

بله بیست و شش هزار دلار حداقل پولی است که باید نشان دهید در حساب بانکی شما موجود است. طبیعتا این مبلغ هر چه بالاتر باشد اطمینان خاطر بیشتری به آفیسر میدهد که شما توانایی ساپورت خودتان را خواهید داشت. البته دقت کنید که مشخص باشد این پول از چه منبعی تامین شده است. پول شما نباید قرض یا بدهی یا وام باشد که در این موارد ایجاد حساسیت خواهند کرد.

 

حداقل تمکن مالی برای یک سال زندگی دانشجویی در کانادا

 • خارج از استان کبک

افرادی که به کانادا سفر می‌کنند هزینه زندگی سالانه
(بدون شهریه)
هزینه زندگی ماهانه
(بدون شهریه)
دانشجو ۱۰,۰۰۰ ۸۳۳
اولین عضو خانواده ۴,۰۰۰ ۳۳۳
هر عضو دیگری از خانواده ۳,۰۰۰ ۲۵۵

مبالغ به دلار کانادا می‌باشند.

برای نمونه:

اگر شما و دو عضو خانواده‌تان می خواهید برای مدت یک سال در خارج از استان کبک کانادا زندگی کنید به مبالغ زیر نیاز خواهید داشت:

 •   هزینه های زندگی (برای دانشجو): ۱۰,۰۰۰ دلار
 •   هزینه های زندگی (برای عضو اول خانواده): ۴,۰۰۰ دلار
 •   هزینه های زندگی (برای عضو دوم خانواده): ۳,۰۰۰ دلار
 •   جمع: ۱۷,۰۰۰ دلار
 • در استان کبک

افرادی که به کانادا سفر می‌کنند هزینه زندگی سالانه
(بدون شهریه)
هزینه زندگی ماهانه
(بدون شهریه)
۱ نفر زیر ۱۸ سال ۶,۵۶۹ ۵۴۷
۱ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر ۱۳,۱۳۴ ۱,۰۹۵
۲ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر ۱۹,۲۶۴ ۱,۶۰۵
۲ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر و ۱ نفر زیر ۱۸ سال ۲۱,۵۷۹ ۱,۷۹۸
۲ نفر با ۱۸ سال سن یا بیشتر و ۲ نفر زیر ۱۸ سال ۲۳,۲۹۰ ۱,۹۴۱

مبالغ به دلار کانادا می‌باشند.

نکته

 • تمکن مالی برای ویزای دانش آموزی در کانادا هم با همین فرمول محاسبه می‌شود.
 • تمکن مالی برای ویزای دانشجویی کانادا بسیار اهمیت دارد و در صورتی که نتوانید مبلغ کافی را به اداره مهاجرت کانادا ارائه دهید، آفیسر ویزای شما را ریجکت خواهد کرد.
 • توصیه می‌شود که متقاضیان ایرانی مبلغ بیشتری از حداقل‌ها ارائه دهند.

 

 

چه مدارکی برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا لازم است؟

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا به ۳ دسته کلی تقسیم می‌شود: مدارک فردی، مدارک مالی و فرم‌ها. تمام مدارک فردی را در یک فایل واحد قرار دهید و طبق درخواست اداره مهاجرت کانادا آن را با نام فایل Personal Information در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید.

در مورد مدارک مالی هم به همین صورت عمل کنید. تمام مدارک مالی را در یک فایل واحد قرار داده و آن را با نام Proof of Means of Financial Support در اپلیکیشن در قسمت مربوطه آپلود کنید.

 • نامه پذیرش تحصیلی 
 • صفحه اول پاسپورت به همراه تمام صفحات مهردار سابقه سفر
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
 • نامه استادی پلن 
 • مدرک زبان
 • مدرک و ریز نمرات تحصیلی به همراه صفحات فارسی
 • نامه شغلی / یا اسناد ثبت شرکت (در صورت داشتن شرکت)
 • نامه پیشنهاد شغلی از کشور مبدا (جاب آفر)
 • فیش‌های حقوقی سه ماه اخیر
 • سوابق بیمه (در صورت وجود)
 • نامه عدم سوء پیشینه
 • شناسنامه 
 • کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت برای آقایان
 • سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • رزومه (الزامی نیست ولی در صورت درخواست اداره مهاجرت کانادا باید رزومه خود را ارسال کنید)
 •  گواهی پذیرش کبک certificat d’acceptation du Québec) CAQ) برای متقاضیان استان کبک
 • گواهی حضانت (فقط برای ویزای دانش آموزی)
 • رضایت نامه خروج از کشور (فقط برای ویزای دانش آموزی)
 • نامه دفاعیه وکیل یا همان سابمیشن لتر (در صورت داشتن وکیل)

نکته: از بین مدارک بالا، نامه پذیرش تحصیلی، پاسپورت، عکس و سابمیشن لتر در اپلیکیشن آنلاین به طور جداگانه آپلود می‌شوند و در فایل Personal Information  قرار نمی‌گیرند.

 • نامه تمکن بانکی شما و اسپانسر (در صورت داشتن اسپانسر)
 • گردش حساب ۴ تا ۶ ماه اخیر متعلق به خود شما و اسپانسر
 • رسید پرداخت دپازیت دانشگاه و یا نامه بورسیه تحصیلی (در صورت وجود)
 • مدارکی که درآمد اسپانسر را نشان دهد: 
  • اگر کارمند است: نامه شغلی، قرارداد کاری، فیش‌های حقوقی سه ماه اخیر
  • اگر شرکت دارد: اسناد ثبت شرکت، روزنامه رسمی، اساسنامه و مدرکی که میزان درآمد او را نشان دهد
  • اگر خود اشتغال است: جواز کسب
  • اگر بازنشسته است: حکم بازنشستگی
 • اسناد ملکی به نام خود شما یا اسپانسر: سند زمین، آپارتمان، مغازه، اجاره نامه، سند ماشین و غیره
 • تعهدنامه حمایت مالی اسپانسر (در صورت وجود)

ممکن است بپرسید اسپانسر کیست و چه شرایطی باید داشته باشد؟ 

اسپانسر فردی است که متعهد می‌شود شما را در زمان زندگی در کانادا ساپورت مالی کند. اسپانسر هم ملزم به ارائه مدارک و مستندات مالی است که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم.

اما اسپانسر تمکن مالی را چه افرادی می‌توانند انجام دهند؟ هر فردی میتواند تعهد پرداخت پول بدهد ولی منطقا باید دلیلی باشد که فردی اسپانسر شما شود. ترجیحا برای گرفتن نامه تمکن مالی از اسپانسری کمک بگیرید که اقوام درجه یک شما باشد. در غیر اینصورت سراغ نفرات بعدی بروید. فرد حامی مالی میتواند در هر کشوری باشد.

 • در صورتی که همراه نداشته باشید
 • در صورتی که با همسر/فرزند اقدام کنید
  علاوه بر مدارک بالا، به مدارک زیر هم نیاز دارید:

  • فرم ۵۷۱۳ برای متقاضی اصلی
  • فرم ۵۲۵۷e برای فرد همراه که درخواست ویزای توریستی همراه دارد
  • فرم ۵۲۵۷b یا همان فرم سابقه سفر برای فرد همراه که درخواست ویزای توریستی همراه دارد
  • فرم ۵۶۴۵ یا همان فرم خانواده/فمیلی برای فرد همراه که درخواست ویزای توریستی همراه دارد
  • فرم ۱۲۹۵ برای همسر همراه که درخواست ویزای اپن ورک پرمیت دارد
  • فرم ۵۲۵۷b یا همان فرم سابقه سفر برای همسر همراه که درخواست ویزای اپن ورک پرمیت دارد
  • فرم ۵۷۰۷ یا فرم فمیلی/خانواده برای همسر همراه که درخواست ویزای اپن ورک پرمیت دارد

چک لیست مدارک مورد نیاز ویزای دانشجویی کانادا

 • نامه پذیرش تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا باید نامه پذیرش نهایی که Letter of Acceptance – LOA نامیده می‌شود را در جای مربوط به آن در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید.

دانشگاه‌هایی که ودیعه (deposit) دریافت می‌کنند، در ابتدا نامه Offer Letter را ارسال می‌کنند که برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا قابل استفاده نیست.

برای اینکه نامه پذیرش نهایی یا همان ال او ای (LOA) را دریافت کنید، لازم است مبلغ دپوزیت دانشگاه را پرداخت کنید. رسید مربوط به پرداخت دپازیت را هم در فایل Proof of Means of Financial Support قرار دهید.

چند نکته در مورد پذیرش مشروط و ویزای دانشجویی کانادا
  • نامه های پذیرش مشروط نامه‌هایی هستند که در آنها دانشگاه یا کالج، شرط و شروطی را برای ورود به دوره لحاظ کرده است. در صورتی که بتوانید به آفیسر اداره مهاجرت اثبات کنید که قادر به رعایت آن شروط هستید در صدور ویزا مشکلی نخواهد بود.
  • پذیرش مشروط یا کاندیشنال شامل: مشروط به گذراندن دوره زبان، مشروط به گذراندن دروس پیش نیاز و مشروط به ارسال کاغذی مدارک تحصیلی است.
  • اگر پذیرش مشروط به دوره زبان یا مشروط به گذراندن دروس پیش نیاز داشته باشید، اداره مهاجرت کانادا معمولا ویزای تحصیلی را متناسب با طول دوره پیش نیاز به علاوه یک سال دیگر صادر می‌کند. پس از گذراندن دوره پیش نیاز و شروع دوره درسی اصلی، در صورتی که به مدت بیشتری برای تحصیل و اقامت در کانادا نیاز داشته باشید، باید استادی پرمیت و ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید.
 • پاسپورت معتبر

اسکن صفحه اول پاسپورت و دیگر صفحات مهردار را در جای مربوط به خود در اپلیکیشن آنلاین ویزا آپلود کنید. در صورت تایید ویزا، تاریخ اعتبار آن به اندازه تاریخ انقضای پاسپورتتان خواهد بود. بنابراین از همان ابتدا مطمئن شوید که پاسپورتتان به اندازه طول دوره تحصیل و یا بیشتر از آن اعتبار دارد تا بعدا مجبور به تعویض پاسپورت و تمدید ویزا نشوید.

 • عکس پرسنلی/پاسپورتی جدید

عکس خود را با فرمت jpg در جای مربوط مربوط به آن در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید. عکس مناسب ویزای تحصیلی کانادا باید مشخصاتی داشته باشد:

  • عکس به هیچ وجه دستکاری نشود. ادیت های غیر معمول روی عکس انجام ندهید و باور کنید خوشگل بودن شما در این عکس هیچ تاثیری روی نتیجه ویزا نخواهد گذاشت.
  • چهره شما در عکس کاملا باید خنثی باشد. نه لبخند، نه اخم، هیچ.
  • اگر آرایش می‌کنید زیاده روی نکنید. چهره طبیعی شما نباید تغییر کند.
  • داشتن عینک طبی در عکس مشکلی نیست ولی از لنز های غیر طبی یا عینک های زیبایی استفاده نکنید.
  • داشتن حجاب برای عکس ویزای کانادا در راستای پوشاندن مو مشکلی ندارد ولی استفاده از پوشش هایی که اجزای صورت را می‌پوشانند مورد قبول نخواهد بود.
  • سایز عکس مورد قبول کانادا سه و نیم در چهار و نیم سانتیمتر است که از چانه تا بالای پیشانی بین ۳۱ تا ۳۶ میلیمتر باشد.
مشخصات عکس برای ویزای کانادا
مشخصات عکس برگرفته از سایت IRCC
 • نامه اشتغال به کار

در نامه اشتغال به کار خود برای ارائه به سفارت کانادا باید سمت شغلی، مدت زمان اشتغال به کار در آن شرکت، مبلغ حقوق دریافتی و شرح وظایف شغلی‌تان نوشته شود. نامه باید بر روی سربرگ شرکت باشد و توسط مدیر شرکت مهر و امضا شده و تاریخ داشته باشد. همچنین در این نامه مدیر شرکت می‌تواند به موافقت با مرخصی شما برای تحصیل در کانادا اشاره کند.

نکته: اگر نامه شغلی به انگلیسی باشد، نیاز به ترجمه ندارد حتی اگر سربرگ آن فارسی باشد.

 • نامه پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کشور مبدا

نامه جاب آفر یکی دیگر از مدارک شغلی است که برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا الزامی نیست اما ارائه آن می‌تواند آفیسر اداره مهاجرت را قانع کند که پس از فارغ‌التحصیلی و برگشت به کشور خود، فرصت‌های شغلی در انتظار شما است و مسیر آینده شغلی‌تان را مشخص می‌کند.

در نامه جاب آفر که از سوی مدیر شرکت/سازمان یا عضو ارشد شرکت/سازمان محل کارتان نوشته می‌شود، به شما شغل جدیدی در رده بالاتر پیشنهاد می‌شود که مزایا و حقوق بالاتر را هم به دنبال دارد. همچنین در آن اشاره می‌شود که پس از بازگشت از کانادا و تحصیل در رشته و تخصص مورد نیاز آنها، مجاز به کار کردن در شغل پیشنهادی هستید.

نکته: نامه جاب آفر باید بر روی سربرگ شرکت باشد و مهر و امضا و تاریخ داشته باشد.

استادی پلن

نامه توضیحات شما برای آفیسر اداره مهاجرت استادی پلن شماست. Study Plan به مامور ویزا کمک می‌کند تا درک بهتری از شما و اهدافتان داشته باشد. در استادی پلن باید مشخص شود که:

چرا می‌خواهید در کانادا تحصیل کنید؛

  • چرا این رشته خاص را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد‌ه‌اید:
   • مسیر پیشرفت شغلی و تحصیلی شما چه خواهد بود
   • پس از اتمام تحصیل و ترک کانادا چه برنامه ای دارید
  • چرا این رشته را در کشور خود نمی‌خوانید؛
  • چه عواملی باعث برگشت شما به کشورتان می‌شود؟ وابستگی‌های شما به کشورتان چیست؟
  • منابع مالی شما برای تامین شهریه و هزینه زندگی چیست؟
 • سابمیشن لتر یا همان نامه دفاعیه وکیل مهاجرت

اگر وکیل یا مشاور قانونی مهاجرت دارید این به نفع شماست چرا که علاوه بر ارائه استادی پلن، وکیل شما می‌تواند در نامه‌‌ای جداگانه به نام سابمیشن لتر یا نامه دفاعیه وکیل مهاجرت بر اساس قوانین و مقررات مهاجرتی از شما دفاع کند.

هر چند اداره مهاجرت کانادا امتیاز مستقیمی به فردی که وکیل دارد نمی‌دهد ولی بر کسی پوشیده نیست که داشتن وکیل برای بردن دعاوی حقوقی چقدر حیاتی است. پس با این که وکیل برای شما معجزه نخواهد کرد، ولی تجربه و تخصص و شناخت او (در صورتی که این‌ها را داشته باشد 🙂) می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد.

دقت کنید که شبه وکلا و شبه مشاورین امکان ارائه این نامه را ندارد.

 • سی ای کیو CAQ

می خواهید در کبک تحصیل کنید؟ به گواهی پذیرش کبک یا (certificat d’acceptation du Québec (CAQ نیاز خواهید داشت. برای درخواست CAQ باید ابتدا از طریق اپلیکیشن آنلاین درخواست خود را ارسال و هزینه آن را پرداخت کنید. پس از آن از طریق پورتال آریما باید مدرک مورد نیاز را ارسال کنید.

اگر درخواستتان برای CAQ توسط وزارت مهاجرت کبک تایید شد اما هنوز منتظر دریافت نامه CAQ هستید، می توانید با تایید اولیه اداره مهاجرت کبک درخواست ویزا تحصیلی کانادا بدهید. نیازی نیست برای ویزای تحصیلی منتظر اصل CAQ بمانید. اداره مهاجرت کبک در زمان صدور سی ای کیو، یک نسخه را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌کند.

قوانین دیفر نامه CAQ
اگر پذیرش تحصیلی‌تان را دیفر می‌کنید، معمولا نیازی به اقدام مجدد برای CAQ ندارید. برای اطمینان از این موضوع توصیه می‌کنیم متن نامه سی ای کیو را دقیق مطالعه کنید. روی همین نامه با جزئیات قوانین دیفر توضیح داده شده است.

 

آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

پاسخ به این سوال مثبت است. خوشبختانه برای ایرانیان مدرک زبان جزو مدارک الزامی برای اخذ ویزا دانشجویی کانادا نیست ولی ارائه آن در تصمیم گیری آفیسر اداره مهاجرت و نتیجه ویزا تاثیر گذار است.

بنابراین اگر از دانشگاه یا کالجی پذیرش مشروط و کاندیشنال گرفته‌اید، توصیه می‌کنیم روی موضوع زبان کار کنید، مجدد آزمون بدهید تا مینیمم مورد نیاز آن مرکز آموزشی را کسب کنید و سپس با پذیرش غیرمشروط برای اخذ ویزا اقدام کنید.

تقویت زبان هم از نظر مالی و هم از نظر پتانسیل‌های کاری و هم از جنبه روحی و روانی می‌تواند کمک کننده باشد و همواره در ویزا موندیال توصیه می‌کنیم که مادامی که در کشور خودتان هستید با بیشترین تلاش، زبان انگلیسی یا فرانسوی (به نسبت نیاز) را تقویت کنید.

 

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

در چند مرحله کاربردی به شما یاد می‌دهیم چطور برای ویزا تحصیلی کانادا اقدام کنید:

مرحله اول: مدارک لازم را آماده کنید

تمام مدارکی را که قبلا برای ویزا دانشجویی کانادا توضیح دادیم، در قالب فایلهای Personal Information و Proof of Means of Financial Support آماده کنید و دیگر مدارک شامل نامه پذیرش، نامه CAQ (در صورت وجود)، پاسپورت، فرم‌های ویزای تحصیلی، و عکس را به صورت جداگانه آماده داشته باشید تا بعدا در جای مربوطه در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید.

تمام فایل‌ها به جز فایل عکس باید به فرمت pdf باشند و حجم آنها بیشتر از ۴ مگابایت نباشد.

مرحله دوم: در سایت CIC اکانت آنلاین بسازید و به سوالات اپلیکیشن پاسخ دهید

وارد سایت اداره مهاجرت کانادا شده و در صفحه باز شده در قسمت Apply Online به دو سوال مطرح شده پاسخ دهید:

سوال اول از شما می‌پرسد آیا از داخل کانادا، خارج از کانادا و یا در مرز ورود اقدام می‌کنید.

گزینه مناسب خود را انتخاب کنید:

 

سپس به سوال دوم پاسخ دهید: آیا به صورت آنلاین درخواست می‌دهید یا به صورت کاغذی؟

بر اساس پاسخ شما دستورالعمل لازم نمایش داده می‌شود و در پایین همین صفحه باید بر روی گزینه Create an Account or Sign in کلیک کنید.

 

پس از ورود به صفحه جدید از بین ۴ گزینه موجود، بر روی مورد Don’t have an account کلیک کنید و اکانت بسازید.

 

سپس لازم است نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و تاریخ تولد خود را وارد کنید و پس از آن مجموعه‌ای از سوالات برایتان نمایش داده می‌شود که باید به درستی به همه آنها پاسخ دهید. بر حسب پاسخ‌های شما در انتها عناوین فرم‌ها و مدارک لازم برایتان نمایش داده می‌شود. هرگونه پاسخ اشتباه منجر به نمایش مدارک اشتباه می‌شود.

مرحله سوم: فرم‌ها و مدارک مورد نیاز را در اپلیکیشن آنلاین آپلود کنید

در این مرحله باید فایلهایی را که از قبل آماده و نام گذاری کرده‌اید، هر کدام را در جای مربوط به خود در اپلیکیشن آپلود کنید. اگر فرم‌های ویزا را از قبل آماده ندارید، در همین قسمت اپلیکیشن می‌توانید این فرم‌ها را دانلود، سپس پر و امضا کنید و در جای مشخص آن آپلود نمایید.

مرحله چهارم: هزینه اپلیکیشن را پرداخت و آن سابمیت کنید

پس از طی همه مراحل لازم، در انتهای اپلیکیشن باید هزینه آن را پرداخت و بر روی گزینه سابمیت (Submit) کلیک کنید. سابمیت به معنای ارسال آنلاین اپلیکیشن ویزا به اداره مهاجرت کانادا و نهایی کردن درخواستتان است. برای پرداخت به کارت‌های Master Card یا Visa Card نیاز دارید.

 

مرحله پنجم: انگشت نگاری ویزای کانادا را انجام دهید

پس از سابمیت اپلیکیشن، پس از چند ساعت تا چند روز نامه‌ای به نام Biometric Instruction Letter برای شما ارسال می‌شود که با استفاده از اطلاعات موجود در آن باید از یکی از مراکز انگشت نگاری کانادا وقت بگیرید و در روز تعیین شده، پروسه انگشت نگاری کانادا را انجام دهید.

از آنجا که سفارت کانادا در کشور ایران حضور ندارد، بنابراین برای انگشت نگاری باید به کشورهای همسایه ایران که سفارت کانادا در آنجا مستقر است، بروید و در دفاتر VAC پروسه بیومتریک خود را انجام دهید.

انجام بیومتریک در صورتی برای شما لازم است که طی ده سال گذشته هیچگونه انگشت نگاری ویزاهای کانادا را انجام نداده باشید.

مرحله ششم: تبریک می‌گوییم! ویزا شدید.

پس از بررسی پرونده و در صورت قبول شدن آن توسط اداره مهاجرت کانادا، نامه‌ای به نام پاس ریکوئست (Pass Request) برایتان ارسال می‌شود که در آن از شما خواسته می‌شود تا اصل پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا در آن به سفارت کانادا ارسال کنید.

برای این منظور لازم است خودتان به صورت شخصی یا از طریق یکی از شرکت‌های معتبر، پیکاپ ویزای کانادا را انجام دهید. پیک آپ ویزا معمولا چند هفته طول می‌کشد.

نمونه نامه پاس ریکوئست ویزای دانشجویی کانادا

مرحله هفتم: نامه POE را به همراه دیگر مدارک لازم آماده کنید و آماده سفر به کانادا شوید

پس از مدتی از زمان دریافت نامه پاس ریکوئست، اداره مهاجرت کانادا نامه دیگری به نام POE برایتان ارسال می‌کند.

نامه POE چیست؟

پی.او.ای که مخفف (Port of Entry) است نامه ای است که بعد از مورد قبول واقع شدن درخواست ویزای تحصیلی برای شما صادر می شود. شما به وسیله این نامه می توانید استادی پرمیت خود را بعد از رسیدن به کانادا دریافت کنید.

بر روی نامه پی.او.ای قسمتی تحت عنوان Permit validity آمده است که می بایست تا زمان اعلام شده در آن قسمت، وارد کانادا شوید در غیر اینصورت درخواست جدیدی باید ثبت کنید.

این زمان غیر قابل تمدید است. اعتبار این نامه برابر با اعتبار استادی پرمیت است.همه مدارک لازم به همراه نامه POE را برای ارائه به آفیسر در فرودگاه کانادا آماده کنید.  سپس بلیط هواپیما بگیرید و عازم کانادا شوید.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

بررسی و صدور ویزا دانشجویی کانادا ممکن است از یک روز تا چند ماه طول بکشد و مدت زمان ثابتی ندارد. پرونده‌های ویزا در سفارت کانادا به ترتیب زمانی بررسی نمی‌شوند و بسته به شلوغی سفارت کانادا و همچنین کشور محل درخواست، مدت زمان بررسی پرونده‌ها متفاوت است.

به شما یاد می‌دهیم که چگونه مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا در سایت سفارت کانادا را چک کنید.

پس از باز کردن لینک بالا، در قسمت پایین صفحه دو سوال پرسیده شده را به شکل زیر پاسخ دهید و سپس دکمه Get processing time را بزنید. سپس میانگین زمان رسیدگی به پرونده ها را مشاهده خواهید کرد. البته دقت کنید که ممکن است پرونده شما زودتر یا دیرتر از این زمان رسیدگی شود و متاسفانه هیچ گارانتی در مدت زمان جواب سفارت کانادا وجود ندارد. چیزی هم به نام ویزای فوری کانادا اساسا وجود ندارد و مراقب باشید که طعمه گرگان نشوید.

ویزای دانش آموزی کانادا

اگر شما هم مانند بسیاری از متقاضیان فرزندتان را برای تحصیل در مدارس کانادا راهی می‌کنید حتما بعد از اپلای در مدارس کانادا و گرفتن پذیرش تحصیلی مدارس، آماده اپلای برای ویزای دانش آموزی کانادا شده‌اید.

گاردین

اگر بچه مدرسه‌ای در مقطع دبستان دارید طبیعتا یکی از والدین یا گاردین او باید فرزند را در رفتن به کانادا همراهی کند (گاردین به قیم یا سرپرست قانونی کودکان زیر ۱۸ سال گفته می‌شود). معمولا تا سن ده سال این موضوع صدق خواهد کرد. در این حالت گاهی ویزای این فرد را ویزای گاردین کانادا نامگذاری می‌کنند.

طبق قوانین دولت کانادا، اگر والدین یا قیم دانش آموزان زیر ۱۸ سال نتوانند آنها را در رفتن به کانادا معرفی کنند، به جای آن باید در کانادا فردی را به عنوان کاستودین معرفی کنند.

کاستودین

فرزند شما نیاز به یک مراقب در کانادا دارد که در مواقع ضروری به داد او برسد. این فرد را کاستودین می نامیم. کاستودین باید اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را داشته باشد، فرم کاستودین را امضا کند و در دسترس مدرسه قرار داشته باشد. کاستودین مسئول این است که فرزند شما در کانادا care and support داشته باشد. توصیه می‌کنیم وظایف کاستودین کانادا را بشناسید.

 

ویزای همراه تحصیلی کانادا

ویزای همراه تحصیلی کانادا شامل دو دسته از افراد می‌شود:

۱. همسر/فرزند دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند
۲. والدین دانش آموزی که ویزای دانش آموزی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

۱. همسر/فرزند دانشجویی که ویزای تحصیلی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

به عنوان کسی که ویزای دانشجویی کانادا گرفته‌اید یا قرار است برای این نوع ویزا اقدام کنید، قطعا نه شما توان تنها ماندن را دارید و نه همسر و فرزندان شما. پس راهکار چیست؟ خوشبختانه کانادا در این موضوع سخاوتمند است. می‌توانید برای ویزای تحصیلی کانادا با همسر اقدام کنید. البته هم برای همسر و هم برای فرزندانتان می توانید درخواست ویزای همراه دانشجویی کنید.

خبر خوش این است که همسر شما امکان کار کردن تمام وقت را در مدت زمان تحصیل آکادمیک شما دارد. فرزندان شما هم از مدارس دولتی کانادا و خدمات تحصیلی به صورت رایگان بهره‌مند هستند. خب چی از این بهتر!

سوال بسیار پرتکرار که تقریبا همه متقاضیان ویزا دانشجویی کانادا می‌پرسند:

با همسرم اقدام کنیم یا جدا؟

پاسخ این سوال نسبی است. اقدام همزمان زن و شوهر برای ویزای دانشجویی کانادا می‌تواند در پرونده‌ای کمک کننده و در پرونده دیگر مضر باشد. ما در ویزا موندیال پس از انجام هزاران پرونده، و بر اساس نتایج آن داده‌ها مدل‌هایی را ساختیم که برای بیشتر کردن شانس متقاضیان استفاده می‌کنیم. در حقیقت ما از الگوریتمی استفاده می‌کنیم که بر اساس نتایج مثبت و منفی پرونده‌های پیشین بوده است.

۲. والدین دانش آموزی که ویزای دانش آموزی کانادا گرفته یا برای این نوع ویزا اقدام می‌کند

اگر فرزند شما زیر ۱۸ سال است و از مدارس کانادا پذیرش تحصیلی گرفته است، طبق قانون دولت کانادا شما به عنوان پدر یا مادر دانش آموز می‌توانید درخواست ویزای همراه دهید و او را برای تحصیل در کانادا همراهی کنید.

ویزای شما از نوع ویزای توریستی همراه خواهد بود. با این نوع ویزا اجازه تحصیل یا کار در کانادا ندارید، اما امکان تبدیل این نوع ویزا را به ویزای تحصیلی یا کاری خواهید داشت. به این صورت که از اگر از یکی از مراکز آموزشی کانادا پذیرش تحصیلی بگیرید و یا از کارفرمایی در کانادا جاب آفر بگیرید، می‌توانید ویزای توریستی خود را به تحصیل و کار تبدیل کنید و در این حالت، تحصیل فرزند شما در مدارس دولتی کانادا رایگان خواهد شد.

 

چرا درخواست ویزای تحصیلی کانادا رد می‌شود؟

ریجکت ویزای تحصیلی کانادا معمولا به دلایل زیر اتفاق می‌افتد:

 • هدف از تحصیل منطقی و قانع کننده نباشد؛
 • مسیر شغلی و تحصیلی آینده قانع کننده نباشد؛
 • تمکن مالی شما برای یک سال هزینه تحصیل و زندگی در کانادا کافی نباشد؛
 • وابستگی‌های شما به کشور مبدا ضعیف باشد و یا وابستگانی در کشور کانادا داشته باشید؛
 • مدارک شما برای اثبات برگشت به کشور خود پس از پایان تحصیلات کافی نباشد؛
 • مدارک ناقص یا اطلاعات ارائه شده اشتباه باشد.

پس از ریجکتی ویزای دانشجویی کانادا چه باید کرد؟

اگر درخواست ویزای تحصیلی‌تان رد شد، ناامید نشوید. ریجکتی پایان راه نیست. پس از ریجکتی می‌توانید چند کار انجام دهید و وارد مرحله پسا ریجکتی شوید:

 • برای گرفتن نت آفیسر درخواست دهید. در نت آفیسر جزییات بیشتری راجع به دلایل ریجکتی نوشته می‌شود.
 • دوباره درخواست ویزا دهید یا اصطلاحا ریسابمیت کنید.
 • درخواست تجدید نظر یا ریکانسیدریشن دهید.
 • برای اعتراض در دادگاه فدرال کانادا یا کورت اقدام کنید.

در صفحه دلایل ریجکت ویزای کانادا اطلاعات بیشتر و مفیدی در مورد راه حل‌های رفع ریجکتی وجود دارد.

چگونه برای نت آفیسر درخواست دهم؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، برای اینکه اطلاعات بیشتری راجع به دلایل ریجکتی پرونده خود داشته باشید و بر حسب آن برای مرحله بعدی تصمیم درستی بگیرید، درخواست نت آفیسر دهید.

برای این کار در سایت اداره مهاجرت کانادا درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید. البته تنها در صورتی که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشید و یا ویزای موقت کانادا مانند ویزای کار، توریستی و یا تحصیلی داشته باشید، امکان اقدام برای نت آفیسر را دارید. بنابراین اگر این شرایط را ندارید،

تفاوت ویزای تحصیلی کانادا و استادی پرمیت چیست؟

ویزا لیبلی است که در پاسپورت شما درج می‌شود و اجازه ورود شما به کشور کانادا است. اما استادی پرمیت برگه‌ای است که زمان ورود به فرودگاه کانادا صادر می‌شود و اجازه تحصیل در کشور کانادا است. هر دو این مدارک باید قبل از انقضای اعتبار، تمدید شوند.

تمدید ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

برای جلوگیری از هر نوع مشکلی، همیشه حواستان به تاریخ اعتبار ویزای تحصیلی باشد. حداقل ۳۰ روز قبل از تاریخ انقضای ویزا، برای تمدید آن اقدام کنید. برای این کار می‎‌توانید درخواست تمدید ویزای خود را به صورت آنلاین برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید.

در صورت توافق با تمدید ویزا، باید اصل پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا در آن برای سفارت کانادا ارسال کنید. در ضمن، حواستان به تاریخ انقضای پاسپورت هم باشد چون تاریخ اعتبار ویزا را بر اساس تاریخ انقضای پاسپورت صادر می‌کنند.

در زمانی که درخواست خود را برای تمدید ویزا ارسال کرده‌اید، توصیه می‌کنیم از کشور کانادا خارج نشوید چون برای ورود مجدد به این کشور به ویزای معتبر نیاز دارید و دچار مشکل خواهید شد.

 

 

تغییر دانشگاه یا کالج پس از اخذ ویزای کانادا ممکن است؟‌

بله، این امر امکان پذیر است. پس از اخذ تایید نهایی ویزا، امکان این را دارید که از دانشگاه A به کالج B یا دانشگاه C مسیر خود را عوض کنید. اما قبل از تغییر مرکز آموزشی، مطمئن شوید که دانشگاه یا کالج مقصد شماره DLI دارند.

در ضمن، پس از تغییر مرکز آموزشی که Change DLI نامیده می‌شود، باید حتما این تغییر را به اداره مهاجرت کانادا اعلام کنید.

در حال حاضرو طبق قوانین اداره مهاجرت کانادا، اگر پیش از ورود به کانادا تغییر دی ال آی دهید، باید از ابتدا درخواست ویزای خود را با مدارک پذیرش دانشگاه یا کالج جدید ارسال کرده و مبلغ آن را پرداخت کنید. بنابراین توصیه می‌کنیم که تغییر دی ال آی را به پس از ورود به کانادا موکول کنید.

 

 

آیا امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد؟

بله این امر امکان پذیر است. طبق قانون دولت کانادا دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند کار کنند و درآمد داشته باشند. البته با ویزای تحصیلی کانادا تنها ۲۰ ساعت در هفته می‌توان کار کرد. هر چند در تعطیلات بین دو ترم تحصیلی، یا تعطیلات رسمی مانند کریسمس، امکان کار تمام وقت و ۴۰ ساعت در هفته هم وجود دارد.

توجه: از تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۳، دانشجویان خارجی می‌توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند. این اقدام موقت کانادا در جهت جبران کمبود نیروی کار در این کشور است.

انجام کار دانشجویی در کانادا قوانینی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم. اما اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در صفحه کار همزمان با تحصیل در کانادا به دست آورید.

قوانین کار با ویزای تحصیلی کانادا

 • دانشجوی تمام وقت و مشغول به تحصیل باشد؛
 • ویزای تحصیلی‌تان معتبر باشد،
 • اگر دوره پیش نیاز زبان دارید، تا اتمام دوره زبان اجازه کار کردن ندارید؛
 • قبل از شروع ترم تحصیل مجاز به کار کردن نیستید؛
 • هم در داخل دانشگاه و هم در خارج از محوطه دانشگاه می‌توانید کار کنید؛
 • برای کار دانشجویی نیاز به ورک پرمیت کانادا ندارید ولی در صورتی که دوره تحصیلی شما دارای دوره کارورزی یا کو آپ (Co-op) باشد، باید ورک پرمیت کو آپ بگیرید؛
 • برای انجام کار با ویزای تحصیلی کانادا باید سین نامبر (SIN Number) داشته باشید. پس از ورود به کانادا یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید، ثبت نام برای سین نامبر است.

 

آیا امکان گرفتن ویزای کار پس از تحصیل در کانادا وجود دارد؟

بله، خوشبختانه دولت کانادا به منظور جذب دانشجویان خارجی و به کارگیری آن‌ها به عنوان نیروی کار متخصص در بازار کار کانادا شرایطی را فراهم کرده است که این دانشجویان بتوانند پس از فارغ‌التحصیلی از مراکز آموزشی کانادا همچنان در کانادا بمانند و کار کنند و پس از کسب یک سال سابقه کاری در این کشور، برای گرفتن اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا که Post Graduate Work Permit – PGWP نامیده می‌شود حداکثر به مدت ۳ سال صادر می‌شود و مدت اعتبار آن بر حسب دوره تحصیل محاسبه می‌شود:

دوره‌های کمتر از ۸ ماه شامل PGWP نمی‌شود
دوره‌های بین ۸ ماه تا ۲۴ ماه به اندازه طول دوره تحصیلی
دوره‌های طولانی تر از ۲۴ ماه ۳ سال

برای واجد شرایط بودن دریافت PGWP باید دانشجوی تمام وقت بوده و دوره تحصیل شما به صورت حضوری برگزار شده باشد و همچنین از یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های دولتی کانادا دارای شماره DLI فارغ‌التحصیل شده باشید.

اما در دوران پاندومی کرونا شرایط به گونه دیگری رقم خورد و در حال حاضر در آگوست ۲۰۲۲، دانشجویانی که حتی بخشی از تحصیل خود را به صورت آنلاین هم گذرانده باشند، همچنان واجد شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل هستند.

طبق آخرین آپدیت‌های اداره مهاجرت کانادا، دانشجویانی که بین تاریخ ۲۰ مارچ ۲۰۲۰ تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۲ مجبور به تحصیل کاملا آنلاین بوده‌اند، مشکلی برای دریافت PGWP نخواهند شد و طبق آخرین آپدیت در آگوست ۲۰۲۲، این قانون از تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۳ تمدید شده است.

 

آیا می‌توانم ویزای تحصیلی کانادا را به ویزای کاری تبدیل کنم؟

پاسخ به این سوال مثبت است. یکی از روش‌هایی که برای تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری یا همان ورک پرمیت وجود دارد، گرفتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کارفرمایان کانادایی است و سپس اخذ مجوز LMIA از سازمان کار کانادا که البته پروسه اخذ این مجوز به عهده کارفرما است. شغل پیشنهادی در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا باید جزو سطوح 0 ,A یا B باشد.

البته دریافت جاب آفر از کارفرمایان کانادایی کار چندان راحتی نیست و لازم است قبل از اینکه درس خود را رها کنید، شغل مناسب را پیدا کرده و تایید کارفرما را بگیرید. پس از دریافت جاب آفر و مجوز LMIA در کانادا، می‌توانید برای ورک پرمیت اقدام کرده و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنید.

 

تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به اقامت دائم چگونه است؟

دو مسیر کلی برای اخذ اقامت دائم کانادا بعد از تحصیل وجود دارد:

۱. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های فدرال،
۲. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های استانی

۱. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های فدرال

 • روش تجربه کانادایی (Canadian Experience Class – CEC)

روش تجربه کانادایی یکی از روش‌های گرفتن اقامت دائم کانادا است که اکثر دانشجویان خارجی پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا آن را انتخاب می‌کنند. این روش برای متقاضیانی کاربرد دارد که حداقل یک سال سابقه کار در کانادا داشته باشند و شغل آنها در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا جزو سطوح 0 A, یا B باشد.

بنابراین پس از فارغ‌التحصیلی و گرفتن ویزای کار PGWP و به دنبال آن کسب حداقل یک سال تجربه کاری می‌توانید از روش CEC برای دریافت اقامت تحصیلی کانادا درخواست دهید. این برنامه زیرگروه سیستم اکسپرس اینتری (Express Entry) است و جزو برنامه‌های مهاجرتی فدرال محسوب می‌شود.

۲. مسیرهای اخذ اقامت دائم کانادا در برنامه‌های استانی

هر یک از استان‌های کانادا (به جز استان کبک که سیستم استانی متفاوت دارد) برنامه‌های مهاجرتی مخصوص به خود دارند که به آنها برنامه مهاجرت استانی Provincial Nominee Program یا به اختصار PNP می‌گویند. در ادامه روش‌های PNP که مناسب دانشجویان است و منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شود را مشاهده می‌کنید:

 • گرفتن جاب آفر در برنامه‌های مهاجرت استانی – PNP

اگر متاهل باشید و همسر شما با گرفتن ویزای همراه شما را برای تحصیل در کانادا همراهی کند، در مدت زمان کمتری می‌شود برای اقامت دائم کانادا اقدام کرد و نیاز به فارغ‌التحصیلی و یک سال کار شما نیست.

به این صورت که اگر همسر شما پس از ورود به کانادا از کارفرمایی کانادایی در استانی که مستقر هستید در یکی از مشاغل تخصصی پیشنهاد شغلی یا جاب آفر دریافت کند، می‌تواند برای اقامت کانادا درخواست دهد و شما هم به عنوان همسر او به طور همزمان می‌توانید درخواست اقامت دائم دهید.

مثال: محمد با ویزای دانشجویی و سما با ویزای کار اپن ورک پرمیت همزمان وارد بریتیش کلمبیا شدند و سما در رشته کامپیوتر پس از دو هفته کار پیدا کرد که باعث شد بلافاصله بتوانند ازطریق برنامه استانی بریتیش کلمبیا و در زیرگروه اسکیل ورکر، درخواست اقامت دائم بدهند و پس از هشت ماه کارت اقامت محمد و سما دریافت شد.

 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های خاص در برنامه‌های مهاجرت استانی – PNP

در بعضی از استان‌های کانادا مانند بریتیش کلمبیا، رشته‌های تحصیلی‌ای وجود دارد که در صورت فارغ‌التحصیلی از آن رشته‌ها مستقیما می‌توانید برای اقامت دائم کانادا درخواست دهید و نیاز به داشتن جاب آفر یا سابقه کار کانادایی ندارید.

برای مثال، در استان بریتیش کلمبیا در صورت تحصیل در رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا می‌توانید پس از فارغ‌التحصیلی از روش استانی بریتیش کلمبیا برای گرفتن اقامت دائم درخواست دهید و نیاز به داشتن سابقه کار یا جاب آفر نیست.

توجه داشته باشید که همه استان‌های کانادا این برنامه را ندارند، بنابراین با شناخت درست از برنامه‌های PNP استانی و رشته‌های مورد نظر در آن استان‌ها قادر خواهید بود سریعتر به اقامت دائم کانادا برسید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *