سرمایه گذاری در روسیه


سرمایه گذاری در روسیه

روسیه از جمله کشورهای وسیع و پهناور دنیا می باشد، این کشور جز ابرقدرت های نظامی و سیاسی دنیا محسوب می شود. این روزها پس از تحریم های روسیه ایرانی های بسیاری دنبال اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاری هستند که از این طریق بتوانند بیزینس خود را گسترش دهند و یا تجارت های بهتری را در این کشور داشته باشند، البته افرادی هم هستند که به دلایل مختلف مثل زندگی فرزندشان در روسیه برای تحصیل، به دنبال مهاجرت و اخذ اقامت روسیه هستند. ما در این مقاله به بررسی شرایط سرمایه گذاری در این کشور و اخذ اقامت و تابعیت پرداخته ایم.

شرایط سرمایه گذاری در روسیه

سرمایه گذاری در هر کشوری قواعد مخصوص به خود را دارد. از این رو قبل از اقدام برای سرمایه‌گذاری، باید کلیه جوانب آن سنجیده شود تا با کمترین ریسک بتوان در کشور مقصد سرمایه‌گذاری کرد. شاخص‌هایی مانند بهترین روش سرمایه گذاری، مزایای سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری، ازجمله عواملی هستند که باید به طور دقیق بررسی شوند. سرمایه گذاری در روسیه، از روش‌های مهاجرت به روسیه است.

روسیه قانونی را در مورد سرمایه‌گذاری خارجی در سال ۱۹۹۹ فعال کرده‌است که به شرکت‌های خارجی که می‌خواهند در روسیه سرمایه‌گذاری کنند همان مزایای شرکت‌های روسی را می‌دهد. فضای سرمایه‌گذاری خارجی طی چند سال گذشته بهبود یافته‌است، به‌ویژه ازآنجایی‌که روسیه در پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) پیشرفت زیادی کرده است.

روسیه همچنین در تلاش است تا به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) بپیوندد تا دسترسی بیشتری به بازارهای بین‌المللی داشته و سرمایه‌گذاران خارجی بیشتری را به خود جلب‌کند. سرمایه‌گذاری‌های خارجی در روسیه از طریق کاهش مالیات و اصلاحات بخش اقتصادی تشویق می‌شود. روسیه همچنین دارای نیروی کار ماهر و بسیار آموزش‌دیده است که باعث جذابیت بیشتر کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی است.

دولت روسیه شرکت‌های خارجی را به سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت و گاز، بخش‌های توزیع غذا و منطقه و انرژی تشویق می‌کند. ازنظر سرمایه‌گذاران، روسیه از فرصت‌های اقتصادی و رشد بازار کافی برخوردار است. از زمان کاهش ارزش روبل و بحران مالی روسیه در سال ۱۹۹۸، رشد در روسیه به‌طور پیوسته افزایش‌یافته است تا نسبتاً هم‌تراز با سایر بازارهای در حال ظهور غالب مانند برزیل، هند و چین باشد. بازارهای سهام طی سال‌های اخیر در این کشور بسیار بالا رفته است.

بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰، بورس اوراق بهادار روسیه بازدهی دورقمی ثابت به سرمایه‌گذاران ارائه داده است و انتظار می‌رود عملکرد این کشور همچنان نشانه پیشرفت باشد. تولید ناخالص داخلی سرانه در سال ۲۰۲۲ با داشتن رتبه ۱۲، روسیه را در مناطق بالاتر با درآمد متوسط ​​ ​​قرار می‌دهد.

مناطق ویژه اقتصادی روسیه

روسیه ۲۸ منطقه ویژه اقتصادی را برای سرمایه‌گذاران خارجی که می‌خواهند در روسیه سرمایه‌گذاری کنند و یک شرکت تأسیس کنند تقسیم کرده است. ۲۸ منطقه ویژه اقتصادی روسیه (SEZ)، شامل ۶ منطقه صنعتی و تولیدی، ۱۴ منطقه گردشگری و تفریحی، ۵ منطقه فناوری و نوآوری و ۳ منطقه بندری است.

مناطق ویژه اقتصادی روسیه در پیشرفته‌ترین بخش‌های کشور واقع شده است و بسیاری از شرکت‌های پیشرفته و تحقیقاتی در آنجا تأسیس شده‌اند. شرکت‌های بزرگ و بین‌المللی متعددی شعب خود را در این مناطق افتتاح کرده‌اند و موجب جذب تعداد زیادی از کارگران شده‌اند. یکی از بزرگ‌ترین مزایای مناطق ویژه اقتصادی روسیه این است که سرمایه‌گذاران خارجی هزینه‌های راه‌اندازی شرکت را با تقریباً ۳۰٪ تخفیف نسبت به سایر مناطق کشور پرداخت می‌کنند.

کسانی که در روسیه سرمایه‌گذاری می‌کنند و در هر ۲۸ منطقه ویژه ملک می‌خرند از ۱۰تا ۱۵ سال معافیت مالیاتی بهره‌مند می‌شوند. برنامه سفارشی ویژه، یکی دیگر از مزایای بزرگ بازرگانانی است که ملزم به پرداخت حقوق گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خارجی نیستند. نیروی‌کار متخصص خارجی نیز اگر به یکی از مناطق ویژه اقتصادی روسیه برود، از یک سیستم مهاجرت ساده بهره‌مند خواهدشد. روسیه با دسترسی به دریای بارنتس، دریای سیاه، دریای ژاپن و حتی اقیانوس آرام و قطب شمال، قطعاً کشوری است که سرمایه‌های مستقیم خارجی را در بخش دریایی جذب می‌کند.

سرمایه‌گذارانی که به دنبال دریافت مزایای مختلف هستند می‌توانند توجه خود را به منطقه آزاد سووتسکایا گاوان معطوف کنند که شهری بندری در ساحل خاور دور است و امکان دسترسی به دریای ژاپن را دارد. ازنظر حمایت از سرمایه‌گذاری‌های خارجی، روسیه بیش از ۳۰ معاهده سرمایه‌گذاری دوجانبه (BIT) را با کشورهای اروپایی، چین، کانادا، ژاپن، هند، مصر و آفریقای جنوبی اعمال کرده است. این کشور همچنین عضو آژانس تضمین سرمایه‌گذاری چندجانبه است و در صورت بروز اختلاف، احکام دادگاه بین‌المللی داوری، اتاق بازرگانی بین‌المللی و موسسه داوری اتاق بازرگانی استکهلم توسط سیستم دادگستری روسیه اجرا می‌شود. روسیه به دلیل صادرات صنعت نفت و گاز طبیعی بیشتر در صنعت سرمایه‌گذاری بین‌المللی شناخته شده است.

کسانی که در روسیه سرمایه‌گذاری می‌کنند همچنین در حال رشد فناوری اطلاعات (IT) و بخش‌های ارتباط از راه دور این کشور هستند. به‌ویژه، صنعت نرم‌افزار این کشور یکی از بازارهای سریع در حال رشد در جهان است.

روش‌های سرمایه گذاری در روسیه

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌ گذاری در روسیه وجود دارد. از صندوق‌های قابل معامله در بورس اوراق بهادار (ETF) تا بورس سهام و سیستم تجاری روسیه (RTS). ETF بدون نگرانی در مورد پیامدهای حقوقی و مالیاتی رسیدهای سپرده‌گذاری آمریکا (ADR) و اوراق بهادار داخلی، ساده‌ترین راه برای کسب درآمد در روسیه است.

روسیه یکی از سریع‌ترین بازارهای در حال ظهور در جهان را دارد و عضو کشورهای BRIC است. البته برخی خطرات سیاسی و اقتصادی نیز ممکن است در این کشور وجود داشته باشند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه به شرح زیر است:

 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در روسیه
 • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در روسیه
 • سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در روسیه

هزینه‌های سرمایه گذاری در روسیه

هرکدام از روش‌های سرمایه گذاری در روسیه، میزان سرمایه متفاوتی را نیاز دارد که بسته به شرایط شخص و توانایی‌های وی می‌توان هریک را به‌عنوان گزینه مناسب برای هر فرد انتخاب نمود. نمای کلی از شرایط و سرمایه مورد نیاز روش‌های سرمایه گذاری در روسیه در جدول زیر ارائه شده است.

ردیف نوع سرمایه‌گذاری حداقل سرمایه مورد نیاز اعطای اقامت
۱ سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در روسیه ۴۰۰ هزار دلار امکان دریافت اقامت و پاسپورت (نهایتا پس از ۳ سال)
۲ سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در روسیه ۲۰ الی ۳۰ هزار دلار امکان دریافت اقامت و پاسپورت
۳ سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه در روسیه بسته به نوع اوراق متفاوت است. فعلا این روش به تعلیق درآمده است.

ثبت شرکت در روسیه

یکی از روش‌های سرمایه گذاری در روسیه، ثبت شرکت در روسیه است. این مورد، هم می‌تواند جزو حوزه سرمایه‌ گذاری در روسیه و هم حوزه کار در روسیه درنظر گرفته شود. اما نوع ویزای دریافتی برای ثبت شرکت برخلاف تصور، زیرمجموعه ویزای کار روسیه نیست و زیرمجموعه ویزای سرمایه‌گذاری روسیه است. در حالت کلی روند ثبت شرکت در روسیه روند دشواری نیست و یکی از راه‌های مطمئن و کم مشکل برای اقامت در روسیه به‌شمار می‌رود.

شرایط لازم برای ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت شرکت در روسیه، با وجود سادگی روند، برخی جزئیات اولیه برای شرایط شخص مورد نیاز است. برای سرمایه گذاری در روسیه و ثبت شرکت در این کشور، سرمایه‌ای در حدود ۲۰ الی ۳۰ هزار دلار نیاز است. این سرمایه در راستای افتتاح شرکت در این کشور به‌کار می‌رود و امکان اجاره مکان شرکت نیز وجود خواهد داشت. بسته به نوع شغل و وسعت شرکت ممکن است این هزینه کمتر یا بیشتر شود.

برخلاف تصور، ثبت شرکت در روسیه نیازی به داشتن سابقه کار ندارد. یعنی شخص برای راه‌اندازی یک شرکت نیاز ندارد تا در آن حوزه و یا حتی دیگر حوزه‌های کاری، سابقه‌ای داشته باشد. صرفا داشتن یک بیزینس پلن برای نحوه عملکرد بیزینس مورد نظر کافی خواهد بود.

مدارک و مراحل لازم برای ثبت شرکت در روسیه

برای ثبت شرکت در روسیه، مدارکی مبنی‌بر مدارک هویتی شخص مورد نیاز است. مدارک شرکت و بیزینس پلن ارائه‌شده نیز مورد نیاز است که این بیزینس پلن در قبولی پرونده بسیار اثرگذار است. بجز مدارک هویتی و بیزینس پلن شرکت، مدارکی مبنی‌بر مکان شرکت، تعداد سهام‌داران، نام شرکت و… به طور کامل باید ارائه شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در روسیه:

 • شناسنامه یا گذرنامه افراد شریک در شرکت
 • تفاهم‌نامه شرکت و اساسنامه
 • بیزینس‌پلن
 • عنوان مدیر شرکت و اطلاعات هویتی وی
 • اطلاعات مربوط به آدرس قانونی شرکت روسی (قرارداد اجاره‌نامه یا عنوان دارایی).
 • بیانیه بانکی که نشانگر واریز سرمایه سهم در یک حساب بانکی روسیه است.

درخواست ثبت شرکت در روسیه را می‌توان به سفارت روسیه در ایران ارائه کرد و نتیجه و روند آن را نیز از طریق سفارت پیگیری نمود. معمولا پروسه ثبت شرکت در روسیه و گرفتن تایید، حدود ۳ ماه طول می‌کشد.

دریافت اقامت پس از ثبت شرکت در روسیه

روسیه یکی از کشورهایی است که می‌تواند برای شروع ارتباط با بازار اروپا مورد توجه باشد. داشتن اقامت و پاسپورت این کشور نیز می‌تواند برای افراد بسیار کمک‌کننده باشد.

در صورت ثبت شرکت در روسیه، شخص اقامت اولیه یک‌ساله‌ای دریافت می‌کند. پس از یک سال، اقامت شخص ۳ ساله می‌شود. پس از گذشت ۲ الی ۳ سال از ثبت شرکت، معمولا امکان اقدام برای دریافت اقامت دائم وجود دارد و درصد موفقیت این درخواست بالاست.

بعد از دریافت اقامت دائم شخص امکان دریافت پاسپورت را نیز خواهد داشت. پروسه دریافت پاسپورت روسیه پس از اقامت دائم نهایتا ۱ سال به طول می‌انجامد.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق خرید املاک

یکی از محبوب‌ترین و معتبرترین روش‌های حفظ و تکثیر سرمایه‌ها، سرمایه‌گذاری در املاک مسکونی است. چنین سرمایه‌گذاری‌هایی در روسیه قبل از انقلاب گسترده بود و اکنون این روش در حال رونق است. امروزه، روسیه مقررات کاملاً متشکل و مفصلی را در مورد تمام جنبه‌های تملک، استفاده و تصرف در املاک مسکونی تصویب کرده است.

مسکو و سن‌پترزبورگ دو شهر پیشرفته روسیه هستند. این دو شهر سرمایه‌گذاران خارجی را به خود جلب می‌کنند و مکان‌های اصلی سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات هستند. بااین‌حال، سایر شهرها نیز فرصت‌های شغلی در روسیه را ارائه می‌دهند و بازار املاک و مستغلات همیشه در حال پیشرفت است.

طبق قوانین روسیه، خارجی‌ها معمولاً مجاز به خرید یا اجاره ملک در روسیه هستند، اما موارد استثنایی در این مورد اعمال می‌شود. همچنین، برای مجاز بودن به خرید ملک، شهروند خارجی باید دارای مجوز اقامت معتبر روسیه باشد. قانون سرزمین روسیه پیش‌بینی کرده است که اشخاص خارجی یا اشخاص حقوقی خارجی نمی‌توانند دارای املاک ساخته شده در مناطق مرزی باشند.

حداقل میزان سرمایه گذاری در روسیه برای خرید ملک ۴۰۰ هزار دلار است. با این میزان از سرمایه‌گذاری امکان اقدام برای اقامت دائم و سپس پاسپورت برای شخص وجود دارد.

خارجی‌ها همچنین محدودیت‌هایی در مورد خرید زمین‌های کشاورزی در روسیه دارند. هنگام جستجوی یک ملک در روسیه، به خارجی‌ها توصیه می‌شود که از یک آژانس املاک و مستغلات کمک بگیرند. این اقدام خطرات را به حداقل می‌رساند و از خریدار در برابر کلاه‌برداری محافظت می‌کند.

دریافت اقامت از طریق خرید املاک در روسیه

دریافت اقامت در روسیه از طریق خرید ملک نیاز به سرمایه‌گذاری با مبلغ ۴۰۰ هزار دلار دارد. البته روش‌های دیگری نیز برای دریافت اقامت امکان‌پذیر است که با سرمایه‌گذاری با مبلغ کمتر از ۴۰۰ هزار دلار نیز امکان دریافت اقامت برای شخص فراهم است.

سرمایه گذاری در روسیه از طریق خرید اوراق قرضه

اوراق بهادار شرکت‌های روسی از غول‌های صنعتی و سازمان‌های بزرگ دولتی تا شرکت‌های نوپا، تشکیل‌شده است. بازار سهام روسیه، باوجود سابقه کوتاه ۲۰ ساله خود، درحال رشدی چشمگیر است. این بدان معنی است که چشم‌انداز درآمد جدی از آن بسیار بیشتر از رقبای غربی است. سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های روسی نه‌تنها فرصتی برای رشد ارزش آن‌ها است، بلکه یک استراتژی سودآور است.

اوراق بهادار؛ حق مالکیت شرکت، حق مشارکت در مدیریت و امکان دریافت سود سالانه را به صاحبان سهام خود ارائه می‌دهد. خرید اوراق قرضه دولت، شهرداری‌ها و شرکت‌های بزرگ، سرمایه‌گذاری با بازده بالا و ریسک نسبتاً کم است. بازار اوراق بهادار به شما امکان می‌دهد نه‌تنها از نوسانات قیمت سهام خود، بلکه حتی از کوپن‌های دوره‌ای (هر سه ماه یک‌بار، نیم سال یا سالانه) نیز درآمد کسب کنید. در بازار FORTS می‌توانید سهان قراردادهای آتی شرکت‌های پیشرو روسی، ارزها، نفت، فلزات گران‌بها و سایر کالاها را خریداری کرده یا بفروشید.

تعدادی از اوراق قرضه محبوب در کشور روسیه برای سرمایه‌گذاری افراد خارج عبارتند از:

 • گازپروم OAO ADR
 • لوک اویل ADR
 • میشل OAO
 • OJSC Polyus Gold ADR
 • The iShares MSCI Russia Capped Index Fund (NYSE: ERUS)
 • The SPDR S&P Russia ETF (NYSE: RBL)
 • The Market Vectors Russia Small-Cap ETF (NYSE: RSXJ)
 • و…

مالیات سرمایه گذاری در روسیه

میزان مالیات بر درآمد و بر سرمایه، یکی از مهم‌ترین نکات برای سرمایه‌گذاران در هر کشوری است. کشور روسیه برای جذب سرمایه‌گذاران، شرایط مناسب مالیاتی در نظر گرفته است. در جدول زیر میزان مالیات مصوب برای هرگونه از سرمایه‌ها در روسیه ارائه شده است.

ردیف عنوان میزان مالیات
۱ مالیات بر سود ۲۰ درصد
۲ مالیات بر املاک ۲.۲ درصد
۳ مالیات بر زمین تا۰.۳ درصد ارزش زمین مسکونی یا کشاورزی- ۱.۵ درصدبرای انواع دیگر زمین‌ها
۴ مالیات بر درآمد شخصی ۱۳ درصد- برای افراد خارجی فقط بر درآمد مستخرج از کشور روسیه مالیات در نظر گرفته می‌شود.

مزایا و معایب سرمایه گذاری در روسیه

همه بازارهای نوظهور دارای عنصری از ریسک هستند. نرخ بالای رشد روسیه ممکن است نشانه‌ای صعودی برای سرمایه‌گذاران باشد، اما تاریخچه نوسانی این کشور آن را نسبت به بازارهای پیشرفته‌تر، پر‌ریسک‌تر می‌کند. از مزایای سرمایه‌گذاری در روسیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرشار از منابع طبیعی است. روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی در جهان و همچنین یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت و فولاد در جهان است.
 • صنایع نوظهور قوی دارد. برخی صنایع خاص مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند.
 • در حال رشد طبقه متوسط است. روسیه دارای جمعیت عظیمی از شهروندان با درآمد شخصی است که هرساله ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد می‌کند.

هر کشوری در کنار مزایایی که برای سرمایه‌گذاری دارد، معایبی نیز خواهد داشت. معایب سرمایه‌گذاری در روسیه عبارت‌اند از:

 • این کشور هنوز مقررات مناسبی برای حفاظت از سرمایه‌گذاران ندارد. روسیه اقدامات حفاظتی زیادی برای محافظت از سرمایه‌گذاران در دسترس ندارد، به‌ویژه در مقایسه با ایالات‌متحده یا اقتصاد بازار آزاد، هنوز هم با سطح بی‌ثباتی و خطر بالاتر از ایالات‌متحده روبرو است.
 • اتکا به منابع طبیعی در کشور روسیه زیاد است. روسیه یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان انرژی در جهان است، به این معنی که اقتصاد این کشور به قیمت انرژی متکی است. اگر قیمت‌های انرژی نزولی داشته باشد، می‌تواند بر اقتصاد تأثیر منفی بگذارد، اتفاقی که در کل سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ رخ داد.
 • روسیه درگیر جنگ با اوکراین است و ممکن است دچار تحریم‌های اقتصادی جدی شود.

با ثبت شرکت در روسیه امکان دریافت اقامت و حتی پاسپورت این کشور وجود دارد. با توجه به اینکه نیاز به رزومه کاری خاصی نیز برای ثبت شرکت وجود ندارد، این روش می‌تواند روشی بسیار مناسب در راستای مهاجرت به روسیه برای گستره زیادی از افراد باشد.

انواع شرکت‌ قابل ثبت در روسیه

در هر کشور بسته به قوانین و شرایط تجاری آن، انواع شرکت‌های مختلف قابل ثبت و راه‌اندازی وجود دارد. در مورد کشور روسیه، چند مورد مهم از شرکت‌ها در دسترس است:

 • شرکت‌های با مسئولیت محدود (LLC)
 • شرکت‌های مشارکت خصوصی
 • شرکت‌های مشارکت عمومی
 • و…

کارآفرینان خارجی همچنین می‌توانند شرکت خود را در روسیه تأسیس کنند و یا شرکت‌های خارجی می‌توانند شعبه یا نمایندگی راه‌اندازی کنند.

موسسیه مهاجرتی ویزاتیک اماده ارائه مشاوره رایگان خدمت هموطنان عزیز میباشد
5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *