تحصیل پزشکی در انگلستان


تحصیل پزشکی در انگلستان

رشته پزشکی یکی از رقابتی‌ترین رشته‌ها برای پذیرش و تحصیل میان دانشجویان در انگلیس است. هرساله هزاران دانشجوی خارجی و بین‌المللی توسط دانشگاه‌های انگلستان در رشته پزشکی پذیرفته می‌شوند. در انگلیس تحصیل در رشته پزشکی و اخذ مدرک آن، به دانشجویان امکان آمادگی برای کار در خدمات بهداشتی و سلامت ملی (NHS) را به‌عنوان یک دکتر یا پزشک می‌دهد. تحصیل در رشته پزشکی از مقطع کارشناسی در انگلستان امکان‌پذیر است و این یعنی پس از اتمام دبیرستان، با اخذ پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی، بلافاصله مشغول به تحصیل در این رشته خواهید شد. انگلستان بهترین مقصد برای دانشجویان و دانش‌آموزانی است که هدف آن‌ها تحصیل در رشته پزشکی است.

تحصیل پزشکی در انگلستان شرایط کلی

پزشکی یکی از رشته های فوق العاده رقابتی در انگلستان و سایر کشورهای دنیا است. هر ساله هزاران دانش آموز بین المللی در دانشکده های پزشکی در سراسر دنیا وارد این رشته می شوند. اگر نمرات شما از بالاترین حد استاندارد برخوردار است و البته اگر بتوانید ثابت کنید که فکر و انگیزه و هدف خود را به مطالعه و کار در این زمینه اختصاص داده اید. درخواست برای خواندن پزشکی در انگلیس برای شما مناسب است.

شرایط استاندار برای تحصیل بدین قرار است:

پارامتر شرح
سطح زبان آیلتس 7
نمره در دروس شیمی، زیست شناسی نمره A

مزایا تحصیل پزشکی در انگلستان

حرفه پزشکی می تواند بسیار مفید باشد. ممکن است برای شما جذاب باشد زیرا شما می توانید با کمک به کاهش درد و رنج، تغییر واقعی در زندگی مردم ایجاد کنید. این یک حرفه قابل احترام است و انتخاب گسترده ای از مشاغل وجود دارد در واقع بیش از 60 تخصص وجود دارد و فرصت هایی برای درگیر شدن با تدریس، تحقیق و مدیریت وجود دارد. در انگلستان کار روزانه می تواند بسیار متنوع باشد. پس از فارغ التحصیلی، حقوق معقولی دریافت خواهید کرد و این با تجربه افزایش می یابد و دقت کنید که در انگلستان پزشکان همیشه مورد تقاضا خواهند بود این حس که حق انتخاب دارید، سطح انگیزه شما را برای کار بالا می برد. در چنین حالتی حرفه شما فقط چیزی نیست که با آن امرار معاش کنید، بلکه مسیری برای پیشرفت است.

در طول یک بحران به اندازه ای که متخصصی که فقط به زبان مادری خود صحبت می کند، فشار زیادی برای ایمن سازی محل کار خود احساس نمی کنید. تحصیل پزشکی در خارج از کشور مزایای زیادی برای فرزند شما دارد. اولاً، این می تواند فرصتی عالی برای آنها باشد که در کشور دیگری تحصیل کنند، زبان جدیدی را در حین تحصیل یاد بگیرند و در خدمات بهداشتی خارج از کشور تجربه کسب کنند. همانطور که فرزند شما می‌داند، تحصیل پزشکی در انگلستان فوق ‌العاده رقابتی است از هر ده دانش‌آموز فقط یک نفر به اندازه کافی خوش شانس است که جایگاهی را به دست آورد و به همین دلیل، بسیاری از دانش‌آموزان در حال بررسی گزینه مناسب‌ تر تحصیل پزشکی در خارج از کشور در اروپا هستند.

 تحصیل پزشکی در انگلستان و استانداردها

استانداردهای ورود برای هر دانشکده پزشکی در انگلستان خاص است. اما به صورت کلی عموم آنها برای پذیرش از دانشجویان شرایط مشابهی را خواستارند. عموما مصاحبه های دانشگاه ها برای پذیرش می تواند دشوار باشد. دانشجویان باید انتظار داشته باشند که در مورد انگیزه، رزومه، علایق شخصی، از آنها سوال شود. همچنین بتوانند شواهدی از تمام دستاوردهای قبلی، از جمله تجربه کاری مربوطه ارائه دهند. تعدادی زیادی از دانشکده های پزشکی این کشور برای ورود به رشته پزشکی نیز تست استعداد بالینی، یا همان UCAT را دارند. البته قبل از اینکه بتوان برای آزمون ورودی آماده بود بایستی در برنامه ای پیش نیاز در کالج دوره Foundation یا A-Level نمرات بالا شیمی و زیست را دارا بود.

آزمون UCAT انگلستان

آزمون UCAT انگلستان بخشی از فرآیند انتخاب برخی از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان است. UCAT آزمونی آنلاین می باشد که برای ارزیابی توانایی های شناختی، نگرش ها، تفکر انتقادی و استدلال منطقی طراحی شده است. 4 آزمون استدلال و یک آزمون قضاوت موقعیتی وجود دارد. طیف وسیعی از مهارت ها از جمله استدلال کلامی، قضاوت موقعیتی و تصمیم گیری را آزمایش می کند. اکثر دانشگاه ها از UCAT استفاده می کنند، از جمله Abderdeen، Barts (کوئین مری، دانشگاه لندن) و منچستر. مهم است که مجدداً بررسی کنید که آیا دانشگاه هایی که برای استفاده از UCAT درخواست می دهید یا خیر. آزمون در مرکز آزمون محلی شما، با هر آزمون فرعی در قالب چند گزینه ای برگزار می شود.

تفاوت UCAT و BMAT در انگلستان

تفاوت UCAT و BMAT در انگلستان در این بخش بررسی شده است. آزمون UCAT  (آزمون استعداد بالینی دانشگاه) و BMAT (آزمون پذیرش پزشکی زیستی) 2 آزمون استاندارد شده هستند که الزامات رایج برای معیارهای ورود مؤسسات بریتانیا به مدرک پزشکی هستند. پزشکی فوق ‌العاده رقابتی است و از جمله درخواست ‌های پذیرش مختلف، آزمون‌های UCAT و BMAT هستند. این‌ها محبوب ‌ترین انتخاب ‌های آزمون پذیرش در میان دانشکده‌ های پزشکی در سراسر بریتانیا هستند و برای آزمایش حوزه‌ های مختلف مهارت ‌های تفکر، دانش پزشکی و استعداد بالینی شما طراحی شده ‌اند. با این حال، همه چیز به همین جا ختم نمی شود، زیرا اکنون بسیاری از دانشگاه ها آزمون های پذیرش خود را دارند.

بحث های زیادی در مورد مفید بودن این تست ها وجود داشته است، اما آنها به سادگی به عنوان ابزار دیگری برای غربالگری تعداد زیادی از برنامه های کاربردی در موسسات پزشکی هستند. یکی از چالش هایی که متقاضیان با آن روبرو هستند، دانستن الزامات هر دانشگاه است. برخی یکی را می پذیرند، برخی دیگر فقط یکی را می پذیرند و دیگری را نمی پذیرند.

 • هر 2 امتحان اشکال مختلفی دارند، با UCAT یک آزمون دیجیتالی است که بر داوطلبانی تمرکز می‌کند با این حال، BMAT یک امتحان کتبی با تأکید بر ریاضیات، علوم و تفکر منطقی است.
 • آزمون ‌ها فقط یک بار می‌توانند انجام شوند و فقط برای یک دوره ثبت ‌نام معتبر هستند.

روند تحصیل پزشکی در انگلستان 

فرآیند تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان را بدین صورت تقسیم نمود:

 • پاس نمودن حداقل سال دهم در ایران و ورود به دوره های Foundation یا A-Level
 • تحصیل در دوره های Foundation یا A-Level به مدت 1 تا 2 سال و کسب نمرات تاپ در شیمی و زیست
 • انتخاب برنامه تحصیل پزشکی در کارشناسی یا پزشکی مستقیم
 • اتمام تحصیل و گذراندن دوره کارورزی

به طور کلی این مراحل در اکثر دانشگاه های انگلستان برای تحصیل پزشکی طی می شود. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی پزشکی تحصیل را شروع می کنند. پس از آن باید دوره 2 ساله ای را بگذرانند. بعد از آن می توانند برای تخصص در گرایش مورد نظر حتی به 7 سال تحصیل ادامه دهند.

طول دوره های پزشکی در این کشور به شرح زیر است:

دوره طول برنامه
پزشکی عمومی (لیسانس) 4 سال
پزشکی عمومی (فوق لیسانس) 6 سال
دامپزشکی 5 الی 6 سال
دندانپزشکی 5 الی 6 سال
داروسازی 5 الی 6 سال
پرستاری 3 الی 4 سال
فیزیوتراپی 3 الی 4 سال
تخصص پزشکی 3 الی 4 سال

تحصیل رایگان پزشکی در انگلستان

یکی از مواردی که در سال های اخیر به ویژه در سال 2023 مورد توجه بسیاری از متقاضیان بین المللی قرار گرفته است. تحصیل رایگان پزشکی در انگلستان می باشد. تحصیل رایگان در کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان با اخذ بورسیه های تحصیلی همراه خواهد بود. تعدادی از بورسیه های تحصیلی این کشور تمامی هزینه تحصیل را پوشش دهی خواهند کرد. برخی دیگر از بورسیه ها تنها بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل در این رشته را پوشش خواهند داد. بسیاری از بورسیه های تحصیلی این کشور تنها در مقطع کارشناسی قابل قبول خواهد بود. رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جزء رشته های پردرآمد این کشور محسوب می شوند. از این رو بسیاری از متقاضیان تمایل به تحصیل در این کشور با هزینه کم را دارا می باشند. تحصیل رایگان در این کشور تنها با اخذ بورسیه های تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.

 تحصیل پزشکی در انگلستان و شرایط سنی

همانطور که گفته شد متقاضیانی که سن آنها حداقل 16 می ‌باشد، می‌ توانند در دوره A-level درخواست نمایند. متقاضیان کمتر از سن 16 سال شرایط پذیرش در دوره GCSE را دارا می ‌باشند. درنهایت متقاضیانی که سن آنها بیشتر از 18 سال است. همچنین می ‌توانند در دوره‌های Foundation شرکت نمایند. اما می توان گفت بهترین زمان برای صرفه جویی در وقت پس از اتمام مقطع دهم ایران است. برای سنین بالاتر از 21 سال نیز شانس اخذ ویزا برای ورود به کالج ریسک بیشتری دارد. از این رو شرایط سنی در پذیرش دوره های کالج بسیار اهمیت دارد.

 

رشته های پرتقاضا تحصیل پزشکی درانگلستان

شغل کلیدی مراقبت های بهداشتی با تقاضای بالا که به سال 2023 منتقل می شوند 5 عبارتند از:
 • چشم انداز شغلی پرستاران (NP): افزایش 52% (BLS)
 • چشم انداز شغلی دستیاران کاردرمانی (OTA): افزایش 36% (BLS)
 • دستیار فیزیوتراپیست (PTA)
 • مدیران خدمات پزشکی و بهداشتی
 • دستیاران پزشکی

آزمون‌ های ورودی دانشکده ‌های پزشکی در انگلستان

2 نوع آزمون ورودی جهت پذیرش دانشجویان دوره‌های پزشکی در انگلستان برگزار می‌گردد:

 • آزمونUKCAT: پایه و اساس پذیرش تعداد 27 دانشگاه کشور انگلیس بر این آزمون می ‌باشد.
 • آزمون BMAT: تعداد 7 دانشگاه در کشور انگلستان مبتنی بر این آزمون دانشجو می‌ پذیرند.

عموما بر اساس گزارش هایی که از دانشجویان در انگلستان گرفته می شود. اکثر دانشجویان ایرانی برای آزمون UCAT اقدام نموده اند. این آزمون از 4 بخش تشکیل شده است. آزمون هر ساله در مراکز آزمون مشخص شده انجام می شود. هر آزمون در قالب چند گزینه ای انجام می شود. نمونه سوالات سال های گذشته در دسترس نیست اما سؤالات نمونه در وب سایت UCAT وجود دارد.

 

دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان

دانشگاه‌های بسیاری در انگلستان به دانشجویان امکان تحصیل در رشته پزشکی را می‌دهند. بعضی از این دانشگاه‌ها، از برترین دانشگاه‌ها در زمینه پزشکی در جهان محسوب می‌شوند. در این نوشتار، دانشگاه‌های برتر در زمینه رشته پزشکی را براساس استانداردهای مختلف جهانی گرد آورده‌ایم.

جدول زیر دانشگاه‌های برتر پزشکی انگلستان را نشان می‌دهد. راهنمای کامل دانشگاه‌ها، از معیارهایی مانند چشم‌انداز فارغ التحصیلان، استانداردهای پذیرش، کیفیت تحقیق و رضایت‌مندی دانشجویان برای رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های پزشکی در انگلیس استفاده کرده‌است.

برترین دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان براساس رتبه‌بندی جهانی تایمز ۲۰۲۱ برترین دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان براساس رتبه‌بندی جهانی Q.S ۲۰۲۲ برترین دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان براساس راهنمای کامل دانشگاه‌ها در سال ۲۰۲۲
دانشگاه آکسفورد
(University of Oxford)
دانشگاه آکسفورد
(University of Oxford)
دانشگاه داندی
(University of Dundee)
دانشگاه کمبریج
(University of Cambridge)
دانشگاه کمبریج
(University of Cambridge)
دانشگاه گلاسکو
(University of Glasgow)
کالج ایمپریال لندن
(Imperial College London)
کالج دانشگاهی لندن
University College London (UCL)
دانشگاه آکسفورد
(University of Oxford)
کالج دانشگاهی لندن
University College London (UCL)
کالج ایمپریال لندن
(Imperial College London)
دانشگاه آبردین
(University of Aberdeen)
دانشگاه ادینبورگ
(University of Edinburgh)
کالج پادشاهی لندن
(King’s College London)
دانشگاه ادینبورگ
(University of Edinburgh)
کالج پادشاهی لندن
(King’s College London)
دانشگاه بهداشت و طب استوایی لندن
London School of Hygiene and Tropical Medicine
دانشگاه کویین مری لندن
Queen Mary University of London
دانشگاه منچستر (University of Manchester)  دانشگاه ادینبورگ
(University of Edinburgh)
دانشگاه کمبریج
(University of Cambridge)
دانشگاه وارویک
(University of Warwick)
دانشگاه منچستر (University of Manchester) دانشگاه اس تی آندرس
(University of St Andrews)
دانشگاه بریستول
(University of Bristol)
دانشگاه گلاسکو
(University of Glasgow)
کالج پادشاهی لندن
(King’s College London)
دانشگاه گلاسکو
(University of Glasgow)
دانشگاه کویین مری لندن
(Queen Mary University of London)
دانشگاه سوانزی
(Swansea University)

لیست دانشگاه‌های برتر انگلستان که رشته پزشکی را ارائه می‌دهند، برحسب رنکینگ جهانی QS، مطابق با جدول زیر است :

رتبه QS ۲۰۲۲ برترین دانشگاه‌های رشته علوم پزشکی
۲ دانشگاه کمبریج
۳ دانشگاه آکسفورد
۸ کالج امپریال لندن
۳۷= کالج دانشگاهی لندن
۶۶=  دانشگاه ادینبورگ
۲۱= دانشگاه منچستر
۸۵ دانشگاه ساوث هامپتون
۱۰۸= دانشگاه لیدز
۱۱۰= دانشگاه شفیلد

آموزش تخصصی در تحصیل پزشکی انگلستان

در نهایت با گذراندن دوره‌های تحصیلی به مدت 4 سال، وارد مرحله جدید و ویژه‌ای از آموزش می‌ شوند. این مرحله کاملا رقابتی بوده و دانشجو بایستی نهایت تلاش خود را در جهت تخصص انتخابی خود به کار گیرد. هدف از این تلاش‌‌ های مضاعف، اطمینان خاطر از یک جایگاه تضمین شده در تخصصی انتخابی دانشجویان است. مدت زمان تحصیل در این دوره ممکن است تا 7 سال هم طول بکشد. در نهایت پس از پایان کلیه دوره‌ها، مدرک CCT) Certificate of Completion Training) به دانشجویان اعطاء می ‌گردد.

دوره های لازم برای تحصیل پزشکی کشور انگلستان

اگر شما از تحصیل در مدارس بریتانیا اقدام نموده باشید. این دوره را به عنوان دوره متوسطه می گذرانید. این دوره می تواند در تحصیل پزشکی به شخص کمک نماید. چنانچه فرد دارای سن زیر 17 سال بوده و دیپلم ایران را ندارد. گذراندن دوره‌های A-level و یا Foundation الزامی است. این دوره دارای 10 زمینه درسی مانند ریاضی، شیمی، زیست ‌شناسی، زبان و غیره است که دانش ‌آموز موظف به گذراندن آنهاست. دانش‌ آموز پس از اتمام دوره، خود را جهت شرکت در آزمون ‌های کتبی و تئوری برای ورود به ‌سال تحصیلی آماده می ‌نماید.

در دوره GCSE نمره‌ دانش ‌آموزان بر اساس سیستم A تا G اعطاء می ‌گردد. چنانچه دانش ‌آموز در حداقل 5 درس، نمره A تا C اخذ نماید. مجاز به تحصیل در دوره‌ 2 ساله خواهد بود. این دوره 2 ساله A-Level و AS –Level و Level Vocational A را شامل می ‌گردد. دانش‌ آموز با مطالعه مواد درسی در AS-Level می ‌تواند سطح دانش خود را در A-Level افزایش و ارتقاء دهد. اولویت در این دوره با کسانی است که دارای مدرک زبان آیلتس حداقل 4.5 هستند.

دوره A-Level کشور انگلستان

ویژگی های دوره A-Level کشور انگلستان به شرح زیر می باشد:

 • این دوره شامل متقاضیان است که مدرک تحصیلی آنها دیپلم اعطایی از مدارس ایران است.
 • با گذراندن مقطع دهم در ایران می توان در این دوره پذیرش شد.
 • دروس ارائه شده در این دوره، متناسب با رشته‌‌ تحصیلی انتخابی دانش‌ آموز است.
 • کسب نمرات بالا در این دوره شانس بیشتری را جهت پذیرش در دانشگاه‌ ها دارد.
 • 2 یا 4 مواد درسی در این دوره به دانش‌ آموز ارائه می ‌گردد.
 • جهت پذیرش در بهترین دانشگاه‌ های پزشکی انگلستان کسب نمره از A تا D ضروری است.

دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 5.5 از الزامات ورود به این دوره است.

وره Foundation کشور انگلستان

دوره Foundation (فاندیشن)، دوره تحصیلی پزشکی در انگلستان نیست. بلکه دوره ‌ای 1 ساله است که پس از گذراندن آزمون، دانشجویان می ‌توانند وارد دانشگاه‌ های پزشکی انگلستان شوند. چنانچه متقاضی موفق گردد 75% از سوالات آزمون را صحیح پاسخ دهد. مجاز به گذراندن دوره 6 ساله پزشکی می‌گردد. اما اگر تنها 65% سوالات را درست پاسخ دهد، مجاز به تحصیل دوره کارشناسی Biomedical (بیومدیکال) می ‌شود. گروه دوم می ‌توانند پس از اتمام دوره، با قبولی در آزمون به دوره تحصیلی پزشکی 4 ساله ورود پیدا کنند. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 4.5 در این دوره الزامی است.

دوره Foundation یک ایراد بزرگ و مهم دارد. اینکه مبنای پذیرش در اکثر دانشگاه ‌های پزشکی در انگلستان دوره A-level است. بنابراین متقاضیان پس از اتمام این دوره با محدودیت دانشگاه مواجه می شوند.

لیست دانشگاه‌ های پذیرش دانشجو دوره Foundation انگلستان

در انگلستان حتی از بهترین دانشگاه های انگلستان دانشجویان بین المللی را با داشتن نمرات برتر در دوره Foundation (فاندیشن) پذیرش می کنند. در این بخش لیستی از بهترین دانشگاه های انگلستان بعد از فارغ التحصیلی و کسب مدرک فاندیشن جهت پذیرش در رشته پزشکی به شرح زیر هستند:

 • University of Bradford
 • University of Bristol
 • Cardiff school of medicine
 • University of Dundee
 • Keeley university
 • Kings college London
 • University of Leicester
 • University of Manchester
 • Norwich medical school
 • University of Southampton
 • University of St Andrews

شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در بریتانیا

دانشجویانی که مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های نام برده شده در این لیست دریافت کرده اند. بدون محدودیت می توانند برای کار و تحصیل به ایران بازگشته و با گذراندن دوره های معادل سازی کوتاه مدت، فعالیت خود را آغاز کنند. اما در حقیقت باید به این نکته اشاره کرد تحصیل در دانشگاه های خارج از این لیست در انگلستان هیچ مزیتی از این خصوص برای فرد ندارد. بدان معنا که فرد می تواند در انگلستان مشغول به کار شود. اما از نظر وزارت بهداشت ایران، فرد فاقد مدرک پزشکی معتبر است.

هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان در سال 2023

در این بخش به هزینه های تحصیل در رشته پزشکی اشاره داشته ایم. شما در کالج زمانی که در دوره ها پیش از دانشگاه تحصیل می کنید هزینه هایی دارید که در جدول ذیل آمده است. همچنین هزینه ها برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی بنا به نوع دوره و دانشگاه به شرح زیر می باشد:

دوره هزینه ها به پوند در سال
دوره‌ های Foundation و a-level £8000 الی 15000£
رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی £35000 الی 47000£
زندگی برای دانشجویان پزشکی £1000 الی 15000£

برخورداری از حمایت مالی برای تحصیل انگلستان: یکی از دغدغه های دانشجویان خارجی هزینه های تحصیل در انگلستان می باشد. دانشجویان می توانند با اخذ نمرات عالی و همچنین هوش علمی از حمایت مالی برای تحصیل پزشکی در انگلستان مانند: وام های دانشجویی از ترم 2 به بعد، بورسیه های تحصیلی، کمک هزینه های تحصیلی NHS، اخذ نت برگ های تخفیف برای خرید روزانه، کمک هزینه های سازمان های خصوصی و وام مطالعات حرفه ای استفاده کنند.

 

5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *