تحصیل پزشکی در آلمان


تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان امروزه یکی از دوره های آموزشی با سطح آموزشی بالا محاسبه می شود و به دلیل رایگان بودن آموزش مورد استقبال دانشجویان بین المللی از سرتاسر دنیا می باشد. از آنجا که تحصیل پزشکی صرفا به صورت تئوری نیست بنابراین مراکز آموزشی و دانشکده های پزشکی این کشور با شبکه ای از بیمارستان ها و موسسات تحقیقاتی ادغام شده اند. به همین منظور آموزش و مواظبت و نگهداری از بیماران و پروسه های تحقیقاتی و پژوهشی به صورت یکپارچه سیستمی را تشکیل می دهند که در آن دانشجویان منافع زیادی خواهند داشت.

جهت تحصیل پزشکی در اروپا و مهاجرت برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان باید این نکته را مدنظر قرار دهید که دوره های پزشکی تنها به زبان آلمانی در این کشور ارائه می گردد؛ بنابراین یکی از الزامات اصلی جهت اخذ پذیرش ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح مد نظر دانشگاه می باشد. در حال حاضر حدود 43 دانشگاه پزشکی در کشور آلمان وجود دارد که بیشتر آن ها را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهد و تنها 4 تای آن ها دانشگاه خصوصی هستند. در ادامه این مقاله به بررسی شرایط اخذ پذیرش مستقیم پزشکی آلمان و ادامه تحصیل پزشکی در آلمان خواهیم پرداخت.

کشور آلمان یکی از بنیانگذاران اصلی اتحادیه اروپا و عضو ناتو و گروه هشت و هم چنین کشورهای پنج به علاوه یک می باشد که واحد پولی آن یورو و از جمله صنعتی ترین کشورهای دنیا محسوب می گردد. از آن جا که این کشور امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های تاپ در رشته های پزشکی و سایر گروه های تحصیلی نظیر مهندسی، مدیریت و… را برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است، بسیاری از دانشجویان این کشور را به عنوان یکی از مقاصد اصلی خود بر می گزینند و رشته پزشکی نیز یکی از محبوب ترین دوره ها به شمار می آید. شاید سوال شما این باشد که چگونه می توانم در آلمان پزشکی بخوانم؟ تحصیل این دوره پیچیده تر از سایر رشته ها در آلمان است و دلیل این امر آن است که تحصیل پزشکی در آلمان از جهات بسیاری با سایر دوره های تحصیلی آلمان تفاوت هایی دارد.

 • مدت زمان تحصیل دوره کارشناسی پزشکی 6 سال و 3 ماه می باشد که این دوره با آزمون دولتی (Staatsexamen) که یک آزمون ایالتی است به اتمام می رسد و دانشجویان مجوزی به نام approbation به منظور فعالیت به عنوان دستیار پزشک دریافت می نمایند.
 • شرایط اپلای برای تحصیل پزشکی در آلمان سختگیرانه و رقابتی است (به زبان ساده رتبه های A با نمرات عالی و مهارت زبان آلمانی بالا)
 • برای تحصیل پزشکی در آلمان توجه به این نکته ضروری است که دانشگاه های رایگان و دولتی این کشور رشته پزشکی را تنها به زبان آلمانی ارائه می کنند و تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر نیست.
 • در سیستم کارشناسی/کارشناسی ارشد ادغام نشده است اما در نهایت با یک آزمون دولتی که به آلمانی Staatsexamen یا state examination می گویند اتمام می یابد.
 • DAAD به دانشجویان بین المللی بورسیه پزشکی آلمان ارائه نمی کند.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید به دلیل مغایرت مدرک دیپلم ایران با دیپلمی که دانشجویان مقطع دبیرستان از مدارس آلمان دریافت می نمایند، متقاضیان رشته پزشکی باید پیش از ورود به رشته پزشکی دوره یکساله کالج را در این کشور را بگذرانند. شرایط اقدام برای هر کالج قوانین مخصوص به خود دارد. پیشنهاد می کنیم پیش از انتخاب کالج دانشگاه مقصد خود را نیز انتخاب نمایید چرا که بعضی دانشگاه ها تنها فارغ التحصیلان کالج های بخصوصی را پذیرش می نمایند. برای ورود به کالج دانش آموزان باید حداقل در سطح B1 زبان آلمانی باشند. پس از فارغ التحصیلی از کالج های پزشکی المان دانشجو امکان شرکت در ازمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود را خواهد داشت. برای تحصیل در رشته پزشکی باید به سطح زبان C1 آلمانی رسیده باشید.

دانشجویانی که قصد اقدام مستقیم برای تحصیل پزشکی در آلمان دارند باید در دانشگاه های سراسری ایران در رشته مورد نظر پذیرفته شده باشند تا امکان اقدام مستقیم برای این متقاضیان فراهم باشد. بنابراین تحصیل پزشکی بدون کنکور در المان میسر نیست.

کالج های پزشکی المان

کالج ها به دو دسته کالج های خصوصی و کالج های دولتی تقسیم بندی می شوند. معمولا کالج های خصوصی آزمون ورودی برای متقاضیان در نظر نمی گیرند و هزینه های آن ها از سالی 6.000 یورو به بالا می باشد و به منظور فارغ التحصیلی و اعطای مدرک در انتهای دوره یک آزمون نهایی از دانش آموزان گرفته می شود تا امکان ورود به دانشگاه های کشور آلمان برای این متقاضیان فراهم باشد.

کالج های دولتی بر خلاف کالج های خصوصی آزمون ورودی دارند و متقاضیان می توانند به منظور اقدام برای این کالج ها در آزمون ورودی کالج در گوته و یا مدرسه آلمانیها بر اساس زمان بندی که ارائه می گردد شرکت نمایند. به طور کلی هر دانش آموزی تنها 2 بار امکان شرکت در آزمون ورودی هر کالج را دارد و در صورت عدم قبولی ناگزیر می بایست کالج دیگری را انتخاب کند. نکته قابل توجه آن است که دانشجویان برای تحصیل رشته های پزشکی، دندان پزشکی و… می بایست معدل 20 داشته باشند اما برای تحصیل در سایر رشته ها امکان اقدام با معدل بالای 15 نیز وجود دارد، بنابراین تحصیل در آلمان با معدل پایین هم امکان پذیر است.

تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط سنی

تحصیل رشته های پزشکی و دندانپزشکی در این کشور دارای محدودیت سنی نمی‌باشد؛ ولی این نکته از این جا به عنوان یک محدودیت مطرح می‌شود که سفارت کشور آلمان در ایران بسیار به فاصله بین تحصیلات افراد حساس است. یعنی اگر شخصی بین دوره‌های تحصیل خود فاصله داشته باشد، امکان رد درخواست ویزای وی وجود دارد.

بر اساس این امر، ما به افرادی که قصد پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در این کشور را دارند توصیه می‌کنیم حداکثر تا سن 26 سالگی در جهت مهاجرت خود اقدام نمایند. البته برای افرادی که در سنین بالاتر هستند راه حل‌هایی وجود دارد.

تحصیل پزشکی  در آلمان و مدت زمان

مدت زمان تحصیل در پزشکی و دندانپزشکی در آلمان، برای رشته‌های پزشکی حدود 6 سال و دندانپزشکی 5 سال می‌باشد. در کشور آلمان پزشکی عمومی به عنوان کارشناسی ارشد محسوب می‌شود، در حالیکه در ایران به عنوان پزشکی حرفه‌ای شناخته می‌شود.

فارغ‌التحصیلان پزشکی عمومی می‌توانند پس از اتمام تحصیلات، وارد بحث دکترا شوند که البته این امر ضروری نیست و دریافت پروانه پزشکی با مدرک کارشناسی ارشد امکان‌پذیر است.

دانشگاه‌های پزشکی معتبر آلمان مورد تایید وزارت بهداشت

سالانه لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت تغییر می‌یابد؛ ولی برای کشورهایی مثل آلمان با توجه به اعتبار دانشگاه‌های این کشور تغییرات زیادی اعمال نمی‌شود. در زیر لیستی از دانشگاه‌های پزشکی معتبر آلمان را آورده‌ایم. البته این اسامی، شامل همه دانشگاه‌ها نمی‌باشد.

 • دانشگاه‌ هایدلبرگ
 • دانشگاه هومبولت زو برلین
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیانس مونیخ
 • دانشگاه مینه‌سوتا فرانکفورت
 • دانشگاه ابرهارد کریل تایتینگن
 • دانشکده پزشکی هانور
 • دانشگاه بن
 • دانشگاه مونستر
 • دانشگاه آخن RWTH
 • دانشگاه آلبرت لودویگز فریبورگ
 • دانشگاه هومبورگ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه گوتینگن
 • دانشگاه جوليوس ماکسيميليانس ويرزبورگ
 • دانشگاه ارلانگن نورنبرگ
 • دانشگاه کلن
 • دانشگاه یوهانس گوتنبرگ، ماینز
 • دانشگاه دوسلدورف
 • دانشگاه اولم
 • دانشگاه آلبرشت زو کیل مسیحی
 • دانشگاه فیلیپس ماربورگ
 • دانشگاه دیزسبورگ اسن
 • دانشگاه لایپزیگ
 • دانشگاه رگنسبورگ
 • دانشگاه گیزن
 • دانشگاه مارتین لوتر هلی ویتنبرگ
 • دانشگاه روهر بوچوم
 • دانشگاه سارلندز
 • دانشگاه ینا
 • دانشگاه بیلیفلد
 • دانشگاه گریفسوالد
 • دانشگاه مونیخ
 • دانشگاه شریف دانشگاه برلین
 • دانشگاه رشتک

تحصیل رایگان پزشکی  در آلمان

آلمان یکی از کم‌هزینه‌ترین کشورها برای تحصیل در میان کشورهای توسعه‌یافته است و دانشگاه‌های آن تقریبا رایگان می‌باشند. اکثر دانشگاه‌ها در آلمان هیچ‌گونه هزینه تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی‌کنند( به جز هزینه سهم ترمی و هزینه‌های دانشجویی). در حال حاضر این هزینه‌ها در حدود 500 یورو در هر ترم برای برخی از دانشگاه‌ها می‌باشد. این هزینه‌ها در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیش‌تر خواهند بود. با این وجود، کیفیت تحصیل و آموزش در هر دو نوع دانشگاه این کشور بسیارعالی است.

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در آلمان

آلمان برای تحصیل دانشجویان در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، دانشگاه‌های درجه یکی را ارائه می‌دهد. در این میان دانشگاه‌های بزرگی مانند: مونیخ و برلین، و دانشگاه‌های کوچک‌تر مانند گرفیس والد( Greifswald ) و اسن( Essen) وجود دارند که بهترین دانشگاه پزشکی آلمان به شمار می روند.

همچنین دانشگاه‌های قدیمی با سابقه طولانی مثل هیدرلبرگ( Heidelberg ) و گوتن( Göttingen) و موسسات جدیدتر مثل دوسلدوروف( Düsseldorf ) و رگنسبورگ( Regensburg) در این کشور فعالیت می‌کنند. این تنوع بدون تردید میراثی عظیم در این کشور است و تأکید بر این حقیقت برجسته دارد که تمام این مدارس آموزش عالی، در بالاترین سطوح آموزشی قرار دارند.

در مجموع 35 دانشگاه در آلمان، رشته تحصیلی علوم پزشکی را ارائه می‌دهند. همچنین 30 دانشگاه در این کشور نیز دوره‌های تحصیلی در رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهند که بیشتر آن ها بهترین دانشگاه دندانپزشکی آلمان هستند. این نکته بسیار مهمی است که، شخص بتواند هم‌زمان در دانشگاه‌های با رنکینگ بالایی به صورت رایگان درس بخواند و هم بتواند کشوری مثل آلمان را انتخاب کند که آینده خوبی برای او در اخذ اقامت و زندگی رقم بزند. پس امکان تحصیل رایگان در آلمان را به عنوان یک نکته مهم مدنظر داشته باشید. دانشگاه های دندانپزشکی آلمان، از بهترین دانشگاه ها محسوب می شوند.

هزینه تحصیل  پزشکی  در آلمان

همانطور که گفته شد، عملاْ شما نیاز به پرداخت هزینه‌ای برای تحصیل در آلمان ندارید؛ ولی باید بتوانید هزینه‌های زندگی در آلمان را پرداخت کنید. این امکان وجود دارد که بتوانید با کار پاره‌وقت دانشجویی و صرفه‌جویی در امور، مخارج خود را تامین کنید و نیازی به حمایت مالی خانواده از کشور خود نداشته باشید. هم‌اکنون دانشجویان زیادی در کشورهای مختلف مشغول به تحصیل هستند که با توجه به درآمدشان، نیاز به کمک مالی خانواده‌ها ندارند.

البته این نکته را هم در نظر بگیرید، که رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی جز رشته‌های سخت محسوب می‌شوند و باید زمان زیادی را برای خواندن درس صرف کنید؛ ولی با این حال مجوز ۲۰ ساعت کار در هفته را خواهید داشت. معمولا بین ۸ یورو تا ۱۲ یورو در ساعت، می‌توانید از این طریق کسب درآمد داشته باشید. البته حقوق دریافتی به خود شما و کارفرمایتان بستگی دارد.

تنها هزینه‌ای که دانشجویان باید بپردازند، هزینه‌های پایه مربوط به دانشگاه است. این هزینه‌ها را باید دو بار در سال پرداخت نمود. بسته به هر دانشگاه، شما باید هر ترم ۲۰۰ یا ۳۰۰ یورو پرداخت نمایید. البته این مسئله امتیازات بسیاری برای دانشجویان دارد. نکته اصلی و مهم این است که، دانشجویان بین‌المللی می‌توانند به طور رایگان در آلمان پزشکی بخوانند. با این حال، باید توجه داشته باشید که شرایط دانشگاه‌های خصوصی ارائه دهنده پزشکی همانند دانشگاه‌های دولتی در این کشور نمی‌باشد.

آزمون ورودی پزشکی در آلمان

برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌های کشور آلمان، متقاضی بین‌المللی می‌بایست مدرک دیپلم دوازده ساله دبیرستان خود را اخذ کرده باشد. پس از آن متقاضی باید خود را برای یک آزمون ارزیابی آماده نماید. اگر دانشجو در این آزمون نمره قبولی کسب کند، یک گواهی دریافت می‌کند و می‌تواند برای تحصیل در مقطع کارشناسی در تمامی دانشگاه‌های کشور المان درخواست پذیرش دهد. کلاس‌های آماده‌سازی این آزمون‌ها توسط همه دانشگاه‌های کشور آلمان ارائه نمی‌شوند.

در کشور آلمان، نه تنها بین دانشگاه‌ها برای دروس عمومی، بلکه بین کلاس‌های عمومی و خصوصی نیز تفاوت‌هایی وجود دارد. دانشگاه‌های عمومی شهریه ندارند و مدارک آن‌ها در سراسر آلمان دارای اعتبار است. در مقایسه با آن‌ها، دانشگاه‌های خصوصی شهریه‌های سنگینی دارند و لازم است بدانید که در انتهای دوره آموزشی برای دانشجویان یک آزمون ارزیابی معتبر نیز برگزار می‌کنند.

یکی دیگر از شرایط لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه‌ها این است که، شما دانش و مهارت خوبی در زبان آلمانی داشته باشید. بیشتر دانشگاه‌ها نیاز به مدرک B1 زبان آلمانی دارند.

بررسی آزمون‌های ورودی

آزمون در هر کدام از دانشگاه‌های المان متفاوت است. به طور کلی این آزمون ورودی از دو بخش تشکیل شده است: زبان آلمانی و ریاضیات. برخی از دانشگاه‌ها تنها شرکت در یک آزمون زبان آلمانی را لازم می‌دانند. شما می‌توانید هر چقدر که بخواهید در این آزمون شرکت کنید. با این وجود تنها 24 ماه برای آماده‌سازی شرایط جهت ورود به دانشگاه فرصت خواهید داشت.

تحصیل در بیشتر این دانشگاه‌ها دو ترم زمان می‌برد. برخی اوقات می‌توانید پس از شرکت در اولین ترم از کلاس‌های آماده‌سازی در آزمون ورودی شرکت کنید. این بستگی به نمرات شما در ترم اول خواهد داشت. تمامی دروس را باید در طول دو ترم پاس کرده باشید، تا بتوانید مدرک و گواهی آن را دریافت کنید.

انواع کالج‌های آلمان

مدت زمان تحصیل آلمانی‌ها برای اخذ دیپلم معمولا ۱۳ سال ولی برای ما ایرانی‌ها ۱۲ سال است و همین سبب شده ایرانی‌هایی که قصد تحصیل پزشکی در کشور آلمان را دارند، مجبور شوند یک‌سال را به عنوان کالج در این کشور بگذرانند. معمولا کالج‌ها دولتی و رایگان هستند؛ ولی کالج‌های خصوصی نیز در این کشور برای پذیرش متقاضیان وجود دارند.

علت انتخاب کالج خصوصی ممکن است متفاوت باشد؛ ولی یکی از مهم‌ترین علل، الزام آزمون ورودی برای کالج‌های دولتی می‌باشد. کلاس‌های آماده‌سازی که به عنوان کالج برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین متقاضیان رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در آلمان برگزار می‌شود، در بخش زیر بررسی شده‌اند:

 • دوره T: رشته‌های ریاضیات، علوم طبیعی، فنی
 • دوره M: رشته‌های پزشکی، داروسازی و زیست شناسی
 • دوره W: رشته اقتصاد علوم اجتماعی
 • دوره G: مطالعات زبان آلمانی و علوم انسانی
 • دوره S: رشته‌های زبان

نوع دیپلم مورد نیاز تحصیل پزشکی در آلمان

نکته مهم در اخذ پذیرش کالج‌های پزشکی و دندانپزشکی آلمان این است که، دیپلم متقاضی باید با کالجی که قصد پذیرش در آن را دارد متناسب باشد. مثلا، شخصی که قصد شرکت در کالج “M coure” آلمان را دارد باید حتماْ دیپلم تجربی داشته باشد؛ ولی در عین حال راه‌هایی برای کسانی که دارای دیپلم غیر تجربی هستند وجود دارد که بتوانند وارد رشته‌های پزشکی آلمان شوند.

تحصیل فوق تخصص پزشکی در آلمان

تحصیل در تخصص های پزشکی در آلمان ( رزیدنتی، دکترا) یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویانی است که به دنبال کسب موفقیت هستند. دانشجویانی که در دوره های فوق تخصص پزشکی در آلمان تحصیل می کنند، می توانند در دوره های تکمیلی و اضافه در رشته های مختلف نیز شرکت کنند. در کشور آلمان، تخصص های مختلف پزشکی در زمینه های متعددی برای دانشجویان بین الملل در دسترس است. در جدول زیر لیست تخصص های مختلف پزشکی در آلمان و مدت زمان آن را مشاهده می کنید:

فیلد تخصصی مدارک تخصصی مدت زمان دوره
بیهوشی                 متخصص بیهوشی 60 ماه
آناتومی          آناتومیست 48 ماه
پزشکی صنعتی

طب کار

متخصص پزشکی صنعتی

متخصص طب کار

60 ماه
چشم پزشکی چشم پزشک 60 ماه
بیوشیمی متخصص بیوشیمی 48 ماه
جراحی فوق تخصص جراحی عمومی 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
جراح عروق 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
جراح قلب 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
جراح اطفال 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
جراح ارتوپد و تروما 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
جراح پلاستیک و زیبایی 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
جراح قفسه سینه 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
جراح داخلی 24 ماه دوره مقدماتی+48 ماه دوره اصلی
زنان و زایمان زنان و زایمان 60 ماه
دکتر غدد زنان و باروری 60 ماه دوره مقدماتی-36 ماه دوره اصلی
انکولوژی زنان  

60 ماه دوره مقدماتی-36 ماه دوره اصلی

زنان زایمان و پزشکی پری ناتال 60 ماه دوره مقدماتی-36 ماه دوره اصلی
تخصص گوش حلق و بینی متخصص گوش حلق و بینی 24 ماه دوره مقدماتی+ 36 ماه دوره اصلی
متخصص اختلالات گفتار- صدا و شنوایی کودکان- آوا شناس 24 ماه دوره مقدماتی+ 36 ماه دوره اصلی
بیماری های پوستی متخصص پوست و ونورولوژیست 60 ماه
ژنتیک متخصص ژنتیک 60 ماه
بهداشت و محیط زیست متخصص بهداشت و محیط زیست 60 ماه
پزشکی عمومی و داخلی متخصص داخلی (پزشک عمومی) 60 ماه
پزشک بیماری های داخلی 60 ماه
متخصص داخلی و آنژیولوژیست 72 ماه
متخصص داخلی و غدد و دیابت 72 ماه
متخصص داخلی و گوارش 72 ماه
متخصص داخلی و هماتولوژیست و انکولوژیست 72 ماه
متخصص داخلی و قلب و عروق 72 ماه
متخصص داخلی و نفرولوژیست 72 ماه
متخصص داخلی و پنومولوژیست 72 ماه
متخصص داخلی و روماتولوژی 72 ماه
اطفال متخصص اطفال 60 ماه
هماتولوژی و انکولوژی کودکان 60 ماه دوره مقدماتی + 36 ماه دوره تخصصی
قلب و عروق کودکان 60 ماه دوره مقدماتی + 36 ماه دوره تخصصی
نوزادان 60 ماه دوره مقدماتی + 36 ماه دوره تخصصی
اعصاب و روان / نورولوژی کودک 60 ماه
روانپزشکی و روان درمانی کودکان روانپزشک و روان درمانگر کودکان 60 ماه
پزشکی آزمایشگاهی متخصص پزشکی آزمایشگاهی 60 ماه
میکروبیولوژی، ویروس شناسی و اپیدمیولوژی عفونت متخصص میکروبیولوژی، ویروس شناسی و اپیدمیولوژی عفونت 60 ماه
جراحی دهان و فک و صورت جراح دهان و فک و صورت 60 ماه
جراحی مغز و اعصاب جراح مغز و اعصاب 72 ماه
عصب شناسی عصب شناس 60 ماه
متخصص مغز و اعصاب متخصص مغز و اعصاب 60 ماه
پزشکی هسته ای متخصص پزشکی هسته ای 60 ماه
سلامت عمومی کارشناس بهداشت عمومی 60 ماه
آسيب شناسي متخصص نوروپاتولوژیست 24 ماه دوره ابتدایی+48 ماه دوره اصلی
پاتولوژیست 24 ماه دوره ابتدایی+48 ماه دوره اصلی
فارماکولوژی فارماکولوژیست بالینی 24 ماه دوره ابتدایی+36 ماه دوره اصلی
متخصص فارماکولوژی و سم شناسی 24 ماه دوره ابتدایی+36 ماه دوره اصلی
طب فیزیکی و توانبخشی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 60 ماه
روانشناسی روانشناس 48 ماه
روانپزشکی و روان درمانی روانپزشک و روان درمانگر 60 ماه
روانپزشک قانونی 60 ماه دوره مقدماتی+ 36 ماه دوره اصلی
پزشکی روان تنی و روان درمانی متخصص طب روان تنی و روان درمانگر 60 ماه
رادیولوژیست 60 ماه
رادیولوژیست کودکان 60 ماه دوره مقدماتی+ 36 ماه دوره اصلی
نورورادیولوژی 60 ماه دوره مقدماتی+ 36 ماه دوره اصلی
آسیب شناسی پزشکی قانونی پاتولوژیست 60 ماه
پرتودرمانی پرتو درمانی درمانگر رادیوتراپی انکولوژیست 60 ماه
پزشکی انتقال خون متخصص انتقال خون 60 ماه
اورولوژی اورولوژیست 60 ماه

 

بورسیه تحصیل پزشکی آلمان

بورسیه تحصیل پزشکی آلمان یک فاکتور تاثیرگذار و مهم برای دانشجویان بین المللی است که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند. در حال حاضر بیش از 13 بورسیه تحصیلی پزشکی برای دانشجویان بین الملل در آلمان وجود دارد. آلمان نه تنها در سطح اروپا بلکه در سطح جهانی در زمینه پزشکی پیشرو است. حدود 200 دوره پزشکی در بیش از 15 دانشگاه آلمان برگزار می شود.

دانشگاه های پزشکی آلمان به دلیل کیفیت بالای آموزش و شهریه پایین در بین دانشجویان بین الملل بسیار محبوب هستند. هرچند که هزینه تحصیل پزشکی در این کشور کم است، با این حال بورسیه های پزشکی زیادی برای دانشجویان ارائه می شود. در ادامه به اسامی بورسیه های تحصیل پزشکی در کشور آلمان اشاره شده است:

بورسیه تحصیلی SBW برلین

بورسیه تحصیلی SBW به دانشجویان بین المللی که شرایط مالی خوبی ندارند و مایل به تحصیل در برلین ( یا پوتسدام ) هستند تعلق می گیرد. این بورسیه تحصیلی به مدت دو ترم هزینه شهریه، محل اقامت، سفر و دیگر هزینه های تحصیل را پوشش می دهد. زمان درخواست برای بورسیه تحصیلی SBW برلین، 15 آوریل تا 15 اکتبر هر سال است.

بورسیه تحصیلی DAAD

امکان درخواست برای بورسیه DAAD برای تحصیل رایگان پزشکی در آلمان وجود دارد. بورسیه تحصیلی DAAD تمام هزینه های تحصیلی دانشجویان بین الملل در مقاطع مختلف را پوشش می دهد. این بورسیه تحصیلی بیش از 100000 دانشجوی آلمانی و بین المللی را پشتیبانی می کند.

بورسیه تحصیلی MERIT دانشگاه هامبورگ

بورسیه تحصیلی شایستگی به دانشجویانی تعلق می گیرد که علاوه بر داشتن برتری تحصیلی، به جامعه کمک می کنند و یا به تبادل بین فرهنگی پایبند هستند. دانشجویان در طول دو ترم 3500 یورو برای کمک هزینه تحصیلی دریافت می کنند.

بورسیه تحصیلی بنیاد دانشگاه آلمان ( German University Foundation)

از سال 2018، بنیاد دانشگاه آلمان، برنامه های بورسیه خود را برای تحصیل پزشکی در این کشور راه اندازی کرده است. این بورسیه در تمام طول تحصیل دانشجویان هزینه های سفر، کتاب و دیگر هزینه های تحصیل را پوشش می دهد.

بورسیه تحصیلی فردریش ایبرت

بورسیه تحصیلی Friedrich-Ebert-Stiftung به دانشجویان کشورهای جهان سومی که دارای شایستگی ها یا برجستگی های تحصیلی هستند و به اصول دموکراسی پایبندند، تعلق می گیرد. دانشجویانی که موفق به کسب بورسیه تحصیلی فردریش ایبرت می شوند، ماهیانه 4700 یورو حقوق دریافت می کنند.

بورسیه تحصیلی Baden-Württemberg

بورسیه تحصیلی Baden-Württemberg برای دانشجویان ممتازی که در دانشگاه بادن ووتمبرگ در حال تحصیل هستند، اعطا می شود. این بورسیه تحصیلی همچنین برای تحصیل پزشکی در موسسات آموزش عالی منطقه ووتمبرگ در دسترس است. این بورسیه تحصیلی به مدت 3 تا 11 ماه مبلغ حدود 1500 یورو به حساب دانشجویان واریز می کند.

تحصیل پزشکی بدون کنکور در آلمان

در جواب این سوال که آیا امکان تحصیل پزشکی  بدون کنکور در آلمان وجود دارد یا خیر؟ باید گفت که برخی از دانشگاه های آلمان برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی تنها به سوابق تحصیلی دانشجویان اکتفا می کنند و نیازی به شرکت در آزمون های ورودی نیست. همانطور که قبلا اشاره کردیم، در خصوص پذیرش دانشجویان  بین الملل، هر دانشگاه الزامات و شرایط منحصر به فردی دارد.

در بعضی از دانشگاه ها شرکت در آزمون TestAS برای تحصیل پزشکی در آلمان الزامی است؛ اما اخذ پذیرش در برخی از موسسات آموزش عالی آلمان تنها با ارئه مدارک دوره متوسطه امکان پذیر است. متقاضیان باید به سایت رسمی دانشگاه مورد نظرشان مراجعه کرده و از شرایط پذیرش برنامه های پزشکی و زمان درخواست مطلع شوند.

 

 

منابع

4.7/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *