کشور انگلستان، مقصد بسیاری از سفرها، مهاجرت‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها است. این کشور با وجود اینکه از سال ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج شد، اما با این حال هنوز هم کشوری پیشرفته و مستقل است که بخش بزرگ بریتانیا را تشکیل داده است.

این کشور رتبه پنجم را در زمینه تولید ناخالصی در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص داده است. به طوری که در سال ۲۰۱۸ رتبه این کشور به جایگاه سوم رسید. همچنین انگلستان رتبه هفتم را میان اقتصادهای بزرگ جهان در سال ۲۰۲۱ دارد و این موضوع باعث شده است تا نرخ بیکاری در این کشور به ۴/۲ درصد برسد. ملکه الیزابت دوم با در دست داشتن حکومت کشور انگلستان، باعث شده است تا امروزه این کشور به یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت، تحصیل، کار و سرمایه‌گذاری تبدیل شود.

معرفی کشور انگلستان

کشور انگلستان در قاره اروپا قرار گرفته و در حالی‌که بخش بزرگی ازبریتانیا را تشکیل داده است، از سمت غرب با کشور ولز و از سمت شمال به کشور اسکاتلند پیوند خورده است. همچنین دریای ایرلند در شمال غربی و دریای سلتیک در جنوبی غربی این کشور قرار گرفته است. لازم به ذکر است که اگرچه انگلستان در قاره اروپا قرار گرفته است، اما از سال ۲۰۲۰ به بعد دیگر جزو کشورهای اتحادیه اروپا محسوب نمی‌شود.

 

تاریخچه کشور انگلیس

معرفی کشور انگلیس به مخاطبان به‌صورت کلی، گیج‌کننده به نظر می‌رسد. به همین دلیل، تاریخ این کشور را به چند برهه اصلی تقسیم می‌کنند و سپس به توضیح آن می‌پردازند. دوره‌های مهم تاریخ کشور انگلیس شامل پیش از حمله سپاه روم، دوران حکومت رومیان، هجوم آنگلوساکسون‌ها به این جزیره، لشکرکشی نورمن‌ها، عصر دودمان پلانتاژه، عصر الیزابتی، دوران میان پادشاهی، انقلاب باشکوه، عصر ویکتوریایی و دوران معاصر می‌شود.

طبق آنچه باستان‌شناسان اذعان می‌کنند، کشور انگلیس دارای قدمتی چند صدهزار ساله است. تا پیش از فتح کشور انگلیس توسط امپراتوری روم حدود ۲۰ قبیله در این سرزمین ساکن بوده‌اند.

۴۳ سال قبل از میلاد مسیح، سرزمین انگلستان توسط رومیان فتح شد و آن‌ها تا قرن پنج میلادی بر آنجا حکومت کردند. پس از آنکه حاکمان و سربازان رومی این دیار را ترک کردند، آنگلوساکسون‌ها در اینجا ساکن شدند. یکی از اقدامات آنگلوساکسون‌ها که مردمی دارای نژاد ژرمن بودند و حضور آن‌ها در این سرزمین باعث پیدایش نژاد انگلیسی شده است، استقرار زبان انگلیسی باستان در پهنه بریتانیا بوده است.

آنگلوساکسون‌ها اولین پادشاهی‌ها را در مناطق کشور انگلیس به وجود آوردند و این امر از اولین نشانه‌های ظهور قدرت‌های مقتدر در این دیار محسوب می‌شود. در قرن نهم میلادی وایکینگ‌ها به طور مداوم به این سرزمین حمله می‌کردند، لذا پس از دوران طولانی جنگ داخلی، در قرن دهم میلادی فرمانروایان سرزمین‌های مختلف دست به اتحاد زدند که نتیجه آن معرفی کشور انگلیس به‌عنوان کشوری یک‌پارچه بود.

این اتحاد دیری نپایید و در قرن یازدهم، نورمن‌ها کشور انگلیس را فتح و نیم‌قرن بر این سرزمین حکمرانی کردند. امروزه معرفی کشور انگلیس به‌عنوان کشوری دارای ثبات، مورد قبول همگان است، اما درگذشته چنین نبوده است. پس از نورمن‌ها، دودمان پلانتاژنه بر انگلیس فرمانروایی می‌کردند و این دوران، دورانی پرآشوب بود.

پادشاهان این سلسله علاوه بر کشور انگلیس، سودای حکومت بر سرزمین فرانسه را نیز در سر می‌پروراندند و در این میان، بحران جانشینی نیز پدید آمد. این دو عامل باعث رخ‌دادن یک جنگ داخلی، موسوم به جنگ‌های صد ساله، و تباه شدن جان و مال بسیاری شد.

پس از عصر رنسانس و روشنگری، کشور انگلیس به مرکز علم و فلسفه تبدیل شد. به جرأت می‌توان گفت، نقطه عطف جریان علمی این کشور انقلاب صنعتی بود؛ چراکه به‌واسطه پیشرفت صنایع مختلف و پدید آمدن کمپانی‌های متعدد، قدرت اقتصادی بریتانیا افزایش یافت و این سرزمین به قدرتی جهانی تبدیل شد.

تاریخ کشور انگلیس در دوران معاصر نیز لحظات مهمی را تجربه کرده است و یکی از این تجارب، تجربه تلخ دو جنگ جهانی است. به رغم تمام رویدادها، این کشور با تمام توان دستاوردهایش را حفظ و خود را به‌عنوان کشوری پیشرو در جهان معرفی کرده است.

جغرافیای کشور انگلستان

جالب است که بدانید کشور انگلستان بخشی از یک جزیره است. این جزیره کم‌تر از دو سوم بریتانیا را در کنار اسکاتلند تشکیل می‌دهد. هیچ نقطه‌ای از کشور انگلستان بیش از ۷۵ مایل از دریا فاصله نداردو همین موضوع نشان‌دهنده این است که انگلستان در واقع یک جزیره نیز به حساب می‌آید.

کشور انگلستان دارای مساحتی به میزان ۲۴۱۹۳۰ کیلومتر مربع است. گونه‌های گیاهی در فصل تابستان بیشتر در این کشور دیده می‌شود و جانوران درنده در جنگل‌های دور افتاده کشور انگلستان زیستگاه مشخصی دارند. آسمان این کشور در بیشتر اوقات ابری است و در فصل بهار و پاییز بارش‌های غیر منتظره مشاهده می‌شود. در ماه‌های دسامبر و فوریه که معادل آذر و بهمن در تاریخ شمسی است، بسیار سرد بوده و بارش برف نیز دیده می‌شود. در مجموع کشور انگلستان از لحاظ آب‌وهوایی در وضعیت متعادل قرار دارد.

به‌دلیل آب‌وهوای مناسب انگلستان در فصل تابستان، افراد زیادی از سراسر جهان در این فصل سفر و مهاجرت به انگلستان را انتخاب می‌کنند و به‌همین دلیل انتظار می‌رود که فصل تابستان شلوغ‌ترین فصل سال در انگلستان باشد.

آب و هوای انگلستان

آب و هوای انگلیس غیر قابل پیش بینی می باشد و ممکن است در طول یک روز آفتاب، وزش باد شدید، و بارش باران را تجربه کنید. متوسط دمای هوا در تابستان بین 9 تا 18 درجه سلسیوس و در زمستان متوسط دما بین 2 تا 7 درجه سلسیوس متغیر است.

فرهنگ و آداب و رسوم انگلستان

فرهنگ و آداب و رسوم در انگلستان به گونه ای است که شاید با نگاه از خارج مردمی کناره گیر و غیر صمیمی به نظر برسند، در صورتیکه با آشنایی بیشتر این طور به نظر نمیرسند. مردمان این کشور برای صدا کردن فردی که با صمیمی نیستند از نام خانوادگی استفاده می نمایند.

همچنین بسیاری از افرادی که در طبقه اجتماعی بالایی قرار گرفته اند بسیار مطیع قانون و خود را ملزم به رعایت قواعد می دانند. نوع روابط آن ها به گونه ای است که برای وارد شدن به خانه دیگران باید در مورد ورود با کفش کسب اجازه نمایند و آن ها به خوبی می دانند که در مورد مسائل شخصی از قبیل میزان درآمد نباید سوالی پرسیده شود و همچنین صحبت کردن با صدای بلند و یا قطع کردن صحبت دیگران را کار نادرستی می دانند.

زبان رسمی، دین و مذهب در انگلستان

زبان رسمی مردم انگلیس ، انگلیسی می باشد که حدود 98 درصد از مردم به زبان انگلیسی صحبت می کنند البته گویش های مختلفی هم وجود دارد. دیگر زبان های رایج، زبان های منطقه ای می باشد که عبارتند از ایرلندی، اسکاتلندی و ولزی که بیشترین مورد استفاده را دارد. دین رسمی در انگلیس مسیحیت شناخته شده، با این حال ادیان دیگری هم در این کشور موجود است که همگی در میان مردم به رسمیت شناخته می شود.

نوع حکومت و ساختار سیاسی کشور انگلستان

نوع حکومت کشور انگلستان پادشاهی متحد در وضعیت دموکراسی پارلمانی و در چهارچوب مشروطه قرار دارد که در آن ملکه الیزابت دوم، رییس دولت و شخص اول مملکت و پس از آن نخست وزیر این کشور در راس این کشور قرار دارند. در این کشور قوه مقننه از دو مجلس تشکیل شده است، مجلس عوام و مجلس اعیان.

قانون اساسی پادشاهی متحد دارای یک مجموعه قوانین است که بر اساس آن حکمرانی صورت می‌گیرد. در پادشاهی متحد یک سری قوانین نانوشته نیز وجود دارد. در قانون اساسی چندین سند مکتوب و نامکتوب به صورت غیر مدون وجود دارد. طبق این فرآیند هر دولتی که سر کار آید و پارلمان را به همراه خود داشت باشد می‌تواند در قانون اساسی و قواعد عرضه سیاسی نقش داشته باشد.

مناطق وابسته به کشور انگلستان

کشور انگلستان در غرب قاره اروپا قرار دارد. این کشور همسایه شرقی با اقیانوس اطلس شمالی است و از سمت جنوب نیز در کنار دریای مانش واقع شده است. از سمت شرق با دریای شمال هم مرز است و دریای ایرلند همسایه غربی این کشور محسوب می‌شود.

این کشور به نوبه خود توانست هر گونه صادرات قدرتمندی با همسایگان خود داشته باشد. به‌طوری که برخی از شرکت‌های مادر کشور انگلستان در کشورهای همسایه در وضعیت شعبه و یا نمایندگی قرار دارند، به این ترتیب گردش اقتصادی بسیار عالی گزارش شده است.

قوانین عمومی در کشور انگلستان

مانند هر کشور دیگری، انگلستان نیز قوانین مخصوص خود را وضع کرده است. بر اساس قوانین کلی، مقام‌های دولتی و اجرایی کشور انگلستان باید منصفانه و طبق قوانین این کشور وظایف خود را انجام دهند. سیستم قانونی انگلستان بر اساس سیستم (common law) یعنی حقوق مشترک است و محاکم بر اساس رویه قضایی به پرونده‌های قضایی و کیفری کشور خود رسیدگی می کنند. از جمله قوانین مهم کشور انگلستان به شرح زیر هستند:

 • برای افراد زیر ۱۸ سال مصرف و خرید الکل خلاف قانون است. همچنین هیچ فرد بالای ۱۸ سالی حق ندارد برای فرد زیر ۱۸ سال الکل خریداری کند.
 • جرم نفرت؛ یک جرم جنایی جدی علیه فرد یا اموال به دلیل نفرت از جنسیت، نژاد، مذهب، رنگ و یا معلولیت است. افرادی که از این طریق مرتکب جرم می‌شوند، می‌توانند در دادگاه‌ها تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند

در کشور انگلستان جرم هایی که جز جرائم قانونی محسوب می شود شامل موارد زیر هستند:

 • سرقت
 • قتل
 • قتل غیر عمد

برخی دیگر از قوانین ساده و جالب کشور انگلستان که در واقع غیر قانونی به حساب می‌آیند، عبارتند از:

 • در خانه کسی را زدن و فرار کردن
 • دستور دادن و یا اجازه دادن به فردی برای تمیز کردن پنجره از بیرون ساختمان و از ارتفاع بلند
 • پارک کردن یا دوچرخه سواری در پیاده‌روها
 • حمل تخته چوب در پیاده‌رو
 • وارد شدن به میان صف ایستگاه مترو
 • وارونه چسباندن تمبر انگلیسی در پاکت‌ها
 • سر خوردن روی برف در پیاده روها و خیابان‌های لندن
 • درآوردن صدای بوق ماشین از روی عصبانیت

واحد پول انگلیس

واحد پول بریتانیا پوند می باشد که با نشان اختصاری (£) شناخته می شود. هر پوند معادل 100 پنی است. بریتانیایی ها به پوند، لیره نیز می گویند. سکه های 1 و 2 پوندی و همچنین 5،10،20،50 پوندی نیز وجود دارند. اسکناس ها با واحد های 5،10،20،50 پوندی عرضه می گردد.

پایتخت و ۵ شهر بزرگ کشور انگلستان

لندن

پایتخت کشور انگلستان، شهر لندن است. این شهر به نوبه خود یکی از مهم‌ترین شهرهای انگلستان و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. لندن بزرگ‌ترین شهر انگلستان ومرکز فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و حمل و نقل است. جمعیت منطقه پایتختی انگلستانبین ۷ تا ۹ میلیون نفر تخمین زده می‌شود. مردم شهر لندن به دلیل مهاجرت از نقاط مختلف به این شهر، دارای تمدن، فرهنگ، دین و آداب و رسوم خاص خود هستند، به طوری که امروزه ۳۰۰ زبان گوناگون در این شهر تکلم می‌شود.

بیرمنگام

بیرمنگام بعد از لندن دومین شهر بزرگ انگلیس محسوب می‌شود.این شهر سرشار از فرهنگ و قدمت تاریخی است.یکی از مهم‌ترین عواملی که بیرمنگام را به مکانی جذاب برای زندگی تبدیل می‌کند،رونق اقتصادی شهر بدون برچسب قیمت سنگیناست. هزینه‌ی اجاره مسکن در این شهر مقرون‌به صرفه است. به طور کلی هزینه زندگی پایین‌تر از لندن با سطح دستمزد یکسان است. اقتصاد این شهر به‌سرعت روبه‌رشد است.

منچستر

منچستر نام شهر دیگری در کشور انگلستان است که در بخش شمال غربی این کشور قرار دارد. این شهر به پرجمعیت‌ترین شهر دانشجویی در انگلستان معروف است. در سال ۲۰۱۸ شهر منچستر براساس شاخص اقتصادی‌ترین شهر جهان برای زندگی، به‌عنوان برترین شهر در کشور انگلستان جهت زندگی انتخاب شد. منچستر همچنین یکی از بزرگترین استادیوم‌های فوتبال در جهان را دارد.

لیورپول

لیورپول یکی از مهم‌ترین بندرهای تجاری انگلستان و از شهرهای مشهور بریتانیا به حساب می‌آید. لیورپول پنجمین شهر بزرگ این کشور محسوب می‌شود. این شهر به نوبه خود دارای دانشگاه‌های معتبر زیادی است و جشنواره و فستیوال‌های زیادی در شهر برگزار می‌شود. لیورپول به دلیل داشتن جمعیت زیاد کاتولیک که اکثر آن‌ها از ایرلند به این شهر مهاجرت کرده‌اند، به‌عنوان شهر کاتولیک انگلستان شناخته می‌شود.

کمبریج

کمبریج نیز یکی از شهرهای مهم انگلستان است که در سراسر جهان به‌دلیل وجود معتبرترین دانشگاه‌ها شهرت دارد. این شهر مدتهاست که در صدر لیست بهترین شهرهای کشور انگلستان برای زندگی قرار دارد. این شهر به‌دلیل قرارگیری بهترین و با کیفیت‌ترین دانشگاه‌ها در سطح جهانی، اقتصاد پررونق و فرصت‌های شغلی فراوان، داشتن مردمی مهربان و محیطی دانشگاهی، به یکی از بهترین مقاصد مهاجرت، مخصوصا جهت تحصیل در انگلستان تبدیل شده است.

 

 

 

منبع

4.5/5 - (2 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *