کشور تُرکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ آن یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا قرار دارد.

کشور ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته‌است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حساس‌ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به شمار می‌آید و کشورهای بسیاری به ویژه ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می‌کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه‌ای برخوردار است و مکان‌های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می‌کنند.

مشخصات کلی کشور ترکیه

نام انگلیسی Turkey
نام عربی تركيا
پایتخت آنکارا
قاره آسیا
نوع حکومت و ساختار سیاسی جمهوری
زبان‌های رسمی ترکی
واحد پول لیره ترکیه
تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا 11۵
جمعیت 82 میلیون نفر (طبق آمار ثبت شده در سال 2019)
منطقه زمانی  GMT +3 UTC+3(FET)
دامنه اینترنتی  GMT +3 UTC+3(FET)
پیش شماره تلفن 0090

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری آسیایی اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. در حدود 97 درصد از این کشور در قاره آسیا و 3 درصد از آن در قاره اروپا قرار دارد. بخش آسیایی ترکیه را آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی آن را تراکیه می نامند. این دو بخش به وسیله دریای مرمره و دو تنگه بسفروس و داردانل از یکدیگر جدا می شوند.

تنگه بسفروس دریای سیاه و دریای مرمره را به هم متصل می کند و تنگه داردانل محل اتصال دریای مرمره و اژه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای اژه و مرمره و از جنوب غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. کشورهای هم مرز آن در شرق ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، در جنوب شرقی عراق و سوریه و در شمال غربی یونان و بلغارستان هستند.

دین مردم ترکیه

در کشور ترکیه 99.8 درصد مردم مسلمان (80 درصد سنی، 19.8 درصد شیعه) و 0.2 درصد مسیحی و یهودی هستند. بیشتر شیعیان در نزدیکی مرز ایران سکونت دارند و بسیاری از آنان از ایران به ترکیه مهاجرت کرده‌اند. استان قارص (Kars)، در شمال شرقی ترکیه، یکی از محله های شیعه نشین ترکیه است.

فرهنگ و تمدن مردم ترکیه

فرهنگ و تمدن ترکیه همچون موقعیت جغرافیایی این کشور برگرفته از شرق و غرب است. همین امر موجب شده است که فرهنگ و تمدن مردم این کشور منحصر‌به‌فرد و غنی باشد. ترکیه مملو از میراث باستانی است که ترکیبی از تمدن‌های اروپای کلاسیک و خاورمیانه اسلامی را به نمایش می‌گذارد. همچنین چندین مکان با اهمیت فرهنگی ترکیه، به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. از جمله مناطق ترکیه که در یونسکو ثبت شده‌اند عبارت‌اند از: پارک ملی گومر، مسجد بزرگ و بیمارستان دیوریگی، سایت باستان شناسی تروا، گوبکلی‌ تپه، شهر باستانی آفرودیسیاس و غیره.

مشاهیر ترکیه

کشور ترکیه محل ظهور مشاهیر علمی، ادبی، سیاسی و هنری بسیاری بوده است. ترکیه به سبب تاریخ غنی خود در تمام زمینه‌ها مشاهیری به جا گذاشته است. از این میان آن‌ها، می‌توان به افراد معروف و سرشناس زیر اشاره کرد:

سلیمان یکم (دهمین سلطان امپراتوری عثمانی)، مصطفی کمال پاشا معروف به آتاتورک (دولتمرد و بنیانگذار جمهوری ترکیه) فاطما‌‌ عالیه ‌تاپوز (فعال حقوق زنان، مترجم، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته ترکیه)، معمار کمال‌الدین (معمار برجسته اواخر دوره عثمانی)، پروفسور کاهیت ارف (ریاضی‌دان معروف ترک)، پرفسور آیدین ساییلی (تاریخ شناس معروف ترک)، مصطفی ایتری(موسیقی‌دان برجسته ترک)، عزیز سانکار(زیست‌شناس مولکولی)، علی کوشچو (ستاره‌شناس، ریاضیدان و زبان‌شناس) و غیره.

افتخارات ترکیه در عرصه جهانی

 1. در سال ۱۹۴۹ به عنوان یکی از اولین اعضای شورای اتحادیه اروپا شناخته شد.
 2. در سال ۱۹۶۳ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد.
 3. در سال ۱۹۹۵ به اتحادیه گمرکی اروپا پیوست.
 4. ترکیه عضو هیئت اجرایی سازمان ملل متحد است.
 5. ترکیه به عنوان عضو اولیه ناتو، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، یکی از اعضای.

بنیان‌گذار OECD، OSCE، BSEC، OICو G-20شناخته شده است.

همین دستاوردها در اقتصاد و افزایش مهاجرت به ترکیه تاثیرگذار است.

فرهنگ ترکیه

به خاطر شرایط جغرافیایی و همجواری با کشورهای اروپایی و رفت و امد توریستها و تعداد زیاد مسافران در این کشور، فرهنگ ترکیه بسیار تاثیر پذیر بوده است. از بسیاری جهات فرهنگ ترکیه مانند شرایط جغرافیایی اش بین شرق و غرب قرار دارد. چرا که ترکیه دارای نشانه هایی از تمدن های اروپای کلاسیک و خاورمیانه اسلامی دارد. که ترکیب بسیار منحصر به فردی است.

ترکیه دارای آداب و رسومی نزدیک به آداب  و رسوم کشورمان ایران دارد. مثلا وقتی دختری ازدواج می کند تمام دوستان عروس نامهایشان را در کفش عروس نوشته. اگر نام کسی در آخر مجلس پاک شد به این معنی است که به زودی او نیز ازدواج خواهد کرد.

مراسم خواستگاری در صورتی اتفاق می افتد که دختر و پسر یکدیگر را پسندیده و به تفاهم میرسند. بعد خانواده ها با یکدیگر دیدار میکنند.

مردم و آداب و رسوم

مردم ترکیه به طور کلی بسیار خانواده دوست و اهل خانواده مهربان و خونگرم  هستند. اکثرا مرد تعیین کننده و رئیس محسوب می شود. زن با ازدواج نام خانوادگی شوهرش را میگیرد و چند همسری بودن در این کشور غیر قانونی است. ازدواج به طور رسمی در ادارات مربوطه باید ثبت شود و ازدواج مذهبی به تنهایی کافی نیست و غیر قانونی محسوب میشود.

در ترکیه قهوه خانه هایی که اغلب پاتوق سالمندانی است که آنجا با دوستان خود وقت می گذرانند بسیار به چشم میخورد. که گاها این قهوه خانه ها به کانون های فرهنگی و سیاسی تبدیل میشود.

مردم ترکیه به نظافت و آراستگی و پاکیزگی بسیار اهمیت میدهند. هنوز در ادبیات صحبت کردنشان از الفاظ محترمانه و مودبانه بسیار مرسومی استفاده میکنند. مثلا برای صدا کردن یکدیگر از آبی و آبلا استفاده میکنند. (به معنای برادر و خواهر بزرگتر). در کل احترام گذاشتن به خصوص احترام گذاشتن به بزرگتر یک اصل محسوب میشود.

سیاست و اقتصاد در ترکیه

از نظر کلی کشور ترکیه بر اساس 3 ماده قانون اساسی عمل میکند:

آنها دولت خود را یک جمهوری میدانند.

کشور ترکیه کشوری است که خواهان صلح عمومی و دارای همبستگی ملی و خواهان عدالت اجتماعی احترام به حقوق بشر و وفادار به ناسیونالیسم آتاتورکی بوده. و در کل این کشور به حکم قانون اساسی ای که دارد. یک کشور دموکراتیک سکولار و اجتماعی و پایبند به کشور و قانون اساسی است.

در قانون اساسی آنها تاکید بر اصول یکپارچگی تفکیک ناپذیر ملی شده است.

شهرها و جاذبه‌های توریستی ترکیه

آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور دارای ظاهری مدرن همراه با موقعیت‌های تفریحی و تجاری بسیار خوبی است. آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه نیز محسوب می‌شود و به دلیل وجود بناهای تاریخی از دوران عثمانی، رومی، فریگاری، بیزانس و… مورد توجه قرار گرفته است. آنکارا در فلات آناتولی واقع شده است به همین رو دارای آب و هوای خشک است. در بین فصول آن بهار و تابستان هوای مطبوع‌تری خواهد داشت و بهترین زمان سفر به این شهر است و در پاییز و زمستان به دلیل کاهش شدید دمای هوا و یخبندان معمولاً کمتر کسی این شهر را برای مسافرت انتخاب می‌کند.

آنکارا دارای مناطق گردشگری زیادی است اما از مهم‌ترین مکان‌های توریستی این شهر می‌توان مقبره آتاتورک را نام برد. موزه‌های دیدنی و مساجد تاریخی در این شهر وجود دارد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. از جمله مسجد علا‌الدین، مسجد حاجی بایرام، مسجد کجا تپه، مسجد اهی‌الوان، موزه هوانوردی، موزه نقاشی، موزه فرهنگ شناسی، موزه تاریخ طبیعی و… .

آنکارا نیز مانند دیگر شهرهای کشور ترکیه دارای مرکز خرید‌های متنوعی است. می‌خواهیم شما را با معروف‌ترین مراکز خرید آنکارا آشنا کنیم این مراکز عبارتند از: مرکز خرید کنت پارک، مرکز خرید کاروم، مرکز خرید گالریا، مرکز خرید آرمادا، مرکز خرید آنکامال،‌ مرکز خرید فروم.

استانبول

استانبول İstanbul بزرگترین و پر جمعیت‌ترین شهر ترکیه است. این شهر در بین دو قاره آسیا و اروپا به واسطه تنگه بسفر قرار گرفته است و پل ارتباطی بین دو قاره محسوب می‌شود و همیشه پر از توریست از سراسر جهان است. استانبول مرکز اقتصادی، تاریخی و فرهنگی ترکیه به حساب می‌آید. شهر استانبول سه امپراتوری بزرگ چون امپراتوری روم شرقی، بیزانس و عثمانی را گذرانده و پایتخت هر سه این امپراتوری‌ها بوده است.

از آنجا که استانبول شهر تنگه‌ها و آب‌ها است بنابراین دارای پل‌های معروفی است که علاوه بر اینکه نقاط مختلف این شهر را به یکدیگر متصل می‌کند بلکه اطراف آن پر از رستوران‌ها و کافه‌هایی است که این مکان‌ها را برای گردشگران و ساکنان استانبول به مکانی تفریحی بدل کرده‌اند. از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین این پل‌ها، پل بسفر است که بر روی تنگه بسفر قرار دارد که از قدمتی ۵۰ ساله برخوردار است. پل‌های دیگری که بر روی تنگه بسفر قرار دارند پل سلطان مهمت فاتح و پل سلطان سلیم یاووز هستند  و همچنین در حال احداث پل‌های جدیدتری نیز بر روی این تنگه هستند. پل دیگر که مخصوص قطارهای شهری است پلی به نام پل شاخ طلایی است. اگر می‌خواهید طعم ماهی‌‌های خوشمزه و تازه صید شده را در استانبول بچشید به پل گالاتا بروید تا هم از منظره ماهیگیران لذت ببرید هم در رستوران‌های آن حوالی لذیذ‌ترین غذاهایی دریایی را امتحان کنید.

استانبول شهر بسیار بزرگی است بنابراین دارای مناطق دیدنی و زیبایی برای گردش است اما معروف‌ترین این مکان‌ها را برای شما انتخاب کرده‌ایم که با آن‌ها آشنا شوید از جمله مکان‌های تفریحی و گردشگری در استانبول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برج گالاتا
 • میدان تقسیم و خیابان استقلال
 • مسجد ایاصوفیه
 • مسجد سلیمانیه
 • مسجد آبی
 • محله اورتاکوی
 • بازار بزرگ استانبول
 • آب انبار باسیلیکا
 • کاخ دلمه باغچه
 • کاخ توپ قاپی

آنتالیا

آنتالیا (Antalya)یکی از شهرهای زیبای کشور ترکیه واقع در جنوب غربی این کشور است. این شهر ساحلی در شرق دریای مدیترانه قرار دارد. به سبب آب و هوای مناسب و زمین‌های حاصلخیز، از نظر کشاورزی غنی بوده و درآمد آن از تجارت، کشاورزی و گردشگری تامین می‌شود. ساحل تمیز و زیبای آنتالیا مورد توجه بوده و ظاهر شهر تلفیقی از سبک سنتی و مدرنیته است.

تابستان در آنتالیا به دلیل دریا و وزش بادها نسبتاً معتدل بوده و با اینکه رطوبت و دما کمی افزایش می‌یابد اما طاقت فرسا نیست و به خصوص در ارتفاعات دما بسیار مطبوع‌تر خواهد بود. زمستان آنتالیا جالب و خاص بوده و چند نوع آب و هوا را می‌توانید ببینید ارتفاعات دارای برف هستند و به راحتی می‌توانید به ارتفاعات بروید و از اسکی و سایر ورزش‌های زمستانی لذت ببرید در حالیکه در مناطق غیر از ارتفاعات هوا معتدل‌تر و نسبتاً گرم بوده و در روزهای ابری نیز همراه با باران است.

حال به مناطق دیدنی و گردشگری آنتالیا می‌پردازیم: علاوه بر سواحل زیبا ودیدنی، آثار و بناهای تاریخی زیادی دیگر نیز در آنتالیا وجود دارد. جاهایی همچون منار شیاردار، موزه آنتالیا، دروازه هادریانوس، هیراپولیس و چشمه‌های آب شور پاموکاله، آکواریوم آنتالیا، پارک کارالی اوغلو، ساحل کنیالتی، ساحل فاسلیس، ساحل لدرا، ساحل آدارسان، ساحل بلک و بسیاری سواحل دیگر که هر کدام زیبایی و ویژگی خاص خود را دارند. برای خرید نیز حتما به پاساژ میگروس، بازار کالیسی، اوزدیلک پارک، مرکز خرید تراسیتی، مرکز خرید مارکانتالیا سر بزنید و علاوه بر این تعداد که نام بردیم بسیاری مراکز خرید و رستوران‌ها با بهترین غذاهای محلی و بین المللی وجود دارد.

آلانیا

تا چندین سال تورهای مسافرتی در بین شهرهایی که برای سفر و گردش پیشنهاد می‌دادند تور آنتالیا را پیشنهاد می‌دادند اما در سال‌های اخیر اسمی مشابه در تبلیغات آن‌ها می‌بینیم و آن سفر به آلانیا است. آلانیا (Alanya) شهر خوش آب و هوایی در کشور ترکیه است که در ۱۳۵ کیلومتری شرق آنتالیا قرار گرفته است. آلانیا از شمال به کوه تورس، از جنوب به دریای مدیترانه، از غرب به ماناوگات و از شرق به قاضی پاشا محدود می‌شود. آلانیا دارای تابستان گرم و مدیترانه‌ای و زمستانی بارانی و بدون برف است. گرم‌ترین و سردترین ماه‌های سال در آلانیا به ترتیب آگوست و ژانویه هستند.

هنگام سفر به آلانیا حتما به این مناطق سر بزنید: قلعه آلانیا که در قرون وسطی و برای حفاظت از شهر ساخته شده است. این قلعه بسیار زیبا نمادی از معماری قرون وسطی است. غار دالماتاش آنالیا یکی دیگر از مناطق زیبای این شهر است که در غرب آلانیا قرار دارد، دمای داخلی این غار ۲۲ درجه سانتی‌گراد است و بسیاری بر این باورند که حضور در این غار برای کسانی که بیماری آسم دارند مفید است و سالانه بسیاری افرادی که دارای این بیماری هستند به این غار می‌روند. کوه تورس با منظره‌ای زیبا و چشمه‌ها و رودهایی که از این کوه سر چشمه می‌گیرند نیز از مناطق گردشگری شهر آلانیا است که نباید آن را نادیده گرفت. ساحل کلئوپاترا در غرب آلانیا و برج قرمز ( نماد شهر آلانیا بوده و دارای ۶.۵ متر طول است، به دلیل اینکه این برج از آجرهای قرمز ساخته شده است به این نام نامگذاری شده است) را نیز از دست ندهید.

علاوه بر این مکان‌های دیدنی می‌توانید از تفریحات آبی آلانیا مانند قایق رانی، جت اسکی، غواصی و همچنین تله کابین، چرخ و فلک و … لذت ببرید. اگر قصد خرید دارید هم بازارهای محلی برای خرید سوغاتی و خوراکی‌های محلی وجود دارد و هم می‌توانید به مراکز خریدی چون مگامال، آلانیوم، مرکز خرید چرم دنور و مرکز خرید کیپا بروید.

کوش آداسی

کوش آداسی (Kuşadası) جزیره‌ای زیبا در غرب ترکیه و نوار ساحلی دریای اژه، در ۷۱ کیلومتری استان آیدین قرار گرفته است. این جزیره به جزیره پرنده معروف است که دارای آب و هوای بکر بوده و بیش از ۳۰۰ روز آن در سال آفتابی است. دلیل نامگذاری این جزیره به جزیره پرنده برگرفته از نام آن است: کوش به معنای “پرنده” و آدا به معنای “جزیره” است. کوش آداسی از هفت ساحل اصلی برخوردار است که همه آن‌ها دارای تمامی امکانات رفاهی و تفریحی است و سالانه مسافران زیادی مخصوصاً در فصل تابستان به این جزیره سفر می‌کنند.

یکی از جذابیت‌های جزیره کوش آداسی نزدیکی آن به کشور یونان است به طوریکه می‌توان به راحتی با قایق به جزیره ساموس این کشور رفت.

شهر افسوس، قلعه کوش داسی، معبد آرتمیس، پارک آبی آدالند، سواحل بانوان، روستای کیزارلی از جمله مناطق دیدنی کوش آداسی هستند.

بدروم

بدروم (Bodrum)شبه جزیره‌ای زیبا در جنوب غرب ترکیه است که علاوه بر اینکه از سراسر جهان مسافران زیادی به خود جذب می‌کند بسیاری از مردم ترکیه نیز ترجیح می‌دهند تعطیلات خود را در این جزیره زیبا بگذرانند. بدروم در استان میلاس ترکیه واقع شده است.

اگر از بالا به بدروم نگاهی بیندازیم خانه‌های سفید رنگی می‌بینیم که پشت سر هم ردیف شده‌اند. این جزیره دارای سواحل زیبایی مانند ساحل کمل یا ساحل شتر است که یک ساحل خانوادگی بوده و در آن شترهایی نگهداری می‌شود که توریست‌ها و افرادی که به این ساحل آمده‌اند می‌توانند با این شتر‌ها آن اطراف را بگردند. ساحل باگلا یکی دیگر از ساحل‌های بدروم است که اقامت در آن از لحاظ هزینه بسیار به صرفه‌ است و می‌توان از امکانات رفاهی آن منطقه لذت برد.

علاوه بر این سواحل، مناطق ساحلی دیگری نیز در بدروم وجود دارد که بسیار دیدنی و زیبا هستند. تورکبوکو منطقه ساحلی است که برخلاف ساحل باگلا، سفر به این منطقه بسیار گران قیمت بوده و از آنجا که دارای هتل‌ها و رستوران‌های لوکس است اقامتی پرخرج را در آن خواهید داشت. شهر بدروم بیشتر مورد استقبال افراد مشهور و ثروتمند قرار می‌گیرد.

ازمیر

ازمیر (İzmir) سومین شهر بزرگ کشور ترکیه است. بسیاری افراد خواهان زندگی در این شهر هستند و حتی کسانی که برای مدت کوتاهی به این شهر سفر می‌کنند ترغیب می‌شوند که در این شهر زندگی کنند، زیرا هزینه‌های زندگی در این شهر نسبت به دیگر کلان‌ شهرهای ترکیه بسیار مناسب‌‌تر است.

اگر بخواهیم ازمیر را از نظر آب و هوایی بررسی کنیم باید بگوییم که ازمیر دارای تابستانی نسبتاً گرم و زمستانی بارانی است در این شهر برف خیلی کم میبارد و اکثر مواقع هوا بارانی است. بهترین زمان سفر به این شهر فصل بهار است که دارای آب و هوایی معتدل و ملایم است.

ازمیر از نظر کشاورزی بسیار غنی بوده و یکی از قطب‌های کشاورزی ترکیه محسوب می‌شود.

مهم‌ترین و معروف‌ترین مراکز خرید ازمیر:

 • مرکز خرید آسماچتی
 • مرکز خرید اوزدلیک
 • مرکز خرید ماوی باغچه
 • مرکز خرید YKM
 • مرکز خرید اوپتیموم
 • مرکز خرید کناک پییر
 • مرکز خرید آگورا

وان

شهر وان (Van) در شرق ترکیه قرار دارد و مرکز استان وان است. از آنجا که این شهر در نزدیک مرز مشترک ایران و ترکیه قرار دارد و می‌توان به صورت زمینی به راحتی از مرز ایران به این شهر ترکیه رفت سفر به این شهر بسیار مورد استقبال مردم کشورمان قرار گرفته است از اینرو در لیست شهرهای گردشگری ترکیه همیشه به آن اشاره می‌شود. وان شهری با مردمان خونگرم، مهربان و مهمان نواز که برخورد بسیار خوبی نیز با ایرانیان دارند.

نماد شهر وان را گربه‌های منحصر به فرد آن می‌دانند. گربه‌های پشمالویی سفید رنگی که معمولاً یک چشم آبی و یک چشم قهوه‌ای دارند. این گربه‌ها به نام وان کدیسی معروف هستند و گردشگران می توانند این گربه‌ها در مکانی به نام وان کدی اوی که برای نگهداری این گربه‌ها دایر گردیده است این گربه‌های خاص و دوست داشتنی را ببینند.

دریاچه وان، قلعه وان، آبشار مرادیه، کلیسای آختامار، کتیبه خشایارشا و کلیسای وارگاوانک از مناطق دیدنی شهر وان هستند.

چنانچه بخواهید بدانید در کدام هتل در شهر وان اقامت داشته باشید لیستی از بهترین‌ هتل‌های شهر وان را به شما معرفی می‌کنیم: هتل 5 ستاره Elite world، هتل 5 ستاره وان، هتل 4 ستاره هالدی، هتل 4 ستاره شاهماران ریزورت، هتل 4 ستاره گراند هتل وان و هتل‌های 3 ستاره کریستال، دوسکو وان و دیمیت پارک.

اقتصاد کشور ترکیه

اگر بخواهیم اقتصاد کشور ترکیه را از دیرباز مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که در ابتدا به دلیل مشکلات اقتصادی به جا مانده از دوران عثمانی اوضاع اقتصادی کشور ترکیه خوب نبود و ودولت با مشکلات فراوان اقتصادی روبرو بود. از اینرو در سال ۱۹۳۴ دو برنامه اقتصادی پنج ساله اجرا شد که تا حدودی باعث رشد تولیدات صنعتی شد. در سال ۱۹۶۲ سازمان برنامه دولتی در ترکیه تاسیس شد که به منظور افزایش رشد اقتصادی باز هم برنامه‌ای پنج ساله تنظیم شد در این سال‌ها همچنان تورم از مشکلاتی بود که کشور ترکیه با آن درگیر بود. تورم در سال ۱۹۸۰ به اوج رسید و بی ثباتی فراوانی در اقتصاد ترکیه به وجود آورد. این تورم و بی ثباتی اقتصادی همچنان ادامه داشت تا اینکه در سال ۲۰۰۲ با به روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه، تغییراتی در سیاست‌های اقتصادی به وجود آمد. با سیاست‌های جدید دولت در این سال و همچنین تصویب  قانون حمایت از سرمایه گذار خارجی در سال ۲۰۰۳، تا حدودی توانست بر مشکلات اقتصادی فائق آید به طوریکه در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ اقتصاد ترکیه رشد خوبی داشته است. این رشد تا سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ همچنان ادامه داشت و در این سال‌ها میزان سرمایه گذاری خارجی ترکیه حدود ۲۰ میلیارد دلار اعلام شد. البته در سال ۲۰۰۹ اقتصاد ترکیه رشد منفی را تجربه کرده اما با سیاست‌های جدید باز توانست در سال ۲۰۱۰ بر این مشکل غلبه کند. در سال ۲۰۱۴ کشور ترکیه توانست در زمینه صادرات نیز رقم قابل توجهی را کسب کند و بر طبق آخرین آمار میزان صادرات در این سال، ۶/۱۵۷ میلیارد دلار بوده است.

بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ کشور ترکیه توانسته رشد متوسط سالیانه بالای ۵ درصد را داشته باشد اما در سال ۲۰۱۸ با اعمال تحریم‌هایی از سوی دولت ترامپ و در نتیجه این تحریم‌ها افزایش هزینه گمرک و مالیات‌های سنگین بر کالاهای وارداتی، دوباره اقتصاد کشور ترکیه روند نزولی را در پیش گرفت. این تحریم‌ها و همچنین شیوع بیماری کرونا سبب شد در سال‌های اخیر کشور ترکیه با رشد اقتصادی منفی روبرو شود. کاهش ارزش پول ملی، افزایش نرخ بیکاری، افزایش نرخ تورم، کاهش بودجه، کاهش رشد اقتصادی از جمله مشکلاتی است که در این چند سال اخیر کشور ترکیه با آن دست و پنجه نرم می‌کند از اینرو در سال ۲۰۱۹ دولت ترکیه با ارائه راهکارهای کوتاه و بلند مدت و همچنین برنامه یازدهم توسعه درصدد رفع این مشکلات برآمد و پیش بینی شده است با این برنامه‌ها بتواند تا سال ۲۰۲۳ و بر این مشکلات غلبه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *