کشور یونان

از کشور یونان، مهد فیلسوفان و دموکراسی و کشور جزیره‌های رؤیایی چه می‌دانید؟ یونان کشوری باستانی و شگفت‌انگیز با طبیعتی بی‌نظیر است که هرساله افراد زیادی از مناطق مختلف جهان به آن سفر می‌کنند و در سال‌های اخیر نیز میزان مهاجرت دائمی از روش‌های گوناگون به این کشور زیبا رشد چشم‌گیری داشته است.

در این نوشته به معرفی کشور یونان می‌پردازیم و در مورد موقعیت جغرافیایی، تاریخ، پایتخت و شهرهای مهم، جمعیت، زبان، مذهب، آب‌وهوا، فرهنگ، آداب‌ورسوم و سفر به یونان ،مهاجرت به یونان صحبت می‌کنیم. امیدواریم از این نوشته لذت ببرید و اطلاعات شما در مورد یونان تکمیل شود. با ما همراه باشید.

کشور یونان کجاست؟

یونان کشوری واقع در جنوب شرقی اروپا و در جنوب شبه‌جزیره بالکان است و مهد تمدن غرب شناخته می‌شود. بسیاری از افراد یونان را با فلاسفه بزرگ، بازی‌های المپیک، جزایر بی‌شمار، دریاها و جزایر شگفت‌انگیز آن می‌شناسند.

مساحت یونان ۱۳۱۹۵۷ کیلومترمربع بوده و نقطه اتصال سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا به شمار می‌رود؛ همچنین از شمال با کشورهای بلغارستان، آلبانی و مقدونیه همسایه است. کشور ترکیه نیز در شرق یونان واقع است و دارای مرز زمینی از طریق شهری به نام ادرنه با یونان است.

دریای اژه در جنوب و شرق یونان قرار دارد و دریای یونان نیز در قسمت غربی یونان واقع شده است. یونان در ناحیه‌ای کوهستانی قرار دارد و تنها ۲۸ درصد از زمین‌های یونان قابل کشت هستند.

 محل قرارگیری یونان تأثیر بسزایی در توسعه این سرزمین داشته است. یک‌پنجم مساحت یونان را جزایر آن تشکیل می‌دهند و مساحت کل آن از نظر اندازه با انگلیس قابل مقایسه است.

یونان بین ۱۲۰۰ تا ۶۰۰۰ جزیره داشته و بر اساس سایزی که دارند شمرده می‌شوند؛ در این میان بین ۱۶۶ تا ۲۲۷ جزیره آن افراد سکونت دارند.

بعضی از جزایر شرقی یونان فقط چند مایل با سواحل ترکیه فاصله دارند. همچنین، درگذشته به دلیل خشک بودن مناطق وسیعی از یونان، جمعیت زیادی به گوشه‌وکنار جهان مهاجرت می‌کردند و امروزه یونانیان فراوانی در مناطق مختلف جهان ساکن هستند.

تاریخچه کشور یونان

سواحل دریای اژه یونان به ‌طور غیرمنتظره ‌ای شاهد بروز نخستین تمدن پیشرفته در اروپا بود که امروزه بخشی جدانشدنی از ساختار و فرهنگ و توسعه سیاسی در غرب است و در سال ۵۰۰ پیش از میلاد، امپراتوری هخامنشیان، استان‌ های یونان را در آسیای میانه و مقدونیه تصرف و تحت کنترل خود درآورد.

تلاش‌های برخی از شهرهای یونان در آسیای میانه برای سرنگونی ایرانیان شکست خورد و ایران در ۴۹۲ سال قبل از میلاد به کشورهای سرزمین اصلی یونان حمله کرد اما پس از شکستی که در یکی از جنگ‌ها متحمل شد، در سال ۴۹۰ پیش از میلاد مجبور به عقب‌ نشینی شد.

 

یکی از تور های محبوب در بین تور های اروپایی تور مسافرتی یونان است.

شورش ایونیه (ایونیا) نیز از سال ۴۹۹ تا ۴۹۳ پیش از میلاد رخ داد، با تحریک یونانیان اروپا، آتش جنگ استقلال طلبانه ایونیه بر ضد دولت هخامنشی آغاز شد و در همین زمان گروهی از یونانیان به شهر سارد هخامنشی حمله کردند که به آتش‌سوزی بزرگی انجامید.

جنگ ایونیه، شش سال به درازا کشید و فرجام آن پیروزی کامل و قطعی داریوش بزرگ بود.حمله دوم توسط ایرانی‌ها در سال ۴۸۰ قبل از میلاد رخ داد.

پس از پیروزی یونانیان در سال‌های ۴۸۰ و ۴۷۹ قبل از میلاد در سالامین و چند شهر دیگر، ایرانی‌ها مجبور شدند برای دومین بار سرزمین‌های اروپایی خود را ترک کنند، که نشان از خروج نهایی آنها از سرزمین‌های اروپایی تصرف شده توسط آنها بود.

پیروزی‌های یونان در جنگ‌های یونان-پارس، به‌عنوان یک لحظه محوری و بسیار مهم در تاریخ جهان یاد می‌شود ؛ ضمنا آتن پایتخت و سالونیک، پاتراس و هراکلیون از شهرهای بزرگ آن به‌شمار می‌روند.

اقتصاد و منابع مالی و درآمدی کشور یونان

توریسم یکی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور یونان محسوب می‌شود. در این کشور تولید ناخالص داخلی در سال‌های مشخص بیش از ۳۲۶.۴ میلیارد دلار تعیین شده است.

اگر بخواهیم تقسیم‌بندی صحیحی در زمینه رشد اقتصادی این کشور داشته باشیم مشخص می‌شود که در حدود ۷۶ درصد از بخش اقتصادی کشور یونان براساس خدمات تهیه می‌شود. نرخ بیکاری در کشور یونان ۱۸ درصد است و نرخ تورم در این کشور نیز در حدود ۳ درصد اعلام شده است.

صادرات کشور یونان بیشتر در زمینه اغذیه و اشربه دیده می‌شود و البته رشد تولیدات کارخانه‌ای کشور یونان نیز بیشتر از قبل شده است.

مواد پتروشیمی در این کشور نیز به کشورهای اطراف صادر می‌شود. همین‌طور بخش‌های شیمیایی و منسوجات در کشور یونان نیز در اقتصاد آن نقش مهمی دارد. صنعت گردشگری در کشور یونان یکی از منابع عمده درآمدزایی را شکل داده است.

در حدود ۱۵ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی این کشور نیز در زمینه گردشگری فراهم شده است. در حدود ۱۶ درصد از نیروی کار در کشور یونان به صورت غیرمستقیم در صنعت کار می‌کنند و همینطور که مشخص شده است که این کشور از نظر دستمزد نیز خوب ظاهر شده است.

در حدود یک پنجم از نیروی کاری در کشور یونان از مهاجران خارجی تشکیل می‌شود. از یاد نبرید که در حدود ۲۵ درصد از تولید ناخالص ملی در این کشور براساس شرایط مشخصی دیده می‌شود. اقتصاد یونان یک اقتصاد سرمایه‌داری بوده و مبتنی بر بازار است.

خدمات، اصلی‌ترین بخش اقتصادی کشور یونان است. علاوه بر این بخش جهانگردی و کشتیرانی نیز رشد خوبی داشته است.

خدمات مالی در کشور یونان نیز نقش کلیدی و پایه‌ای را شامل می‌شود و توسعه اقتصادی در این کشور نیز بر اساس اصلاحات ساختاری و مالی صورت می‌گیرد. این کشور بخش خصوصی خود را در وضعیت حمایت با رشد ۲۵ درصدی قرار داده است. این کشور دارای موقعیت استراتژیک است و در قلب اروپا قرار دارد و پایگاه اصلی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های چند ملیتی است.

ارتباط اقتصادی و تجاری کشور یونان اغلب از طریق دریانوردی و کشتیرانی صورت می‌گیرد و کشتیرانی تأثیر زیادی بر تولید ناخالص ملی این کشور داشته و به ایجاد شغل در این کشور ۱۲ درصد کمک کرده است. ناوگان کشتیرانی در کشور یونان از نظر تنوع و تعداد بسیار عالی هستند.

این کشور به طور کلی یکی از بهترین کشورهایی است که توانسته وضعیت درآمدزایی را در خود زنده نگه دارد و در این زمینه بسیار موفق بوده است.

کشور یونان در خصوص سرمایه‌گذاری‌های کلی توانسته از شاخص‌های ارزشمندی استفاده نماید. پرچم کشور یونان نشان از قدرت اقتصادی این کشور دارد.

 

پایتخت و ۹ شهر بزرگ کشور یونان

کشور یونان در جنوبی‌ترین قسمت شبه جزیره بالکان قرار دارد. یکی از شهرهای مهم و پایتخت کشور یونان شهر آتن است که از نظر قدمت بسیار قدیمی و تاریخی است. این شهر مرکز فرهنگی و اقتصادی و اداری کشور یونان محسوب می‌شود و یک فضای کسب و کار بسیار قدرتمندی را شکل داده است.

شهر تسالونیکی یکی از مهم‌ترین شهرهای کشور یونان است و به طورکلی از نظر مکان‌های ساحلی دارای زیبایی‌های خاصی است. این شهر دومین مرکز اقتصادی و فرهنگی و صنعتی در کشور یونان است. این شهر دارای فضای تاریخی بسیار عالی است.

شهر پاتراس از شهرهای مهم کشور یونان محسوب می‌شود و یک منطقه سرمایه‌گذاری بی‌نظیر محسوب می‌شود که صنعت مالی در این بخش رشد بالایی داشته است. تجارت این شهر بسیار موفق ظاهر شده است.

شهر پیرئوس یکی از شهرهای گران‌قیمت در کشور یونان محسوب می‌شود. مرکز حمل و نقل تجاری این کشور است و نمایش‌های بزرگی در این شهر برگزار می‌شود.

پارگا یکی از شهرهای قدیمی کشور یونان محسوب می‌شود که دارای خیابان‌های بزرگ و سنگ‌فرش شده است و سفر به این شهر در هر فصل مناسب است.

رودس دارای مناطق حفاظت شده و بسیار دیدنی و خاص است، این شهر ساختمان‌های قدیمی و زیبایی دارد. نقاط تاریخی این شهر بسیار عجیب است.

تاسوس یک شهر جزیره‌ای در کشور یونان محسوب می‌شود که در شمال دریای اژه قرار دارد و دارای چشمه‌هایی زیبا و بی‌نظیر است.

هراکلیون بزرگ‌ترین شهر در جزیره کریت محسوب می‌شود و دارای قصرهای زیبا و بی‌نظیری است، این شهر به طور کلی بر اساس طبقه‌بندی‌های مشخصی طراحی شده است.

المپیا یک پناهگاه در کشور یونان است که امروزه تبدیل به یک منطقه دیدنی و بی‌نظیر شده است که گردشگران را به سمت خود می‌کشاند.

جمعیت ایرانی و شرکت‌های ایرانی در یونان

ایرانیانی که به یونان مهاجرت می‌کنند اغلب معتقد هستند که این کشور دارای ساختار بسیار قوی در زمینه اقتصادی است.در کشور یونان وضعیت برای ثبت شرکت فراهم شده است.

یکی از بخش‌های بسیار مهم ثبت شرکت در این کشور خدمات است به طوری‌که بیش از ۷۸ درصد از افرادی که به سراغ ثبت شرکت در کشور یونان هستند و در مسیر خدمات حرکت می‌کنند و محصول در این کشور بسیار کم دیده می‌شود.

کشور یونان یکی از کشورهایی است که توانسته از ساختارهای اقتصادی قدرتمند در زمینه بخش خدماتی استفاده نماید. شرکت‌هایی که در زمینه خدمات تحصیلی فعالیت می‌کنند در این کشور زیاد هستند، شرکت‌های ایرانی در زمینه خدمات شهری نیز در کشور یونان فعالیت‌های مشخصی دارند

رشد ایرانیان در کشور یونان بیش از قبل شده است و این‌طور که مشخص شده است. کشور یونان یکی از بهترین کشورهایی است که توانسته در زمینه اقتصادی یک فضای روتین و سازگار را ایجاد کند.

در کشور یونان سرمایه‌گذاری می‌تواند شاخص‌های مثبتی را در پیش داشته باشد. به طوری‌که هر یک از بخش‌های اقتصادی کشور یونان در صورتی که با ایده‌ای جدید همراه باشد موفق خواهد بود.

فرهنگ مردم کشور یونان

در این کشور زبان رسمی یونانی «Greek language» است؛ اما صحبت به زبان‌های دیگر نیز دیده می‌شود. بنابراین مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

به‌طورکلی مردم یونان مسیحی هستند اما مذهب در این کشور آزاد است و این شما هستید که ترجیح می‌دهید کدام مذهب برای شما بهتر است اما بهتر است که از یاد نبرید در این کشور در تاریخ‌های خاص مراسم مذهبی نیز برگزار می‌شود.

بادبادک‌بازی و همین‌طور جشن‌های شاد، بخش مشخصی از زندگی مردم یونان است و سعی می‌کنند جشن‌های عمومی را جدی بگیرند.

در این کشور موقعیت‌های خوبی درزمینۀ تحصیل وجود دارد و مردم یونان به تحصیل فرزندان خود اهمیت زیادی می‌دهند. یکی از بخش‌های بسیار مهم در یونان غذاهای دریایی است که شاید با ذائقه شما سازگار نباشد. هنوز هم عمیق‌ترین سنت‌ها در یونان دیده می‌شود و مردم این کشور سعی می‌کنند سنت‌های یونانی را به‌طور دقیق و جدی پیش ببرند.

کریسمس هم در یونان جشن گرفته می‌شود اما آنچه برای مردم این کشور اهمیت زیادی دارند عید پاک است. در یونان غذا خوردن به‌صورت خانوادگی بسیار رایج است. به‌طورکلی در این کشور احترام گذاشتن بخش بسیار مهمی محسوب می‌شود و مشخص است که روال‌های اجتماعی در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است.

حجاب کشور یونان به‌طور میانگین بر اساس ساختارهای مشخصی دنبال می‌شود اما هیچ تأکیدی به پوشش خاص در این کشور نشده است.

مردم کشور یونان به‌طورکلی روحیه مذهبی و بسیار خون‌گرم دارند و این موضوع از قدیم‌الایام موردتوجه قرار گرفته است. در این کشور ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند که برخورد بسیار خوبی با افراد مهاجر دارند.

در حدود ۹۸ درصد از آن‌ها مسیحی ارتدوکس «Orthodoxy» و ۳ درصد از آن‌ها، مسلمان هستند. بهتر است بدانید هفت درصد از جمعیت این کشور را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند.

وضعیت تحصیل درکشور یونان چگونه است؟

یکی از مزایای زندگی در یونان این است که مدتهاست تحصیلات در یونان ، هم به عنوان یک هدف مستقل و هم به عنوان وسیله ای برای تحرک اجتماعی رو به بالا، بسیار ارزشمند شمرده می شود.

تحصیلات در این کشور در همه سطوح رایگان و برای کودکان بین 6 تا 15 سال اجباری است. لازم به ذکر است که تقریباً کل جمعیت یونان با سواد هستند.
دانشگاه فنی ملی آتن (1836)، دانشگاه ملی و کاپودیسریای آتن (1837) و دانشگاه ارسطو تسالونیکی (1925)، قدیمی ترین موسسات آموزش عالی یونان محسوب می شوند.

همچنین لازم به تذکر است که چندین دانشگاه و دانشکده پلی تکنیک دیگر و یک مدرسه هنرهای زیبا نیز در یونان وجود دارد.

هزینه تحصیل در یونان

هزینه های تحصیل در یونان به محل تحصیل و ملیت شما وابسته است. اگر تحصیل در دانشگاه دولتی را انتخاب کنید، هزینه کمتری نسبت به دانشگاه خصوصی خواهید پرداخت.

اگر اهل کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشید، در تمام دانشگاه ها و کالج های دولتی می توانید بدون شهریه به تحصیل بپردازید. این مورد برای دانشجویانی که از کشورهای EEA هستند نیز صدق می کند.

اگر اهل کشور دیگری هستید، ملزم به پرداخت شهریه خواهید بود. هزینه ها بسته به مکانی که برای تحصیل انتخاب می کنید و سطح تحصیلی شما متفاوت هستند.

هزینه های تحصیل و زندگی در یونان برای یک دانشجو به صورت سالانه به طور متوسط، بین 3000 تا 15000 یورو می باشد.

در مقاله مهاجرت به یونان بصورت کامل روشهای مهاجرت به این کشور کامل توضیح دادهایم