کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، در قاره اروپا واقع شده است و پایتخت آن برلین است. نوع حکومت در این کشور، فدرال پارلمانی و واحد پول آن یورو است. آلمان با وسعت ۳۵۷۵۸۲ کیلومترمربع، به هفتمین کشور بزرگ اروپا تبدیل شده است و مساحت آن تقریباً دوسوم کشور فرانسه یا کمی کوچک‌تر از ایالت مونتانای ایالات متحده است. با وجود اینکه زبان رسمی این کشور، آلمانی است، بیش از ۵۰ درصد آلمانی‌ها، انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم صحبت می‌کنند. آلمان حدود ۸۴٫۲ میلیون نفر جمعیت دارد. دین رسمی در آلمان، مسیحیت است و حدود دوسوم جمعیت آن مسیحی هستند. بااین‌حال، تعداد افرادی که به‌طور فعال مسیحیت را در قالب حضور در کلیسا انجام می‌دهند، به‌طور قابل‌توجهی کمتر است. حدود %۴ ساکنان آلمان مسلمان هستند که اکثریت آن‌ها ترک یا ترک‌تبار محسوب می‌شوند. مهاجرت به آلمان این روزها میان ایرانیان طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

 

اقتصاد آلمان

آلمان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ازنظرPPP (برابری قدرت خرید) و بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا است. کشور آلمان صادرکننده پیشرو در ماشین‌آلات، وسایل نقلیه، مواد شیمیایی و تجهیزات خانگی است و از نیروی کار بسیار ماهر بهره می‌برد. این کشور، مانند همسایگان اروپای غربی خود با چالش‌های جمعیتی قابل‌توجهی برای رشد طولانی‌مدت مواجه است. نرخ پایین باروری و افزایش متوسط سن مردم، باعث شده است که فشار بر سیستم اجتماعی کشور افزایش یابد و نیاز به جذب نیروی متخصص در مشاغل موردنیاز آلمان از کشورهای دیگر باشد.

طبق محاسبات اداره آمار فدرال آلمان، برخلاف سال بحرانی ۲۰۲۰ که تولید داخلی به دلیل همه‌گیری کووید-۱۹ به شدت کاهش یافته بود، در سال ۲۰۲۱ عملکرد اقتصادی تقریباً در تمام بخش‌های اقتصادی افزایش یافت. طبق گزارش‌ها، تولید ناخالص داخلی تعدیل شده (GDP) در سال ۲۰۲۱ حدود ۲/۷ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ اعلام شده است.

جمعیت و زبان رسمی آلمان

جمعیت کشور آلمان با توجه به آمار و اطلاعات موجود حدود 83.2 میلیون نفر بوده که حدود 3.5 میلیون نفر جمعیت پایتخت آن است. زبان رسمی این کشور آلمانی است و انواع گویش های آلمانی در مناطق خاص صحبت می شود. جالب است بدانید که در آلمان 50 درصد به زبان انگلیسی صحبت می شود. این مقاله توسط گروه موسسه مشاوره ای MIE اتریش تولید شده و به دلایل قانونی و شرعی در نشر آن ها بدون اجازه صاحب امتیاز محدودیت وجود خواهد داشت.

استان های آلمان
مکلنبورگ-فورپومرن برلین
هامبورگ بایرن
شلسویگ-هولشتاین نیدرزاکسن
زارلند بادن-وورتمبرگ
برمن راینلاند-فالتز
نوردراین-وستفالن ساکسن (زاکسونی)
زاکسونی-آنهالت تورینگن
براندنبورگ هسن

هر یک از این ایالت های آلمان پایتخت ایالتی خاص خود را دارد. برلین تنها پایتخت آلمان نیست، بلکه پایتخت خودش نیز هست. برلین، مانند هامبورگ و برمن، Stadtstaat یا ایالت شهر است. به این معنی که ایالتی می باشد که فقط از یک شهر تشکیل شده است. ولی استان برمن دارای 2 شهر است.

آب و هوای آلمان

در اکثر نقاط آلمان آب و هوای معتدل قاره ای وجود دارد که با زمستان های سرد همراع می شود که میانگین دمای روزانه حدود 0 درجه سانتیگراد (32 درجه فارنهایت) یا کمی بالاتر است و تابستان های گرم، با حداکثر دما در حدود 23/26 درجه سانتیگراد (73/79 درجه فارنهایت) در جولای و آگوست می باشد. شمالی ترین مناطق این کشور آب و هوای ملایم تری دارند، اما به دلیل نفوذ اقیانوس اطلس، بارانی و با باد همراه است.

توده های جنوب مرکزی آلمان و بخش کوچکی از آلپ در جنوب دور دارای آب و هوای کوهستانی هستند که البته با افزایش ارتفاع سردتر می شود. در مجموع به دلیل انواع مختلف جریانات، در آلمان آب و هوای ناپایدار وجود دارد، به طوری که ممکن است هوای سرد یا گرم و همچنین باد، مه، برف و رعد و برق وجود داشته باشد. بارندگی در آلمان به طور کلی در ارتفاعات کم فراوان نیست، اما در طول سال فراوان بوده و به خوبی توزیع می شود.

کشور داری و قوانین آلمان

قانون اساسی آلمان که به Grundgesetz شهرت دارد، قانونی مدون و مکتوب فدرال است. هر یک از ایالت های فدرال آلمان نیز جدا از قوانین کشوری قوانین مدون و مکتوب جداگانه ای دارند. قوانین استان ها به نسبت قوانین فدرال در عمل ضعیف تر هستند. زیرا این قانون فدرال است که از اولویت خاصی برخوردار است. همانطور که پیدا است آلمان هم در سطح فدرال و هم در سطح ایالتی یا استانی حکومت می کند. از طریق انتخاب شخصی اعضای ویژه پارلمان و نمایندگان نسبی اعضای پارلمان فدرال آلمان برگزیده خواهند شد. که رئیس جمهور فدرال همان رئیس جمهور آلمان است و مانند یک نماینده عمل می کند. اما مسئولیت هدایت و برعهده داشتن سیاست کلی دولت آلمان بر عهده صدراعظم است. اینکه کدام قوانین فقط با موافقت شورای فدرال تصویب می شوند را قانون اساسی آلمان مشخص می کند و شورای فدرال برای امور زیر اظهار نظر و موافقت می کند:

  • تغییر قانون اساسی
  • رسیدگی به امور اداری و سازمانی
  • مسائل مالی تاثیر گذار بر امور مالی دولت ها

واحد پول کشور آلمان

یورو واحد پول کشور آلمان می باشد. در واقع، یورو “پول آلمان” نیست، بلکه ارزی است که در این کشور و سایر کشورهای منطقه یورو از آن استفاده می شود. یورو در 1 ژانویه 2002 به عنوان ارز نقدی در آلمان معرفی شد، این در حالی بود که از سال 1999 برای معاملات غیر نقدی توسط بانک ها و بازارهای سهام در منطقه یورو استفاده می شد. یورو از اسکناس‌های 5-10-20-50-100-200 یورویی تشکیل شده است.

مذهب رسمی کشور آلمان

در طی هزاران سال فرهنگ آلمان شکل گرفت. این کشور در ابتدا یک کشور بت پرست و سپس مقر مهم امپراتوری مقدس روم بود. همچنین زادگاه اصلاحات پروتستانی بود. امروزه، مسیحیان، کاتولیک‌ها و مسلمانان با خوشحالی در آلمان زندگی می‌کنند. شاید از قبل اطلاع داشته باشید که اکثریت آلمانی ها مسیحی هستند. اما در این کشور مذهب های مختلفی وجود دارد. تقریباً 45.7 میلیون آلمانی مسیحی کاتولیک، پروتستان، ارتدکس یا غیر مذهبی هستند. طبق آمار سال 2019، این تعداد مسیحی تقریباً 55 درصد از جامعه آلمان است. همچنین، جمعیت مسلمانان تقریباً 5 درصد (4.5 میلیون) و جامعه یهودی 0.1 درصد (947000) از جمعیت آلمان را تشکیل می دهند. جالب است بدانید که بیش از 35 درصد از جمعیت به فرقه دیگری تعلق دارند یا هیچ مذهبی را برای خود انتخاب نکرده اند.

کیفیت زندگی در آلمان

برای بررسی کیفیت زندگی فاکتورهایی در نظر گرفته می شود این فاکتورها شامل: مراقبت بهداشتی، آموزش، ثبات اقتصادی و سیاسی، آزادی فردی و اجتماعی، رفع نیازهای اولیه زندگی و… می شود. در مورد کیفیت زندگی در کانادا باید گفت که این کشور از این منظر در جایگاه بالایی قرار دارد و همواره جزء 10 کشور برتر از نظر کیفیت زندگی قرار دارد. میانگین امید به زندگی افراد در این کشور حدود 84 سال برای زنان و 80 سال برای مردان است. امنیت بالا، ثبات سیاسی و اقتصادی و سیستم آموزشی کشور کانادا دیگر عوامل مسبب برتری این کشور گردیده است. هزینه های زندگی در کشور کانادا با توجه به پهناوری این کشور در ایالات مختلف متفاوت است اما به طور کلی می توان گفت هزینه ی زندگی برای یک نفر به صورت متوسط ماهیانه حدود 1112 دلار می باشد.

پایتخت و شهرهای بزرگ آلمان

پایتخت کشور آلمان یعنی برلین و شهرهای بزرگ آلمان، هرساله پذیرای مهاجران زیادی هستند، تعدادی از این شهرها عبارت‌اند از:

شهر برلین آلمان

برلین، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آلمان، کلان‌شهر پرجنب‌وجوش و پیشرو است که هرگز برای انجام کاری در این شهر گیر نخواهید کرد.  برلین، به شهر استارت آپ‌ها معروف است و دانشگاه هامبورت برلین در آن قرار دارد.

شهر هامبورگ آلمان

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان (پس از برلین)، به دلیل مجاورت با دریای شمال، یک شهر بندری و ثروتمند است که سابقه آن در دریانوردی و تجارت بین‌المللی زبان‌زد است. هامبورگ بارها و بارها سوخته، بمباران و غارت شده و پرجنب‌وجوش‌تر از قبل بلند شده است، به همین دلیل نماد ققنوس را به آن نسبت داده‌اند. دانشگاه هامبورگ در این شهر واقع شده است.

شهر مونیخ آلمان

مونیخ، سومین شهر بزرگ آلمان  و یکی از ثروتمندترین و مهاجرپذیرترین شهرهای آلمان است. این شهر، چشم‌انداز سنتی و معماری تاریخی دارد، اما در کنار معماری کلاسیک، اتومبیل‌های با تکنولوژی بالا و هنر مدرن را در برمی‌گیرد.

شهر فرانکفورت آلمان

فرانکفورت محل تجارت و امور مالی آلمان است. بیش از ۲۰۰ بانک ملی و بین‌المللی، ازجمله بانک مرکزی اروپا و بورس فرانکفورت، دفاتر خود را در این شهر ثبت کرده‌اند. از بین تمام شهرهای آلمان، این شهر دارای بالاترین تعداد مهاجر است، زیرا حدود یک سوم ساکنان آن پاسپورت آلمانی ندارند.

مشاهیر کشور آلمان

نویسندگان، هنرمندان، بازیگران، فیلسوفان و دیگر مشاهیر آلمانی کمک زیادی به توسعه تمدن آلمان کردند. تعدادی از مشاهیر آلمانی عبارت‌اند از:

آلبرت اینشتین
آلبرت اینشتین فیزیکدان نظری آلمانی‌الاصل بود که نظریه نسبیت را که یکی از دو ستون فیزیک مدرن است، توسعه داد. آثار او همچنین به دلیل تأثیر آن بر فلسفه علم، شناخته شده است.

آلبرشت دورر

درخشان‌ترین ستاره در آسمان رنسانس آلمان آلبرشت دورر (۱۴۷۱-۱۵۲۸) نقاش، حکاک، چاپگر، ریاضیدان و نظریه‌پرداز آلمانی اهل نورنبرگ بود. حکاکی‌های چوبی باکیفیت او زمانی که هنوز در دهه بیست زندگی‌اش بود، شهرت و نفوذ او را در سراسر اروپا تثبیت کرد و از آن زمان تاکنون به‌طورمعمول به‌عنوان بزرگ‌ترین هنرمند رنسانس شمالی در نظر گرفته‌شده است.

یوهان سباستین باخ
یوهان سباستین باخ (زاده ۲۱ مارس ۱۶۸۵ – درگذشته ۲۸ ژوئیه ۱۷۵۰) استاد آهنگسازی باروک بود که در سال‌های پایانی خود سمت مدیر موسیقی را در لایپزیگ آلمان داشت. او اکنون به‌طورکلی به‌عنوان یکی از آهنگسازان اصلی دوره باروک و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان تمام دوران در نظر گرفته می‌شود.

بوریس بکر
بوریس بکر ستاره تنیس آلمانی، جوان‌ترین برنده عنوان انفرادی مردان در ویمبلدون در سن ۱۷ سالگی، قهرمان شش‌بار گرند اسلم انفرادی و دارنده مدال طلای المپیک بود.

گرهارد ریشتر

گرهارد ریشتر در سال ۱۹۳۲ در درسدن در خانواده‌ای متوسط ​​به دنیا آمد. او پس از کلاس دهم مدرسه را ترک کرد و قبل از تحصیل در آکادمی هنر درسدن به‌عنوان یک نقاش تبلیغاتی و صحنه‌پردازی شاگردی کرد. گرهارد ریشتر به‌عنوان استاد مدعو در هامبورگ تدریس کرد و در سال ۱۹۷۱ استاد آکادمی هنر دوسلدورف شد.

مزایا و معایب زندگی در آلمان

زندگی در خارج از کشور مزایا و معایبی دارد، آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مزایای زندگی در کشور آلمان

موقعیت مکانی و راحتی برای سفر: آلمان در وسط اروپا قرار داشته و با کشورهای زیادی مرز مشترک دارد که امکانات باورنکردنی را برای مسافرت به وجود می‌آورد.

مکان‌های تفریحی: آلمان مقاصد زیادی را برای تفریح آخر هفته برای کاوش در شهرهای تاریخی با معماری خیره‌کننده دارد.

حمل‌ونقل: حمل‌ونقل عمومی در آلمان عالی است، شهرهای بزرگ آلمان با قطارهای پرسرعت به هم متصل هستند که زندگی مسافران را آسان‌تر می‌کند.

بیمه سلامت: نصف هزینه بیمه سلامت را کارفرما و نصف آن را کارمند پرداخت می‌کند. مراقبت‌های بهداشتی آلمان یکی از بهترین‌ها در جهان است

تعادل خوب کار و زندگی: آلمانی‌ها ملتی سخت‌کوش هستند، اما از تعادل  خوب کار و زندگی برخوردارند.

قابل اعتماد بودن مردم آلمان: اکثر مردم آلمان نسبتاً صادق و قابل اعتماد هستند. آلمانی‌ها همان کاری را که می‌گویند، انجام می‌دهند. منطقی، وقت‌شناس و قابل‌اعتماد بودن در فرهنگ آن‌هاست.

جرم کم: به‌طورکلی، جرم و جنایت در آلمان یک مشکل نیست و فقط در برخی شهرها و مناطق خاص وجود دارد.

معایب زندگی در کشور آلمان

تقریباً همه‌چیز در آلمان، یکشنبه‌ها تعطیل است: یکشنبه روز استراحت در آلمان است. همه خرده‌فروشی‌ها، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها روز یکشنبه تعطیل هستند و فقط جایگاه‌های سوخت باز هستند. بنابراین اگر خریدی دارید باید در روزهای دیگر انجام دهید تا دچار مشکل نشوید.

بوروکراسی آلمان: آلمان به‌نوعی میهن بوروکراسی است. بوروکراسی آلمان می‌تواند یک کابوس برای کسانی باشد که از خارج به‌خصوص خارج از کشورهای اروپایی به آلمان مهاجرت می‌کنند. کارکنان دولتی در آلمان، کار خود را طبق قوانین سختگیرانِ انجام می‌دهند و کارفرمایان هرگز از چیزی چشم‌پوشی نمی‌کنند.

دوستی نادر: معمولاً آلمانی‌ها دوستی قوی از مدرسه یا دانشگاه دارند و ترجیح می‌دهند روابط سبک با دیگران بدون ارتباط عمیق داشته باشند.

ذهنیت آلمانی: مردم آلمان مستقیم و صریح هستند، عادت کردن به‌صراحت آلمانی‌ها زمان می‌برد.

مالیات بر درآمد: برای پرداخت مالیات‌های زیاد در آلمان آماده‌باشید. مالیات بر درآمد در آلمان تصاعدی است: اول، نرخ مالیات بر درآمد از ۱۴% شروع می‌شود، سپس به‌طور تدریجی به ۴۲% افزایش می‌یابد. سطوح بسیار پردرآمد با ۴۵٪ مشمول مالیات می‌شوند. بالاترین نرخ مالیات برای درآمد مشمول مالیات بالای ۵۵۹۶۱ یورو اعمال می‌شود.

منابع

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *